עם ישראל היקר - ניצחנו - סרוגים

עם ישראל היקר – ניצחנו

על אף שטרם ידעתי את גודל האסון, ברגע זה הבנתי: ניצחנו! אמנם פגיעה כאובה ספגנו שעוד ידובר בה ואין ספק שתיצרב לדורות, אך בפרספקטיבה של נצח עם ישראל ידע אתגרים מטלטלים לאין שיעור וידע איך לצמוח מהם

author-image
עם ישראל היקר - ניצחנו
  (צילום: הדר בן שעיה)

את שמחת תורה השנה החלטתנו לחוג בירושלים בישיבת 'הר המור', מיותר לתאר את עצמת השמחה וההקפות בליל התקדש החג, מאות בחורים ותלמידי חכמים שמחים באופן מעורר השתאות בשמחתה של תורה.

ואז בבוקרו של חג אזעקות מפלחות את האוויר טרם החלו ההקפות והאירוע מתחיל להתגלגל ותכונה לא אופיינית ליום טוב מתחוללת בשכונת הר חומה, שברי שמועות מאנשי בטחון וצבא רצות להן, ואז מתחילים להבין שמשהו שטרם הכרנו מתחולל. ההרגשות חצויות עושים מאמץ להיות ממוקדים בשמחתה של תורה, ההקפות מתחילות לאחר הנחיה מדויקת מהמשטרה איך לנהל אותן.

מאות תלמידים מסרבים לאפשר לחולשה או לרפיסות להשתלט ומגבירים את השירה סביב ספרי התורה, בשאגות אדירות 'כי לא יטוש ה' עמו', 'ביום ההוא יושר השיר הזה בארץ יהודה עיר עז לנו'. על אף שטרם ידעתי את גודל האסון, ברגע זה הבנתי: ניצחנו! אמנם פגיעה כאובה ספגנו שעוד ידובר בה ואין ספק שתיצרב לדורות, אך בפרספקטיבה של נצח עם ישראל ידע אתגרים מטלטלים לאין שיעור וידע איך לצמוח מהם, וזהו סודו של העם היהודי בחיבורו לתורת אלוקיו. זהו הביטוי המובהק לנצחיותו, לראות מאות תלמידי חכמים חיים ברוממות ואמונה אדירה שאינה מאפשרת כרסום ולנפילת הרוח למרות הכאוס הבלתי נתפס, מחזה מרהיב שמפגיש אותנו מהיכן שואבים את הנחישות חרף כל הקשיים, הדבקות הבלתי מתפשרת בתורת הנצח משכללת בנו את החוסן הלאומי.

לאט לאט מבחינים בתלמידים עטופי טליתות שחומקים להם בשקט ממעגלי ההקפות לאסוף ציוד ולהצטרף ללחימה בדרום, אסוציאציה לזיכרון צורב מהסיפורים על מלחמת יום הכיפורים.

ההקפות מסתיימות ברוממות רוח, אך בתוכי אי שקט, ומנגד האלפים שייחלו להקפות שניות בישיבה התבשרו על ביטולן, כפי שכתב ראש הישיבה הרב שטרנברג שליט"א, לכל ידידי הישיבה 'עקב הקושי שנמצאים כולנו יחד עם העם כולו בשעות אלו, לא יתקיימו ההקפות השניות בישיבתנו'.

החג יצא ואנו מתעדכנים ומתחילים להבין שאנו בתוכו של אירוע שלא ידענו בעוצמת ממדיו, המחשבות מתגוששות בתוכנו, כעס תסכול חוסר אונים ובעיקר כאב על הפגיעה באומה וברוחה, אך מייד עולים בפניי דברי הרמב"ם על קריאתו של הכהן משוח המלחמה לחיילים היוצאים למלחמה, "שמע ישראל אתם קרבים היום למלחמה על אויביכם, אל ירך לבבכם אל תיראו ואל תחפזו ואל תערצו מפניהם, כי ה' אלהיכם ההולך עמכם להילחם לכם עם אויביכם להושיע אתכם", ועל כך  מוסיף בספר החינוך: "כי בשעת מלחמה צריכים אנשי המלחמה חיזוק, ומפני שהאדם נשמע יותר כשהוא נכבד [בשעת קושי], ציותה התורה להיות הממונה לחזק בדברים טובים מן הכהנים שהם מבחר העם".

