הרב אבינר על המנהג החדש במגזר: 'אופנה ממקור נוצרי' - סרוגים

הרב אבינר על המנהג החדש במגזר: 'אופנה ממקור נוצרי'

הרב שלמה אבינר נשאל מה דעתו של תפילת הלל בליווי כלי נגינה ושירים, ונתן 14 סיבות למה הדבר אסור: "יש להתפלל מתוך חרדת קודש ולא מתוך הנאה מוזיקלית"

הרב אבינר על המנהג החדש במגזר: 'אופנה ממקור נוצרי'
  (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

שאלה: יש אופנה חדשה לבצע הלל מוזיקלי, עם כלי נגינה. וכן קבלת שבת לפני שבת. וכן הבדלה. האם כשר הוא הדבר?

עוד באותו נושא

הרב אבינר על נחמה תאנה: "היא לא הבעיה"


36

תשובה: קודם כל, אין זה חדש לגמרי. היה דבר דומה, כאשר הרפורמים הכניסו עוגב לבתי הכנסת שלהם, במטרה להידמות לנוצרים, ונגד זה לחמו בכל תוקף החת"ס (השמטות חו"מ סי' קצב. שם ו, פ), שו"ת מלמד להועיל (סי' טז), משפטי עוזיאל (ח, יח), ומרן הרב קוק (שו"ת אורח משפט לו-לז. ועי' בספר פסקי מרן סעי' ע).

אמנם בימינו אין זו המגמה, אך ברור שאופנה זו להדביק חוויה מוזיקלית או אחרת על התפילה היא ממקור נוצרי. לגופו של ענין, יש בזה כמה בעיות מאוד קשות.

1. אין לשנות סדרי עבודת ד'. אנחנו לא יודעים את כל הנימוקים הגלויים והסמויים.

2. במשך כל הדורות, גדולי ישראל לא הנהיגו כן, על אף שכמובן, גם להם היו כלי נגינה ואנו לא יותר חכמים מהם ולא יותר צדיקים מהם.

3. יתר על כן, גדולי עולם ידעו שבבית המקדש כן ניגנו, ובכל זאת לא למדו ממנו. אלא ודאי ידעו שבעניין זה בית הכנסת שונה מבית המקדש.

4. תפילה אינה קונצרט. יש להתפלל מתוך חרדת קודש ולא מתוך הנאה מוזיקלית, וקל וחומר לא במטרה של הנאה מוזיקלית.

5. יש הטוענים שהנוער אינו "מתחבר" עם התפילה, אלא משועמם עד מוות, ובדרך זו של אטרקציה וריגושים, הוא כן מתחבר. זה כשל לוגי. מצהירים שרוצים לחבר אותו לתפילה, אך למעשה מחברים אותו עם אטרקציה וריגושים. ואדרבה, זה מסיח דעתו מלהתרכז בתפילה עצמה.

6. ועוד טוענים: עת לעשות לד', הפרו תורתך. ועל זה יש להשיב בשניים. א. אין בזה לעשות לד'. ב. זו סמכות שניתנת לגדולי הדורות ולא לכל אחד.

7. בסוף יש ראשי מכינות שמעידים שזו התרופה היחידה שהם מצאו כדי שבכלל יבואו לתפילה. ייתכן, אך יש לדעת שלתרופה יש תופעות לוואי קשות, לכן אינה מותרת אלא לחולים.

8. באשר להוכחה שתחת החופה כן שרים ומנגנים אם אשכחך – הרי גם זו המצאה חדשה שאין לה שום מקור, ולא ברור מי המציא זאת. לשבירת הכוס יש מקור קדום, אך לא לנגינה. אבל גם זה נובע מהצמא לחוויה. ובזמן האחרון יש עוד המצאה חדשה לשיר פיוט "תיתן אחרית לעמך".

9. במשנה ברורה מוזכר שבשבת נהגו בזמירות, כלומר תפילה עם מנגינות (רפט סק"ה). אך גם בזה אין להגזים. ומעשה בשליח ציבור שסלסל יותר מדי, להנאת הציבור, העיר לו רבנו הרב צבי יהודה בעדינות, שאין להתחזן יותר מדי. ומעשה בי הדל, שפעם בסוף התפילה בא שליח ציבור לאחל לי שבת שלום, אמרתי לו: כבודו אינו חזן, אלא בעל תפילה. הוא הגיב בדמעה של התרגשות על המחמאה העליונה.

10. העיר תלמיד חכם גדול שלפני הלל מברכים "לקרוא את ההלל" ולא "לשיר את ההלל".

11. ומעשה בבית כנסת בו היו שרים מזמורים של קבלת שבת. שאל ילד אנשים, אחד אחרי השני, מה המובן של "ארבעים שנה אקוט בדור ואומר עם תועי לבב הם והם לא ידעו דרכי, אשר נשבעתי באפי, אם יבואון אל מנוחתי". הרי אלו לכאורה פסוקים קשים מאוד וכיצד אפשר לשיר. ואף אחד לא ידע לענות לו, אלא אמר לו שהוא לא חשב על זה. מכאן הסיק הילד, שהם לא התפללו פסוקים אלה בכוונה, אפילו פעם אחת, והיו עסוקים בשירה בלבד.

12. יש בתי כנסת רבים, בהם מתפללים בכוונה עצומה, וכמעט שלא שרים.

13. אמנם כתוב בגמרא "לשמוע אל הרינה ואל התפילה – במקום רינה שם תהא תפילה" (ברכות ו, א), ורש"י מסביר: "בית הכנסת ששם אומרים הציבור שירות ותשבחות בנעימת קול ערב". אך נעימת קול ערב, אינה בדיוק שירה, ובודאי אינה כלי נגינה.

14. בסיכום, מוזיקה אינה מגבירה את הכוונה, אלא מסיחה את הדעת ממנה. או לסיום, מתוך דברי הגרי"ד סולובייצ'יק בשיחה לפרשת קורח: "החוויה הדתית אינה העניין העיקרי, היא משנית. לעולם אסור שנקודת המוצא תהיה החוויה הפנימית-סובייקטיבית, ולא משנה כמה גואלת היא חוויה זו, לא משנה כמה צבעונית היא, כמה כח ריפוי יש בה, כמה עצום הוא הרושם שהחוויה עושה על אישיותו הקשוחה של אדם"

"הרגש הדתי הינו בר-תמורה, הפכפך וחולף, כמו על ראש אחר"."לו המעשה הדתי היה צריך להתאים את עצמו לרגשותיו הפנימיים של האדם, היינו צריכים להמציא טקס המשתנה תמיד. כי מה שמהוה היום ביטוי הולם – יהפוך עד מחר למיושן"

"לעולם איננו מסוגלים לקבוע מהי חוויה דתית, ובניגוד גמור לכך – מהי חוויה חילונית תאוותנית. אנחנו מכירים הרבה רגשות לא-דתיים, רגשות נהנתניים אשר להם כח עצום. הם היפנוטיים, ובמבט ראשוני הם 'גואלים'. אדם יכול בקלות לבלבל בין דחף דתי ובין דחף האהבה"."החלפת רגשות דתיים ברגשות חילוניים הינה שוב שיטה אלילית. עובדי האלילים בעולם העתיק היו מתמכרים לטקסים היפנוטיים הוללים ובטעות זיהו בהם חוויה דתית. התורה אסרה הכנסת מנהגים אליליים למעשה עבודת ד'. " איכה יעבדו הגויים האלה את אלהיהם ואעשה כן גם אני – לא תעשה כן לד' אלוקיך""

הרעיון לפיו ניתן לעורר את התודעה הדתית, על ידי הפגשתה עם ההיפנוזה רבת העוצמה של החוויה האסתטית, כגון מוסיקה, אמנויות פלסטיות, אדריכלות – הוא ענין זר ליהדות ההלכתית. לדוגמה: קחו את כלי העוגב – מה תפקידו של העוגב? העוגב משרת מטרה: להכין מצב רוח. העוגב אינו מכין מצב רוח דתי, שהרי העוגב עצמו אינו כלי של החוויה הדתית, אלא של החוויה האמנותית. אלא שמשתמשים בחוויה אמנותית, כדי לרצף את הדרך איכשהו למצב רוח דתי. מצב הרוח הדתי לעולם לא יבוא! מפני שהדרך מרופדת בחוויה אסתטית. אותו דבר אם תרקוד – הריקוד אולי יעורר אותך באופן אישי ,כמובן, כי זה ממריץ, הקצב בעצמו משכר – אך כל הקצב שבריקוד הוא חוויה של חול. זו לא חוויה דתית! זו חוויה אסתטית. הנך מצפה שהחוויה האסתטית תכין את הדרך לחוויה דתית שתבוא בעקבותיה? – זה לעולם לא יקרה!! זוהי באופן בסיסי אליליות.

