אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אינטרנט רימון זה תועבה, אך עדיף טיפת תועבה מאוקינוס

כך אמר ראש ישיבת ההסדר ברמת גן, הרב יהושע שפירא, בכנס השנתי לחינוך ויהדות, בנושא 'אינטרנט - סכנות או אתגרים?'. הרב יונה גודמן דן על הסכנה בהתמכרות לפייסבוק כשהרחוב נכנס לבית דרך המחשב. וח"כ זבולון אורלב קרא למורים להתאים את שיטות ההוראה לעידן הוירטואלי.

אינטרנט רימון זה תועבה, אך עדיף טיפת תועבה מאוקינוס
  הרב יהושע שפירא

מאות אנשים ונשים מילאו את האולם בכנס השנתי לחינוך ויהדות שנערך אתמול (ב') בחולון, תחת הכותרת: 'אינטרנט – סכנות או אתגרים?'

הכנס הוא יוזמה של ישיבת ההסדר חולון, ובשיתוף פעולה של מכללת תלפיות הממוקמת היום בחולון, ושל מדרשת אביב. זהו הכנס הראשון מתוך סדרה – כשהכוונה היא לקחת מדי שנה נושא משמעותי ולברר אותו מזוויות שונות ומגישות שונות.

"אנו קוראים לזה כנס לחינוך ויהדות, אך חשוב להדגיש שחינוך זה לא רק למורים, ויהדות זה לא רק לרבנים", אמר לנו הרב אלעזר אהרנסון, ראש ישיבת ההסדר, "כל אחד הוא מחנך – את עצמו, את ילדיו ואת החברה כולה, והכנס מיועד לציבור הרחב שמטרידות אותו שאלות חינוכיות ומהותיות במציאות התקופה שבה אנחנו חיים".

פרופ' נחום רקובר, נשיא מכללת תלפיות, הגדיר את האינטרנט כאחד ההישגים האדירים של המאה האחרונה, אך הדגיש את הצורך באזהרות והוראות שימוש, שבלעדיהן אנו כמחנכים לא נוכל לומר שידינו לא שפכו את הדם הזה.

הגב' אסתר אורנבוך, מחמ"ד מחוז דן, ברכה את המשתתפים ואיחלה ששיתופי הפעולה יצמיחו עוד ועוד את המהפכה התורנית בחולון ובגוש דן בכלל.

ההרצאה המרכזית במושב הראשון הייתה הרצאתו של הרב יונה גודמן, מי שהיה בעבר מזכ"ל בני עקיבא דיבר על ההתמכרות של הנוער לרשת החברתית פייסבוק: "בעידן הפייסבוק יש פער עצום בין מה שהילדים עושים בפייסבוק לבין מה שההורים חושבים שהם עושים." אמר גודמן.

"המצב כיום הוא שהילד יודע יותר מההורים שלו, יש בין ההורה לילד "פער דיגיטלי". ההורה לא יכול להציב גבולות כי הוא לא מבין בזה."

גודמן הוסיף כי ההורים לא מודעים לסכנות שבעידן הוירטואלי: "ילד בישראל יושב מול הפייסבוק כ-6 שעות ביום. ההורה רואה את ילדו יושב בבית מול המחשב ולא מסתובב ברחוב ולכן הוא רגוע. גם הילד חושב שהוא בטוח כי הוא בתוך הבית. ולכן כאן הסכנה כי הם לא מודעים שהרחוב נכנס דרך המחשב."

את דבריו של יונה גודמן השלים הרב יוני לביא, ששוחח על המסרים הסמויים שעוברים לילדינו ברשת האינטרנט , מעבר לסכנות הגלויות.

העיתונאי אלישיב רייכנר תיאר את השימוש באינטרנט ככלי למהפכות חברתיות, אך ציין שעדיין אין תחליף למפגש האנושי פנים אל פנים, שכל השימוש במדיה אינו מחולל מהפכות בלעדיו.

ח"כ  זבולון  אורלב (הבית היהודי), שבא במיוחד מהכנסת, חתם את המושב הראשון בקריאה לציונות הדתית להתמודד: "אינני מאמין שהתקנת מצלמות בבתי ספר תפתור את בעיית האלימות, וכך גם הפתרון לאינטרנט איננו סינון כזה או אחר אלא התמודדות חינוכית".