הלחימה כיום אינה ממוקדת רק בחזית ואולי בעיקר ברוחו ובחוסנו של העם העומד אחרי הלוחמים ונותן להם את הרוח הגבית, ככל שהעם יתמלא בעוז ובביטחון ובסבלנות בצדקת הדרך שלנו ובהבנה שהוא חלק מתהליך ארוך שנים של שובנו לארץ מכורתנו לאחר גלות ארוכה וחזרתנו לארץ כרוכה בייסורים של גאולה, הרי שהרגשות אלו יעצבו את תודעתם של קובעי המדיניות לפעול מתוך נחישות ואחריות לעם היושב בציון.

אין בכך למנוע מלתת מקום בתוכנו לתחושת הכאב והאובדן האנושיים, כאב הוא תחושה טבעית אך חלילה לא ייאוש וחוסר אונים, אנו חלק מאומה עתיקת יומין שההיסטוריה שלה רצופת אתגרים שידעה לזקוף את קומתה ולקום מתוך העפר.

כחלק ממערכה זאת רובצת על כל אחד מאתנו אחריות ציבורית מליפול לחרדה ולדמורליזציה ומהניסיון לפוגג אותם ע"י צריכה אובססיבית של אינפורמציה חדשותית וצפייה בסרטוני זוועה ברשתות החברתיות, בכך אנו שותפים לתבהלה ציבורית רחבה שעשויה להשפיע גם על הדרג המדיני והצבאי ולדחוק אותו לאלחש ולהרגיע את החרדה הציבורית ולסגת מלהכריע את המערכה הצבאית ולא להתפנות ללחימה משמעותית שתשרש את הרוע בהתגלמותו.

ממליץ לשנן לעצמינו כקריאת כיוון, בעת הזאת, להגברת החוסן הפנימי שלנו, את הדברים הבאים, "בעל השכל הטהור.. אין שינוי שמפילו ומעורר בו מהומה של בלבול. להיפך, כל אירוע וכל שינוי הוא בוחן בעיני ה', במדד של השגחה ובטחון וראיית צפיית הישועה, ומתוך כך שוקל את הדברים לאמיתתם ומתמלא בעצה ישרה ונכונה כיצד לפעול עם אל במצב החדש" [לאמונת עתנו].

זהו צו השעה לא לפול למורך לב ולחרדת המונים, לגייס את כל המשאבים הפנימיים שלנו לאמונה גדולה ברוחו ובנצחיותו של העם הפלאי הזה.

 אז מה עושים עכשיו בפועל?

להרבות את הטוב והחסד בחברה הישראלית כל אחד בסביבתו ולפי יכולותיו כדי להגביר את חוסנה של האומה ובפרט למשפחות המגויסים, לפנות אליהן ולברר למה הן זקוקות, מעבר לחסד הכל כך מתבקש, הסיוע להן יוסיף חוסן ושקט נפשי לאלו שבחזית להתמסר לתפקידם, וע"י הגברת החסד בתוכנו אנו מזרימים חמצן שיחדש בע"ה את כוחות החיים שלנו, דרך ארוכה בפנינו אך יכול נוכל לה.

אנו סמוכים ובטוחים שצבאנו ומפקדיו יתעשתו יפיקו לקחים יכריתו את זרוע הרשע ויזקפו את קומתה של האומה, "חזק ונתחזק בעד עמנו ובעד ערי אלהינו".

