הרכבת הממשלה | התיק שאף אחד לא מתווכח עליו - סרוגים

הרכבת הממשלה | התיק שאף אחד לא מתווכח עליו

אני מייחלת ליום שבו יגיע שר או שרת חינוך מפתיעים שיבטיחו לא לעשות רפורמה ומהפכות אלא לחזק את הקיים, לעגן את המקצוע, אנשיו ותוצריו

author-image
הרכבת הממשלה | התיק שאף אחד לא מתווכח עליו
  (צילום: נעם פיינר)

כל הנתונים מראים שמצב החינוך בישראל לא טוב. אפשר לראות את זה במבחני המיצ"ב, בנתוני הזכאות לבגרות, וכן בתכני הלימוד ההולכים ומצטמצמים.

לצד הנתונים הפסימיים של התלמידים ניתן לראות כיצד המערכת נחלשת. עזיבה של אנשי חינוך יחד עם מחסור בכניסה של מורים חדשים מייצרים קושי אמיתי באיוש משרות הוראה בבתי הספר רובם ככולם. מצב עגום זה נובע ממגוון סיבות היסטוריות וחברתיות, חלקן נוגעות גם לקצב המהיר שבו שרי חינוך מתחלפים לא לפני שהספיקו והכניסו שינויים מחייבים בתוך המערכת.

המורים, גם אם אינם מורים לספורט, נאלצים לרוץ (פעמים רבות בסחרור) לפי הקצב שקובע השר התורן ולהתאים את עצמם לסדרי העבודה המשתנים במהירות ויורדים מהנחיה לביצוע ללא פיילוט מכוון, בניה שיטתית והתמקצעות של השטח. מרעיון לביצוע מיידי. עד כאן, לצערנו, אין חדש. כך כבר שנים. לא מכבד למורים ולמורות. לא מכבד אפילו למטרות השינוי הנכספות. בוודאי לא מכבד למה שיש לראות כ'תהליך חינוכי'.

בחודש האחרון אנו נחשפים לוויכוחים סביב הקמת הממשלה. כל מפלגה דורשת את התיקים שהכי חשובים לה, אבל עוד לא שמענו ויכוח סביב משרד החינוך. גם פה, לצערנו, אין מדובר בתופעה חדשה. שוב, דווקא המשרד החשוב ביותר לעתיד ילדינו ולעתיד מדינת ישראל מוטל בקרן זווית. באופן פרדוקסלי פורסם בימים האחרונים כי דווקא יש המתעניינים בחינוך, אולם לא במשרד (ובאחריות המיניסטריאלית הנגזרת מהעומד בראשו)  אלא בסמכויות שונות הנגזרות החוצה מתוכו. בשוק הפוליטי נקרעות ממשרד החינוך חתיכות למען שלום בית קואליציוני.

כשאנו נחשפים שוב ושוב לזלזול של הפוליטיקאים במשרד המשמעותי הזה, אפשר להבין בקלות מדוע הגענו לנקודת שפל במערכת החינוך. התלמידים והתלמידות נהדרים, המורים בהשתדלות רצים ממשימה למשימה ומנסים להיענות ולהתמקצע, אבל המערכת בתחושת של עייפות. יש תחושה שהעסק לא מתפקד כראוי, והכי חמור, התלמידים, המורים והמנהלים מרגישים כי אין מי שבאמת דואג להם.

כיצד יתכן שנושא החינוך לא מדיר שינה מעינינו? במחשבה שניה, נראה כי יש משהו בתחום החינוך שכן מצליח להדיר שינה מעיני פוליטיקאים, בכל סבב בחירות והוא: חינוך של  ילדי המגזרים האחרים. עבורם הם מוכנים לבטל תוכניות ולבצע רפורמות, לשנות ספרי לימוד מבלי להביט לאחור על צוותי ההוראה שאמורים להתמודד עם השינויים התכופים והלא בהכרח נחוצים הללו.

מערכת החינוך היא זירה חשובה מכדי להפקיר אותה. כל מפלגה צריכה להיות מחויבת לקידומה ולהתמקצעותה, ללא הבדלי ימין ושמאל. כל מפלגה שטובת מדינת ישראל לנגד עיניה צריכה להבין כי הכול טמון בחינוך של אזרחי המחר. משרד גדול ומשמעותי כמו משרד החינוך דורש הרבה עבודה בשום שכל גם בלי לייצר מהפכות מידי שנה ועם כל שר.

