ניצול הרפורמה: נותנים תעודת כשרות בניגוד לחוק - סרוגים

ניצול הרפורמה: נותנים תעודת כשרות בניגוד לחוק

ברבנות כוכב יאיר משתמשים ברפורמת הכשרות כדי לתת תעודות בירושלים, אלא שלכאורה הדבר נגד החוק שמצריך מערך מפקחים: "לא פועלים לפי החוק ולא לפי ההלכה וגורמים להרס הכשרות"

author-image
ניצול הרפורמה: נותנים תעודת כשרות בניגוד לחוק
  כשרות כוכב יאיר בארומה סינמה סיטי

רפורמת הכשרות נכנסה לתוקף בתחילת השנה, ומאפשרת לרבנות מקומית לתת תעודת כשרות גם מחוץ לתחומה. כך עושות לאחרונה מספר רבנויות מקומיות, נגד דעתה של מועצת הרבנות הראשית, ובחלק מהמקרים גם לכאורה נגד החוק.

מסעדת 'ארומה' בקניון מלחה בירושלים, הייתה במשך שנים בכשרות הרבנות המקומית ירושלים. לפני שנה וחצי בצעד שלווה בכתובות ופרסומות עברה המסעדה לכשרות צהר. לאחרונה, עזבה המסעדה את צהר וחזרה לכשרות הרבנות, אבל לא ירושלים, אלא בכוכב יאיר-צור יגאל המרוחקת כשעה נסיעה בירושלים. על תעודת הכשרות חתומה מפקחת הכשרות של צהר.

עוד באותו נושא

רפורמת הכשרות יוצאת לדרך. כך זה יקרה


62

במילים אחרות, הכשרות של המסעדה נשארה אצל צהר – התעודה היא של רבנות כוכב יאיר בה מכהן הרב שמואל שפירא, ראש בית ההוראה של רבני צהר. במקביל

תעודת כשרות של כוכב יאיר בירושלים

מחוץ לרשות המקומית וללא מפקחים

לפי חוק הכשרות החדש, אסור לרבנות מועצה מקומית או רב ישוב לתת השגחה מחוץ ליישובו. למי כן מותר לתת כשרות: רק לרבנות עיר או רבנות אזורית בתנאי נוסף, שיש לאותה רבנות מערך מפקחים, כלומר צוות עובדים שתפקידם להשגיח על צוות המשגיחים של הרבנות המקומית.

מבדיקת סרוגים עולה כי לרבנות כוכב יאיר-צור יגאל אין מערך מפקחים, ולכאורה משתמש הרב שפירא בצוות המשגיחים של צהר כקבלן משנה להשגחה – כשלשון החוק נראה שמצריכה מערך מפקחים פנימי.

נהלי רפורמת הכשרות מתירים תעודה רק לרב עיר עם מערך מפקחים פנימי

כך למשל סעיף 4 ביישום רפורמת הכשרות מצריך להתבסס על מערך הפיקוח הקיים מתוך עובדי המועצה הדתית/ הרשות המקומית בלבד.

שיחת הבירור לא התקיימה

ניסינו לברר איך הרבנות מתירה לרב בכוכב יאיר לתת השגחה בירושלים.

על השאלה האם חיבור הישובים צור יגאל כוכב יאיר נחשב כעיר שמותר לו לתת כשרות מחוץ לתחומו או רב ישוב שנאסר עליו, אומר גורם ברבנות כי מדובר במועצה מקומית ולכן דינה כרבנות עיר.

על שאלת המפקחים, והאכיפה של הכשרות לא ניתנו תשובות.

מהמשרד לשירותי דת האחראי על המועצות הדתיות שנותנות את תעודות הכשרות נמסר בתגובה: "נושא הכשרות בטיפול ובסמכות הרבנות הראשית לישראל לקבלת תגובה עליך לפנות לרבנות הראשית".

מהרבנות הראשית לישראל נמסר בתגובה: מתן הכשר ע"י רב מוסמך מחוץ לתחומו, מבלי שקיים מערך שירותי כשרות הכולל מפקחים ברשות המקומית או במועצה הדתית שבה הוא מכהן, הוא בניגוד לחוק, כאשר כל מקרה נבחן לגופו".

ומה עושה מועצת הרבנות כדי לאכוף את החוק בנושא הזה?

