הבית הפוליטי הבא של הציונות הדתית המתונה - סרוגים

הבית הפוליטי הבא של הציונות הדתית המתונה

בדיוק כמו שקיים בשטח – במכינות, בקהילות המעורבות, בבתי המדרש המשלבים ובכל מוסדות הציבור שבהם עובדים יחד דתיים וחילונים, יש לה הזדמנות לעשות זאת כעת בפוליטיקה

author-image
הבית הפוליטי הבא של הציונות הדתית המתונה
  (צילום: אוליבר פיטוסי/ פלאש90; תמונה קטנה; לירון מולדבן)

כפי שהדברים נראים היום, לציונות הדתית המתונה, לא הולך להיות ייצוג עצמאי בכנסת הבאה.

לאחר פרישת בנט מהתמודדות בבחירות הבאות, וההתפרקות הצפויה של מפלגת ימינה, כל מה שנותר הוא מפלגת הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ', אשר בניגוד לשמה, לא מייצגת את המגזר הציוני-דתי בכללו אלא רק את הפלג החרד"לי שבו.

עוד באותו נושא

האם הפעם הציונות הדתית תלמד את הלקח?


46

בהיעדר אלטרנטיבה, רבים מבני הציונות הדתית הולכים להצביע למפלגת הציונות הדתית, עם קושי לא מבוטל. אחרים יפזרו את קולם בין שאר המפלגות.

על פניו, מצבה הפוליטי של הציונות הדתית המתונה מעיד על כישלונה. היא לא הצליחה להתנחל בלבבות, אפילו לא באלו של המגזר שלה. אבל אני רוצה לטעון שגם אם אין כאן הצלחה מסחררת, יש במציאות הזו הזדמנות חסרת תקדים עבורה ועבור החברה הישראלית כולה. זה רגע של דין וחשבון עבור הציונות הדתית המתונה, אשר באמצעות ניצול נכון של המצב יכולה לפרוץ בכוחות מחודשים ולעלות קומה לשלב הבא שלה.

הציונות הדתית המתונה נראית כמי שאיבדה בשנים האחרונות את דרכה. מאז שנות השבעים התאפיינה הציונות הדתית בתפיסה דתית-משיחית מבית מדרשה של מרכז הרב, בהובלת הרב צבי יהודה קוק. על פי תפיסה זו, הציונות הדתית נטלה על עצמה את תפקיד נהג הקטר ברכבת הציונית, והיא שמובילה את התנועה הציונית כולה אל העתיד המשיחי הצפוי לה.

הרחבת מפעל ההתנחלויות הייתה צפויה – לשיטתה – לעורר את הרגש היהודי בקרב העם ולהשיב את עם ישראל למקורותיו. כך נראה בעיניה מסלול הגאולה.

עוד באותו נושא

איילת שקד בתגובה ראשונה אחרי החלטת בנט


122

הפלג החרד"לי בציונות הדתית ממשיך להחזיק בגישה זו גם היום, למרות שהמציאות טופחת על פניו. הציבור הישראלי לא אימץ את המשנה הדתית החרד"לית ואף לא מתקרב אליה. אדרבה, מגמות הפוכות קורות בחסות בית המשפט העליון והתרבות המערבית. זו הסיבה שהפלג החרד"לי נוקט בעמדה מתבדלת מהציבוריות הישראלית, אם כי בלב ליבו הוא עדיין מחזיק באותה השקפה משיחית ואוונגרדית. לתפיסתו, הוא השומר על רוח האומה במובן המטאפיזי, ובכך הוא ממשיך להוביל את החברה הישראלית.

אמונתה של הציונות הדתית המתונה שונה. שורשיה במפד"ל ההיסטורית, שזיהתה עצמה ככוח מתון מגשר בחברה הישראלית. התפקיד שנטלה על עצמה היה לחזק את הזיקה היהודית מתוך שיתוף פעולה עם הציונות החילונית, ולא מתוך השתלטות עליה. לכן היא דאגה רבות לחינוך.

המפד"ל ההיסטורית לא הייתה ימין קיצוני אלא מפלגת מרכז, החברה גם בקואליציות שמאל, רחוק ממפלגת המגזר הנוכחית. זו הייתה הרי משמעות שם מפלגת האם שלה – המזרחי, ראשי תיבות מרכז רוחני.

