היסטורית ומלאת תקלות: כך נראתה השנה הראשונה של ממשלת בנט

היסטורית ומלאת תקלות: כך נראתה השנה הראשונה של ממשלת בנט

ביקורים היסטוריים, תקלות בהצבעות, אישור חוקים היסטוריים, איבוד משמעת קואליציונית ופרישות שהרעידו את המערכת: אלו האירועים המרכזיים של הממשלה שהושבעה בדיוק לפני שנה

author-image
היסטורית ומלאת תקלות: השנה של ממשלת בנט
  צילומים: קובי גדעון/לע"מ. דני שם טוב/דוברות הכנסת. יונתן זינדל ואוליבייה פיטוסי/פלאש 90)

רבים לא חשבו שהיא תשרוד כל כך הרבה זמן, ולא מעט כבר מיהרו להספיד אותה כמה פעמים, ובכל זאת היום (שני) מציינת הממשלה שנה מאז הושבעה במליאת הכנסת, ונפתלי בנט נכנס לתפקיד ראש הממשלה והיה לפוליטיקאי שהזיז את בנימין נתניהו מהכיסא לאחר 12 שנים.

קואליציית הטלאים של בנט ולפיד, הבנויה משמונה סיעות, עברה ב-12 החודשים האחרונים טלטלות רבות, וגם בימים אלו נדמה שכל יום היא עשויה להתפרק.

אלו האירועים הפוליטיים המרכזיים שעיצבו את השנה הראשונה:

13.06.21: ממשלת בנט ולפיד הושבעה במליאת הכנסת ברוב זעום של 60 תומכים מול 59 מתנגדים, לאחר שח"כ סעיד אלחרומי (רע"מ) נמנע בהצבעה.

20.06.21: הממשלה מאשרת את הקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון. בראש הוועדה עמדה, עד לפטירתה, נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור, ומראשית פברואר 2022 עומדת בראשה השופטת בדימוס דבורה ברלינר.

06.07.21: שרת הפנים איילת שקד נכשלה באישור חוק האזרחות, לאחר שברגע האמת ח"כ עמיחי שיקלי מתנגד לחוק יחד עם כל האופוזיציה. בחוק שהוגדר בתור הצבעת אמון בממשלה, הפך לסלע מחלוקת מרכזי בין הקואליציה לאופוזיציה וסימן את הקושי של הממשלה לאשר חוקים לאומיים וביטחוניים וחוסר שיתוף הפעולה של נציגי האופוזיציה הימנית.

עוד באותו נושא

בנט ולפיד נחושים: "אין לנו את הלוקסוס להישבר"


32

15.07.21: בגלל טעות מביכה של יו"ר הכנסת מיקי לוי, "חוק הדיינים" של מתן כהנא נופל בסוף פיליבסטר ארוך של האופוזיציה. שבועיים לאחר מכן, הקואליציה הצליחה לאשר את החור לאחר שעבר מחדש את כל תהליכי החקיקה.

25.08.21: ח"כ סעיד אל-חרומי מסיעת רע"מ נפטר מדום לב במהלך נסיעה. במקומו נכנסה לכנסת ח"כ אימאן ח'טיב-יאסין.

26.08.21: ראש הממשלה בנט נפגש לראשונה עם נשיא ארה"ב ביידן בבית הלבן. הביקור זכור בעיקר לאחר העיכוב בן יממה בפגישה, בעקבות הפיגועים באפגניסטן בהם נהרגו חיילים אמריקאים, מה שאילץ את פמליית בנט להישאר שבת בארה"ב.

בנט עם ביידן בבית הלבן (אבי אוחיון, לע"מ)

12.10.21: המועמד מטעם הממשלה לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית, השר אלעזר שטרן, נאלץ למשוך את המועמדות שלו לאחר סערת "גריסת המסמכים" של תלונות הטרדות מיניות. שטרן נותר שר המודיעין, מה שסיבך את הממשלה עם המינוי שהיה אמור להגיע לאלי אבידר.

05.12.21: הכנסת מאשרת את תקציב המדינה לשנים 2021-2022 בתום שלושה ימי דיונים והצבעות רצופות. מדובר בתקציב הראשון שמאושר מאז שנת 2018.