=======

הרב שמעון בן שעיה הוא רב בקדומים ופסיכוטרפיסטית פסיכודינאמי

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
43 תגובות - 42 דיונים מיין לפי
1
גיבוב מילים אסון ענק והוא עסוק בניצחונות גועל
בושה | 10-10-2023 9:32
גיבוב מילים שהוא ההפך מלהסתכל לאמת בעיניים. התחלת הריפוי היא לומר אמת
תעשו עוד הקפות שמחה והודייה לקב"ה על הנצחון
רק בעוטף עזה לא שמח | 10-10-2023 11:29
אשריכם שזכיתם !!!!
2
לא ניצחנו ולא נעליים, כנראה אין נרצחים/חטופים
מנחם | 10-10-2023 9:48
במשפחה שלך, אז כנראה שזה לא מזיז לך שמשפחות שלמות נהרסו, כי זה אנשים שאתה מכיר. לכאורה מהטקסט, זה מה שאני מבין.
3
טור ניתן לוויתור....
אריאל | 10-10-2023 10:17
טור ניתן לוויתור. והמשכיל בעת ההיא יידום.
4
אתה חי בסרט
חי את החיים | 10-10-2023 10:24
גם אם החמאס יושמד זה לא נצחון. כפי שבכיפור לא נצחנו.
5
אתה מחליא אותי
רון | 10-10-2023 10:26
במקום לבלבל את המוח, תראו תמיכה אמיתית במעשים, בקריאה למנהיגים שלכם להחזיר כספים קואליציוניים, באמירה שאתם מבינים שחוק ההשטתמטות טמא כמו חזיר. בלי זה תהיו מוקצים לנצח
6
הפסדנו, קודם כל תכיר בכך
רע מוכיח | 10-10-2023 10:27
גם אם נכה בהם שוק על ירך הפסדנו, הפסדנו מאות ואולי אלף איש שחיו פה לצידינו. והפסדנו גם בכך שהמלחמה הזו לא מאחדת אותנו גם אם כעת נראה שאנו מאוחדים מול אוייב חיצוני. המחלוקות קיימות. השאלהה שאנו חלוקים בה האם יש אל עליון ששומר עלינו והאם עלינו לקיים מצוות שונות בכדי לעבוד אותו עדין מפרידה בינינו כתהום
7
אתם תבחנו ותספרו לכם סיפורים. אנחנו נילחם
אשר | 10-10-2023 10:42
ונמות על משמר המולדת. ולאחר שנילחם ונמות וניפצע ונחזור הביתה, תקראו לנו סמאלנים ותציעו לנו ללכת לברלין. אנו באים למלחמה כעם אחד שמוכן למסור נפשו. אתם רצים להסתופף בין הקירות ולבקש שהאל יגן עליכם? 2000 שנות אסון וטבח ואתם עדיין לא מבינים שאינכם יודעים מה האל רוצה ממכם. תתחילו לעבוד על מחיקת השנאה שלכם לעם מליבכם. שנאתכם לרפורמים ולליברלים ולכל מי שדרכו אינה דרככם. 2000 שנה ועדיין לא ניסיתם, באמת, להבין. אולי תנסו להסתכל על שומרי המסורת? אולי תסלקו גאווה ושנאה מליבכם?
8
איך בדיוק ניצחת?...
צבי פ. | 10-10-2023 11:54
איך בדיוק ניצחת? שהמלכת את ביבי שמכר אותנו עם עסקת 1000 המחבלים שלוס?
9
עוד ניצחון כזה
שם משמואל | 10-10-2023 12:19
ואבדנו... לא נעים, אבל למקרא הדברים נזכרתי פירוש חסידי ששמעתי פעם ושכחתי בשם מי על דבריהם של חזל רשעים אף על פתחה של גיהנם אינם חוזרים. ושואלים איך יתכן הדבר. הרי הגיהנם פתוחה לפניהם ובעוד רגע יושלכו אליה. האינם מבינים את גודל רשעתם? אלא אותם רשעים כל כך שטופים ברשעתם שהם בטוחים שהם צדיקים גמורים שהביאו אותם לגיהנם כדי להחזיר את הרשעים בתשובה. ספגנו תבוסה גדולה ונוראה שאנחנו לאסוננו