פסק: מותר להתעלם מבקשתו של הרב שטיינמן

הרב רצון ערוסי, רבה של קריית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית, נשאל האם מותר להתעלם מבקשתו של הרב שטיינמן שלא להספיד אותו וקבע כי במקרה כזה כבוד התורה חשוב יותר ולכן יש להתעלם מהבקשה

פסק: מותר להתעלם מבקשתו של הרב שטיינמן
  הרב שטיינמן זצ"ל (יעקב נעומי/פלאש90)

 

הרב רצון ערוסי, רבה של קריית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית, נשאל האם מותר להתעלם מבקשתו של הרב שטיינמן שלא הספיד אותו?

הרב ערוסי השיב כי "מצאנו גדולי עולם שמצבים שלא להספיד אותם ולמרות הכל הנודע ביהודה הספיד את פני יהושע למרות שציווה שלא להספיד אותו, כי אמרו מדובר כאן בגדול מאוד מאוד בתורה שצריך ליידע את הציבור, והציבור צריך לדעת ולחלוק כבוד לתורה ולכן לא שומעים לו למרות שמצווה לקיים דברי המת בזה לא שומעים לו".

הרב ערוסי נקט בדוגמא נוספת ואמר כי "הרב חיים כנסיה, הגאון הזה שהוא איש הלכה גדול, הוא אמר לא נשמע לו בעניין הזה וכן יש לכתוב עליו תארים ומאמרים לא כמו שהוא ציווה. אבל רואים מהצוואה של המנוח שהיה ענק רוח. זה לא דברים שסתם נאמרו. כך הוא הרגיש, שאל תקראו לי צדיק. אל תקראו בשמי. אני ממליץ לא לקרוא בשמי. מספיק בלוויה עשרה. כל מיני דברים שבאמת זה תואם, זה לא מן השפה לחוץ. זה תואם את אורח חייו. הבית שלו פשוט בפשוטים דברים… סגפן. היה יושב על גבי מיטה בלי מזרן ועל גבי כסאות פשוטים של הפשוטים, למרות שכאמור היה מקיים עולם תורה גדול מאוד, אז זה לא מן השפה לחוץ זה אמת".

הרב ערוסי הוסיף: "אבל כאמור יש מצווה לכבד את התורה ולכן מורים שלא לשמוע במקרה כזה לצוואה. כמובן משתדלים למעט, אבל הם לא שומעים. גם מורי ז"ל ציווה שלא יספידו אותו, וחרגנו מן הצוואה. הספדנו לא הירבנו, אבל הספדנו כי כאמור גדולים כאלה חייבים לחשוף אותם לפני הציבור. חייבים לזעזע את הציבור באובדנם".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

3 תגובות
הצג את כל התגובות