"במסגרת מועצת הרבנות הראשית לישראל פועלות ועדות שסמכותם, בין היתר, לדון בתלונות המתקבלות לעניין התנהלותם של רבנים נותני הכשר ולגבש המלצות בפני מועצת הרבנות הראשית."

לסרוגים נודע כי ועדת המשמעת של מועצת הרבנות הראשית לישראל, המליצה לקיים דיון בנושא לצורך בירור. אך ככל הידוע, עד כה שיחה זו לא התקיימה.

הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר, סרב להגיב.

עוד באותו נושא

למה קורין גדעון בחרה בתעודת כשרות של הרבנות?


30

במועצת הרבנות דורשים אכיפה

בינתיים, שלח הרב אליעזר שמחה וייס, חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל מכתב לראש אגף ההונאה בכשרות רפי יוחאי בו הוא מבקש לחדד את הנהלים ולאכוף את חוק הכשרות גם אחרי יישום השלב הראשון של הרפורמה.

"אכן לפני כחודש כתבת מכתב לרב עיר שנתן כשרות מחוץ למקומו בניגוד אפילו לדרישות החוק החדש ולא קבלת תשובה ממנו! נושא משרה שלטוני כרב נותן הכשר רשאי לפעול אך ורק במסגרת הסמכות שהחוק הקנה לו. הרב הנ"ל והעסק שמקבל ממנו תעודה לא פועלים לפי החוק ולא לפי ההלכה וגורמים להרס הכשרות"

פנייתו של הרב וייס לאכוף את חוק הכשרות

שאילתה ברוח דומה העביר גם ח"כ אבי מעוז (הציונות הדתית) לשר לשירותי דת, אלא שזה כבר עזב את תפקידו, כך שהשאילתה תמתין כבר לשר הבא, אחרי הבחירות.

ח"כ אבי מעוז שואל את השר לשירותי דת

לעצור בדחיפות את הקומבינטורים

מארגון 'כושרות' נמסר בתגובה לפרסום בסרוגים: "היום כבר ברור לכולם כי רפורמת הכשרות קרסה סופית. מתחילת הדיונים בוועדה שדנה בחוק הצגנו נתונים והערכות שמתבררים שוב ושוב כנכונים. הרפורמה הזו היא כר פורה לרמאים וקומבינטורים. לכן צריך לעצור בדחיפות את הקומבינות וההונאות בכשרות שמתקיימות ברמה האזורית עוד לפני שהן יתרחבו לכל רחבי הארץ.

לציבור הישראלי מגיע מערכת כשרות יעילה מקצועית ועניינית ובימים אלה אנו עובדים על בניית התכנית הנכונה לעשות זאת.".

רב מקומי לא יכול ללכת נגד מועצת הרבנות הראשית

גורם ברבנות הראשית לישראל איתו שוחחנו הוסיף, כי מועצת הרבנות הראשית החליטה להתעלם מרפורמת הכשרות, וביקשה מכל הרבנים המקומיים שלא יתנו רבנות מחוץ לתחומם. "כשבא רב מקומי כזה או אחר, ונותן כשרות במקום אחר, גם אם הוא היה עושה את זה כחוק, יש כאן הליכה נגד מועצת הרבנות הראשית, וזה חמור מאוד. רב מקומי מקבל את סמכותו מהרבנות הראשית וממועצת הרבנות הראשית. הוא לא יכול ללכת נגדה".

