בזכות ברית לפיד ובנט: מסלול ההסדר לא יוארך לשנתיים

בדיוני הועדה לשוויון בנטל, דרשו אנשי ישראל ביתנו והתנועה את הארכת מסלול ההסדר לשנתיים, נציגי הליכוד, הבית היהודי ויש עתיד התנגדו ולבסוף המסלול יוארך בחודש אחד בלבד. בנוסף מספר המכסות לפטור לישיבות הציוניות הוכפל ויעמוד על 300 תלמידים בשנה. סעיף נוסף מכיר בערך לימוד התורה.

בזכות ברית לפיד ובנט: מסלול ההסדר לא יוארך לשנתיים
  ההסדר לא יוארך. בנט ולפיד (פלאש90)

ברית לפיד ובנט הוכיחה את עצמה בכל הנוגע למסלול ההסדר.

הערב (א') התכנסה ועדת השרים לענייני שוויון בנטל כדי לדון בטיוטת החוק אותו הציגה הועדה ביום חמישי. על פי המתווה היה אמור פרק השירות הפעיל במסלול ההסדר להיות מוארך בתוך חמש שנים, לשנתיים.

במהלך הדיון דרשו שרי 'ישראל ביתנו' ו'התנועה' כי הסעיף יואשר, אולם קואליציה של שרי הליכוד, 'יש עתיד' ו'הבית היהודי' מנעה את אישור הסעיף, המנוגד להסכם הקואליציוני. בסופו של דבר יוארך מסלול ההסדר בחודש אחד בלבד, כפי שדרש צה"ל וכפי שהוסכם בין נציגי הבית היהודי והליכוד עוד לפני הקמת הממשלה.

באיגוד ההסדר תקפו הערב את אנשי 'התנועה' שדרשו את הארכת מסלול ההסדר לשנתיים, כשהם אומרים: "אין כל מקום להשוואה בין המגזר החרדי למגזר הדתי לאומי. חיילי ישיבות ההסדר  משרתים בסה"כ 60 חודשים, כשמתוכם 16 חודשים שירות פעיל. שירות זה משלב בין שירות פעיל ביחידות הקרביות בצה"ל יחד עם לימודים תורניים ועשייה חברתית ברחבי המדינה."

"במשך כל התקופה הזו עומדים חיילי ישיבות ההסדר לרשות צה"ל והם הראשונים שנקראים להתייצב בשעת חירום, במלחמות, במבצעים ובסיוע להגנת העורף. מפעל ישיבות ההסדר, שזכה בפרס ישראל על תרומתו לביטחון המדינה, הוכיח את עצמו 40 שנה כמי שנמצא בחוד החנית של הצבא. השיעור הגבוה של הנופלים מקרב בני ישיבות ההסדר מעיד על כך יותר מכל."

הישג נוסף של הבית היהודי הוא הכפלת המכסות לפטורים עבור תלמידים בישיבות הגבוהות הציוניות. על פי המתווה ההקצאה הייתה אמורה להיות עבור 150 תלמידים במחזור, ובמסגרת הדיונים הוכפלה המכסה ל-300 תלמידים בשנה. יצויין כי גם לאחר הפטור, רובם המוחלט יתגייס בסופו של דבר לצה"ל.

סעיף נוסף אותו דרשו בבית היהודי הוא ביטול הסנקציות הפליליות על ראשי ישיבות חרדיות והכנסת סעיף בחוק המביע ערך בלימוד התורה.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

11 תגובות
הצג את כל התגובות