כל עוד רכבה הציונות הדתית על גלי ההצלחה שלה, היא שמרה על סוג של אחדות. אבל מיצוי מפעל ההתנחלויות ונסיגות שחלו בו, עוררו את הפילוג האידיאולוגי שתמיד היה קיים בה, בין הצד החרד"לי-משיחי ובין הצד המתון. החרד"לים נטו למפלגות ימניות יותר, ומנגד, הציונות הדתית המתונה איבדה את כוחה האלקטורלי. יותר ויותר היא השתלבה במפלגות לא-מגזריות. מה שאנו רואים היום הוא שיא תהליך הפילוג. החרד"ל השתלטו על המותג 'ציונות דתית', בעוד הציונות הדתית המתונה מתפזרת בשאר המפלגות – מהליכוד, עבור במפלגות המרכז ועד העבודה.

כאן, אני סבור, טמונה ההזדמנות עבור הציונות הדתית המתונה. אם זו הציבה לעצמה יעד לא להשתלט על התנועה הציונית אלא להשתלב בה ולשתף עימה פעולה מתוך ברית ייעוד משותפת בדמות הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, הרי שבמציאות הנוכחית יש לה הזדמנות לממש זאת באופן מלא.

עד כה ההצדקה להתפלגות המגזרית שלה היה חוסר עניין של המפלגות החילוניות בשאלות של זהות יהודית. אבל כעת זה משתנה. הסיפור היהודי הופך להיות עניין המשותף לכלל המפלגות, כפי שראינו בקואליציה האחרונה, וזה המקום לציונות הדתית להשתלב באופן מלא בכלל החברה הישראלית ולבנות את הקומה הרוחנית החדשה שהיא מבקשת – יהדות ישראלית.

הציונות הדתית המתונה יכולה לתרום לבניית זהות יהודית-ישראלית חדשה, הצומחת מתוך מפגש בין יהדות וציונות, מסורת וקדמה, דתיים, מסורתיים וחילונים. יש לה הרבה מה להציע – ידע במקורות, סובלנות למגוון דעות והרבה להט אידיאולוגי. יחד עם זאת, עולמה אינו טבול בהתנשאות על מי שאינו היא, אלא יש בה רצון לפתח שותפת אמיתית עם כוחות שונים בחברה הישראלית.

בדיוק כמו שקיים בשטח – במכינות, בקהילות המעורבות, בבתי המדרש המשלבים ובכל מוסדות הציבור שבהם עובדים יחד דתיים וחילונים, יש לה הזדמנות לעשות זאת כעת בפוליטיקה. להשתלב במפלגות השונות ולהציע להן לקחת אחריות משותפת על זהותה היהודית של המדינה. אני מאמין שזהו הבית היהודי הבא של הציונות הדתית המתונה.

=======

הרב ד"ר עידו פכטר, מייסד תנועת 'תכלת – יהדות של השראה', הפועלת לקידום יהדות ישראלית עכשווית

