אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מדד המגדר: כמעט חצי מרוויחות שכר מינימום

מדד המגדר של הכנסת הצביע על כך שקרוב לחצי מהנשים מרוויחות שכר מינימום ומטה ורובן לומדות מקצועות חינוך. הוראה או פרה רפואה

מדד המגדר: כמעט חצי מרוויחות שכר מינימום
  אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

מדד המגדר לשנת 2021 הוצג בוועדה לקידום מעמד האישה, והראה מספר נתונים מעניינים.

כמעט חצי מרוויחות שכר מינימום – או פחות

על פי המדד, כמעט 40% מהנשים בשוק העבודה מרוויחות שכר מינימום ומטה לעומת 26.6% מהגברים. ישנן יותר נשים בהשכלה, אך קיימת הסללה לסוג ההשכלה. משנת 2003-2019 נשים עוסקות יותר במקצועות ההוראה ובטיפול סיעודי, לעומת הנדסה, פיתוח תוכנה, רפואה ומשפט אצל גברים.

עוד באותו נושא

אבי מעוז תוקף: "טרלול פרוגרסיבי"


18

רוב הנשים לומדות חינוך, הוראה ופרה רפואה. מספר ילדים ממוצע לאישה בישראל הוא 3.1 לעומת OECD 1.6.

30.5% מהגברים משתתפים בכוח העבודה אחרי גיל 65, לעומת 15.4% מהנשים וכמות הנשים שמקבלות פנסיה ביחס לגברים הוא נמוך.

כמו כן הדוח מצביע על איש שוויון גבוה בעוצמה פוליטית, כלכלית ותקשורתית של נשים, למרות שבאופן כללי ישנה מגמה של ירידה באי השיוויון.

יו"ר הוועדה ח"כ עאידה תומא סלימאן אמרה בפתח הדיון: "המדד מסייע לנו להבין את השינויים שקורים בתוך הציבור בישראל. השנה הוא ייתן לנו להסתכל בצל מגפת הקורונה, שההשלכות שלה היו קשות".

רבע מהבנות הדתיות – בחינוך

במהלך דיוני הוועדה, ביקשה שרון בריק-דשן, מנכ"לית ארגון קולך – פורום נשים דתיות, להציג גם את מצבן של הנשים הדתיות. זאת על בסיס נתונים של המחקר של אריאל פינקלשטיין בנוגע לחברה הדתית. 

על פי הנתונים, 30% מבוגרות החינוך הממלכתי-דתי משרתות בצה"ל, ומהוות 9% מהחיילות.

עוד מצביע הדוח כי כרבע מבוגרות החמ"ד עוסקות בחינוך, לעומת 3.5% מבוגרות הממלכתי. 14.3% מבוגרות החמ"ד עוסקות במקצועות בריאות ורווחה, לעומת 10% מבוגרות הממלכתי.