רק בתחילתה. מי שהביא אותנו לזה הוא ראש הממשלה. הוא אמנם איננו האחראי היחיד. אבל הוא הצליח לזקק את היהירות הישראלית והזלזול באויב והשפלתו לממדים שלא נודעו קודם. וזאת בנוסף לכך שהוא וממשלתו עוסקים כבר שנה תמימה בהרס כל המערכות במדינה. את המחיר אנחנו משלמים ועוד נשלם שנים רבות. מי יתן שיתקיימו בנו כולנו דברי הנביא: העם ההולכים בחשך ראו אור גדול, יושבי בארץ צלמות אור נגה עליהם.
10
יש לנו אחדות...
אליהו | 10-10-2023 12:41
יש לנו אחדות יהודית דתית חרמונית של 65 מנדטים על מלאלא צריך להוסיף לממשלת אחדות או חירום לאלו שגרמו במשך השנים לאסוןננצח במלחמה גם לאחר המערכה כאשר נחיל חוקים יהודים בארץ
11
האייתוללה שמעון, נמאס...
לילי | 10-10-2023 13:09
האייתוללה שמעון, נמאס לשמוע רבנים בטלנים אוכלי חינם. לך למכור לוקשים לניצולי שואה. בבון פרימיטיב.
12
ניצחנו
יוסי | 10-10-2023 13:50
טיפש,שמדבר שטויות,ולא יודע איפוא הוא חי,ככה זה כשאין שכל.
13
העליונות האורתודוקסית היא...
ווני | 10-10-2023 14:06
העליונות האורתודוקסית היא האסון של העם היהודי. רדו כבר אל העם והמציאות!
14
עוד נצחון כזה ואבדנו
אזרח יהודי | 10-10-2023 14:44
אין לי יותר מה להוסיף. איך אפשר לשמוח ולרקוד ששומעים על שחיטת וחטיפת תושבי עוטף עזה?
15
מגיבים חלולים
ירון | 10-10-2023 14:57
חבל שסרוגים מאשר תגובות כאלה
16
עצה טובה לכותב: שתוק! יפה שתיקה לחכמים, וקל ו
יהודה נאמן | 10-10-2023 16:23
וקל וחומר לטפשים. תנוח, תשתה כוס מים, ותפסיק לכתוב. ה' יעזור לעם ישראל בלעדי הכתיבות האוטומטיות שלך.
17
אשרי המנותקים
אשרי המנותק | 10-10-2023 16:41
יושב האדון וממלמל על עוצמת הנפש ודבקות בתורת עמנו. אצלו הכל מצויין. חצי שנה לפחות עולים כל בכירי מערכת הבטחון ומסבירים לחבריקו שהוא מרסק את בטחון ישראל. שיעצור, שיחשוב, שיפעיל שיקול דעת. אבל חבריקו מבין רק כוח, רק כוח הוא מבין וכך ממשיכים - באיומים, בפלפולים, בגזלייטינג אליבא דה-רוטמן. כן בהסכמה או ללא הסכמה . במקום להקשיב ממשיכים להאשים מישהו אחר, כסאות מוזיקלים בחיים של אנשים. הוא החליש,וזה החליש הוא החליט שלא מתחשק לו לטוס וזה לא רוצה להתנדב,כביסה מלוכלכת מכבסים במחשכים, בלחש. ובכן - הכל היה ברור וחטא היוהרה צובע את הציונות הדתית בדם . דם של 1000 נרצחים. דמם בראשכם. יקח עוד זמן עד שתבינו - ואולי לעולם לא תבינו. לא הליברלים שמתנדבים למילואים (מתנדבים כן? לא בחוק אלא מרצון ועוצמה) - לא הם שפגעו בעוצמת ישראל. אלה עם הכוח, שלקחו את הכוח והחליטו לדרוס אחרים - למרות הרמזורים האדומים והמהבהבים , הם אלה שצריכים היום לקחת רגע, להתפלל לאלוקים ולהפסיק לדבר על דבקות בתורת ישראל ובמקום זאת לבקש כוח כדי לבוא חשבון עם עצמם - חטאי מלכי ישראל שחטאו ביוהרה, אטימות לב וניגפו בפני אויבם בשל כך. ממש סיפור תנכי - שיהיה קל לעיכול וברור .