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
73 תגובות - 47 דיונים מיין לפי
1
עוד הזוי רפורמי...
קובי | 30-06-2022 8:08
עוד הזוי רפורמי שב בשקט כל נפיחה בסרוגים מקבל תואר של רב,רב יש רק אצל היהודים החרדים,אתם סתם יצורים ברמה של החלאה תת אנושי,קריב,שבקרוב נקריב את גופתו. למולך,המנטור שלכם,
אבל הרב...
ה"רב" מנסה להביא מריבות הין יהודים | 30-06-2022 18:44
אבל הרב אינו תלמיד חכם שמאמין באותה תורה שקיבלנו במסורת מדור לדור. לכן הוא לא יכול להביא שלום...
מפגר זו...
עופר | 30-06-2022 18:36
מפגר זו מחמאה לדביל כמוך אתה חוץ מלהעתיק עושה עוד משהו?הקללות הם בפר'קדושים,ובפר' כי תבא,מיתפלל שיבואו כל הקללות על ראשי תיבות גבלס, ג. גנץ,ב. בנט,ל. לפיד,ליברמן, ס. סער צאצים של עמלק הרשע,
עוד מפגר...
רון | 30-06-2022 17:54
עוד מפגר רפורמי לך תעשה שוב שיעורי בית דביל,כי תבוא חולירע,כי תישא היא פרשה אחרת, ככה זה סרוטים רפורמים שמעתיקים מסתם נוכלים,
מה בדיוק מבואר בגמרא?
ליפה הנפש | 30-06-2022 15:39
האם ראית באיזה קללות התורה מקללת את הרשעים ?כדאי שתעיין בפרשת בחוקותי ,כי תשא ,ונצבים.האם ראית באיזה קללות דוד המלך עליו השלום קילל את רשעי דורו?האם ראית באלו קללות קילל היעבץ וחכמי דורו את השבתאים? להוי ידוע לך שהציונים הדתיים המתונים גרועים פי אלף מהשבתאים והפרנקיסטים ימח שמם, ידיהם דמים מילאו
עוד מיזדיין...
ר. | 30-06-2022 15:33
עוד מיזדיין חולני, אייכמן עודה מזיין את אימא שלך יכלב
הרדודים יודעים רק לקלל
אזרח יהודי | 30-06-2022 13:48
איזה רדידות יש בכת הצדוקית של החרדלים. במקום לטעון הם יודעים רק לקלל ולהשמיץ. דין המקללים נכתב בתורה ומבור בגמרא. כדאי למקללים האלה ללמוד קצת תורה וגמרא ומפרשים ואז אולי יבינו שתלמידי חכמים מביאים שלום ולא נאצות.
תורת המתינות המפדלית
אליעזר מנחם מן שך | 30-06-2022 10:12
תורת המתינות המפדלית ביחד עם חברם רב המרצחים דוד בן גוריון ,הייתה לגנוב ילדים תימניים מחיק אמותיהם כדי לבצע על גופותיהם ניסויים רפואיים
הבית של הציונות הדתית
אחד העם | 30-06-2022 10:08
הבית של הציונות הדתית המתונה נמצא ברומא בוותיקן ובנצרות הפרוטנסטנטית
למזבלה
עמדין | 30-06-2022 10:06
צריך לקחת את המפדל ההיסטורית וממשיכי דרכם במריצות למזבלה
2
שקר. יש לכם בית. גלעד קריב המחריב.
***** | 30-06-2022 8:11
*****
3
איכס.
דובי | 30-06-2022 8:12
למה אתם נותנים במה לדברים כל כך מרוחקים מהמציאות, קיצוניים, מרחיקים ומפלגים? פשוט פלגנות לשמה והוצאת דיבה על אנשים נפלאים.
לא בטוח שנוכל להתגבר על המחלה החרדלית הממאירה
אונקולוג | 30-06-2022 10:14
כשיש הסתר פנים - אנחנו בבעיה
4
בקיצור, אתה קורא להצביע ליש עתיד
דורון | 30-06-2022 8:15
משום מה לא תנסה לראות שותפות אמיתית כמו שאתה מנסה לתאר בליכוד. ממש ישראל הראשונה
שמאלני חלול...
לפידיסטים חסרי שכל ובינה ממש כמו המנטור החלול יהיר הדביל | 30-06-2022 19:06