המחקר מצביע על נתונים מדאיגים בכל הנוגע לשכר. נשים בוגרות החמ"ד השכירות מרוויחות 15% פחות מאלו שלמדו בחינוך ממלכתי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
מתי הממשלה הזאת...
יוספה | 11-01-2022 17:44
מתי הממשלה הזאת תיכחד ותיעלם מעל פני האדמה ? אנא אלוהי התחלנו.
המתפלל על...
רון | 12-01-2022 7:27
המתפלל על חברו נענה תחילה...
לא הבנת...
אברום | 12-01-2022 6:45
לא הבנת עד עכשיו שאין אלוהים? תתבגרי
מקווה שעוד 3.5 שנים
ליוספה | 11-01-2022 18:32
כדי שאת ונוכלייהו ביחד עם סמוטריץ המשתמט .תהנו מהשהייה באופוזציה לך כנראה השהייה לא תעשה דבר כי את מכורה לנוכלייהו .אבל למשל לסמוטריץ יהיה זמן להתגייס לשירות אמית לחרדים יהיה זמן להבין שפרנסה יש בה מרכיב של עזרת ה' אבל הוא עוזר רק למי שעוזר לעצמו אז תהני מכל רגע . אני נהנה מאוד
2
לא בשנים הקרובות...
יצחק | 11-01-2022 18:07
לא בשנים הקרובות
3
מדובר על בחירה. היום כמעט ואין מגבלות לנשים.
בני | 11-01-2022 21:15
נשים רוצות שהגבר יעבוד ויפרנס. הן רוצות לחיות חיים טובים ונוחים בבית עם הילדים. רוצות לצאת לפנסיה מוקדם - וכל זה טוב ויפה ונכון ובריא. רק שהפמיניסטיות חשובות שנשים צריכות להיות גברים ולעבוד עד לקבר תוך נטישת הילדים או אי הבאת ילדים לעולם כדי לממש את עצמי בלעשות קריירה וכסף - שלא לוקחים לקבר.
4
הכותרת מדברת על...
מיץ פטל | 11-01-2022 22:15
הכותרת מדברת על הפער, תאור הפער מגיע רק בסוף הכתבה ואת הפרט הכי חשוב שכחתם לציין פער לטובת מי? נראה לי שמישהו צריך לגשת לבגרות בחיבור שוב פעם....
5
כותרת דמגוגית או חוסר הבנה בנתונים?
המורה להיסטוריה | 12-01-2022 8:13
לא ברור מה יותר גרוע. או שהכותרת מטעה בכוונה, או שיש כאן תוצר ברור של החמד - חוסר יכולת לנתח נתונים. ההסבר לכך שנשים דתיות מרוויחות פחות מבוגרות החינוך הממלכתי מאד פשוט וחלקו אף מופיע בכתבה. אחוז גבוה מאד של נשים דתיות עוסק במקצועות החינוך או הרווחה שבהם המשכורות נמוכות יחסית. אצל הנשים האחרות אחוז העוסקות במקצועות אלו נמוך יותר. בין היתר כי יש פחות מורות למספר ילדים בחינוך הממלכתי המופלה לרעה. הרמיזה כאילו מפלים לרעה את הדתיות היא מסוכנת. האפלייה במדינה שלנו היא רק לטובת הדתיים. תקציבים מטורפים וגבוהים נשפכים על החמד - כיתות קטנות יותר בממוצע, בתי ספר קטנים יותר בממוצע, מימון פולחן מיותר, ועוד. אם נסתכל על השירות הציבורי הלא מקצועי - עובדי מועצות דתיות, עובדי מועצות מקומיות ועוד - נמצא שם אחוז סופר גבוה של אנשים דתיים. יותר דתיים מתפרנסים מהמדינה מאשר אחרים, רובם ללא השכלה אמיתית. יותר עמותות דתיות שאיש לא בודק אותן באמת מקבלות מימון מדינה. כשפונה גוש קטיף התגלה שאחוז עובדי המועצות שם שחיו על חשבון הציבור היה עצום. כך קורה גם היום בשטחים. רוצים לשנות את זה? ותרו על כל ההטבות שלכם ותתחילו לעבוד באמת
6
הגברים גם יכולים...
אחת | 12-01-2022 11:02
הגברים גם יכולים להישאר בבית ולגדל את הילדים (אם היית עושה זאת אולי לא היית מתאר זאת כחיי נוחות), בזמן שהאישה עובדת. גם הם לא לוקחים לקבר את הקריירה שלהם. לצערנו רוב הנשים לא עובדות היום בשביל מימוש עצמי (דבר מבורך וזכותו של כל אדם) אלא כדי להצליח להתקיים בתוך יוקר המחייה, רק שבבתים שוביניסטיים הם מצופות גם לעבוד וגם לגדל (לבד) את הילדים ובנוסף לדאוג למטלות הבית בזמן שהגבר מצופה לעבוד ולנוח. נשים שעובדות במקצועות החינוך והטיפול עושות עבודת קודש, לרוב סביב השעון ואין סופית ובקושי משתכרות. נשים גם נאבקות על דחיית הפנסיה, שפוגעת בהן כלכלית ונפשית וחסרת הגיון לאור העובדה שתוחלת החיים של נשים גבוהה מזו של גברים.