לדעתי, זו הסיבה האמיתית לאי הכנסתו של העוגב לתפילה. היהדות רצתה שהחוויה הדתית תיוולד בעולם משלה, ולא שהיא תומרץ או תתעורר על ידי חוויה נהנתנית חילונית שגרתית. ועוד – שאם נשתמש בחווית האהבה בתור ממריץ – ביהדות זה נעשה תועבה כמובן, זו אלילות 'פר אקסלנס'. החוויה הדתית נולדת בתוך ההכרה הדתית, לא תחת לחץ של נטיות פיזיולוגיות חושניות"

"מעולם לא השתדלנו לעשות את זה, הקתולים כן. כל ה'מיסה', המוסיקה, האדריכלות, הכל מותאם לאותה מטרה: לעורר באדם חוויה אקסטטית, שנפתחת ע"י גירוי זה – והמתפלל יתעורר גם לחוויה דתית – וזו טעות מוחלטת! החוויה הדתית הינה אוטונומית, חופשית ומקורית, נעה לפני הקצב שלה ובתוך מסלול מיוחד משלה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
149 תגובות - 95 דיונים מיין לפי
1
מקווה לא יבטלו...
משה | 22-01-2023 21:54
מקווה לא יבטלו בגללו את התוכנית של ירון אילן בערוץ 24שירים ופיוטים כל יום שישי מספיק אם מותר לבחור גאה ליושב ראש הכנסת לא שאני נגד ושהרבנים שהצביעו הורידו ראש ושראש מפלגה גונב מושחת ובוחרים בו 400 אלף דתיים אז שמנגנים שירים מזמורים עם מוזיקה תאתום את האוזניים
היהדות הרבנית תמיד היתה
זר | 24-01-2023 12:52
נגד מפגש ישיר עם האלוהות. אתם בטח יכולים לנחש למה
העומק תלוי בעיני המתבונן. בעיתון אין עומק.
בקושי יש בו חן. | 23-01-2023 16:40
התערסנו לא מזמן. זה מפעיל את הקטן. הוא כל יום עובד עובד, ואותנו מגמד. מה חשוב אם הוא נוצרי, העיקר שהוא זכרי. ונסניף טיפה שנאה, לקנח הנאה.
חשוב להקפיד בענייני הגזענות. יש לזה תורה שלמה
הנוצר במומו ישן בחצר | 23-01-2023 16:37
אך היהוד אהוד מאד מאד קפוד. הוא סרוק ומרוק וכולו אך לקלוק. התאהבנו מיד ודחפנו חיבוק.
המגיבים פה, או חילוניים או דתיים לייט
ירון | 23-01-2023 10:00
או חסידיים ללא עומק......באמת ....הרב הציג פה בקצרה גם תפיסה רוחנית וגם תפיסה הלכתית.....אז יש כמה שזה לא מצא חן בעיניהם.....כי לא למדו...לא ראו ולא שמעו.....ואם כן למדו...אז היו מגיבים בעדינות ובאופן מכובד......ואם יש לך כמגיב תפיסה אחרת של התפילה, בוא נראה אותך מגיב במאמר קצר ותמציתי המציג את התפילה כעבודת ה' כפי שלמדת מרבותיך...אבל אנשים פה חושבים שתפילה זו חוויה ....והנה הרב הרס לכם את החוויה, וזה בדיוק העניין...תפילה אינה חוויה...אם אתם רציניים אז לכו ללמוד את הנושא!!! כי מה שנראה פה זה אוסף של טיפשים בענייני יהדות המגיבים כמו אחרון הערסים הדתיים!!
2
להחמיר להחמיר ולהחמיר!!!...
הכי טוב זה להחמיר | 22-01-2023 22:03
להחמיר להחמיר ולהחמיר!!! חומרא דא חומרא
ככה זה הנוצרים מה לעשות. יצא להפגין ואיבד אשך
ואיבדת לאשכייך כמוך. | 23-01-2023 16:35
לעומת זאת האשכים של היהודים מצויינים במיוחד.
3
מה עוד נוצרי?...
בהחלט | 22-01-2023 22:06
מה עוד נוצרי? להפוך כל שמחת חיים לחטא נורא. ככה הממסד הנוצרי שולט במאמינים המפוחדים.
. שכוייח ...
אמיתי | 22-01-2023 23:36
. שכוייח
4
פסוקי דזימרא
שמואל | 22-01-2023 22:11
אין עומדים להתפלל אלא מתוך שמחה. באה הבוחר בשירי זימרה
5
דעתי אינה חשובה לעומת דעתו של הרב שליט"א
יהודי | 22-01-2023 22:22
אבל הבנתי שהרב אליהו שליטא מקפיד שהנגינה תהיה אך ורק בהלל. היום נהייתה בעיה שהרבה פעמים מושכים את זה גם לתפילה. אולי מזה הרב אבינר חושש. ומדבריו משמע שגם רק בהלל עצמו זו בעיה. בכל מקרה, תודה גדולה לרב.
6
סיבה לומר הלל
טרונצ׳ו | 22-01-2023 22:31
עלינו להודות ולהלל, לקלס ולשבח שהרב אבינר לא היה בחיים בזמן שבית המקדש היה קיים
7
אז עבודת הלוויים בבית המקדש-עבודת אלילים?
א | 22-01-2023 22:32
עוד אייטוללה המביא לנו הוכחות לכך שנגינה בתפילות הינה עבודת אלילים ביהדות... למרות שבתנך כלי נגינה, שירה ואף ריקודים - ראו דוד המלך, שלא לדבר על בית המקדש - שנראה שהאייטוללה הזה שהמציא לעצמו דת אחרת לא מכיר...מבחיל!!
זה בדיוק ההבדל שהרב העיר - בין בית המקדש ובין
יאיר | 23-01-2023 10:55
בית כנסת...
8
טוב מאוחר מאף פעם
המעורר | 22-01-2023 22:36
טוב שכבודו נזכר להתריע
דרך אגב ראיתם איך הוא לבוש???? לגמרי אירופאי!
הפאתט בטיפשותו שולט | 23-01-2023 19:36
והצגת לרעיך שטויותיך כמוך. וכולנו נלקלקל ונאמר אמן. והרבה לריב, ויריב לוין. וחירב לוין, ויצא להפגין. ולא נשכח גם את הקיש-קיש, שמיהר גם הוא ויצא להכיש. ומכל זה לא נותר אלא להקיש, שלגמרי הלך עלינו, אישה ואיש!!!
9
נגינה בתפילה
אביעד כהן | 22-01-2023 22:49
שנזכה שזאת תהיה הבעיה שלנו בעבודת ה' שמנגנים בתפילה ,במציאות שמתפללים עם וואצפ וגוגל.
10
כלי נגינה בבית...
א | 22-01-2023 22:58
כלי נגינה בבית כנסת מזכיר רפורמים לכן אני אישית מעדיף בלי. אבל כלי נגינה בבית כנסת כאשר עושים איזה אירוע, לא מרגיש לי בעיה...
11
עם כל הכבוד,...
נתן | 22-01-2023 23:09
עם כל הכבוד, יהדות אשכנז איננה יזות הכל. אצל הספרדים לא היו רפורמים, אז תפסיקו לדחוף את ההחמרות והאיסורים שלכם לכל מקום. רק מעניין אותי האם כבודו חולק על דוד המלך שאמר: הללו אל בקדשו, הללוהו בנבל וכינור, הללוהו במינים ועוגב, הללוהו בצלצלי שמע, הללוהו בצלצלי תרועה. אתם פשוט מגלים פנים בתורה, עצוב מאד.