שמאלני חלול לפידיסט ניבער,מגיב בתשלום רואה את הניד שלך,וגם ה איי פי שלך,אתה סתם חולני,אף אחד לא הישתמט,בדקתה קודם אצלכם בשמאלנים? יש את פרס,שהיה שר ביטחון כושל,ראש ממשלה כושל,שר חחוץ כושל,נהשיא כושל ומטרידן סידרתי של נשים,הוא לא עשה צבא,אתה אולי מכיר את יעקב פרי,לא מיזמן היה במפלגת הבעת,של הלפידיסטים,הוא היה ראש השבכ ולא עשה צבא,שם אתה שותק וכאן יש סיבה מוצדקת אתה מיתלהם,כמו כל הלפידיסטים הניבערים חסרי השכל ובגרות לא מצפה למשהו עם עומק, שטחיות היא המחשבה שלכם,
וזה מה שאעשה
הצבעתי ימינה | 30-06-2022 14:03
בן גביר הפירומן וסמוטריץ המשתמט לא המנהיגים שלי
5
"המתונה"?
שוקי26 | 30-06-2022 8:18
עדיין חושבים ש'הם' ה'ציונות הדתית'. תראה מה שהם עשו למפדל. חיסלו מפלגה עם עבר מפואר. הניסוי הצליח.
6
"עולמה אינו טבול בהתנשאות על מי שאינו היא"
***** | 30-06-2022 8:19
למשל על החרדלים.
7
קשקוש בלאבוש
אני | 30-06-2022 8:20
ימינה בכלל לא קשורה לציונות הדתית..היא כמו מפלגת מימד שהייתה בזמנו שמייצגת בקושי מנדט וחצי מציבור כיפות סרוגות דתילייט מה שמוכר..מפלגת סמורטיץ ובן גביר וכו' לא מייצגים רק את הציבור החרדלי אלא מייצגים השקפת עולם שנמצאת וקיימת בכל המגזרים כולל חילונים שחושבים שארץ ישראל תורת ישראל ועם ישראל אחד הם ותודה לבורא עולם שהעיף לנו את הנוכל שעושה לנו שלום כאילו מדובר באיזה איש גדול ומורם מעם...ילה צא לנו מהוורידים אתה ולפיד שני שחצנים שחושבים את עצמם לגאוני עולם..
8
אתם ולקרב????? ללקק לשמאל...
שוג | 30-06-2022 8:30
אתם ולקרב????? ללקק לשמאל זה לא לקרב למכור ערכים יהודיים לרפורמה זה לא לקרב... לא עשיתם דבר השנה חוץ מלקרוע את העם!!!! דרסתם את כל המסורתיים והחרדים רק על מנת להתקבל למגניבים מתל אביבי זו השאיפה היחידה שלכם!
9
איך לא אכפת...
שרה | 30-06-2022 8:34
איך לא אכפת לכם חובשי הכיפה שמי שמייצג אתכם היום הוא ממפלגת כהנא אשר היתה מוקצית ומאוסה על ידי רוב חברי הכנסת מימין ומשמאל. מפלגה שינקה את האידיאולוגיה שלה מהיכן שהמפלגה הנאצית ינקה את האידיאולוגיה שלה. רק הנאשם נתן לה לגיטימציה . כי הוא בשביל רייטינג נראה שניה מוכן למכור את כל אזרחי המדינה. זו הסיבה מבחינתי שאין היום ציונות דתית . יש פלגנות ותפיסה נאצית לכאורה
שרה הזאת...
יהודייה על מלא. | 30-06-2022 18:42
שרה הזאת ואזרחית הן מגיהות פייק שבכל כתבה בעד ישראל הן נגדה, ללא קשר לבן גביר. אם הן נשים הן מקבלות אתנן כבד מאוד או שהם מגיבים בתשלום שמנסים שיסלחו להם על שנאת ישראל בגלל שהן נשים מוחלשות
זו הייתה...
האחים המוסלמים הוקם על ידי ידידי הנאצים חסן אל בנא ואמין אל חוסייני ימחק שמם. את רוצה לשתף איתם פעולה וכבר עשית זאת... | 30-06-2022 18:40
זו הייתה טעות להחרים את הרב כהנא בדיוק כמו שזו הייתה טעות לקרוא לאצל טרוריסטים. הבריטים לא הבינו איך יהודים מפקירים את גופות גיבורי האצל אצלם. האחים המוסלמים שיתפו פעולה עם הנאצים. תקראי היסטוריה.
