אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הציונות הדתית לא חזקה כפי שנדמה לנו / תגובה

זה מה שקורה לציונות דתית שיותר מדי בטוחה בעצמה. היא משכנעת את עצמה שהפתרון לבעיה הוא יותר שכנוע ויותר ביטחון עצמי, וכך למעשה מרחיקה כל פתרון אפשרי

הציונות הדתית לא חזקה כפי שנדמה לנו / תגובה
  (צילום: ירון מולדבן)

הרב יוני לביא מעלה לדיון שוב את האחוז הגבוה של הדתל"שים בציבור הדתי לאומי, ומקונן על החינוך הלקוי שלנו לתורה ומצוות.

עוד באותו נושא

למה הציונות הדתית מייצרת המון דתל"שים?


141

יותר מדי הכלה ופחות מדי הקפדה, גורמים לדעתו לכך שאנחנו מאבדים את הנוער. עם הנתונים הלא מדוייקים שהוא מביא לא אתווכח כאן, ואתמקד בעיקר הביקורת של הרב לביא.

אתחיל את הביקורת שלי על עצם הדיון. העיסוק הרב הזה בסוגיית הדתל"שים יוצר את הרושם אצל המתבונן מן הצד כאילו מדובר במגזר חזק, שמחזיק אחוזים רבים מהחברה הישראלית, וכעת הוא דן מדוע הוא לא מצליח לשמר את הכוח שלו אצל הדור הצעיר.

אבל האמת רחוקה מכך. נתוני הלמ"ס מציבים את המגזר הדתי-לאומי על 16 אחוזים בערך מכלל האוכלוסייה היהודית, שנשלטת ברובה על ידי המגזר החילוני והמסורתי, לא רחוק במיוחד מהמגזר החרדי. וזאת לאחר למעלה ממאה שנים של ציונות דתית.

נתונים אלה צריכים להחדיר בנו ענווה. מסתבר שאיננו חזקים כפי שאולי נדמה לנו. כן, יש לא מעט הצלחות. אבל מנגד יש לא מעט אי-הצלחות. חלקן באשמתנו, חלקן פחות. העיקר הוא שלא הצלחנו לשכנע את החברה הישראלית בצדקת דרכנו. ואם לא הצלחנו לשכנע את החברה הרחבה, מה הפלא שחוסר השכנוע מגיע גם אל בני הנוער?

עוד באותו נושא

מדוע הישיבות מתכחשות לדתל"שים שיוצאים מהן?


20

אינני טוען בשל כך שסוגיית הדור הצעיר לא צריכה לעניין אותנו. להפך; היא מאוד צריכה לעניין אותנו. אבל כדי שנוכל לתת לה מענה ראוי, צריך להתייחס אליה מהמקום הנכון. להגיע אליה מתוך עמדה שאננה, שיותר מדי בטוחה בעצמה, הוא פרוייקט שנידון לכישלון מראש. ויהיו ההסברים אשר יהיו.

אנחנו חיים בעידן משתנה. המפגש של היהדות עם המודרניות עדיין לא מיצה את עצמו וכך גם הפרוייקט הציוני עוד רחוק מסיום. זהותנו מתעצבת ומשתנה, והכרה זו היא לענ"ד חלק מהותי במחשבה הציונית דתית. כמו כל דרך של אמצע, היא לא יכולה להיות מקובעת אלא עליה להיות דינמית ופתוחה לשינוי, בהתאם לצדדים המשתנים ולמציאות המתחלפת.

עוד באותו נושא

טפל"ש לדתל"ש | הקושי לחיות כ'דתי לאומי'


15

הדינמיות הזו צריכה לדעתי להיות חלק מרכזי בהגדרתה של הציונות הדתית, קודם כל ביחס לעצמה. ברצותה להיות הכוח המגשר בין חלקי החברה, בין ישן לחדש ובין מסורת לקידמה, עליה להיות פתוחה לשינויים כל העת. אי אפשר להתייחס לחילון כפי שהראי"ה קוק התייחס עליו, וכך גם לעוד סוגיות רבות אחרות.