אבל זה...
אמת | 23-01-2023 12:07
אבל זה היה לפני חורבן בתי המקדש,היה מותר ורצוי לשמוח לאחר חורבן בתי המקדש והגלויות שעברו ישראל ועוברים עד היום כי כל דור שלא נבנה בו בית מקדש כאילו נחרב ,כך שאנחנו עדיין בגלות עד יבנה בית מקדשינו,עד אז אסור לנו להנות משירים ונגינות!!!
בזמן דוד...
צבאות | 23-01-2023 8:44
בזמן דוד עוד לא היה מקדש. ובכל זאת הוא נגן ורקד בפני ארון הברית
ביהדות אשכנז...
ציפורה | 23-01-2023 7:58
ביהדות אשכנז התפתחה החסידות שמאמינה בלשמוח ולשיר וגם בחשיבות האסטתית של הסביבה והאדם. לעומתם היו ה״תנגדים״ או בשמם האחר ה״פרושים״ שהאמינו בחיים פשוטים וצנועים והתנגדו להילולות של החסידים. ההסבר שלי מאד פשטני אבל נוגע לענינינו. נראה שהרב כנראה מגיע מזרם הפרושים. יש גם דברים יפים בפרושים בעניין הצניעות והסלידה מראוותנות בענין העושר אבל באמת בתחומי הדת זה קצת נוקשה וסגפני.
דוד המלך...
נו באמת | 23-01-2023 1:14
דוד המלך דיבר על בית המקדש
12
}}} את היהודים...
עממיקו | 22-01-2023 23:14
}}} את היהודים האורטודוקסים מממנים החילוניים שמשרתים בצהל ומשלמים פי 6 יותר מיסים. על העניין של רבנים כוללים ישיבות אולפנות עסקנים ועמותות טפילות שלא מוסיפה ערך לעם ולמדינה.
אבל מה אתם רוצים? הוא אמר "נוצרי"!!! אז מה הו
אנטישמ גזעני | 23-01-2023 19:33
אולי כל ההתפלפלפ שלכם עבד עליהן הקלח???? יש אנשים שמתמכרים לשנאה, ויש אנשים שמחפשים את הקרבה. יש סוגרים שבהם אפשר להתעטף, ויש סיגרים שאיתם אפשר להסתנף. אפילו על זה כבר אמרו חזלינו - ואידך זיל גמור.
אני עכשיו...
חייל | 23-01-2023 10:22
אני עכשיו בצבא חבל שאתה ככה מבזה אותנו ומוציא שם רע
עוד אנטישמי...
אף אחד לא מממן אף אחד | 23-01-2023 1:13
עוד אנטישמי
13
על כך שהקדוש...
אכן אומרים שירה כל ליל שבת | 23-01-2023 1:12
על כך שהקדוש ברוך הוא האריך אפו ארבעים שנה ולא כילה חלילה את עם ישראל, למרות שהכעיסו אותו הרבה, ולבסוף סלח והכניס את בניהם לארץ מנוחתו
14
רק על הפסוק...
הילד בסיפור (סעיף 11), דוקא מוכיח את ההפך | 23-01-2023 1:22
רק על הפסוק ששרים, הילד התעורר להבינו
15
ולכן היהדות היא...
היהדות מכחידה עצמה וטוב שכך | 23-01-2023 1:34
ולכן היהדות היא דת שהולכת ומתפיידת. ישנה פרימיטיבית משעממת. הנצרות יפהפיה, עליזה, מוסיקלית, צבעונית. הכנסיות מהממות ומרגשות בעוד בתי הכנסת עלובים, מסריחים ומכןערים פחד.
בוודאי. דת...
דוד | 23-01-2023 7:21
בוודאי. דת הרצח והדמים עליזה ושמחה בכנסיות. אחרי שנים שכפו על כל העולם להתנצר, רצחו והתעללו ללא רחם. עתה יש להם זמן לשיר בעליזות בכנסיות מהממות. מצאת לך דרך להתבונן על אמת ועל קידמה. *והאלילים כרות יכרתון...*
16
א. ניכר שהרב...
מיכאל רובין | 23-01-2023 2:05
א. ניכר שהרב שמואל אליהו סובר אחרת, זאת אומרת שיש בזה דעות שונות, וחשוב לומר זאת. ב. אנחנו מתקרבים לגאולה והלבבות צמאים לחיים יהודיים שמחוברים לא רק לראש אלא גם ללב וזה מה שיש פה וזה מה שהיה בשירת הלויים
יחי ההבדל
מאיר | 24-01-2023 9:26
הרב אבינר נימק והוכיח, הרב שמואל, לא נימק ולא הוכיח
17
צר עולמו כעולם...
אחד העם | 23-01-2023 2:33
צר עולמו כעולם נמלה... חושך... @@@@@@@@@@@@@
18
אתם כל כך...
אמירה | 23-01-2023 2:42
אתם כל כך תקועים בהלכה ששכחתם לקרא תנך, יצאו במחולות וריקודים לברך את דוד לקראת דבורה הנביאה. מותר היה לשיר לרקוד לשמוח ביהדות. ההלכה היא מרבנים ולא דיברי אלוהים-ככר
התכוונת ההלכה היא מחר בנים?
שם שם וגם חם שם ויפת | 23-01-2023 19:39
מאד מסובך החלק הזה של להיות יעודי. כנראה לא יעודי להיות יהודי. מספיק לפטפט ברשתות ח' וט'.
19
אוי שלויימל׳ה לאן...
יעקב | 23-01-2023 4:03
אוי שלויימל׳ה לאן נסעת עם המסקנות העבשות שלך אין בך כלום משמחה חסידית הכל יבשושיות הממאיסה את הטקסט על אומרו רחמי עליך ועל הסוברים כמותך
20
בליחה רבי יקר...
נפש יהודי הומייה | 23-01-2023 4:18
בליחה רבי יקר , הגזמת!!! אנחנו רוצים לחיות לא להיות מדוכאים. יש תפילות שהן ללא נגינה ויש אחרות שחודרות ללב ומקרבות. כל האיסורים והחסימות צריכים להיות הגיוניים ובמינון והכי הכי הגיוניים דווקא כדי לא להרחיק אלא לקרב.
21
שכה יהיה לי...
יוד | 23-01-2023 5:18
שכה יהיה לי טוב. הרב אבינר כל פעם מוצא עניין להוכיח את הקהל. אבל תמיד מדובר בעניינים בלתי חשובים בעליל שבאמת לא מפריעים לאיש. יד נימוקים בלתי משכנעים בעליל. העיקר הבריאות.
כל תשובה של קורא מעודדת אותי יותר ויותר
המגיבים עולים על רבם | 23-01-2023 20:33
וטיפשת בחייך, והיית עבד מר. והאכלת אותנו זבל, ויצאת ממורמר.
22
במחילה,
יעקב | 23-01-2023 5:18
אולי נכון גם לבטל את ניגוני הלוויים במקדש...
בבחילה מכבודכם. תביאו את אונסת סמארק
קשקושי סרק סרק | 23-01-2023 18:38
חובה למלא את כל השדות. באנו חופש לגרש ואבן ליידות.
אין עכשיו...
ישראלית!!! | 23-01-2023 11:59
אין עכשיו בית מקדש,אז מה הקשר??? עכשיו אנחנו בגלות גם בארצינו,הרב צודק,רק כשמשיח צדקינו יחזור ויבנה בית המקדש וכוהנים יחזרו לעבודתם ולווים לדוכנם וישראל למעמדם,נוכל להחזיר עטרה ליושנה ושירה כמו בימי קדם!!!!