חולת נפש...
כלבה מסריח, מזהמת כרונית הסירחון הוא חלק מהריאקציה שהגוף החלול שלך מייצר, | 30-06-2022 9:22
חולת נפש ארורה לכי תחפשי מי יזיין אותך, אצלך כמו השרמוטה שעשתה מיזדינת כמוך, זה עובר בתורשה רק עם ערבים אתן עושות זאת,
10
"השראה" עם כניעה
יעקב | 30-06-2022 8:37
הרבה מלל, ריק מתוכן ממשי. מגמה של כניעה מוחלטת לתרבות ריקה וחלולה שמנסים לעטפה עם יהדות. גורלה העלוב של ימינה משקף נאמנה מגמות נפסדות אלו שהכותב מנסה לעשות להם תחיית המתים.
11
מילים ריקות, סיסמאות,...
אורי | 30-06-2022 8:45
מילים ריקות, סיסמאות, שחצנות וגאווה שאני היחידי חי במצאיות ולא הזויים האלה שרק אני אביא רוח יהדות וכל השאר מקום ריק. רק המתון כמוני הוא המצליח. מנכס לעצמו את המפדל וכל השאר זיוף. קינאה משתקפת בכל מילה ולב כבד להצביע למפלגה המצליחה שדוגלת במדינה על פי ערכי עם ישראל ותורת ישראל.
12
בנט וכהנא, הם...
SJ | 30-06-2022 8:46
בנט וכהנא, הם נציגי רפורמיים, אין דבר כזה ציונות דתית מתונה, זאת מכבסת מילים לרפורמיים. כל אלו, שהנך טוען שאין להם בית, בקלות יכולים להתחבר ליהיא, או לשרץ, או למערך.
13
ציונות דתית "מתונה"
רועי | 30-06-2022 8:48
שלום הרב פכטר. קראתי בעיון את דבריך. אשמח להבין במה מתבטאת לדעתך המתינות של הציונות הדתית עליה אתה מדבר. מתינות בהקפדה על ההלכה? מתינות בשלמות הארץ? מתינות בחשיבות עולם התורה? האם כשאתה אומר מתינות אתה מתכוון בעצם לדתיים לייט? זו הציונות הדתית אליה אתה משתייך? באמת אשמח להבין. תודה
בלה בלה...
אליהו חזור בתשובה ואל תקשיב לדברי ההבל של הקורא עצמו רב | 01-07-2022 1:47
בלה בלה בלה... אבל קיצוניות נגד ביבי, נגד החרדים, נגד הציונות הדתית...
בהחלט גם
אלי | 30-06-2022 11:43
וגם מתינות בכל נושא אחר בחיים, בחיבורים בין לימוד תורה לחיי שעה. בין רצון להגשמה עצמית להגשמה ציבורית ועוד ועוד שלל מריכבים בהם יש בציבור שלנו המזרוחניקים באמת מתינות.
@ דבר ראשון:...
נו באמת | 30-06-2022 10:27
@ דבר ראשון: מתינות בדיבור וצניעות
14
פכטר עזוב אותנו...
זלמן | 30-06-2022 8:52
פכטר עזוב אותנו לנפשנו. תקים לך מפלגת לייט שבלייט שיצביעו לה חמשת מקבלי השכר של נאמני עבודה ועבודה ואנשי הקרן לישראל חדשה. תגיעו ל12 קולות. מה שבטוח יהיה לך מימון מפלגות גבוה.
15
לשקם את המפדל?...
מה המסקנה? | 30-06-2022 9:07
לשקם את המפדל? להיעלם במפלגות חילוניות?
16
הבעיה שכל אחד...
צודק אבל | 30-06-2022 9:12
הבעיה שכל אחד מפרש את הביטוי דת מתונה באופן אחר, ממתן כהנא ועד גלעד קריב..
17
מה אתם נותנים במה לרפורמי הזה???
דניאל | 30-06-2022 9:12
מי זה בכלל ואת מי הוא מייצג???
18
מה שקרה לאברום...
איך מונעים | 30-06-2022 9:13
מה שקרה לאברום בורג הכיפה הלכה וקטנה עד שנהיה גוי גמור
הנוכלים למדו...
גבי | 30-06-2022 9:20
