אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרשת הכותל הרפורמי: הרב שטרן מציע פשרה

פרסום ראשון. לקראת ישיבת מועצת הרבנות הראשית שתדון בכותל הרפורמי, מעלה הרב אריה שטרן הצעת החלטה לפיה הרבנות תאשר הקמת רחבה נפרדת אך בלא ההכרה ברפורמים

פרשת הכותל הרפורמי: הרב שטרן מציע פשרה
  מציע פשרה. הרב שטרן (פלאש90)

הכותל הרפורמי. מועצת הרבנות הראשית לישראל צפויה להתכנס לישיבת מועצה טעונה בה יעלו על הפרק שתי המכות האחרונות: החלטת הממשלה בנושא הקמת הכותל הרפורמי, ופסיקת בג"צ להתיר לבית דין רפורמי שימוש במקוואות של המדינה לצורך גיור.

בסדר היום שנשלח לחברי מועצת הרבנות הראשית מובאת חוות דעתו של היועץ המשפטי של הרבנות עו"ד הראל גולדברג לפיה חלה חובה על הממשלה ועל שר הדתות להיוועץ ברבנות הראשית בכל הנוגע לשינוי הסדרים במקומות הקדושים, ובכלל רחבת הכותל.

עמדת חברי מועצת הרבנות הראשית לישראל שוללת כמובן הכרה בזרמים הרפורמים והקונסרבסטיבים, אך בהמשך מובאת הצעת פשרה של הרב אריה שטרן שיכולה להביא לפתרון המשבר.

במסמך ששלח רבה של ירושלים לרב הראשי הרב דוד לאו הוא מציע "נוסחא שיכולה להתקבל על רוב הציבור ועל ידה נמנע ריב וגם את ההכרה בזרמים נוספים ביהדות", ומוסיף: "נראה לי שכדאי שהרבנות מצידה תציע איזו נוסחא שיש בה גם ביטוי לרצון לטיפול חיובי בפרשה, לכן אשמח לשמוע את תגובת כבודו לרעיון הזה ואולי אפשר להציע אותה כהצעת החלטה של המועצה".

 

Document-page-005 (1)

הצעת המחליטים של הרב שטרן מכילה שלושה סעיפים. הראשון הוא ביקורת של הרבנים על חברי הממשלה שקיבלו את ההחלטה לשינוי הסטטוס-קוו בכותל ללא התייעצות איתם: "מועצת הרבנות הראשית מביעה בזה את תמיהתה על החלטת הממשלה בקשר לכותל מבלי להתייעץ עם הרבנות, בניגוד למה שהיה מקובל שכל שנעשה בכותל נעשה בשיתוף ותוך התייעצות עם הרבנות הראשית לישראל."

Document-page-006 (1)

הסעיף השני עוסק בקשר שנוצר בין עם ישראל לבין רחבת הכותל הקיימת ש"כבר נתקדשה בתפילות של כלל ישראל במשך כל הדורות ועוד יותר, מאז מלחמת ששת הימים. זוהי הרחבה הממלכתית בה מתקיימים הטקסים המבטאים יותר מכל את הקשר שבין המדינה למקום המקדש. וזהו אם כן גם הסמל המבליט את הזהות היהודית של המדינה."

והסעיף השלישי שבא לפתור את המשבר מול נשות הכותל, מאמץ למעשה את הפתרון שיזם בזמנו השר נפתלי בנט להקמת 'עזרת ישראל' או עזרה פתוחה בחלק הדרומי של הכותל – בה יוכל להתפלל כל אדם כרצונו. "שם תהא אפשרות לכל אדם לשפוך את שיחו בפני קונו על פי דרכו. כך כבר מקובל זה כמה שנים בחלק הצפוני של הכותל, ואין שום מניעה להכשיר לשם כך גם רחבה ראויה בחלק הדרומי של הכותל. וגדול השלום."

הרווח בהצעתו של הרב שטרן הוא שהוא אינו מצריך את ההכרה בזרמים החדשים ביהדות, אך מאפשר להם תפילה ללא הפרעה למתפללים בעזרת הגברים ובעזרת הנשים.

בהמשך המסמכים שנשלחו לחברי מועצת הרבנות מופיע המסמך שכתב ראש הממשלה לוי אשכול לאחר מלחמת ששת הימים בו הוא קובע יחד עם שר הדתות כי ניהול רחבת הכותל המערבי יימסר לידי הרבנים הראשים לישראל, כמו שהמקומות הקדושים לנוצרים ולמוסלמים יימסר לניהול אנשי הדת שלהם.

Document-page-008

מכתב של ראש הממשלה אשכול, המעניק את הכותל לרבנים הראשיים

 

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
כבור הרב, הכרה ברחבה נפרדת תתפרש
!!!! | 21-02-2016 16:14
כהכרה ברפורמים אם נרצה או לא. מי למשל יבנה ויחזיק את הרחבה? המדינה או הרפורמים? בשני המקרים הכרנו בהם.
2
בצדק תשפוט עמיתך
| 21-02-2016 17:11
העלילות הם שקר, ותוכנית של מלחמה, התחילו עם סיסמה שקרית חדשה הוא הודה, ובכך הם מנסים לשכנע את הציבור בשקרים אמרו לו שאם הוא יודה לשקרים יקלו מעליו העונש, ותמיד הפחידו אותו והיה מנוע מלומר את האמת, אבל האמת מירב מחדרה עם הוריה היו מתעללים באכזריות איומה בשני ילדים עד היום במשך שנים, והיא הודתה בפני עובדת סוציאלית ובפני הרבנות, ויש ראיות ועדויות מפני שכך היתה עושה שנים מנפצת את ילדיה בריצפה פתחה ראשיהם שברה שיניהם, הרעיבה אותם עד שעשתה אותם שלדים, וילד אחד זרקה מהבית בגיל תשע לפנימיה, והרב שמגבה אותה תמיד מלמד אותה את המילים בערמימות איך לצחוק ולרמות את כולם והם הופכים את הכל ושולחים אנשים מהמדינה בכל העולם שרודפים את האב גם אחרי שהוציאו ממנו גט על כורחו, עדיין ממשיכים את ההתעללות האיומה והנוראה, בעוד שיודעים שהוא הצודק, הם נלחמים לשבור אותו, מה מניע אשה לשבור את הראש והאף והשיניים של ילדיה אם לא שהיא חולת נפש, שאכלה מחתה פיה ואמרה לא פעלתי אוןן מה ההסבר לכך שהיא שוברת צלחת ושאמא שלה עליזה שברה את כל התריסים בבית ומרביצה וסורטת את נכדיה, ומבטיחה להפריד בין בני הזוג ומפיצה שקרים על החתן בפני השכנים ובפני קרובי משפחתו.
3
למה כל כך מפחדים לעמוד מולם ??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
| 21-02-2016 17:14
4
ל-1 הרחבה תוגדר כמקום ציבורי ולא מקודש
| 21-02-2016 19:41
זה לא יהיה "מקום קדוש" או "מקום תפילה" שאינו אורתודוקסי אלא שטח ציבורי פתוח כמו כל כיכר ורחוב במדינת ישראל ואם הרפורמים יקיימו שם תפילה אז יקיימו