23
1.דבורה הנביאה ביקשה...
מרוקאי | 23-01-2023 5:27
1.דבורה הנביאה ביקשה שינגנו בכינור כדי שתתנבא 2.אצל המרוקאים וגם חסידים ועוד..תפילת ערב שבת עם פיוטים (ללא כלי נגינה) זה חצי גן עדן ומי שלא מבין את הוא החסר
24
רבל׳ה צבוע. תחזור...
חילונית חרדה | 23-01-2023 5:31
רבל׳ה צבוע. תחזור לעשות צרכיך בחוץ ותפסיק להשתמש באסלה, זרוק את הטלפון הכשר , הטלוויזיה, מכונת הכביסה, מיקסר, בלנדר וכל מה שנוצר במאה השנים האחרות ותחייה כמו מר״ן, ק״ק דת״ל ועד״ש חז״לינו זכרם לברכה. אחד בפה ואחד בלב. נו, מה אומר?
25
נראה בינתיים שהחשכה...
אורי יואל חיקין | 23-01-2023 5:41
נראה בינתיים שהחשכה מכסה את כבוד הרב החכם בינתיים 3 מיליארד מעדיפים ללכת אחרי צאצא מבית דוד . אכן דוד-שדווקא אהב,לנגן. הם הרבים,בחרו לא בדרכך . גם בבית המקדש היו כלי נגינה ולעניות דעתי אין לרב הנכבד קשר ישיר לאלהינו שהוא אחד לכמה מליארדים והוא ,הרב מייצג לא רבים כלל.כי הרי ידוע שאלהיו של כל אדם בתוכו. ומה לאלהינו שבתוכינו ולקביעותיך. ולהנחיותיך . אתה מלך בביתך הפרטי בלבד.
אתה יודע...
רק אומר | 10-06-2023 22:41
אתה יודע שאתה עובד אלילים, כן?
תגובה שרק...
סתיו | 24-01-2023 3:09
תגובה שרק מוכיחה את דברי הרב
26
תגובות מזעזעות כלפי...
רן | 23-01-2023 5:45
תגובות מזעזעות כלפי רב שמביא את ההלכה האמיתית והפשוטה ומוסיף נופך והסבר אמיתי לדבריו.. לא נראה לי שמישהו באמת קרא את כל הדברים.. רק להתנגח.. ולדבר בצורה מלוכלכת על הרב והיהדות..
התגובות פחות מזעזעות מחרבונות חראב אבינר
הפוך גוטה הפוך | 23-01-2023 20:37
כבר הכותרת והתמונה מספיקים כדי להתפחלץ. לא צריך עוד שטיפת מוח יש לנו מספיק על הראש שלנו שקבוד ערב לא פנוי להקשיב אליו.
שכחנו שחזרנו לאי...
שחל | 23-01-2023 8:33
שכחנו שחזרנו לאי ויש התחלתה דגאולה כזאת או אחרת..והטיעונים של הרב אינם כוללים את ההיבט המטאפיזי הזה של הגאולה. האם הרב מעדיף תפילות קצרות של שניות אחדות כמו שמצוי בהרבה בתי כנסת (אמורים אלוקים לא אוהב נודניקים). צריך לזכור שהשמחה היא מצווה גדולה והיא מאפשרת גם גישה לתפילה עמוקה. נכון תמיד יש חשש אלילי כזה או אחר אבל אנחנו אברהמים שמנסים את גאולתינו. צריך להאמין גם בחומר האנושי שידע לברר את האמת אחרת אלוקים יקבל בובות על חוטים.הדברים שהרב אמר נכונים ראיתי מקומות שהריקוד והשירה גולשים קצת גם לענד .. אבל יכולתי לבחור איפה להתפלל אי אפשר שלא לתת להם לברראת מקומם. התפילה היא מפגש והמפגש הוא גם בנקודת הקרע וצריך אדם לעורר עצמו למפגש. והמוסיקה פועלת על הרבה אנשים שעדיין פחות מופעלים מכוחה של המילה. נראה לי כי הגאולה היא הסיבה למסיבה אנשים חוגגים את זמן התפילה ומביעים בזה את אהבתם. בכלל צריכים עוד דברים לטעמי להתעדכן במובן של חדש ימינו כקדם. זה שנגיד שאין מי שיפסוק אין גדולים וכו' אז יש עם כמו שכתוב ותמלא כל הארץ דעה .. (אל תקירי דעם אל דעם כלומר של העם- רצינו רופרמה משפטית נקבל גם רפורמה דתית (לא במובן הרםורמי הפשוט) אלא הביטוי האמוני של העם היושב בציון יתעורר ויגבר (תנועות של חוזרים בתשובה ויוצאים בשאלה) וימלא ויגשר בין הצדדים. הנסיונות לכפות תחבורה ציבורית או להפך לכפות מופעים משותפים זה וזה מביעים את הנתק (שאותה מחוללים ראשי המגזרים) . הרב צודק אבל צדק משמיים ישקף ואמת מארץ תצמח
מביא את...
א | 23-01-2023 7:07
מביא את טעמו ודעותיו, לא את ההלכה. כי בהלכה אין שום איסור לדבר, ואומנם קשה להגיד שהדבר היה נפוץ ביותר, אך יש הרבה עדויות על רבנים גדולים שזה היה בקהילות שלהם. פעם רבנים היו מתפללים שלא אתיר את האסור, ולא אאסור את המותר הרבנים של היום ויתרו על החלק השני ובמודע אוסרים את המותר
27
תודה, עכשיו עזרת...
אהד | 23-01-2023 6:02
תודה, עכשיו עזרת לי להבין שאיני דתי...
28
במדינה שבה כל...
ממש דיון חשוב ... חה.. חה.. חה.. | 23-01-2023 6:40
במדינה שבה כל אזרח רביעי עני וכל ילד שלישי רעב , לפי נתונים הרשמיים של המוסד לביטוח לאומי , אין ספק שהרב עוסק בבעיות ברומו של עולם ... הזוי ...
מובן שאנו סוסים באורווה ודוהרים עלינו לאן שבא
תגובע להנונימי | 23-01-2023 20:40
חייבים לכל שטות להגיד רק אמן להניע בראש ולהנהן. לא מותר אם גם לנו יש כאן דעה, לבטא אותה. ואם התנגדנו??? איזו הפרעה. זו בעיניך תכלית יעדות. חזור לאורווה, שם תשמיע עדות.
...
אנונימי | 23-01-2023 7:09
אם בשבילך הרוחניות והיהדות של יהודי היא דבר תפל ולא חשוב אתה לא הבנת מהי מהות היהודי ומהי יהדות אז תלמד קודם ואז תעיר את ההערות החכמות שלך
29
ממתי רבנים...
פוק חזי מאי עמא דברא | 23-01-2023 6:50
ממתי רבנים קובעים הלכה? ההלכה נקבעת על ידי העם
30
או בקיצור לא...
רב | 23-01-2023 6:51
או בקיצור לא לא לא לא לא לא ולא
31
אז הרב בעצם...
השואל מציון | 23-01-2023 7:09
אז הרב בעצם פוסל את רבי נחמן. מעניין?!
32
חבל שכבוד הרב...
אני מציע כדי שהרב יהיה מרוצה נתקן שאסור לשיר את ארבעים שנה אקוט בדור. או שצריך לעשות מנגינת איכה. כנהוג בכמה מקומות בפורים בכלים מכלים שונים. ככה נזכור כל הזמן את זה שעולמנו עדיין כפוף במידת מה לנודניקים שלא כיף איתם במסיבות | 23-01-2023 7:14