הנוכלים למדו את התהליך והמאמינים בנוכלים לא מתים רק מיתחלפים,לא כל נפיחה בסרוטים הוא ראוי,אן אמונה ביצורים בוגדניים, הנוכלת הקטנה היא תשב בקרוב על ספסל הנאשמות על בגידה, העברת כספי ציבור למחבלים,ומגע עם סוכנים זרים,
19
פכטר - התכלת שלו דומה לזו של קרח
יאיר | 30-06-2022 9:17
לא ציונות ולא דתית ולא מתונה. לא רב ולא נציג הבל הבלים , חבורה של רודפי כבוד ותפקידים המרקדים ממפלגה למפלגה ללא אידיאולוגיה, ללא אמונה ללא תורה ורק סיסמאות נבובות בפיהם
20
עידו פח אשפה...
ק. | 30-06-2022 9:17
עידו פח אשפה מה נותר לכם בסרוגים מזוקנים שמנשנשים ילדים ובנות,ויצורים שהמנטור שלהם הוא קריב הצאצא של הכומר מרוסיה,
21
פכטר מנסה להרוס...
מומי ווזניצה | 30-06-2022 9:18
פכטר מנסה להרוס את הציונות הדתית, שהיא היום הקטר האידיאולוגי של עם ישראל בארץ ישראל. מתאים לו להצטרף למפלגות כמו מרץ או המשותפת...
22
תמכתט בשקד בעבר,...
רוני | 30-06-2022 9:22
תמכתט בשקד בעבר, לא עובדים עלינו פעמיים,די ברור שקול לשקד זה קול לממשלה של השמאל הקיצוני והישענות על רעם והמשותפת שללא הם אין רוב לגוש הזה. גם למי שקשה עם ביבי יבין שהאלטרנטיבה גרועה בהרבה ומסוכנת
23
לצחנה שקוראים אברום...
חוקר של ניצולי שואה, | 30-06-2022 9:27
לצחנה שקוראים אברום בורג מכירים,היצור חולה נפש שקרן, מניפולטור,כיפה זה לכסות מורסה בראש,יותר אסתטי מתחבושת,הנאלח נוסע בשבת לנצרת כי יש ועידה חשובה של ערבים בני עולה וזה בשביל הטינופת צחנה רפש מכוער פיקוח נפש,כן ההזוי אמר שזה פיקוח נפש וחיבים לחלל את השבת,דביל לא אתה ולא הגרמני הארור יוסוף יהודים, אתה והוא צאצאים של גרמנים ארים,ולכן לא צריך להיתנצל על חילול שבת,כי גוי כמוך לא צריך לשמור שבת,
24
הציונות הדתית זל...
אפי | 30-06-2022 10:40
הציונות הדתית זל לא נשכח ולא נסלח
25
אנחנו לא מושפעים...
יצחק אאאאאאאא | 30-06-2022 11:07
אנחנו לא מושפעים מהעיתונות...אני מושפע מהקבה שאמר לי לתמוך בציונות הדתית.והם יעשו כל מה שצריך....המבין יבין
26
שוב הכומר פכטר מטיף ארס....
א | 30-06-2022 11:31
הציונות הדתית המתונה - זה ביטויי מכובס לניאו-רפורמים שמאלנים יפה נפש. כמו מפלגת מימד זכרונה לקללה. אשכנזים עם כיפת אסימון שמתחברים לצפון תל-אביב, אבל לא פתחו דף גמרא מאז התיכון, אם בכלל. אנשים כמו בנט ומתן כהנא...
27
אמרת שאתה מתבייש בכיפה הסרוגה
חושב ששכחנו ... | 30-06-2022 11:47
כתבת מאמר שכיפה סרוגה זו בושה ועדיף כיפה שחורה עכשיו הפכת לרפורמי למה עדיין לא התהפכת ?
שקרנים כמוהו...
אעלק רב שמנסה כל פעם תיאוריה חדשה בשביל לקדם את הסטראט אפ של עצמו. | 01-07-2022 1:44
שקרנים כמוהו רוצים להיות הבנט הבא...
28
תתמכו בשקד, היא...
חיים | 30-06-2022 11:50
תתמכו בשקד, היא חילוניה למהדרין, כך מובטח שילדיכם יהיו חילונים כמותה, ותעלמו בקרוב.
29
יופי
יאיר | 30-06-2022 12:32
נכון, כל מי שהאג'נדה הרוחנית אינה עיקר אצלו, שישתלב ויתבולל במרחב הפוליטי והישראלי
30
בגלל זה עושים...