יש לציין כי בעוד שלושה חודשים, ב-1 בינו' 22' ייכנס לתוקף השלב השני של רפורמת הכשרות, באופן שתובטל הכשרות המקומית וזו תימסר לתאגידי כשרות שיכולו לתת תעודה בכל מקום.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
47 תגובות - 29 דיונים מיין לפי
1
צריך לפרק את...
נורי המקורי | 17-08-2022 14:42
צריך לפרק את הרבנות הראשית ולהרכיב מחדש בראשות צוהר. חבורת מושחתים אוכלי חינם.
חס ושלום...
מני | 17-08-2022 22:54
חס ושלום זה רק ירד וירד מצלמות ואז גם זה לא יהיה
הכתבה היא מסמך הרשאה למה אסור לתת לצהר
שוקי26 | 17-08-2022 16:58
אחראיות מינימלית על ענייני אוכל.
2
נא לדייק בעובדות ובחוק (אפילו לפני הרפורמה)
מישהו | 17-08-2022 15:02
לפי החוק הקיים היום, לרבני הערים והמועצות נתונה המילה האחרונה. כלומר, הרבנות יכולה להמליץ ואף לקבוע נהלי וכללי כשרות, אבל אם רב העיר מעוניין ללכת לפי כללים אחרים שהוא עצמו קבע, החוק נותן לו את הרשות לעשות כך, והוא לא כפוף כלל בעניין זה לנהלי הרבנות הראשית ולמועצת הרבנות הראשית.
צור יגאל זה לא עיר. זה יישוב. ולכן נגד החוק
אני | 18-08-2022 7:23
מישהו לא יודע מה החוק וחופר פה לכולנו
3
הסגת גבול וגזל גמור
שיודע לצטט | 17-08-2022 15:07
ערוך השולחן יורה דעה הלכות תלמוד תורה סימן רמה סעיף כט וכבר כתבו גדולי עולם שעכשיו המנהג שכל שיש רב בעיר אסור לאחר לבא בעיר ולהתיישב שמה והיא הסגת גבול וגזל גמור דבאמת העניין כן הוא דבזמן הקדמון לא היה המנהג שכל עיר בוחרת לה רב אלא כשבא חכם והרביץ תורה ממילא שהיה לו חלוקת כבוד ואיזה פרס ואחכ בא השני והנהיג גכ כן כדמוכח מספרי שות הריבש והתשבץ ומהריק ותרומת הדשן ולכן אמרו גם בזה שבנו קודם אבל עכשיו שלא ראינו מימינו מנהג זה אלא אנשי העיר בוחרים להם רב פלוני להורות ולדון ואף שעושים עמו כתב על כך וכך שנים ממ אין מסלקין אותו לעולם וכן המנהג הפשוט בכל תפוצות ישראל ובפרט אם עוקר דירתו מעיר אחרת לפה פשיטא ופשיטא שכל הבא להשיג גבולו הוה גזלן גמור
4
תודה רבה על...
רוני . ירושלים | 17-08-2022 15:54
תודה רבה על הכתבה . נדע לא חשבת הארומה ( יש איתן בעיות גם בסניף ברחוב קינג ג'ורג' , אני לא יודעת מה קורה עכשיו אבל תקופה ארוכה לא היתה תעודה, לאנשים נכנסו מכח האנרציה) . אם ידוע על מקומות נוספים עם אותה בעיה - נשמח לדעת. חשוב מאוד להזהיר את הציבור
מאיפה הסקת...
שלומי | 21-08-2022 16:49
מאיפה הסקת שהמקום לא כשר?? ממה צריך להזהיר בדיוק?? מלשון הרע אולי??? תלכי לסניף, יש טלפון על התעודה, תבררי עם המשגיח/משגיחה מתאים לך תאכלי לא מתאים תעברי הלאה פשוט מאוד, בלי שנאת חינם מיותרת
5
אין ספק כי...
מיכאל | 17-08-2022 16:10
אין ספק כי הכותב מביע דעה ועמדה פוליטית ולא הלכתית. לו הממסד שהוא כל כך תומך בו היה נוהג ביושר בכבוד ועפי דעת תורה, זה לא היה קורה. אך מאז שהככשרות הפכה לכלי משחית בידי נותניה ומשגיחיה, זה התבקש לעשות רפורמה. יש להמשיך עם הרפורמה בתחומים נוספים כדי לבער את השחיתות והסיאוב מקרב שירותי הדת.
6
צהר מדברים גבוהה, בפועל קומבינטורים
ארלה | 17-08-2022 16:50
לא מבין איך הם עושים ככ הרבה טעויות