חבל שכבוד הרב לא נולד בזמן להזהיר את מרים הנביאה שהתופים והמחולות אחרי קריעת ים סוף בהודיה להשם הם חוויה אקסטטית אלילית. חז״ל כבר אמרו שיש מושג של משמאילים בכל הקשור לפרשנות התורה.
לשם מה באו...
יהודית | 23-01-2023 8:57
לשם מה באו החניוקים, לציין ימי אבל וצוותים ואנחנו שהשירה והשמחה יוצרת קהילה בריאה
33
אני את התורה...
Hagi 34 | 23-01-2023 7:19
אני את התורה שלך זרקתי לפח הזבל כי זה מקומה בדרך שאתם מציגים אותה. .
34
הרב קוק מטבריה...
יוסי | 23-01-2023 7:27
הרב קוק מטבריה שהוא מקובל וחרדי,מנגן עם אורגן בהלל ובהושענות,וכן נהג הרב שלמה קרליבך
35
בסטולין שרו רקדו...
מנחם | 23-01-2023 7:35
בסטולין שרו רקדו והתפללו. גם ריקוד ושירה הם חלק מהתפילה והקדושה. אין צורך להיות רק בחרדת רודש, החרדה אינה הכרח, בטח שלא בכל תפילה. יש ניגונים שנוצרו במיוחד לימים מסויימים. בחצר האדמור היה איש ניגונים (סבא רבא רבא שלי....) ששקד ועמל על ניגונים לכל עת. גם שמחה ורוממות רוח הם בקודש ולתפליה דרכים שונות. יש פה תפיסה מאוד מצומצמת ומצמצת של איך להיות יהודי טוב איך נכון להתפלל. 70 פנים לה. ואיש עם ובאמונתו יחיה.
36
בדיוק מה שאמרו...
גר | 23-01-2023 7:44
בדיוק מה שאמרו נזירים נוצרים על השירה הליטורגית בימי הביניים
37
צודק בהחלט המוזיקה...
דן | 23-01-2023 7:46
צודק בהחלט המוזיקה אומנם מקרבת את האנשים אך מרחיקה אותם מהעיקר לשם מה הם באו
38
רק שאלה, בבית...
יעל | 23-01-2023 7:58
רק שאלה, בבית המקדש היתה שירה והיו כלי זמר, אולי ההפסקה של זה בעקבות החורבן הוא השינוי וצריך לחזור עם הגאולה למנהגים הקדומים דווקא. לא כל שינוי הוא רע, אך אני מסכימה שלא בטוח שתפילה כזו יש בה יותר כוונה. אך יש בה חיבור של הנוער לתפילה וזה דבר לא מבוטל בימינו.
39
כל מה שאבינר...
ברוך | 23-01-2023 8:03
כל מה שאבינר לא אוהב הוא נוצרי, גם כאשר יש פסוק מפורש הללו במינים ועוגב. העיקר שישיבתו וההתמחלות בה הוא גר באמת מקבלים כסף מהנוצרים האוונגליסטים, ישירות או בעקיפין. וגם פורום קהלת, שמקדם את הרפורמה המשפטית. מחכים לשמוע את כבוד הרב מוחים נגדם...
40
שמחה שרוב התגובות...
יהודיה, אוהבת יהדות וחילונית | 23-01-2023 8:07
שמחה שרוב התגובות שפויות
41
*אני מתבייש בשואל...
זיגי פרוייד | 23-01-2023 8:10
*אני מתבייש בשואל שאלה מסוג זה ומתבייש יותר בתשובתו של הרב* די!!
42
גם תחפושות בפורים...
נורי | 23-01-2023 8:13
גם תחפושות בפורים הם מנהג נוצרי, גלגולי נשמות, גיהנום, רבנים ,,,, הכל מקור נוצרי.
יפה שאת...
גיל | 23-01-2023 14:40
יפה שאת מנמקת את אשמת ה'בורות' בטענות המעידות על בורות רבה יותר. הדת שהייתה לפני החורבן לא דומה למה שאנחנו מכירים היום. היהדות של היום בעיקרה היא תגובת נגד לנצרות.
כמה שטויות...
היסטוריונית!!!! | 23-01-2023 11:55
כמה שטויות ושקרים בתגובה אחת,כל מה שכתבת היית צריך לכתוב הפוך היהדות הייתה כ 3000 שנה לפני הנצרות וכ 4500 לפני האסלאם,אם כבר הנצרות העתיקה מאיתנו קודם היה פורים אחר כך היה הלאווין,קודם היה ראש השנה אחר כך ניו יירס איב,קודם היה פסח אחר כך פסחא,קודם הייתה השבת אחר כך יום ראשון,אז די לקשקש הנוצרים גנבו הכל מאיתנו אפילו את היהודי שהם צלבו ולגבי שירת ציבור במקהלה כמו שיש גוספל בכנסייה, היהודים עשו את זה קודם,שירה בחצוצרות,בכינור,בנבל,במינים ועוגב בבית המקדש,כמה בורות בתגובה אחת,עצוב שיש אנשים שלא מכירים בהיסטוריה שלהם!!!!
43
גם הלבוש בחליפה...
מאיר אליהו | 23-01-2023 8:24
גם הלבוש בחליפה שכבודו לובש וגם הצניעות של בגדי הנשים הנראה כמו בגדי נזירות הוא במקור נוצרי וגם הסביבון וגם אוזן המן ועוד רבים ממנהגים שאומצו בגולה
44
מה אתם רוצים מהרפורמים
יוסי | 23-01-2023 8:24
אתם עצמכם רפורמים
45
מציע לכבוד הרב לעיין בהתבוננות בתהילים קנ
אדי | 23-01-2023 8:41
אולי יגיע אחרי זה למסקנה אחרת?!
46
בגלל רבנים כמוך...
ככה | 23-01-2023 8:43
בגלל רבנים כמוך המון צעירים עוזבים את הדת!!!!
את הדת תגובה של זקן ממורמר ומסכן
עמון צהירים הוזבים א | 23-01-2023 21:38
מה זה קשור אם אדם הוא צעיר, זעיר או קוראים לו יאיר? גם לאישה וגם לתולעת, יש זכות מחשבה עצמית, לא רק מה שבולעת. מפגרים לא יכולים עם עצמם להתמודד. חייבים להגדיר בקבוצות להתגודד. נמאס כבר בכלא להיות כל הזמן. תצאו קצת החוצה תראו ת'חורבן.
47
חס ושלום שמישהו...
רק לסבול | 23-01-2023 8:45
חס ושלום שמישהו ייהנה קצת
48
ומה לגבי התאוותנות...
עם רם | 23-01-2023 8:48
ומה לגבי התאוותנות הדתית, להבדיל מהחילונית, זו המתבטאת ב 63% של הפניות לסיוע לנפגעי תקיפה מינית? ומה לתאוות הבשרים, והמשקאות הממותקים, ושלוש סעודות שמהוות נטל כבד על מערכות הגוף ואינן אלא הנאה צרופה, והצ'ולנט והחלות.. אז כבוד הרב, למיצער נסכים שתאוותנות אינה נחלת החילונים בלבד. אשר לשירה: אני עוד זוכר את ההתרגשות בעת שירת 'אנעים זמירות' בשבת, ובשירה בליווי גיטרה באיזה בית כנסת בקליפורניה אליו נקלענו בסוכות, ואת תקיעת השופרות הנוקבת חדרי בטן בחתונתה הברסלבית של ביתי. והמלחין שוברט כתב לחזן ביה''כ הגדול בוינה לחנים לתפילות ומספרים שראו את בטהובן נשען על משקוף ביה''כ בתפילות כל נדרי. ואשר לתפילה: אילו בני ישראל היו מבינים 10% מהטקסטים, ומבינים באמת את הנקרא בפרשות השבוע, המדינה הזו היתה מדברת, מתנהלת ומתווכחת אחרת לגמרי. ייקח נא כבוד הרב דברים אלה לתשומת ליבו.