חברי הקואליציה אחרי העברת התקציב (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)

12.12.21: נפתלי בנט עושה היסטוריה ומבקר באיחוד האמירויות, וכך לראשונה מאז חתימת "הסכמי אברהם" ראש הממשלה ישראלי מתקבל באופן פומבי במפרץ הפרסי.

15.12.21: לאחר שהקואליציה נקלעת ללא רוב, ח"כ שירלי פינטו (ימינה) מוזעקת להצביע במליאה, זאת למרות שהיא ילדה 6 ימים קודם לכך. האירוע גורר גל אשמות מדוע היא הוזעקה לכנסת במצבה, כאשר כל צד מאשים את השני באחריות לסוגיית הקיזוזים.

פינטו והתינוקת במליאה. (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)

05.01.22: אחרי מאבק ממושך של האופוזיציה, הכנסת מאשרת את חוק החשמל של רע"מ. הסערה בימין סביב החוק, שמכשיר חיבורי חשמל גם לבנייה לא חוקית של המגזר הערבי, התמקד גם בסוגיית המשילות אך גם באפליה כלפי ההתיישבות הצעירה ביו"ש. במהלך הדיון קם רה"מ בנט והתעמת עם חברי האופוזיציה.

22.02.22: השר אלי אבידר מתפטר מתפקידו בממשלה בתור שר בלי תיק, לאחר שלא נמצא לא משרד מתאים והוא מחליט לחזור לכנסת. אבידר רשמית תחת סיעת ישראל ביתנו, אך בפועל מתנהל באופן עצמאי.

02.03.22: חוק הגבלת כהונת ראש ממשלה לא עובר, לאחר שהקואליציה נאלצה למשוך את הצעת החוק ברגע האחרון. בתרגיל של האופוזיציה, ההצבעה הוגדרה הצבעת אמון בממשלה, מה שמנע מהח"כים של הרשימה המשותפת לתמוך בחוק. מכיוון שרה"מ בנט כבר עזב את הכנסת לפגישה עם קנצלר גרמניה, הקואליציה נותרה ללא רוב של 61, ולכן לא התקיימה הצבעה.

עוד באותו נושא

עבאס: הניסוי הצליח, מוקדם להספיד את הממשלה


10

05.03.22: במהלך השבת בנט ממריא לביקור חשאי למוסקבה, שם נועד עם נשיא רוסיה פוטין, במטרה לסייע במאמצי התיווך לסיום הלחימה באוקראינה. סביב טיסתו נמתחה ביקורת רבה על חילול השבת, וכן על ההתערבות המיותרת של ישראל בעימות האירופאי.

10.03.22: חוק האזרחות מאושר באיחור של 8 חודשים, זאת לאחר שהושגו הסכמות בין שקד לרוטמן, שאפשרו את תמיכת האופוזיציה, זאת תוך התנגדות של הצד השמאלי בקואליציה.

שקד ורוטמן (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90. דני שם טוב, דוברות הכנסת)

22.03.22: פיגוע קטלני בבאר שבע עם ארבעה ישראלים הרוגים, פותח גל טרור קטלני שנמשך כחודש וחצי וגובה 19 נרצחים ברחבי הארץ. בתגובה כוחות הביטחון יוצאים למבצע "שובר גלים" ברחבי באיו"ש וגם בערים ערביות בישראל.

28.03.22: "פסגת הנגב" מכונסת בשדה בוקר, בראשות שר החוץ לפיד עם שרי החוץ של מצרים, מרוקו, ארה"ב, בחריין ואיחוד האמירויות, זאת בהמשך לחתימה על "הסכמי אברהם".

06.04.22: יו"ר הקואליציה עידית סילמן מנחיתה פצצה פוליטית בשעת בוקר מוקדמת ופורשת מהקואליציה בהודעה מפתיעה, כאשר אפילו לראש הממשלה ויו"ר המפלגה שלה בנט לא היה מודע. בצעד זה ביטלה סילמן למעשה ביטלה את הרוב הקואליציוני.

(צילומים: אוליביה פיטוסי, יונתן זינדל ונועם ריבקין פנטון\פלאש 90)

17.04.22: רע"מ מחליטה על "הקפאת חברות" בקואליציה, במחאה על מה שהם כינו "התוקפנות הישראלית על מסגד אל-אקצא". בפועל לא היה לכך משמעות רבה מכיוון שזה היה ברובו בתקופת הפגרה.