איך אתה...
צוקי | 22-08-2022 9:00
איך אתה לא מי בישה כך לדב ימח שמוה
אחלה חדשות. ...
אלחנן | 17-08-2022 17:12
אחלה חדשות. אני שמח לשמוע שמונופול השינאה והקנאות של החראדים נופל. תמשיכו לעדכן על ההצלחות של הרפורמה החשובה.
7
אתם כבר לא...
חילוני | 17-08-2022 17:16
אתם כבר לא סרוגים. אתם פינגווינים משיחיים.
סבתא חורגת!...
שלומי | 21-08-2022 16:44
סבתא חורגת! מניין הבאת את השטויות האלה????
אתה לא מתפלל 3 פעמים ביום למשיח?
סבתה סורגת | 21-08-2022 1:36
סרוג או לא סרוג שרוצה לאכול כשר ולא תעודה כבר לא יכול לעשות את זה בגלל רפורמת הכשרות וצוהר שנמשכים חזק מדי לרפורמים והלאה. מה עם פרוק מונופול הרפאה בארץ? למה מטפל אלטרנטיבי לא יכול להציג את עצמו כרופא?
8
רבנים אנשי עסקים...
רב נח | 17-08-2022 17:33
רבנים אנשי עסקים מה רע?
9
הבדץ הכאילו ששמו...
רב נח | 17-08-2022 17:49
הבדץ הכאילו ששמו בית יוסף הוא מאותו העיר ? נוכלות וכסף מדבר
לפחות שמה...
דן | 17-08-2022 22:56
לפחות שמה אוכלים כשר
10
אלפיים שנה לא...
יהודי | 17-08-2022 18:01
אלפיים שנה לא היה בפולין ובמרוקו רבנות ראשית וכל מיני קשקושים של בטלנים. אם האמנת לשוחט שלך הכל טוב ואם לא הלכת לאחר והיה מעולה! הגיע הזמן שיהיה כך ולסגור את הרבות הראשית
מפגין חוסר ידע קלוש בהיסטוריה יהודית
סבא שלי היה רב | 21-08-2022 1:42
תנסה לבדוק מה היה תפקיד הרב ומה היו הקשרים בין פוסקים ותגלה שמוסד הרבנות הראשית היה המצאה אדירה אבל עם היסטוריה מאז משה רבנו דרך הסנהדרין וכנסת הגדולה. עם ישראל החזיק מוסדות ציבוריים כללים מאז ימות עולם וניהל את הדבים בצורה קשה מאוד בלי הרבנות הראשית (ובלי הסנהדרין).
גלותי משהו...
2000 שנה לא היתה לנו מדינה וצבא... וכל מיני קשקושים של בטלנים. אם היית מקורב לצאר הרווחת, אם לא איוון האיום היה בא לשחוט אותך, ולאנוס את אשתך | 17-08-2022 23:38
גלותי משהו
זה מילים...
גל ארוק | 17-08-2022 22:52
זה מילים נבובות חסרות ערך ראה מלון דניאל ותבין איזה אסון זה ברפורמה
11
והכל בניצוחו של ...
אורח | 17-08-2022 18:39
והכל בניצוחו של ה-6 00000 מרעננה שבינתיים התפרקו לרסיסים......
12
חקי חיון ,...
חקי חיון | 17-08-2022 20:10
חקי חיון , הגמל אינו רואה דבשתו > מאז קום המדינה מערך הכשרות של הרבנות רקוב מן היסוד ובנוסף אין סוף כשלים איומים ונוראיים היו אצל הרבנים הראשיים והרבנות הראשית והרבנויות ברחבי הארץ והרבנים למיניהם מכל הסוגים והדרגים , גם על הרבנות עצמה אין לסמוך כלל אזי שהרבנות והרבנים לא עלינו על מוסדות.גופים.אירגונים אשר פועלים שלא כשורה , הרבנות בישראל כל כולה לא כשורה. ואגב , אין סוף מחדלים.קומבינות.טובות הנאה.שוחד.העלמות עין במערך הכשרות הרבנית מאז הקמתה.
13
ברפורמה בכשרות פתח...
צבי | 17-08-2022 21:52
ברפורמה בכשרות פתח למסחרה להקלה בנוהלים.כל מי שלא מרוצה מהחמרות עובר לעיר אחרת בושה של רפורמה
14
מתן כהנה גרם...
תמיר | 17-08-2022 21:52
מתן כהנה גרם נזק לדורות על הכתפיים שלו כל הטעות האדירה הזאת
15
איך רב עיר...
חיים | 17-08-2022 21:54