18
סורי, אתה לא...
פיפי מלך הבבונים | 10-10-2023 17:56
סורי, אתה לא שפוי. לא שמת לב, אבל,ההנהגה המדינית והצבאית המחורבנות של המדינה המחורבנת הזאת מבזבזת את כל הגבורה של אותם תלמידים וחיילים. כולם יישחטו וגופותיהם יחוללו כמו קורבנות שבת כי עדיין לא יודעים שצריך לחסל את חמאס
19
מה אתה שח?...
יעל אשת חבר הקייני | 10-10-2023 18:09
מה אתה שח?
20
איפוה אמסלם ,נאלם...
אשורי | 10-10-2023 18:43
איפוה אמסלם ,נאלם כבר לא מדבר מדם ליבו,בור ועם הארץ ,שפל.
21
אידיוט
שמואל | 10-10-2023 19:32
מנותק. חילול ה' . נחרבנו בגלל שנאת חינם, כדאי שתחשוב מה תרומת בית המדרש שלך לכך
22
חילול ה'
שמואל | 10-10-2023 19:37
כל הכתיבה שלך היא חילול ה'. תתבייש לך, האבל כל כך עמוק וכואב ואתה מדבר בססמאות מבית המדרש שלך , שכדאי שיעשה חשבון נפש על תרומתו לשנאת חינם שרקדה כאן.
23
מי שמדבר על פרספקטיבה הוא מי שלא מסוגל
רומרה | 10-10-2023 20:09
להתמודד עם המיאות, עם התמיכה העיוורת בהנהגה הנוכחית ועוד. כולנו יודעים שמדינת ישראל לא בסכנת קיום. אבל האסון ענק. והלוויות ההמוניות עדין לא התחילו. אז צניעות ושקט.
24
מה אתה מחייך בכלל? גם אם ניצחנו, תכלס
לסבית שטוחה | 10-10-2023 21:25
1000 הרוגים, אנשים בוכים נשים בוכות, קצת רגש למצב
25
יפי נפש
משה | 10-10-2023 21:43
להשתיק את רבני האשכנזים האדישים שלא יטיפו לנו מוסר
26
אתה איש טיפש...
עזר אליה | 10-10-2023 21:54
אתה איש טיפש כמו כל הציונות הדתית המטומטמת שהביאה אותנו למצב הזה בשתי ידיה
27
איזה כיף שדתי...
Barak810 | 10-10-2023 22:40
איזה כיף שדתי יגיד לנו ניצחנו, בעוד הוא חי על חשבון מיסים שם אלו שהולכים לצבא לשמור עליו בעוד הוא משתמט מחויבות. כבוד הרב שכח מזמן שצריך גם להתגייס במקום לשים חוסם עורקים מעורר פרה מתה?
28
מאמר מביך, מנותק...
שירה. | 10-10-2023 22:59
מאמר מביך, מנותק מהמציאות ומהאבל הקולקטיבי הנורא.
29
עוד ניצחון כזה ואבדנו
שוקי | 11-10-2023 5:29
חבל שנותנים במה לגיבובי מילים, בשעה שאנו בתוך המלחמה וקוברים את מתנו, הוא כבר מכריז על ניצחון. אל יתהלל חוגר כמפתח
30
מי זה המטומטם...
אם לזה יקרא ניצחון ... אז למה נקרא כשלון ... אדם טפש הזוי וכנראה לא ממש נורמלי ... | 11-10-2023 7:41
מי זה המטומטם הזה ? אנחנו קוברים את מתנו ... 1200 זו רק ההתחלה... והוא חוגג ... עלאק למעננו ולמען חיזוק רוחנו ... קשה להאמין שאדיוטים כאלה הם מנהיגי הציונות הדתית ... כדאי שיזכור 5 ימים אחרי האירוע , מאות מתים עוד לא זוהו , , וראש הממשלה עסוק בשמירת מסלול המילוט שלו מהכלא .... ולא מוצא זמן להקמת ממשלת חירום ....
31
זו העגלה המלאה, גלגולי עיניים ושקרים וטימטום
עמוס | 11-10-2023 10:22
הטימטום שהביא אותנו אל עברי פי פחת מבקש שנראה בזה ניצחון. מה יש לומר, מה יש לומר
32
לאור מה שקרה,...