איך אפשר להישען על משקוף בדיוק
קורא ותוהה | 23-01-2023 9:20
איזה סיפור הזוי. אפשר להמציא כל דבר.
49
נמאס כבר שמנסים...
בני | 23-01-2023 9:04
נמאס כבר שמנסים להפוך את המילה רפורמים למילת גנאי. מי נתן לחרדים מונופול על היהדות?
ביום שתפקח...
גיל | 23-01-2023 14:35
ביום שתפקח את עיניך ותתחיל ללמוד באמת, תגלה שכמעט כל המסורות עתיקות יותר מהיהדות. הכל היה שם קודם ומישהו בדרך אימץ ו'גייר'
רק מסורת...
אריאל | 23-01-2023 11:30
רק מסורת של אלפי שנים
50
נדמה לי שבפראג...
בני | 23-01-2023 9:08
נדמה לי שבפראג באלטנוי היו מזמרים קבלת שבת עם כלי נגינה ומטמינים אותם לפני מזמור שיר ליום השבת, עוד מזמן המהרל
51
היהודים מוצאים דרך...
סמארה | 23-01-2023 9:24
היהודים מוצאים דרך לקלקל ולחרב כל דבר שיש בו הנאה.אסור להנות משום דבר. להתייסר, זו ההנאה המותרת. והריבון יושב למעלה וממרום כסאו מתפלא כל פעם מחדש על מה שהם אומרים בשמו ואומר, אף פעם לא אמרתי דבר כזה ואם כבר דומה אולי לבודהיזם שם הסגפנות פופולרית.
52
אני ממש מקווה...
יהודי | 23-01-2023 10:21
אני ממש מקווה שהמגיבים פה הם ילדים, פשוט בזיון שזה תגובות שיש לנו בעם כלפי רבנים שאנחנו לא מסכימים איתם, לאין הגענו?!
אני ממש מקווה שאתה נהנה להתייסר כמו שאני נהנה
להשתלח | 23-01-2023 21:43
מה לעשות??? זה התכלית של טוקבקים. אי אפשר להתייחס ברצינות להמצאות המפגרות שאנחנו קוראים בלי הפסקה. חייבים גם אנחנו למלא ת'מוח של הכותב, שלא יחשוב לרגע שעשו אותנו באצבע. תנוח דעתך. הרעש שאנחנו יכולים לעשות הוא רק קמצוץ מהרעל שהוא יכול להפיץ במרחב.
כל הישיבות...
גיל | 23-01-2023 14:33
כל הישיבות ממומנות בכסף זר. כל הגמחים ממומנים בכסף זר. 78% מהקמפיין של נתניהו ממומן בכסף זר.
אולי הן...
אריאל | 23-01-2023 11:30
אולי הן ממנות גם טורים מסכסכים של רבנים?
יש עמותות...
לדעתי | 23-01-2023 11:13
יש עמותות ממומנות בכסף אירופאי ואיראני שממנות טוקבקים מסכסכים בישראל
53
חדש אסור מן...
יצחק | 23-01-2023 10:41
חדש אסור מן התורה, כידוע
54
אתה ממקור נוצרי
ניסים | 23-01-2023 10:45
פנאט חסר תקנה מרחיק יהודים מדתם בשם הפנאטיות החולנית שלו
55
כמה תגובות על...
אוריה | 23-01-2023 11:01
כמה תגובות על כתבה טיפשית
כמה כתבה יותר טפשית ככה יש יותר מה להשיב
סמוטריצ' | 23-01-2023 20:43
סמרטוטריצפה ניגב הכל.
56
והטורבונים על ראש...
רוץת | 23-01-2023 11:11
והטורבונים על ראש הנשים,זה יהודי ?!
לא ידעת?...
גיל | 23-01-2023 14:31
לא ידעת? לא למדת הילכות שיער? זה בפרק הראשון אחרי מצוות הפאה ארוכת השיער. גם המשמעות עמוקה, ככל שהסמרטוט מרופט יותר ככה היא צנועה יותר. ככל שהוא קשור גבוה יותר הוא מעיד על קירבה לאל.
57
לא מתחבר לתפילות...
אריאל | 23-01-2023 11:29
לא מתחבר לתפילות מוזיקליות, אבל לא כל דבר שלא עשו בשנות הגלות המדכאות הופך להיות מנהג גויים. נכון, במשך שנים רבות גויים נהגו כבני חורין שמחים ויהודים כמהגרים מושפלים, אבל זה לא אומר שמנהג ישראל להתבאס.
58
חליפות זה יהודי מגבעת...
סילוי | 23-01-2023 11:36
חליפות זה יהודי מגבעת זה יהודי רק קנאות שינאה גזענות ושחצנות זה יהודי
59
לא קראתי תגובות...
אוהב תורה | 23-01-2023 11:45
לא קראתי תגובות אחרות. רק רוצה לדעת - אם בדברי הימים מופיע אזכור לכלי נגינה בבית המקדש (וְהַלְוִיִּם הַמְשֹׁרֲרִים לְכֻלָּם לְאָסָף לְהֵימָן לִידֻתוּן וְלִבְנֵיהֶם וְלַאֲחֵיהֶם מְלֻבָּשִׁים בּוּץ בִּמְצִלְתַּיִם וּבִנְבָלִים וְכִנֹּרוֹת עֹמְדִים מִזְרָח לַמִּזְבֵּחַ וְעִמָּהֶם כֹּהֲנִים לְמֵאָה וְעֶשְׂרִים מחצררים [מַחְצְרִים] בַּחֲצֹצְרוֹת - דברי הימים ב ה יב, ויקיטקסט) . איך זה הופך למנהג נוצרי?
60
כל יוצמח ממציא...
ליייאת | 23-01-2023 11:49
כל יוצמח ממציא עוד חוק ועוד חוק ועוד תקנה ...מרוב שהתבלבלתי, החלטתי לא לשמוע שום דבר שאומרים ההוזים הללו, בעיקר, כי ההמצאות שלהם מנוגדות זו לזו.
61
כל מי שגדל...
אברהם בטיטו | 23-01-2023 12:37
כל מי שגדל והתחנך על ''שיטתו'' של ''הרב'' קוקו חייב בדיקה פסיכיאטרית. לכן דבריה של גברת תאנה צריך חקירה עמוקה בלתי משוחדת.
62
נודניק טרחן. בור...
מוזיקאית | 23-01-2023 12:41
נודניק טרחן. בור מוחלט בנפש האדם.
63
מי שאינו מרגיש...
אברהם בטיטו | 23-01-2023 12:48