אבל האם הציונות הדתית היא כזו? דומני שחלקים מסויימים בה, שהרב לביא הוא חלק מהם, רחוקים מכך. אלה אוחזים באידיאולוגיה נוקשה, בלתי מתפשרת ובלתי דינמית, שאינה מתיישבת עם המציאות. מייחלים ליום שבו החברה הישראלית תתעורר ותכיר בצדקת דרכנו, מבלי להבין שכדי להביא חזון גאולי, כולם צריכים להשתנות – כולל אנחנו.

וכאן שורש הבעיה. אידיאולוגיה שבטוחה שאצלה כל האמת, ושעל כולם להשתנות חוץ ממנה, לא תצליח אצל בני נוער. כי הדור החדש גם הוא שונה מהדור שלנו. אי אפשר לצפות שהדור הצעיר יהיה מפד"לניק כבעבר. העולם משתנה ומתקדם. השיח והמחשבה מתחלפים. ומי שלא יהיה פתוח לכך, יאבד את הדור הצעיר.

עוד באותו נושא

חמש עצות למנוע דתלו"ש בציונות הדתית


35

זה בדיוק מה שקורה לציונות דתית שיותר מדי בטוחה בעצמה. היא משכנעת את עצמה שהפתרון לבעיה הוא יותר שכנוע ויותר ביטחון עצמי, וכך למעשה מרחיקה כל פתרון אפשרי.

אז מה אני מציע? דבר ראשון, להטמיע את ההכרה שבדרך לגאולה גם אנחנו צריכים להשתנות. במפגש עם הישראליות, איננו אוחזים באמת המוחלטת והשלמה. מפגש אמיתי עם המודרנה ועם הציונות יחולל שינויים בכל הצדדים וגם אנחנו נידרש לכך.

זה בירור מתמשך שאנחנו רק בראשיתו ועוד ארוכה הדרך עד שהוא יתברר. אבל לכל הפחות אנו זקוקים לתודעה הזו. הכנה, האותנטית, מלאת הענווה. פתיחות שכזו תוכל גם להשפיע על יחסינו אל הדור הצעיר. "והשיב לב אבות על בנים" אומר הנביא, ורק אז "ולב בנים על אבותם". ללא שנהיה מוכנים להשתנות במפגש עם הצעירים, לדבר בשפתם, להיכנס לעולמם, ולקבל דרכים ששונות משלנו, אין לצפות שהם יתחברו אלינו.

מה שאני מציע הוא אידיאולוגיה יותר רכה. קשובה, פתוחה, ואותנטית. יש להפסיק את השיפוטיות כלפי הדור הצעיר ולהתחיל יותר להקשיב לו. צריך להפסיק לבחון כל דבר באמת מידה של 'דתל"שיות' ולהיפתח לצורות עדינות יותר של זהות יהודית. לא כל מה שדתל"שי בעינינו, הוא בהכרח דתל"שי בעיניהם.

אולי אם נשכיל לראות יותר רצף ופחות נחפש לגדור ולהגדיר, אולי אז נגלה שיש גם פחות דתל"שים. לא כי הם השתנו, אלא כי אנחנו שינינו את המבט שלנו והעזנו לשנות משהו בעצמנו. והאמת לא תגיע אז מאתנו אליהם, אלא היא תצמח מלמטה, מהמפגש המבורך בין כולנו.