איך רב עיר מסוגל לקחת פרנסה מאנשים שבקושי למדו ליבה ומפרנסים את משפחתם בקושי. הרי הם יודעים כמה משגיח מקבל
16
הגעתי למסעדה בצפון...
אריק | 17-08-2022 22:41
הגעתי למסעדה בצפון שפורסם שהיא כשרה אלא מה היא פתוחה בשבת וכמובן כשרות צוהר. בחרתי את משפחתי משם ומצאנו מקום בהכשר הרבנות המקומית למהדרין.
שקר וכזב,...
אבי | 21-08-2022 16:41
שקר וכזב, אין דבר כזה אל תמציא בדיות, תכתוב מה שם המסעדה
17
תודה להתרעה, ותודה...
עמי2 | 18-08-2022 1:22
תודה להתרעה, ותודה שלמדנו איך לבדוק התעודות החדשות. מזעזע הכשלת הרבים ע'י לכאורה רב!!
18
אין אמון
!!! | 18-08-2022 8:35
הבעיה קיימת בעוד מקומות כגון קייטרינג במפעלים
19
רפורמת הכשרות מבורכת...
אביאל | 18-08-2022 8:51
רפורמת הכשרות מבורכת ותעזור להחזיר לאחור ולו במעט את מעטפת השחיתות והקומבינות שעסקני דת טוו במשך שנים סביב ערכי הכשרות כדי לסבך אותם שלא לצורך תוך כדי גריפת רווחים אדירים על חשבון הציבור. טוב שמישהו מחזיר את הכבוד לדת ומקטין את השחיתות שטוו סביבה
20
אוי, איך כואב...
ירושלמית | 18-08-2022 9:43
אוי, איך כואב לראות מיליונים שמתאדים לכם. רדיפת הבצע שלכם הרבה את הכשרות. מבחינתי, רק עסקים ללא כשרות!
מה עם רפואה אלטרנטיבית?
רופא אליל | 21-08-2022 1:47
פירוק מונופול הרופאים עכשיו!!! כל אד יכול להיות רופא. הכל סתם קומבינות של מילירדים על חשבוננו.
21
בעל מסעדה 13...
דוד | 18-08-2022 12:09
בעל מסעדה 13 שנים אין מושחתים כמו הרבנות בכל המדינה הזאת
ואין יותר מושחטים מהלקוחות שלא מוכנים להכנס
לשירותים ניידים | 21-08-2022 1:51
בכשרות צהר
22
הרב הנ"ל פעם נתן הסכמה למקבץ נדבות כשהתקשרתי
דוד מודיעין | 18-08-2022 14:11
אליו לברר את מהימנות מקבץ הנדבות אמר לי אותו רב שהוא אינו מכיר את האדם ובמכתב ההמלצה הסתמך על מכתבי הרבנים האחרים.
23
מי שלא מקפיד...
יצחק | 18-08-2022 14:48
מי שלא מקפיד לבדוק תעודת כשרות , זה באמת לא משנה לו. מי שכן איכפת לו , בודק וברבנות הראשית תנועת כושרות מפרסמת בו ביום לכל הלקוחות לא להיכנס לעסק כי הוא מחזיק בתעודה מזוייפת ולא נכנסים לשם. הם בסך הכל יורים לעצמם ברגליים כלכלית.
למסורתיים שחשובה...
גל | 18-08-2022 15:42
למסורתיים שחשובה כשרות אבל לא כל כך מבינים בזה זו הטעייה איך ניתן לדעת אם זו כשרות אמיתית או מזוייפת?
24
מצוין. סוף סוף...
ציונות דתית | 18-08-2022 19:07
מצוין. סוף סוף כשרות שניתן לסמוך עליה. מקפידים לאכול רק בכשרות צוהר.
שיאו איזו...
בדיחה | 18-08-2022 21:36
שיאו איזו מגניבה את
25
כשרות צוהר -צוהר...
דוד חי וקיים | 18-08-2022 21:39
כשרות צוהר -צוהר לחזיר
חבל שאתה...
דוד | 21-08-2022 16:42
חבל שאתה מפרסם לשון הרע בלי לדעת בכלל מה זה כשרות צוהר
26
כל המטרה היא...
א | 18-08-2022 22:25
כל המטרה היא להרוס את הכשרות,ואת היהדות.לא אוכל חס ושלום מכשרות כזאת
27
צריך להחרים את...
אלי | 19-08-2022 16:35
צריך להחרים את כל המסעדות ולא להיכנס אליהם רשעים בחושך ידמו
28
זה היה ברור...
אורי | 21-08-2022 8:19
זה היה ברור שכך יהיה,
29
איך קבעת שהם...
הרב הראשי | 23-08-2022 3:59
איך קבעת שהם פועלים בניגוד להלכה? זה סתם לשון הרע.