לא יכול להיות ששלושה רבנים יקבעו מי יהודי ומי לא

סגן שר הבטחון, הרב אלי בן דהן, תוקף בחריפות את בתי הדין הפרטיים לגיור, לא נבהל מסערת מתווה הכותל וסבור כי חברי האיחוד הלאומי צריכים להתמודד בפריימריז. ראיון

לא יכול להיות ששלושה רבנים יקבעו מי יהודי ומי לא
  (צילום: Danielle Shitrit/FLASH90)

סגן שר הבטחון, חבר הכנסת הרב אלי בן דהן, מתייחס לאירועי השבוע האחרון, ביניהם סערת חוק הגיור ומתווה הכותל, ותוקף בחריפות את בתי הדין הפרטיים לגיור.

"הבית היהודי ממש לא הפסיד. מתווה הכותל זה מתווה שנתניהו קיבל לפני מספר שנים מול יהדות התפוצות ומול הסוכנות היהודית. כעת נתניהו החליט לאמץ רק חלק מהמתווה ואנחנו כמובן תמכנו בו. שבעיקרו הוא אומר שהרחבה תישאר ואפילו תורחב ותשופץ. לעומת זאת הדרישה שלהם להנהלה משותפת שלא קשורה לכותל המערבי, את זה ראש הממשלה שינה ולא הסכים לכך. סך הכל זה לא הדבר שמסעיר את יהדות התפוצות, אלא חוק הגיור".

אפרופו חוק הגיור; האם אתה רואה עין בעין את נושא הגיור כמו יו"ר מפלגתך נפתלי בנט?

תראה, בגדול כן. יכול להיות שיש ניואנסים שונים. אנחנו בסוף שני בני אדם שונים ולכן יכולים להיות הבדלים בינינו בנושא הזה. בוא נזכור שמי שיצר את המהומה זה בית המשפט העליון משפסק שמי שעבר גיור בבתי דין פרטיים למרות שלא היה בעל אזרחות ישראלית, זה צעד שהוא בהחלט צעד חמור ששולל מהמדינה את הזכות שיש לה לקבוע מי יהיה אצלה אזרח או לא. ולכן המדינה התנגדה ואמרה כי מי שרוצה להיות אזרחי בישראל יש מסלול שנקבע על ידי שר הפנים ולא יכול להיות שיהיה מסלול עוקף. בנוסף, לא יכול להיות ששלושה רבנים, גדולים ככל שיהיו יקבעו מיהו יהודי ומי לא. במיוחד שאין להם שום הסכמה ופיקוח של המדינה".

אני שומע ביקורת קשה על בתי הדין הפרטיים לגיור.

בוודאי. אני חוושב שבתי הדין הפרטיים לגיור זכותם להמשיך לגייר. אבל אף אחד מבתי הדין של הציונות הדתית לא קיבלו את ברכתם של רבני הציונות הדתית או שהם לא רוצים לקבל. הם החליטו על דעת עצמם להקים בית דין לגיור על דעתם האישית כדי להציל את המולדת ואת העם. עכשיו הם אומרים 'הקמנו בית דין פרטי בלי סמכות ועכשיו תבואו לעזור לנו'. זה לא ייתכן, מי שרוצה עזרה שיבוא להתייעץ לפני כן".

"נקודה שנייה; למה אני חושב שיש בעיה בבתי הדיון הפרטיים, כי ברגע שמדברים על אנשים שאינם אזרחי ישראל אתה בעצם כופה על המדינה להקים בגיורים שלך ולתת לזה גם השלכה של אזרחות ישראלי. זה צעד נועז. ועם כל הכבוד לרבנים האלה שאני מכבד אותם מאוד, לא ייתכן שהם יכריחו את המדינה להעניק אזרחות ישראלית. עכשיו, אתה מבין מה הבעיה? מכיוון שהגיורים האלה לא מוכרים על ידי הרבנות אז אותם אנשים לא יכולים להרשם לנישואים".

בתור מי שעבר מתקומה וזכה במקום השני בפריימריז של הבית היהודי. מה אתה אומר על החלטתו של בנט שלא לשריין מקומות לאיחוד הלאומי?

"אני לא בטוח שזהו ההחלטה הסופית של בנט. אני יכול להגיד לעצמי שזו לא החלטה סופית. הפערים בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי הם לא כ"כ גדולים. אנחנו עובדים איתם בצורה מאוד מאוחדת ולכן אנחנו חייבים להתאחד ונמצא פתרון גם לדרך הבחירה".

אז אתה קורא לסמוטריץ'

ואריאל להתמודד בפריימריז? הרב זה לא הוגן שאתם תרוצו ותעבדו קשה כדי להבחר והם יקבלו מקום בטוח מבלי צורך להוכיח את עצמם.

"אני לא רוצה לסטות לאחרים. אני בטוח שגם חבר הכנסת סמוטריץ' ואריאל עובדים קשה. זו צורת עבודה שונה. זה לא דומה לחלוטין התמודדות מול 50 אלף איד להתמודדות מול מספר רבנים. אני מאמין שתמצא הדרך הראויה לשלב אותם".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

5 תגובות
הצג את כל התגובות