25.04.22: ועדת הכנסת מאשרת את בקשת סיעת ימינה לראות עמיחי שיקלי בתור ח"כ פורש, ומטילה עליו סנקציות קשות שיקשו עליו להתמודד בבחירות הבאות.

13.05.22: השר מתן כהנא מתפטר מהממשלה, על מנת לחזור לכהן בתור חבר כנסת, מה שגורר את סילוקו של יום טוב כלפון, ששימש ח"כ לפי החוק הנורווגי. כהנא ממונה לסגן שר הדתות באופן זמני, אך הממשלה כושלת בניסיון להצביע עליו מחדש בתור שר.

בנט וכלפון (צילום: פלאש 90)

19.05.22: ח"כ ג'ידא רינאווי-זועבי מסיעת מרצ מודיעה בהפתעה שהיא פורשת מהקואליציה, ובכך הותירה את הקואליציה עם 59 ח"כים בלבד. כמה ימים לאחר מכן היא משתכנעת ע"י יאיר לפיד לשוב לקואליציה.

29.05.22: מעל 70 אלף משתתפים במצעד הדגלים שמתקיים ביום ירושלים, כולל מעבר דרך שער שכם, זאת למרות איומי ארגוני הטרור והלחצים בתור בקואליציה.

06.06.22: הקואליציה נכשלת באישור חוק תקנות חירום יו"ש, לאחר מרד של חברי כנסת ממרצ ורע"מ, ולאחר שעידית סילמן סירבה להודיע שתתמוך בחוק. שר המשפטים סער מבהיר כי דחיית החוק עלול להביא לסוף הקואליציה, ומעלה את המתח בקואליציה לקראת הניסיון הבא לאשר את החוק.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
29 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
תקלות??? נחליף את...
אזרחית | 13-06-2022 7:50
תקלות??? נחליף את השלטון- נשבור להם את העצמות, הבטן לא מתפחת, לא כואבת עבור אף אחד, שתשרף המדינה יחד עם העם שלה... תקלות... למרות כל המקלות בגלגלים, כל ההסתות, זריעת שבע, פילוג, שקרים, שטיקים וטריקים... כל הכבוד, יישר כוח, אין עליכם, כפרה עליכם... בשנה אחת??? בוודאי ש כאשר רואים ו בעיקר מרגישים את ההבדל שנה מול 12 שנים, שהיו נאדה, כלום, אפס עשיה, גרעון עש השמיים... בראבו, ישתבח שמו לעד, הלוואי ו ימשיך בעה להחזיק את ידו הימני עליכם!
כדורים לדיכאון...
פסיכיאטר מחוזי | 13-06-2022 10:18
כדורים לדיכאון במגרה העליונה. כדורים לטראנס תחתונה.
2
עדיף ממשפחת הפשע...
נורי | 13-06-2022 7:54
עדיף ממשפחת הפשע של ביתן, דרעי, ליצמן, ובראשם מושחת על כמו ביבי, ללא מפכל במשך שנתיים, ללא תקציב, מדינה בת ערובה בידיו. אחלה בנט, אחלה ממשלה למרות הכל. הזבל שנמצא במפלגת ימינה הוא תקלה חמורה, סילמן, קארה, אורבך.
....איך סבל...
ישראלללללל | 13-06-2022 8:40
....איך סבל קורא למנהיגים זבל... מי פה הזבל
חרבנט מחרבן...
עומר | 13-06-2022 8:09
חרבנט מחרבן עליך ואתה חושב זה שוקולד. אידיוט.
3
חלק משטיפת המוח...
אחד העם | 13-06-2022 8:51