=======

הרב ד"ר עידו פכטר הוא ראש מיזם רבני ערים בתנועת 'נאמני תורה ועבודה' ומייסד מיזם 'תכלת – יהדות של השראה'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
30 תגובות - 27 דיונים מיין לפי
1
על חברים מקשיבים שמעת
מאיר קליין | 04-04-2022 9:34
יפה שאתה מטיף מוסר לרב יוני על הקשבה והכלה של הדור הצעיר, אבל את אחד המיזמים הכי משמעותיים וותיקים של הקשבה לדור הצעיר הוא הקים
2
אוחח נושא משעמם....
טל | 04-04-2022 9:35
אוחח נושא משעמם. רבי עידו כבר טחנו על זה מליון מאמרים. נא אל תחשוב שאתה הוא זה שעמד על הסוד ופיצח את הנוסחא......
3
כן להקפיד ברוגע . לא להכיל את עולם המערב
אריק | 04-04-2022 9:40
אם יקשיבו לרב עידו פכטר עוד 20 שנה כולם יחיו כמו גויים . הרב פכטר תחזור בתשובה מהר
4
המלחמה היא בטכנולוגיה....
קרב מאסף | 04-04-2022 9:43
המלחמה היא בטכנולוגיה. מהפכת המידע הביאה את האינטרנט לכל אחד. כל אחד מסוגל למצוא מידע בעצמו ולא נדרש יותר לרבנים כסמכות. משכך, כל אדם בוחר את דרכו, והסיפורים על הקבה הופכים למסורת חביבה, אבל לא לאמת צרופה שיש לחיות לפיה. התופעה כבר מחלחלת גם למגזר החרדי, ובעוד 50 שנה החילונים יהיו לרוב, כמו בשאר מדינות העולם המערבי
5
בול בפוני ...
קליבינצב | 04-04-2022 11:15
בול בפוני
6
לעניות דעתי אנו...
הרואה למרחוק | 04-04-2022 11:44
לעניות דעתי אנו מגדלים נוער חושב. נוער שמעוניין להבין ורק אז לבצע. כאשר אתה מחנך לפתיחות מחשבתית אתה יוצר סיכון ובכל זאת אני מעדיף את הסיכון הזה מאשר הרובוטיות החרדית.
כמובן שזה...
שפוי | 05-04-2022 7:46
כמובן שזה שטויות לומר על מגזר שהוא רובוטי.. ובכל אופן מהות היהדות היא נעשה ונשמע
יומרני...
אסתר | 04-04-2022 12:01
יומרני ומתנשא מצידך לחשוב שהחרדים רובוטים. זה יותר דומה להסתה החילונית כלפיהם. אם יש אצלם יותר קבלת עול מלכות שמים, זו מעלה ולא חיסרון. ולגבי חשיבה, ויצירתיות יש להן מקום בתוך חיים תורניים באופנים שאתה לא מספיק מכיר כנראה. לדוגמא הנוער החבדי שאני מוקפת בו לא פחות יצירתי מהנוער של בנע שבזמנו גדלתי איתו, ואף יותר והכל למעליותא.
7
הדרך שהרב דר...
אסתר המלכה | 04-04-2022 11:48
הדרך שהרב דר פכטר מציע לא תועיל, רק תוסיף בלבול. הרבי מליובאוויטש אמר בזמנו שהנוער רוצה לשמוע אמת, ובה הוא ידבק בכל להט נעוריו. ובדור שלנו אין אמת תורנית בלי פנימיות התורה, חסידות, שהיא תורת הנפש היהודית שהנוער צמא לה. אמרה לי דתלשית שחזרה לשמור מצוות אחרי 20 שנה כחילונית תל אביבית, בעקבות שעורי חסידות - אם היו מלמדים אותנו ככה חסידות באולפנא לא הייתי מתרחקת. למודי הקדש במוסדות של הציונות הדתית דומים מדי לאלו של המגזר הליטאי, ללא פנימיות התורה. אבל זאת התרופה של הדור, זה יתן לחבר'ה להתחבר עמוק ולהישאר מחוברים בעה.
8
אגב הטכנולוגיה היא...
אסתר | 04-04-2022 11:55