אני | 30-06-2022 13:23
בגלל זה עושים פריימריז! כדי שכל חלקי הציונות הדתית יתמודדו ואז המפלגה תייצג את כלל המגזר! אני אישית מריחה כתב בנטיסט מאוכזב מנפילת הממשלה
אם לא...
"נו באמת" אתה מאוכזב מבנט שהתגלה כסמרטוט של לפיד. תפסיק להתחזות | 01-07-2022 1:43
אם לא היו עושים פריימריז היית גם מתאכזב. בטח אתה מבואס מזה שמי שהערצת בנט (ונבחר בפרייפריז) מתגלה כסמרטוט של לפיד (בנוסף למה שכבר ידענו שהוא נוכל).
@ בפריימריז משתתפים...
נו באמת | 30-06-2022 15:07
@ בפריימריז משתתפים רק מי שמזדהים עם המפלגה המתחזה
31
לציונות הדתית ה"מתונה" יש אידיאולוגיה?
מאיר | 30-06-2022 14:03
או שהמטרה המרכזית שלה היא רק לא להיות חרדל? רק לא להקפיד יותר מידי?
32
אינני מצליח להבין...
ימין אמין | 30-06-2022 14:11
אינני מצליח להבין את הרב הליברל, האם הוא לא אומר בסוף תפילתו, כמו כל יהודי, אני מאמין בביאת המשיח ואף על פי שיתמהמה .... מדוע הוא מאמץ את הזר'גון המפלג של ליברמן משיחיסטים? מדוע הוא לא חושב שלמפלגת הציונות הדתית מצביעים גם המיינסטרים? כמובן שלכשלון הטוטאלי של ימינה יש חלק מהותי בעניין. מציע שהרב ילמד לעומק מכשלון של ימינה . מי שמחפש ליברליות בציונות הדתית, מוצא את עצמו ביש עתיד, ואולי גנץ. אלמלא ההתהפכות של בנט וכהנא אולי ימינה הייתה כח משמעותי בציבור הדתי לאומי.
33
מזרחי בראשי תיבות...
משיב | 30-06-2022 14:55
מזרחי בראשי תיבות מרכז רוחני?זה לא מסתדר עם ראשי התיבות. המזרחי נקרא כך על פי שירו של רבי יהודה הלוי,ליבי במזרח ואני בסוף מערב,המביע אהבה יוקדת לארץ ישראל .ומהם למדנו על עם ישראל לארץ ישראל עפ תורת ישראל.והכל בשלימות.
אתה צריך...
רופא | 30-06-2022 18:31
אתה צריך טיפול נוירולוגי דחוף,
תשאל את...
נו באמת | 30-06-2022 15:10
תשאל את הרב מוהליבר
34
האתר מסנן תגובות...
אזהרה | 30-06-2022 15:08
האתר מסנן תגובות של מתנגדי המפלגה הפאשיסטית
35
גם שהיתה מפד"ל ההסטורית היו דתיים בכל מיני
דוד מודיעין | 30-06-2022 15:33
מפלגות ואז המפדל היתה מתונה. אולי תהיו קצת יותר מכילים ומתונים כלפי מי שאתם מכנים חרדלים (לא בטוח שהייתי קורא לסופר רוטמן ולמיכל חרדלים) ניתן לשבת באותה מפלגה באחדות ולא באחידות אבל מה לעשות המתונים לא רוצים להתפשר ומתייגים את האחר כקיצוני. הזמינו את כולם ללא הגבלה ותנאים אבל מה לעשות שאתם מתגדרים במתינותכם
להיפך, הוא...
רק ציונות דתית. | 01-07-2022 1:40
להיפך, הוא עמד איתן ללא פשרות מול המחבל מהאחים הנאצים. אני הצבעתי ימינה וכעת רק אצביע לציונות הדתית.
@ סמוטריץ מוכן...
נו באמת | 30-06-2022 16:00
@ סמוטריץ מוכן לתת את כל המקומות ובלבד שהוא יהיה בראש. אבל הראש הוא הקובע כמו בפסילת רעמ שהחריבה את ממשלתנו
36
מרוב מאמרי עידו פכטר מבצבצת רפורמיות
צחי | 30-06-2022 16:11
גם בפוליטקה גם בהלכה וכש בהשקפה הבן אדם רפורמי
37
אז הרב מדלג...