חלק משטיפת המוח התקשורתית של השנה האחרונה. 1. הממשלה הזו היא היסטורית במובן הזה שהיא הממשלה הפוסט ציונית הראשונה. ביום הקמתה 54 חכ יהודים היו נגדה ומיעוט של 53 ח״כ היו בעדה. מאז זה עוד יותר חמור. בנט נבחר להיות ראש הממשלה הפוסט ציוני הראשון. 2. העשור שקדם לממשלה הזו, אובייקטיבית היה הטוב ביותר למדינת ישראל מיום הקמתה. לא בתחושות בטן של פרשני תקשורת, אלא מנתונים השוואתיים אובייקטיביים לעשורים שקדמו לו בישראל ולעולם בעשור האחרון . מאז שהממשלה הזו נכנסה המשק מתקווץ. הצמיחה ירדה דרמטית. אפילו לעומת תקופת שיא הקורונה. אלה הנתונים האובייטיביים. 3. מאז הקמתה של הממשלה הזו הביטחון האישי ירד עוד יותר בצורה משמעותית. ערבים יודעים שידיה של הממשלה כבולות בטיפול בהם והם חוגגים. 4. התקשורת מעלימה את הטיפול הכושל של הממשלה בקורונה בשנה האחרונה. לא היו סגרים. נכון. אני גם לא חושב שמרגע שהיו חיסונים מישהו חשב שזה הפתרון. אבל הממשלה , בלשון המעטה, לא שלטה במצב. אנשים שוכחים, כי התקשורת הובילה להכלה של המתים, אבל מתו כאן קרוב לאלפיים אנשים שלא היה הכרח שימותו. הזיה. גם בהתמודדות הכלכלית עם הקורונה התפקוד היה גרוע. אם לא הייתה מקשיבים לתקשורת אלא לגופים בינלאומיים אובייקטיביים הייתם מגלים שבין יוני לפני שנה לספטמבר התדרדרנו במדד בינלאומי אובייקטיבי בניהול הממשלה את הקורונה ממקום שלישי בעולם בזמן הממשלה הקודמת למקום ה-40. תוך 3 חודשים!! אבל לציבור מכרו שבניהול היה מעולה... 4. הממשלה הזו עובדת בקואליציה שהיא מיעוט בבית הנבחרים. זה תקדים אנטי דמוקרטי שאין לו דוגמה בשום מקום בעולם. ממשלה שגנבבה את הבוחרים, דיכאה את האופוזיציה בעבודה הפרלמנטרית הבסיסית ואין לה רוב בעם בשום סקר. 5. יש משבר כלכלי עולמי. ההתנהלות הכלכלית של הממשלה רק מעמיקה אותו. כמו שאומרים הפוך גוטה. אבל ככה זה כשהפוליטיקאי המושחת ביותר בישראל מקבל לידיים שלו, ללא כל בקרה, גם את האוצר וגם את וועדת הכספים. והמחירים משתוללים. הכל הרבה יותר יקר. פעם יצאו כאן למחאה על מילקי, היום השמן והלחם יקרים הרבה יותר. אם אין לחם תוכלו עוגות, או בלשון איווט אנטואנט אם אין חד פעמי תקנו מדיח. 6. למרות הדיבורים היפים, הממשלה הזו רק העמיקה את הקרע בעם וכתוצאה מההתנהלות הדורסנית שלה, הוא יעמיק עוד יותר כשהיא תיפול. זה מה שבאמת הספיקה הממשלה הזו לעשות בשנה האחרונה. אה ויש לה גם הישג אדיר. היא הכי טובה בעולם בלעשות יחסי ציבור. אין ספק.
4
מה עם כל הנזק שגרמו ללומדי התורה?
זהו??? זה כל הפשלות? | 13-06-2022 8:51
זה אתר דתי???? ילדים נשים משפחות שנשארו בלי כסף.... כמה נזק לתורה, ללומדיה, לכבודם של הרבנים ושל הרבנות הראשית אני הייתי מוחקת את הכתבה הזו.
גם גזענות...
דני | 13-06-2022 10:16
גם גזענות והתנשאות זה לא יתרון וחכמה.
שהרבנים יילכו...
נורי | 13-06-2022 9:15
שהרבנים יילכו לעבוד יחד עם בטלני הכוייייללים. בורות זה לא יתרון.
5
ממשלה גזענית גנבת...
אילנה לוי | 13-06-2022 8:57
ממשלה גזענית גנבת בזבזנית
6
ממשלה הכי גרועה...
דן | 13-06-2022 9:00
ממשלה הכי גרועה שיכולנו לדמיין מדינת כל אזרחייה פה .חוץ מיכאל ביטון הרוע חוגג