ח"כ אורלב קרא למורים בבתי הספר להתאים את שיטות ההוראה והלימוד לעידן הוירטואלי שבו אנו חיים.

שר המדע, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, ציין שאין חכמה פסולה, כל החכמות נצרכות גם ללימוד התורה, וגם בתורה עצמה יש סכנה שאם לא זכה – הרי היא הופכת לו לסם המוות. השר הרשקוביץ ציין את האפשרויות הרבות לשימוש חיובי באינטרנט, והדגיש שאף כי יש להשמר מהסכנות, הסכנה אינה סיבה לא לנצל את הכוח המדעי והאינטרנטי לטובה.

השר הרשקוביץ נואם בכנס (צילום: חנן מרינברג)

ראש ישיבת ההסדר ברמת גן, הרב יהושע שפירא אמר שהיום אנחנו צריכים שיהיה לנו "אומץ לפחד", אומץ לומר שהאינטרנט מסוכן. "סגירות היום היא בלתי אפשרית, ומצד שני להיות פתוחים ולדהור עם הרכבת לתהום זה גם לא פתרון…".

הרב שפירא הוסיף כי גם גם 'אינטרנט רימון' ושאר תוכנות הסינון לא יועילו. "אינטרנט מסונן הוא רק פלסטר חיצוני, רימון זה תועבה, אך עדיף טיפה של תועבה מאוקינוס שלם. ובכל זאת גם האינטרנט המסונן איננו פתרון."

הרב שפירא ציין שלמרות כל הכשלונות של הנוער, יש לו צימאון פנימי אדיר לעבודת ה' וקרבת ה', והוא "טב מלגיו וביש מלבר" – טוב בפנימיותו, ורק בחיצוניותו נראה באור שלילי.

הרב אלעזר אהרנסון, ראש ישיבת ההסדר חולון, חתם את הכנס וחלק על דבריו של הרב שפירא: "אין זה אמיתי להסתפק באמירה שהאינטרנט רע אבל הנוער צדיק וטוב. עלינו להבין שאם הקב"ה גלגל אותנו לדור כזה עם אתגרים כאלו, הרי בוודאי גם האינטרנט עצמו הוא חיובי, הוא חלק מהשליחות שלנו, וחלק מתהליך גאולתם של ישראל."

"חז"ל אמרו על ימות המשיח 'ייתי ולא אחמיניה' – הלוואי ויבוא המשיח, אך אני אינני רוצה להיות שם ולראות אותו, כיוון שההתמודדויות יהיו קשות כל כך. גם לרב קוק זצ"ל לא היו פתרונות לכל הבעיות וההתמודדויות של דורו, אך דווקא המהפכות הרבות והעובדה שאין לנו תמיד את הכלים המיידיים להתמודדות, הן חלק מהמאפיינים של תהליך גאולה." 

ראש ישיבת ההסדר בחולון, הרב אלעזר אהרונסון נואם בכנס (צילום: חנן מרינברג)

בסיום בירך את המשתתפים מר בנימין בהגון, ראש מכללת תלפיות, מתוך אמונה ותקווה שהכנס יהיה רק יריית הפתיחה לכנסים נוספים שיתקיימו בהמשך. הכנס כולו הוגדר כבימת חינוך לזכרו של נעם בהגון הי"ד, בנו של ראש המכללה, תלמיד ישיבת הסדר שנפל בעת שירותו בחיל השריון בעזה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
איך פותרים את הכשל הלוגי?
טמבליקו | 04-01-2011 17:43
אם אפילו אינטרנט מסונן הוא תועבה, ועם זאת סגירות היא בלתי אפשרית, אז איך פותרים את הסתירה? יש פה מילכוד 21? אולי זו היתה כוונתו - שסגירות היא בלתי אפשרית בגלל ש(כמעט) כולם ניאו רפורמים? ואז אינטרנט רימון הוא פתרון לניאו רפורמים, ולכל השאר - סגירות?
2
הרב שפירא מוכיח שסגירות אפשרית
פרויד | 04-01-2011 21:24
גם אפשרית. קחו מדגם מקרי מהתבטאויותיו ותבינו איך זה אפשרי.
3
והעיקר ישיבה נפרדת. כך מצפים שאנשים ידעו להתמודד?
חיים | 04-01-2011 21:46