אדם מזעזע שפוסל עיקרי אמונה וחלקים נרחבים מהתפילה. אפילו קונסרבטיבים מאמינים ביותר דברים ממנו. הוא רפורמי. | 30-06-2022 18:34
אז הרב מדלג בקטעים המשיחיים בתפילה????
38
אפילו קורח היה...
משה אמת ותורתו אמת. עדיף שתתנצר מאשר שתנסה לשנות את היהדות. | 30-06-2022 18:37
אפילו קורח היה יותר דתי ממנו.
39
מר פכטר, נראה...
אוהב אותך למרות שאתה טועה | 30-06-2022 19:39
מר פכטר, נראה לי שהמציאות יותר טופחת על פניך. החזון המשיחי שאתה כופר בו הוא חזון נביאי ישראל. ומה תענה על שאלת ציפית לישועה? וכדברי רשי להתקיימות דברי הנבואה בימיך!
40
המפדל התפרקה, כי...
אביחי | 30-06-2022 20:30
המפדל התפרקה, כי נהייתה יותר חילונית מדתית, התזמורת הזו של דתיים, שלא חיים אורח חיים דתי, מצטמצמת, הילדים שלהם כבר לא הולכים בדרך השם והם בוחרים בכחול לבן ולא במפדל, הן אנשים מקסימים וטובי לב, אבל החיבור לקודש מהם והלאה, צריך להיות אמיצים ולומר את האמת, המפדל מתה, והציונות הדתית שייכת לאדם קיצוני כמו בצלאל ואיתמר, בגלל שבנט רימה אותנו וחבל, היינו רוצים אנשים כמוהו וכמו כהנא
41
דתי מחמד, ...
בנט | 30-06-2022 23:21
דתי מחמד,
42
מעניין שהמילה משיחיות...
ציוני דתי שמח | 01-07-2022 0:24
מעניין שהמילה משיחיות בדבריך מוצגת כמילה המעוררת סלידה כמו שמנסים להציג השמאל המנותק מן המקורות. האם השמאל הצליח לנתק אותך מאמירת אני מאמין בביאת המשיח? כתפקיד המגשר נאלצת לוותר עליה?
43
לפחות גלעד קריב...
פכטר נוכל עלוב. אם סרוגים ייתנו לו עוד במה אז באמת המקים אור סתם שיקר כשדיבר על גוש קטיף. הוא התבאס מהבית שלו ולא אכפת לו מתורת ישראל וארץ ישראל. | 01-07-2022 1:55
לפחות גלעד קריב מצהיר שהוא רפורמי. לפכטר יש דעות משתנות כל יום לפי האתנן שיקבל. הוא מנסה להיות בנט הבא. קיבל תאבון מהברכה לבטלה שעשה היום בנט.
44
הרב הזה חשב...
סופו של ה"רב" כמו בנט. כיהודייה שומרת מצוות אני מזדעזעת מזה שסרוגים נותנים לנוכל כמוהו במה. שלא לדבר על "רב" שסותר עיקרי אמונה. איבדתם את זה????? | 01-07-2022 2:00
הרב הזה חשב שכדאי לו ללכת בכיוון של בנט כי חשב שיש לו תמיכה ואז בטח התבאס נורא כשהבין שבנט רק היה האבן דרך של לפיד ובשנייה אחת כל השמרית מאיר ובן כספית מתחילים ללכלך על בנט.
45
עוד רב חצי...
אליהו1 | 01-07-2022 17:20
עוד רב חצי רפורמי שמתפרנס מהקרן להחרבת מדינת ישראל וגרורותיה. המיקוד של של שונאי ישראל הוא בציונים הדתיים הם מזהים אותם כהעוגן האחרון הערכי שיש בו כח לחוסן לאומי יהודי ומזהים שציבורים האחרים מתקלפים מהציונות. לכן הם מתמקדים לפורר גם אותם, כמו כתבות על חריגות שוליות בצניעות באולפנות וכו'. ה' יעזור לנו, יצמיח מנהיג שיאחד את כל הציונים הדתיים להאיר את המדינה היהודית.
46
הרבי
נועם | 02-07-2022 19:03
הרבי מלובביץ' ישו
47
הזוי שאדם שמאמין...
א | 02-07-2022 23:01
הזוי שאדם שמאמין ב13 עיקרי האמונה מסתייג ממי שרואה את הדורות האחרונים כאתחלתא דגאולה במיוחד אחרי השואה