7
}}} דתיים חרדים...
יהודי חרד. | 13-06-2022 9:09
}}} דתיים חרדים שסניקים משפחת נתניהו ערבים ובדואים כל אלה יחד מחריבים את מדינת היהודים. == אין הבדל כאילו אלוהים שלך את מלאכי השטן האלה לפגוע במה שנשאר מהיהדות.
8
בנט באנאיתי לסופר...
עמית | 13-06-2022 9:13
בנט באנאיתי לסופר לפני שנהשבת הייתה עולה 600היום 900בדוק אותם מוצרים כל ברפורמות חרטה
9
לסרוגים
בושה | 13-06-2022 9:19
ולממשלתכם
10
כישלון
שמואל ג | 13-06-2022 9:24
הממשלה הזאת תיזכר ככישלון הכי גדול בהיסטוריה של מדינת ישראל , עוד שנה כזאת ואבדנו .
11
היסטורית ממשלת כל אזרחייה
יעקב | 13-06-2022 9:26
זאת האמת
12
ממשלת הרמייה ,ממשלה...
ברזל | 13-06-2022 9:40
ממשלת הרמייה ,ממשלה אנטי ציונית שהכשירה את התנועה האסלמית ואת הרשימה המשותפת שהיקמה בחטא על קולות אנשי ימין שהוטעו בידי מספר נוכלים שהשיגו תפקידים שלעולם לא היו מקבלים בדרך ישרה. תיזכר לדרעון ותכלה את ימיה במהרה בעזרת השם.
13
סרוגים לא פרסמו...
רועי | 13-06-2022 9:50
סרוגים לא פרסמו את התגובה הראשונה שלי שמפרט את כשלונות הממשלה, אתר שמאלני ומגמתי שפוחד לפרסם תגובות ימניות שמשקפות את הלך הרוח והאכזבה של העם ממשלת החולשה והרפיסות.
14
ממשלה זבל אחד...
שולמית | 13-06-2022 10:14
ממשלה זבל אחד אחד אפס
15
ממשלת החוצפנים עם אפס תמיכה לכל אחד
דביר | 13-06-2022 10:16
פשוט מנוכרים למקום שבאו במיוחד בנט וסער
16
בעיקבתה דמשיחה חוצפה יסגיי
שמוליק בן אבו | 13-06-2022 10:18
זה הממשלה
17
עשו יותר מכל...
אבי | 13-06-2022 10:28
עשו יותר מכל שנות ביבי. העיקר הביאו תקציב. סיימתי עם הליכוד.
עשו נזקים...
אבי | 13-06-2022 15:35
עשו נזקים בשנה אחת יותר מברק, מפרס ומרבין גם יחד.
תקציב.. והכל...
בודי | 13-06-2022 14:42
תקציב.. והכל הרבה יותר יקר!מיסים בעליות חדות כולל תחבורה ציבורית. דירות מחירים בשחקים.. זה השינוי שביקשת בעדו!! קואליציה שכל בוקר מנסה רק לייצב אותה אולי במקצת!! לפיד לא מחובר לעם.. דואג לעצמו בלבד תארים ותפקידים!!
18
ממשלה של שני...
שמעון הגלילי | 13-06-2022 12:19
ממשלה של שני מנהיגים קטנים וכלומניקים הנוכל והעפיפון שבכוח רוצים להיכנס לנעלים הגדולות של ביבי ולא מצליחים. והתוצאה ממשלה מחורבנת עפיפונית שעסוקה כל הזמן במשחק הכיסאות. יותר מילנהל את המדינה.
19
ממשלת יצרנית הבעיות!!...
בודי | 13-06-2022 13:01
ממשלת יצרנית הבעיות!!
20
כל הממשלה הזו...
יעל | 13-06-2022 13:14
כל הממשלה הזו היא תקלה אחת גדולה חבורת אפסים
21
ממשלת של תקלות...
ציקי | 13-06-2022 13:17
ממשלת של תקלות ממשלה של ביזיון וחרפה ממשלה של פירטים ממשלה של מסייעי טרור
22
נראה כמו צילום...
צ | 13-06-2022 20:40
נראה כמו צילום של מוסד בעלי מוגבלויות... השם ירחם.. מקוה שלא נראה אותם יותר בקרוב...