לצערי, רבים משרי החינוך בחרו לעסוק בשינוי הבא במקום לטפל באתגרים הקיימים. המשמעות עבור המחנכים קשה. לא פלא שרבים מהם מתייאשים ונוטשים את המקצוע החשוב. אני מבקשת משר החינוך המיועד להיכנס למשרד במתינות ובצניעות המתבקשת וללמוד את המערכת, כאביה וצרכי אנשיה הנאמנים. לא לדרוס את הקיים. לא לדרוס את החינוך למען רעיון נוצץ יותר (פוליטית). אנחנו עם הספר, הלימוד הוא נשמת אפו של העם הזה. תפסיקו לגזור קופונים פוליטים, לשנות מדיניות במסיבות עיתונאים.

תתחילו לייצר אפשרות להתמקצע, להעמיק, להקפיד על אפשרות כנה שבה הפדגוגיה תפגוש ערכים ותייצר חינוך של אמת, הפוגש אוכלוסיות שונות של בוגרי המחר.  תנו כלים למורים ולמורות להגיע לעבודת ההוראה החינוכית בתוך הכאוס שמשתולל בחוץ. הערכים החינוכיים העמוקים לא מתחדשים בכל מערכת בחירות, עם כל הכבוד.

אני מייחלת ליום שבו יגיע שר או שרת חינוך מפתיעים שיבטיחו לא לעשות רפורמה ומהפכות אלא לחזק את הקיים, לעגן את המקצוע, אנשיו ותוצריו. לפעול במתינות ונחישות מכבדת לחיזוק המורים. שיבטיחו ויפעלו לשם הענקת כלים להתמודדויות עם אתגרי החינוך הקיימים, במיוחד בעידן הפוסט קורוני, והפוסט מודרני.

שרים שיבחרו להתמקד במשרד שלם, מלא חזון, ששם דגש על האופן שבו מדינת ישראל תצמיח את האזרחים הבאים, אנשי הרוח והמדענים הבאים, את מובילי המחר. הם והן נמצאים בכיתות ממש עכשיו! שרים שיחנכו לסבלנות ולסובלנות כשיטת עבודה מכבדת וקשובה,  שיחנכו למצוינות ולערכים בתחומים רבים ושונים (גם תורה, גם מדע, גם היסטוריה, גם פיזיקה) ולא ישעטו למהפכות מהירות שמותירות את מערכת החינוך חבולה ומותשת  ואותם עם כמה נקודות במלחמת הבוץ הפוליטית.

לצד כל זה, כל מי שעוסק בחינוך יודע כמה נחת וסיפוק יש בתהליכים חינוכיים, כמה פירות נהדרים ניתן לקטוף בעשיה חינוכית ראויה. איזה פוליטיקאי ראוי מוכן לוותר על כל הטוב הזה?