מי שאינו מרגיש צורך להתפלל מוטב שלא יתפלל ואל יעשה טובה. מספיק שיתבונן מה שיוצא מפיו תיכף עם התעוררותו מן השינה ''מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהתחזרת בי נשמתי בחמלה, רבה אמונתך'' מילים אלו הם תמריץ שאינו כמוהו להתפלל. או מה שאומרים בתחילת ''שמונה עשרה''. ה' שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך'' אין בעולם משפט כזה קצר ותמריצי. ריבונו של עולם גם מה שאני אומר תהילתך'' זה מכח הנשמה שנתתי לי. אין בכל בקשות שאנחנו מבקשים מבשר ודם. משפט עוצמתי כזה. ושיתבונן בשני מאמרים אלו יתפלל בעצמה ובכוונה אדירה שאין כמותה. בינו זאת. לא צריך מוסיקה ושום דבר אחר להגיע להתעוררות וריגוש' וחוויות יתור מזה.
64
ומה לגבי תורתו...
עבאדי שושנה | 23-01-2023 13:10
ומה לגבי תורתו אומנתו מאיפה זה הגיע .ברור שלא מאת השם שהעניש בזעת אפך אז מאיפה הפטור?
אוי כמה...
אליה | 24-01-2023 14:04
אוי כמה בורות בשתי שורות ..לכי ללמוד קצת יהדות מאנשים רציניים
65
אבל מנהג קוזקי...
מוטי | 23-01-2023 13:53
אבל מנהג קוזקי כל החרדים קיבלו וזה הלבוש והכובע ולא את הלבוש של הבדואים כמו שהלכו אבותינו אברהם יצחק ויעקב.
66
בראש מצעד הטיעונים...
גיל | 23-01-2023 14:23
בראש מצעד הטיעונים המגוחכים עומדת הטענה 'מנהג גויים'. אין לנו ולוא מנהג/מצווה אחת שהמצאנו לבד. הכל מנהגי גויים שאומצו על ידי אבותינו. במקרה הטוב נעשה שינוי כלשהו כדי לייחד את היהדות, בעיקר אל מול הנצרות. לצערנו, הבורות והיוהרה מעוורים את עיני ה'חכמים' שבמקום ללמוד ולחקור, עסוקים באיסורים ובמניעת דעת מחסידיהם
מסכימה איתך ...
דנה | 24-01-2023 20:09
מסכימה איתך
בור ועם הארץ...
מואיז | 23-01-2023 15:04
בור ועם הארץ שכמוך. היהדות רצתה להיות מיוחדת כדי להבדיל עצמה מהנצרות? הרי היהדות בת 4000 שנה ואילו הנצרות רק בת 2000 שנה! אני דתי בעל השכלה ואקדמית מגוונת ומצאתי עניין רב בדברי הרב אבינר. כמובן שדבריו מכוונים למי שמסוגלים למחשבה עמוקה ולהתנהגות מעולה, ולכן רוב האנשים ובעיקר החילונים לא יבינו אותה או שיבינו אבל יצרם יגבר עליהם כדי שלא יממשו את ההבנה במציאות
67
לא השתכנעתי ...
אשיר את ההלל | 23-01-2023 14:35
לא השתכנעתי
68
מנשה. למרות השכלתו. מתעלם מכך...
מנשה בן יוסף | 23-01-2023 15:14
מנשה. למרות השכלתו. מתעלם מכך שכל מנהגי היהודים הסמלים והטכסים. אינם מקוריים שלהם! כך שאין שום ידע 1. אם יש אלוהים 2. מה הוא מצפה 3. ואת מי אלוהים מינה או חושב שראוי לייצג אותו.
69
תודה כבוד הרב...
גיל . | 23-01-2023 15:15
תודה כבוד הרב נהניתי מאוד. אנחנו צריכים לעבוד את ה' לשם שמיים ולא לבוא לבית הכנסת למועדון או קונצרט ומי שלא יכול לבוא רק בשביל ה' אז זה דומה למי שהולך לדייט בשביל האוכל
70
הרב הלא מכובד...
ק. פריש | 23-01-2023 17:05
הרב הלא מכובד שוכח שבבית המקדש, שנקווה שלא יבנה שוב, היו כלי נגינה. הדתות שואלות אחת מהשניה מנהגים ואלה הופכים נכס צאן ברזל. היהדות לא שונה. עדיף לא לשמוע בקול רבנים בכלל. כל אחד שיעשה שבת לעצמו והעולם יראה יפה יותר.
עוד רפורמי...
אלי | 24-01-2023 14:02
עוד רפורמי כמוך ואבדנו ..חצוף ודוחה ..איכס
שייבנה בית...
אניה | 23-01-2023 22:57
שייבנה בית המקדש ואתה לא תזכה לו.
71
שירו לה' בקול...
אשר אלבז | 23-01-2023 18:21
שירו לה' בקול רינה בנבל וכינור זמרו לו. עכשיו אני מבין למה כבוד הרב טועה ובגדול,השירה מביאה להתעלות נפשית בזמן התפילה,והנפש חשה התעלות רוחנית .כל אחד ובאמונתו יחיה.לא תפילה משעממת שמרחיקה אנשים מלבוא להתפלל
72
הפחד מהנצרות....איף ...
שרית | 23-01-2023 19:27
הפחד מהנצרות....איף
73
צודק הרב בדיוק...
אורחת | 23-01-2023 21:34
צודק הרב בדיוק כמו לפני פרוץ השואה כשהתחילו להכניס עוגב לבתי כנסת...לא מבינה יש לנו את התורה והכי יפה למה צריך להביא את המזוייף
לא הבנתי??? על מי עגבנו בשואה? על הנאצים?
תדייקי | 23-01-2023 21:49
מתי הכנסנו ת'עוגב למי משכנו בזנב? המון פשוטים מאמינים, בשטויות שכאן קצת מגיינים. מרוב פילסוף נגמר אויר. נחנקנו די נחזור לשיר. הלוואי תנוחו בשלום תתעוררו מהחלום.
74
בחיים שלו לא...
נמ | 23-01-2023 21:48
בחיים שלו לא היה בבית כנסת ספרדי יותר קרוב לו לדמות לנוצרים שילך יראה איזה שמחה וניגונים גם בשליחות וגם בתפילות
הרב דיבר...
אלי | 24-01-2023 14:00
הרב דיבר נגד כלי נגינה לא נגד מנגינות ..זהו הבדל מהותי
היה גם...
גימל הא | 24-01-2023 5:05
היה גם היה... מעולם גם לא בבית כנסת ספרדי לא היה צריך כלים לנגן... שרים ומנגנים באמצעות הפה...
יאללה אתה ממש מזכיר לי את מרצ כבוד הרב!!!
מעניין! חמוצים! | 23-01-2023 23:18
גם המהות שלהם סובבת סביב ההתנגדות לכל מי שחושב אחרת מהם. יכול להיות שזו מהות הקשר ביניכם? רק אני צודק וכל האחרים פסולים ונחותים כי רק אני מאמין בשוויון ואילו האחרים מתנשאים או נחותים?
75
חזק וברוך ותודה...
אליהו | 23-01-2023 22:19
חזק וברוך ותודה לרב על דברים נכונים. אבל גם ביהדות מסבירים צדיקים שכל דבר שקיים צריך להשתמש בו לעבודת ה' כי הכל נברא למען זה ובכל דרכיך דעהו. אז להתפלל עם כלי נגינה זה שימוש בכלים של חול לקודש. וזוהי התכלית שלהם מלכתחילה לפי האמונה. וגם אמרו חזל למה ה' לא עשה את חזקיהו משיח כי לא אמר שירה. ויש קשר בין שירה ומוסיקה ושמחה לבין הגאולה
76
לכי תורידי את...
יוסף סגל | 24-01-2023 2:03
לכי תורידי את התרבוש שלך מהראש
77
גדל דור רדוד...
ירד | 24-01-2023 3:03