אגב הטכנולוגיה היא נסיון קשה אבל צריך להתמודד איתו. כל מה שברא הקבה בעולמו לא בראו אלא לכבודו. בזמנו כשהיתה מהפיכת הדפוס, היו אנשי דת לא יהודים שהתנגדו לה בחריפות כיוון שהדפוס מאפשר הדפסה המונית של כפירה ופריצות. מצד אחד זה נכון והעולם התמלא בספרים ועתונים פסולים, מצד שני, ברור כשמש שזו היתה מהפיכה הכרחית והעולם היה זקוק לה, ובה השתמשו בדפוס כדי להפיץ גם הרבה ספרי קדש. על דרך זה הסמארטפונים. צריך להתקין סינון וללמוד להשתמש בו באופן מושכל אבל ברור שהטכנולוגיה הזו הגיעה לעולם כי העולם זקוק לה ויהודי צריך להמשיך להבדיל בין טוב לרע ולהכניע את היצר הרע כמאז ומעולם.
9
קווים לדמותה... ...
השמדה עצמית, | 04-04-2022 12:03
קווים לדמותה...
10
חבל שיש הקצנה...
קובי | 04-04-2022 12:44
חבל שיש הקצנה דתית לא זכור לי שהיה ככה.
11
אני למשל... סרוג.....
ג'ו | 04-04-2022 13:37
אני למשל... סרוג.. בוגר ישיבת הסדר. מתפלל במניין שוויוני.. ילדי למדו ולומדים בתיכונים דתיים... אז אני על הרצף.... ואין לי שום קשר דתי ותרבותי עם סמוטריץ, בן גביר, הרב אליהו וכל שאר הקיצוניים.. כנראה שאנחנו מסמן לא מגזר אחד.. וזה בסדר גמור מבחינתי...
12
עד מתיי תמשיכו לשקר לעצמכם ??
חוזר בתשובה | 04-04-2022 15:21
הכל חוץ מתוצאות המאמר בכתבה הזאת הוא בולשיט אחד גדול. בתור חוזר בתשובה בוגר הנדסה במכון לב שהתעצבתי להיות חרדי דווקא במכון לב יכול לומר את הדברים הבאים : 1. שורש הציונות הדתית היא בציונות החילונית ואל לזה התכוון הרב קוק וברגע שהשורש מגיע מהנצרות הפרוטסטנטית שמטרת הקמת המדינה הייתה להמיר את היהודים מדתם ברצון במסווה של הכלה אין שום קיום לדבר. 2. ברגע שעוזבים את גדולי ישראל האמיתיים ומתחילים להתפלסף מי הם גדולי הדור , לטעון שכל מני רבנים עם דעות רפורמיות הם גדולי הדור זה ברר ללא תחתית 3. ברגע שהופכים את היהדות לאיזה חכמה כמו פילוסופיה ללא קדושה עם חקירות האפיקורסות עושה את שלה. 4.כיום גם הציבור שלא עזב את הדרך יותר דומה לרפורמים מאשר ליראי ה' לצערי , ככה שהאחוזים שכתבתם לא רלוונטים. 5. השקר הגדול שאתם עוטפים במילים נהדרות כמו אהבת ישראל הכלה קירוב הוא שקר ללא רגלים והראיה שעם האימרה שאתם תשנו בפנים הרבה יותר חוזרים בתשובה נעשים על ידי הזרם החרדי דווקא ולא על ידי הציונות הדתית הרפורמית (לדעתי). מאידך מצטער מאוד על ציבור עם אנשים יקרים עם ערכים שנפלו בבור שטמן להם היצר הרע לשאול תחתיות ולא רואים שזה לא אדם אלא עמוד (כלשון המסילת ישרים) שטעותו גדולה יותר מהעיוור המוחלט
הוצאת שם רע על ציבור שלם זה עוון גדול.
יאיר | 05-04-2022 8:59
אני מציע שתחזור קצת על החפץ חיים שכתב מפורשות את גודל העוון על מוציא שם רע על ציבור שלם שיש בהם הרבה שלמים ויראי ה' המדקדקים על קלה כבחמורה יותר מהרבה חרדים. עליך נאמר: אל תהי צדיק הרבה. הטענה שלך המכפישה ציבור שלם, זה כמו שאני אטען שבכל הישיבות החרדיות זורקים סטנדרים אחד על השני. (אגב באף ישיבה ציונית לא שמענו שזורקים סטנדרים אחד על השני ומושכים בזקן של הרב שמתנגדים לו. ודי לחכימא... - קשוט עצמך קודם, אתם לא טהורים מבעיות).
13
א. מה הקשר...
יוסי | 04-04-2022 15:44
א. מה הקשר בין אחוזי הדתלשים לשאלה מה כוחה של הציונות הדתית בחברה הישראלית? נרדמת בשיעורים בסטטיסטיקה? אחוזים מתוך השלם לא נוגים בשאלה מה גודלו שלהשלם... אלא מה, אתה רוצה לתקוף ולכן אתה דוחף טיעונים שלא נאמרו ולא נרמזו במאמר של ברב לביא. ב. אחוזי הדתלשים בחברה לא טוב, ועידו פכטר הוא כנראה אחד מהם, סובר שההלכה אינה מחייבת, גם אם שומר עליה בעצמו.