=======

רוחמה גבל רדמן היא מנכ"לית עמותת יסודות שבמכללת הרצוג

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
מצויין ...
אליהו | 06-12-2022 20:15
מצויין
כל כך נכון!
מורה ותיקה | 07-12-2022 14:21
מסכימה עם כל מילה
2
צריך להפריט!! ממילא...
מספיק עם הבולשביזם | 06-12-2022 23:04
צריך להפריט!! ממילא לחרדים יש מערכת חינוך משלהם, גם לערבים, גם לדתיים. צריך להפריט הכל, לתת תקציב אחיד לכל תלמיד ולפתוח לתחרות.
3
marriage solution
Naomi Samuel | 07-12-2022 2:11
היי, אני כל כך מתרגשת לקבל בחזרה את הנישואים השבורים שלי ואת בעלי בחזרה אחרי שהוא עזב אותי ואת שני הילדים שלנו בשביל אישה אחרת. אחרי 8 שנות נישואים, בעלי ואני ניהלנו ויכוח אחד עם השני עד שהוא עזב אותי לבסוף ועבר לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שהחיים שלי נגמרו והילדים שלי חשבו שלעולם לא יראו את אביהם יותר. ניסיתי להיות חזקה רק בשביל הילדים, אבל לא יכולתי לשלוט בכאבים שעינו אותי, הלב שלי התמלא עצב וכאב, כי באמת הייתי מאוהבת בבעלי. אני חושבת עליו כל יום ולילה ואני תמיד רוצה שהוא יחזור אליי, הייתי ממש מוטרדת והייתי צריכה עזרה, אז חיפשתי עזרה באינטרנט ונתקלתי באתר שהציע שדר אפטה יכול לעזור לי לחזור מהר , אז הרגשתי שאני צריך לנסות את זה. יצרתי איתו קשר והוא אמר לי מה לעשות ועשיתי את זה, ואז הוא עשה לי (Love Spell). 48 שעות לאחר מכן, בעלי באמת התקשר אלי ואמר לי שהוא כל כך מתגעגע אליי ולילדים, כל כך מדהים!! אז הוא חזר באותו יום, עם הרבה אהבה ושמחה, והתנצל על טעותו ועל הכאב שהוא גרם לי ולילדים. אז, מאותו יום ואילך, נישואינו היו חזקים יותר מבעבר, הכל הודות לדר APATA. הוא כל כך חזק והחלטתי לשתף את הסיפור שלי באינטרנט. דר אפטה הוא גלגל כישוף אמיתי ועוצמתי שתמיד אתפלל לחיות זמן רב כדי לעזור לילדים שלי בעת צרה אם אתה כאן וצריך את האקס שלך בחזרה או את בעלך עבר לאישה אחרת, אל תבכה יותר, צור קשר עם הקוסם החזק הזה עכשיו. הנה איש הקשר שלו: שלח לו דואל לכתובת: drapata4@gmail.com, אתה יכול גם לשלוח לו Whatsapp/viber עם המספר הזה (+66 81 302 8552), תודה
איך קשור...
ידידה | 07-12-2022 11:26
איך קשור לכתבה!?!?
4
כתבת נהדר!!!!! הלוואי...
הדואגת | 07-12-2022 10:22
כתבת נהדר!!!!! הלוואי ויהיו לכתוב הדים והעיניים הנכונות יקראו והמוח יפנים .
5
באמת, יש לי...
בר דעת | 07-12-2022 22:31
באמת, יש לי נחת וסיפוק ממקצוע ההוראה, כאשר בסוף כל חודש אני מקבל את הפנסיה שלי בסך 7,500 ₪, זאת לאחר 36 שנות עבודה במקצוע ההוראה ולאחר שגידלתי דורות של תלמידים. הכותבת, בוחשת בשטויות על סיפוק ונחת. מאז שפרשתי, זאת השנה השביעית, הפנסיה לא עלתה באגורה אחת. הפרדוקס הכואב הוא שהיום אחרי העלאת שכר המורים, ( הגימלאים לא נחשבים אצל הסתדרות המורים. הם עשו את שלהם ושום הסתדרות מורים אינה דואגת להם.) היום מורה מתחילה עם ותק של 3 עד 4 שנים, מקבלת שכר יותר גבוה משלי, אני עם תואר שני ושגידלתי דורות של תלמידים במשך 36 שנה ברציפות. בושה, וחרפה, כי בא לי לבכות על זה שהסתדרות המורים התעלמה מאיתנו בהסכם האחרון.
6
מערכת החינוך רקובה...
יוסף מור | 07-12-2022 23:39
מערכת החינוך רקובה מושחתת. מנהלים מתעמרים במורים, מפקחים נותנים למנהלים לגנוב בשם התלן הרבה יותר ממה שצריך.. בית ספר כיום הוא בית כלא אחד גדול אף תלמיד באמת לא מתקדם בלמידה שם..צריך לשנות את כל החשיבה של המורים..רוב המורים לא עשו השתלמות אחת נורמלית במחשבים ויש להם פוביה מזה.. ולכן ברור שאף שר לא ירצה את מערכת החינוך..
קשקוש כפוי טובה....
אזרח מהשורה | 08-12-2022 1:13
קשקוש כפוי טובה. המנהלים מצילים את המערכת. אנשים כמוך מתקמצנים על אלף שח תל''ן להשקיע בחינוך, אבל מוציאים 15,000 ביום אחד בחופשה בחו''ל. סדר עדיפויות הזוי ומעוות.
7
שאלה :בתור אישה...
אכפתי | 08-12-2022 12:18
שאלה :בתור אישה שומרת מסורת האם מרוצה עם מצב הקיים בנושא יהדות במערכת החינוך?
8
לא. מדובר בגוף...
יקיר | 08-12-2022 13:24
לא. מדובר בגוף מושחת שצריך לפרקו מהיסוד לשלוח את כל מי שנמצא בגלל וותק לבית ולשלם שכר כן מתגמל אבל לפי עבודה ותוצאות ולא לפי וותק לשנות את מערך החופשות המטורף ולפרק את ההיסתדרות