גדל דור רדוד אשר הגמרא ממנו ואילך קצות ונתיבות מי מדבר ספרי פנימיות עמוקים גם לא חסר להם היסוד של התבטלות לתורה והם משחררים חרצובות לשונם על רבנים שאינם מגיעים לקרסוליהן אוי לנו שכך עלתה בימינו כשהשטחיות והעבודה העצמית פושה ולה קוראים עוד עבודת השם
78
רב חשוך ...
סורג | 24-01-2023 5:54
רב חשוך כדי שיתקדם קצת בחיים
79
עצוב לראות בתגובות...
יאיר | 24-01-2023 8:18
עצוב לראות בתגובות אנשים שמזלזלים בכבוד חכמים. הלוואי שהיינו יודעים עשירית ממה שהרב אבינר שכח.
השאלה זה...
אייל | 26-01-2023 10:47
השאלה זה מה אתה עושה עם המידע, האם אתה מקרב או מרחק האם אתה נעים לבריות ונעים לשמים או מנסה דווקא את ההפך?
הסיבה היחידה שאפשר...
שרה חיה | 24-01-2023 14:28
הסיבה היחידה שאפשר לשים תואר לפני שמו של אבינר היא שהוא רב עם כולם. מחרחר שינאה, מיזוגן, הומופוב, שונא אדם.
80
אבל מה עם הנביאים שהיו מנגנים
יאיר | 24-01-2023 8:45
אבל מה עם הנביאים שהיו מנגנים כדי להגיע לחוויה דתית? וגם על שאול נאמר ששרתה עליו רוח ה' על ידי נגינתו של דויד. קשה מאוד לקבל את הדברים. אבל אני מתנגד נחרצות לזלזול של חלק מהתגובות. אפשר לא להסכים, אבל אסור לזלזל.
81
מעניין מה היה...
יוחנן | 24-01-2023 8:52
מעניין מה היה הרב אומר כשבני ישראל שרו בים או על דויד מפזז בודאי היה משתיק אותם
82
כלי נגינה בתפלה - מנהג ישראל
ישעיהו הולנדר | 24-01-2023 9:39
מענין מאד לחשוב שנגינה הוא מנהג נוצרי. אני חשבתי שדוד המלך לא היה נוצרי, אלא יהודי, משבט יהודה, כאלף שנה לפניהנצרות, וכך כתב דוד המלך: [תהלים פרק קמט, א-ד] (א) הַלְלוּ יָהּ שִׁירוּ לַה' שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים: (ב) יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם: (ג) יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ: [תהלים פרק קנ, א-ו] (א) הַלְלוּ יָהּ הַלְלוּ אֵל בְּקָדְשׁוֹ הַלְלוּהוּ בִּרְקִיעַ עֻזּוֹ: (ב) הַלְלוּהוּ בִגְבוּרֹתָיו הַלְלוּהוּ כְּרֹב גֻּדְלוֹ: (ג) הַלְלוּהוּ בְּתֵקַע שׁוֹפָר הַלְלוּהוּ בְּנֵבֶל וְכִנּוֹר: (ד) הַלְלוּהוּ בְּתֹף וּמָחוֹל הַלְלוּהוּ בְּמִנִּים וְעוּגָב: (ה) הַלְלוּהוּ בְצִלְצְלֵי שָׁמַע הַלְלוּהוּ בְּצִלְצְלֵי תְרוּעָה: (ו) כֹּל הַנְּשָׁמָה תְּהַלֵּל יָהּ הַלְלוּ יָהּ: דוד המלך הבין שכל הנשמה של אדם כולל את השירה ואת התוף והמחול. האן היה שנוי טבעים מאז?
והרב כל...
אייל | 26-01-2023 10:46
והרב כל יום אומר את הפסוקים האלה ומתכוון בסתם לא באמת, כי באמת זה של נוצרים
83
מצווה להכניס כלי נגינה בתופים ובמחולות שירו ל
הרב שלמה קרליבך | 24-01-2023 10:31
מזל שהרב שלמה קרליבך לא הקשיב לרב שלמה אבינר.
84
שירו לה' שיר...
הלל | 24-01-2023 11:35
שירו לה' שיר חדש
85
גם עיקרי האמונה של הרמב"ם נגועים בנצרות
אלי | 24-01-2023 15:31
ביאת משיח - נצרות. ותחיית מתים - עכום - ראה בראשית ו' ג' - וַיֹּאמֶר יְהוָה, לֹא-יָדוֹן רוּחִי בָאָדָם לְעֹלָם, בְּשַׁגַּם, הוּא בָשָׂר; וְהָיוּ יָמָיו, מֵאָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה.
86
הדרור ...
חרדת קודש! כל היום רק חרדות,תחינות והתמסכנויות. | 24-01-2023 17:27
הדרור
87
דיבורים של גלות,...
נחמן מאומן | 24-01-2023 19:58
דיבורים של גלות, יש משה רבנו בדור שלנו יש רבי נחמן! צריכים דיבורים מחזקים,מנגנים,שרים,דיבורים של לב ,די עם השחור לבן, השם הוא לא דתי, יהודי זה דבר נפלא ששר ומנגן, היכל הניגון גבוהה מתפילה,וחוץ מזה מה שבט לוי עשה בכל ההיסטוריה היהודית? ניגן!
88
אם אין איסור...
יצחק | 24-01-2023 23:33
אם אין איסור מפורש אס מדובר בפרשנות שאפשר לקבל אותה ואפשר לא. לא ברור הקטע של להדמות לנוצרים (?!) יש ביהדות מנהגים שאולים כך שעניין לא רלוונטי. בלי ואוליי עם קשר לא יזיק לקיים יהדות באופן ליברלי יותר ולא לאסור את מה שאין צורך לאסור
89
תראו לרב שמואל...
ישבונית | 25-01-2023 6:11
תראו לרב שמואל אליהו....
90
צודק
אני | 25-01-2023 16:49
יש הרבה מנהגים אצל יוצאי מזרח ומערב ארופה שמקורם מהנוצרים
91
Ok, השתכנעתי להגיד...
היפר | 25-01-2023 20:37
Ok, השתכנעתי להגיד הלל מתוך שירה ומוזיקה
92
מקדמים תוקעים ומסיגים
עמוס | 27-01-2023 8:36
שלושה סוגי מנהיגים באו לעמם מקדמים, תוקעים ומסיגים הרב שלמה אבינר נע בין השניים האחרונים. מה הוא ישאיר אחריו? מורשת עצובה של סטגנציה.
93
אני נוהג לומר...
אריה לונצר | 29-01-2023 1:05
אני נוהג לומר סליחות ראשונותבבית כנסת הגדול היכל שלמה בירושלים, מעולם לא שמעתי שם חצוצרה או גיטרה חשמלית ,כל מי שעינו מראשו ויודע קצת הלכה יודע שזה אסור ומנהגי גוים כל התפילה הרפורמית עם כלי נגינה אין לכלי נגינה מקום בבית כנסת אני חובב חזנות אבל כלי נגינה בתפילה זה אסור.
94
עזוב אותנו לנפשנו...
צביקה | 29-01-2023 12:33
עזוב אותנו לנפשנו עם הפסקים ההזויים שלך.
מוזר...
רן | 11-06-2023 14:20
מוזר שהרב אבינר הביא מדברי הרב סולוביצ'ק ולא מדברי הרב קוק. יש דברים מענינים מאוד אצל הרב קוק בעניין החוויה הדתית.
95
שלום
נועם | 10-06-2023 19:30
שלום ארוש מנהיג היהודים