אחת שהתגייסה | 11-10-2023 17:10
לאור מה שקרה, לא בטוח שהנהרגים באוהלה של תורה הצליחו במעשיהם... אולי הטענה הזו כשלה ובריחה מחובות לתפילה לא באמת מגנה על עם ישראל
33
רב פסיכופט. ניצחנו?...
מילי רבין | 11-10-2023 20:47
רב פסיכופט. ניצחנו? את מי? אלפי ילדים זקנים נשים וגברים שחוטים שדשדמם ניכר ואנחנו ניצחנו. פסיכופטים- שאין להם תקשורת בשבת שומעים על השואה שקרתה ושרים? אלו צריכים ךהזרק ממדינת ישראל.ר
34
ואחרי זה מספרים...
מזהה תהליכים | 11-10-2023 21:05
ואחרי זה מספרים לנו שדווקא אכילת מזון לא כשר פוגעת במוח. איזה גיבובי שטויות של שותף מלא לאסון שהביאה עלינו ממשלת החורבן והשמד של בנימין נתניהו, ההמשיחיים והיודונאצים
35
כמה הזוי וטפש...
מאיר | 11-10-2023 21:33
כמה הזוי וטפש יכול להיות אדם ?! זורק ססמאות מטופשות , לפעמים עדיף לסתום ולא להתנהג כמו מטומטם
36
דברים נוראיים איזה...
אאאאא | 12-10-2023 5:50
דברים נוראיים איזה חוסר טקט. מצווה לומר דברים שאינם נשמעים.
37
איזה בהמה גסה,...
יצחק קרמין | 12-10-2023 8:09
איזה בהמה גסה, להפריד לאלתר את הדת מהמדינה ולגייס לצהל ושרות לאומי את הפרזיטים היהודים והערבים
38
השוחט שחט הרב...
בר כוזיבא מגהה | 13-10-2023 15:51
השוחט שחט הרב והבחורים רקדו והנה הופ ניצחנו.
39
עצוב שלמרות המצב...
אוהב אותכם אחיי | 15-10-2023 11:19
עצוב שלמרות המצב ושצריך להיות מאוחדים אנשים עדיין ממשיכים להיות גיבורי מקלדת ולהשמיץ ולהשפיל אנשים(קל וחומר רבנים)מאחורי מקלדת רעילה והורסנית,איפה קבלת דעת האחר והליברליות שאתם כה מתגאים בה עד שזה נכנס לכם לחיים והאידיאלים שלכם הופכים לאבק.אתם צריכים להתבייש. ולמרות כל זאת אוהב כל אחד ואחת מכם בלבבי ובנשמתי אחיי אתם.ועם אחים קורים הוויכוחים הכי קשים,אז בואו נתאחד בימים כאלה במקום להוציא את הכעס על האדם הלא נכון.
40
הציונות הדתית החריבה את מדינת ישראל
קולהאס | 16-10-2023 8:41
זו העגלה המלאה, גלגולי עיניים וטמטום ומשיחיות, ואת אלו העמידו אנשי הציונות הדתית בראשם. אוי לנו, מדינת ישראל אינה קיימת עוד. הציבור והאנשים כאן, חזקים ולוחמים, אבלים וכואבים, אבל המדינה אינה קיימת עוד. מי יודע מה יהיה גורלנו ועתידנו, אם נקים מדינה חדשה
41
למערכת סרוגים - איך אתם נותנים מקום להבל הזה?
הדר פורת | 16-10-2023 10:59
אלו פני הציונות הדתית שהביאה עלינו את החורבן הנורא מאז השואה. גלגולי עיניים וצדקנות וחוסר יושרה, אבל מעבר לכל זה - טמטום. העמדתם בראשיכם אנשים ריקים ופוחזים. בן גביר, סמוטריץ, ועכשיו האיש הזה שכותב כאן כאלה הבלים ומתהדר בתואר רב. מי יתן ראשי מים ועיני מקור דמעה ואבכה יומם ולילה על חללי בת עמי
42
עם הישראל היקר - העמדנו אווילים בראשנו
עמוס | 17-10-2023 11:03
איזה אסון, איזו שואה, למעלה מאלף ושש מאות הרוגים, טבוחים, אנוסים, חטופים, ערופים.