הרב שלמה ריסקין הסמיך שתי רבניות נוספות

במדרשת לינדנבאום הוסמכו לרבנות עוד שתי מנהיגות הלכתיות: הרבנית ד"ר ג'ני רוזנפלד והרבנית שירה זימרמן. הרב שלמה ריסקין: "דבר חשוב שהיה צריך להתרחש כבר לפני שנים רבות"

הרב שלמה ריסקין הסמיך שתי רבניות נוספות
  (צילום: מדרשת לינדנבאום)

 

תגידו מזל טוב לשתי הרבניות החדשות של מדרשת לינדנבאום. אתמול (ג') התקיים טקס הענקת תארים של המכון למנהיגות הלכתית ע"ש סוזי ברדפילד במדרשת או"ת לינדנבאום מבית אור תורה סטון.

במסגרת הטקס הוענק תואר מנהיגה רוחנית ומורת הוראה לשתי מוסמכות חדשות של המכון – הרבנית ד"ר ג'ני רוזנפלד, שהתמחתה בשנתיים האחרונות כמנהיגה רוחנית באפרת וכעת תמשיך לכהן בתפקיד באופן קבוע, והרבנית שירה זימרמן המלמדת הלכה לנשים ובני נוער במספר מוסדות. המוסמכות סיימו 5 שנות לימודים גבוהים, ועמדו בהצלחה במבחנים בהלכות איסור והיתר, שבת, נדה, אבלות, חופה וגירושין וגיור. יש לציין כי הרבנות הראשית לישראל לא מכירה במבחנים האלה, ובעקבות כך גם המוסדות הרשמיים של המדינה.

באירוע השתתפו ראש מוסדות אור תורה סטון הרב שלמה ריסקין, ראש מדרשת לינדנבאום הרב אהד טהרלב, ראש המכון למנהיגות הלכתית הרב יהושע רייך, מנהל המכון הרב שמואל קליצנר ועוד.

במסגרת האירוע נערך פאנל מיוחד בנושא מודלים שונים של מנהיגות רוחנית נשית, בהשתתפות מנהיגות רוחניות הלכתיות, ביניהן הרבנית מאירה וולט מארק – מוסמכת המכון משנה שעברה (2015), הרבנית שני טרגין – יועצת הלכה בכירה וחברת סגל המכון, והמוסמכת החדשה הרבנית ד"ר גני רוזנפלד.

המוסמכות

המוסמכות החדשות (הרבנית רוזנפלד מימין)

מקווה ששילוב הנשים יתרחב

ראש מוסדות אור תורה סטון ורבה של אפרת, הרב שלמה ריסקין: "הענקת תואר מנהיגה רוחנית ומורת הוראה זה דבר חשוב, אולי אף מהפכני, אבל היה צריך להתרחש כבר לפני שנים רבות. לשמחתנו, כיום לבנות ונשים יש דגם למופת ולחיקוי עם הרבניות שיש לנו, ואני מאוד מקווה ששילובן של נשים יתרחב ושבעוד בתי כנסת, קהילות ומוסדות בארץ ובחו"ל הדבר הזה יקרה. אני מקווה שנוכל ללכת מחיל לחיל וליותר ויותר מנהיגות רוחניות".

ראש בית המדרש במדרשת או"ת לינדנבאום, הרבנית חנה גודינגר דרייפוס: "מעורבות נשית בעולם הרבני יכולה לתת פתח לשאלות ולהבנה. שותפות נשים בעמדות הנהגה רבנית יוצרת בהגדרה מקום לזהות והתחברות אישית, ומביאה גוון אישי שיודע בצורה רכה יותר להיות קשוב למציאות ולבוא מתוכה למקום גבוה יותר. אברך שיהיה רצון שנתברך בנשים נוספות בקיאות בתורה, ובקהילות שירצו שנשים יהיו אצלם בתפקידי הנהגה תורנית".

גני רוזנפלד

צירוף תורת א"י הצברית ותורה מקרב קהילת העולות

הרב שמואל קליצנר, מנהל המכון למנהיגות הלכתית: "יש סמליות בעובדה שבשנים הקודמות הנשים שהוסמכו היו צבריות והשנה הנשים המוסמכות נולדו בחו"ל. בזכות ברכת הדרך, ורוח החזון המקורי של הרב ריסקין שקיבל ברכה מהרבי מלובביץ' ומהרב סולובייצי'ק, גדולי ישראל מחו"ל, זכינו לראות פריחת התורה והמשך מתמיד של צירוף תורת א"י הצברית ותורה מקרב קהילת העולות".

המוסמכת הרבנית ד"ר ג'ני רוזנפלד, סיפרה על תפקידה כמנהיגה רוחנית באפרת: "כמעט שנתיים אני זוכה לעבוד באפרת כמנהיגה רוחנית בליוויו של הרב ריסקין. תפקיד שלא התחיל עם הגדרה כלשהי, אלא כתפקיד ניסיוני – ואכן זהו ניסיון מדהים. יש ארבעה תחומים שאני עוסקת בהם – לימוד תורה בבתי כנסת גם באמצע השבוע, ביקור בבתי אבל ושאלות בתחום האבלות, פגישות אישיות ומענה לשאלות הלכתיות גם טלפונית וגם פנים אל פנים, וניהול בית הדין לענייני ממונות של המועצה הדתית. בכל התחומים האלו אני מרגישה שאני תורמת משהו בהיותי אישה. ככל שחלף הזמן התחלתי לקבל יותר פניות ושאלות גם מגברים בקהילה, כך שכיום אני מרגישה שאני לא שם כאישה רק בשביל הנשים, אלא בשביל כל הקהילה".

שירה זימרמן

הרבנית שירה זימרמן

המוסמכת הרבנית שירה זימרמן: "השאיפה העמוקה של נשים להגיע למימוש תורני, הביאה נשים לגלות שיש היתר הלכתי לדרך שילמדו תורה. תוך זמן קצר התקדמנו בחידוש וחיפוש אחר המסורת, ואנו מוצאות את הקולות שלנו בדיאלוג רוחני חדש, שנקודת מוצאו היא דרך החיים ההלכתית. אנו מגלות שהנושאים הרגשיים והאינטלקטואליים שמעניקים חיוניות לטקסטים של התורה מהדהדים עמוק בחיינו. אני רוצה להודות לקב"ה שהוליד אותי בזמן שנשים לא רק רואות אלא גם עושות ומלמדות".

המכון למנהיגות הלכתית ע"ש סוזי ברדפילד הינו מכון גבוה לנשים במדרשת או"ת לינדנבאום מבית מוסדות אור תורה סטון בראשות הרב שלמה ריסקין. המכון מקיים תכנית ייחודית וראשונה מסוגה שאורכה 5 שנים, הכוללת לימוד רחב ומעמיק של ההלכה ברמה ובהיקף הגבוהים ביותר והכשרת נשים לקבלת סמיכה להורות הלכה ולתפקידי מנהיגות רוחנית לקהילות. התכנית מכשירה נשים לשרת קהילות ומוסדות חינוך כמנהיגות רוחניות.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

17 תגובות
הצג את כל התגובות