14
כמה גיבובי שטיות...
זלמן | 04-04-2022 15:46
כמה גיבובי שטיות במאמר אחד. תמשיך ללכת בדרך תרבות יוון אך תפסיק בבקשה לנסות לשכנע אותנו לרדת לבאר שחת ביחד איתך, אנחנו מעדיפים להישאר בדרך התורה.
15
עידו פכטר הוא...
מוש | 04-04-2022 17:02
עידו פכטר הוא אחד מהפדיחות שיצאו מהציבור המזרוחניקי
16
הפכטר הזה, רפורמי...
הלימי | 04-04-2022 17:08
הפכטר הזה, רפורמי עם כיפה.
17
פכטר על התפר...
גול עצמי | 04-04-2022 19:49
פכטר על התפר של הדתלשים לכן הוא לא מרגיש בעיה
18
דתי לאומי מחפש...
נורי | 04-04-2022 21:48
דתי לאומי מחפש יותר כהנא ובנט מאשר סמוטריץ' ובן גביר. זו האמת וטוב שכך.
19
מוזר. לא הבנתי...
ישן בעמידה | 05-04-2022 4:17
מוזר. לא הבנתי בכלל מה הוא אומר. ניסיתי להבין מהתגובות... אבל גם הם לא מתייחסים לגופים של דברים. נו,מילא
20
תורה זו לא...
יעקב | 05-04-2022 4:19
תורה זו לא מציאות מותק מה אתה חושב שאתה חי יש חוקים בעולם יש את הרצון שלך ויש את הרצון של הקדוש ברוך הוא אני באמת היחיד שמבין את זה....
21
אתם קוראים לזה...
משה | 05-04-2022 4:21
אתם קוראים לזה הקצנה אני קורא לזה חוק מהתורה שהשם ציווה אותנו
22
לפי הנתונים דוקא...
יאיר | 05-04-2022 9:02
לפי הנתונים דוקא בציבור ה'נוקשה' כהגדרת הרב פכטר אחוז הדתלש קטן יותר מאשר בציבור המעודד יותר הכלה והשתנות. כך שנראה שהניתוח של הרב כאן מנסה לשנות את המציאות בהתאם לתפיסתו.
23
כאם לבנות דתיות...
בוגרת בנ"ע | 05-04-2022 10:26
כאם לבנות דתיות מכל הסוגים, מסעימה עם עידו פכטר לגמרי
24
פשוט עיוות בעיניי...
אביחי | 05-04-2022 10:57
פשוט עיוות בעיניי כל עניין ההכלה. זו בדיוק הבעיה שנטענה. הכלה של הבחור הלייט כאילו הוא חסיד גדול היא הבעיה של הציבור שלנו. עלינו לאבוס כל יהודי אך לא לא לנסות לשקר ולראות את המציאות בצורה כפירתית. התורה אמת ולא תשתנה לעולם ואנחנו צריכים לעלות אליה ולא להמציא רפורמות.
25
הח"ח בספרו תורת הבית מסביר את המציאות של היום
ד' | 05-04-2022 16:24
אם האבא היה בדרגה X הבן יהיה בדרגה X פחות משהו אם אתם מראים לילדים דברים אחרים יותר חשובים מהתורה לילדים שלכם מה אתם מצפים?! מתי בבית ספר ביסודי לימדו תורה? דיברו על הערך של התורה? מה שחשוב זה ציון טוב בחשבון, אנגלית. ובתיכון? כנל החרדים מצליחים כי הם הולכים עם הקבה, כל המהות שלהם זה זה וכך כל חייהם. והם מצליחים בחינוך התורני בגלל זה.
26
מעניין שדרך האמצע...
אחד שנשרף | 05-04-2022 22:11
מעניין שדרך האמצע של הרב פכטר תמיד קרובה יותר לחילוניות המשתנה ולא לחרדיות היציבה. שאלת הבוחן לדתי הלאומי היא בהנתן עולם של אפשרויות קיצון בלבד, האם היית מעדיף שבנך יהיה טייס חילוני או אברך חרדי. אם בחרת בטייס החילוני, הרי שההלאומיות החילונית חשובה לך יותר מהזהות הדתית.
27
קושקוש אמיתי.מה שייך...
יוסי לוי | 05-04-2022 22:40
קושקוש אמיתי.מה שייך הכלה כאן . מטרת הסקר היא לדבר ההבדלים והמגמות ולא למרוח אותם