אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרישום לבתי הספר בשיאו: אסור לשכוח את עוזבי החברה החרדית

עם התקרבותה של עונת ההרשמה לבתי הספר, שוב קיבלתי טלפון מאדם חרדי שהגיע אלי דרך חבר של חבר. משפחה חרדית שומרת תורה ומצוות המחפשת לילד שלה מקום בחינוך הדתי לאומי. אין להם מושג לאן לפנות ומהיכן מתחילים, ורק במקרה הגיעו אלי

אסור לשכוח את עוזבי החברה החרדית
  אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90) תמונת כתב (צילום: נעם פיינר)

כאשר אנו חושבים על עוזבי החברה החרדית, אנו מדמיינים אנשים חרדים שפרקו עול, זרקו את בגדיהם ומחפשים את הכריך הטרף כדי לחגוג את עזיבת הדת.

אלא שדימוי זה כבר שנים אינו משקף חלקים רבים מן העוזבים. לעתים רבות, העוזב את החברה החרדית אינו אלא מבקש לפתוח חיים חדשים בחברה אחרת, מבלי שטרק את הדלת לאלוקים אשר בקרבו. יתכן והוא מעוניין להמשיך ולקיים אורח חיים דתי המשלב קודש וחול, אך אין מי שיקבל את פניו בקהילה דתית או יחבר את ילדיו לבית ספר דתי. מניסיון עם רבים, קיים חוסר ידע הן מצד יוצא החברה החרדית, שאינו מודע לקודים הפנימיים של החברה הדתית, והן מצד הקהילה הדתית אשר אינה מודעת לצרכיו. מעט מידע והבנה עשויים לסייע לאותם אנשים הזקוקים לעזרה וביכולתנו לתת משענת, אשר גם תשאיר רבים בעולם של תורה ומצוות וגם תיתן להם משמעות ערכית חדשה.

עוד באותו נושא

הרב קנייבסקי הורה: לחסן ילדים מגיל 5


3

ראשית, עלינו להבין כי בעומק התפיסה החרדית, הדתי לאומי נחשב כמסלף התורה, חפיפניק, ואולי כגרוע מאנשים הנחשבים כ"תינוקות שנשבו". באופן דומה, האדם החרדי הורגל והתחנך לעזרה רבה ותרומה בתחומי הפרט והקהילה. ואולם, תרומה בהיבט הלאומי היא דבר פחות מוכר. השילוב של "עם-תורה-ארץ ישראל" נראה מוזר עבורו וילד חרדי שהתחנך באווירה שכזו, לא ישנה את עמדתו ברגע אחד. על פי עדויות רבות שנשמעו מאנשי המגזר החרדי שעברו לחברה הדתית, לקח להם זמן להבין שהעולם אינו "הכל או כלום" והיה עליהם להתאמץ על מנת להסיר את המחסום הנפשי שיש להם מפני הכיפות הסרוגות.

כדתיים שלמדו במוסדות המשלבים קודש וחול, עלינו לשים לב שאם החרדי שפגשנו אינו יודע אנגלית, מתבטא בעברית לא תקנית, או חסר השכלה ביחס למשהו שאנו למדנו בכיתה ח' – הדבר אינו מעיד על טיפשות או על חוסר יכולת מחשבתית. אסור שההבדלים התרבותיים יובילו אותנו לתחושת פטרונות.

בעדינות רבה כדאי לברר האם אותו יוצא החברה החרדית עזב לבדו או עם ילדים ומשפחה, ומה מידת הנתק ממשפחתו הרחבה. רבים מהעוזבים את המגזר החרדי זקוקים באותו רגע לקהילה ולבית מכילים וזה המקום להציע עזרה, במיוחד במציאת מקום עבודה, רכישת השכלה, מגורים, וסתם בהזמנה לסעודת שבת או באפיית עוגה לשכן חדש. יש גם כאלה המחפשים דווקא את השחרור מהקהילה שלחצה אותם, ולכן ביחס אליהם, יש גם לשים לב שלא ניצור בטעות אווירת מחנק.

כדאי להזמין את אותו עוזב החברה החרדית ל"סיבוב הכרות" עם בתי הכנסת, הקהילה ומוסדותיה הרלוונטים. זו ההזדמנות להראות שהחברה הדתית לאומית, כמו החברה החרדית, מגוונת מבחינה רעיונית. אין בה מקשה אחת והיא מכילה תתי זרמים אידיאולוגיים שונים ורבים: פתוחים ושמרנים, שכלתנים ורוחניים. על ציר אחר, החברה הדתית לאומית מגוונת מבחינת שמירת המצוות ויהיו בה אנשים השומרים על קלה כבחמורה יחד עם אנשים מסורתיים המקיימים רק חלק מן המצוות. במרבית אזורי המחייה הדתיים לאומים, כל הגוונים והצורות שלעיל יוכלו להתקבל ולהיות חלק מהקהילה באותה רמה. דברים אלה באים לומר לאדם המחפש בית חברתי חדש, שבכל מקרה הוא יוכל להרגיש בבית.

אם יש ילדים, כדאי להציע כמה סוגי עזרה כמו שיעורי עזר להשלמת פערים, מציאת חֶברה, ובמיוחד מתן עזרה בהסדרת הקבלה לבית הספר והגן. העוזב את החברה החרדית לא תמיד מודע לכך שמערכת החינוך הדתית ממלכתית היא, ועל כן מחוייבת לקבל כל ילד שמעוניין בחינוך דתי.

באופן אישי, אני יכול לספר כי התחברתי אישית לנושא בעקבות פונים רבים שלא הבינו שברגע שהם רוצים שילדיהם ילמדו בבית ספר ממ"ד, הוא חייב לקבל אותם והם אינם צריכים לפרט אם הם שייכים לחסידות כזו או אחרת. את הפליאה של אמא שהלכה לעירייה ורשמה את בנה בשתי דקות לבית ספר דתי, לא אשכח עוד שנים רבות.

לאחר שהילדים מצאו מוסד לימודי, חברו בין המשפחה לבין יועצת בית הספר וודאו שההורים יודעים למי לפנות במקרה של לקויות למידה וקשיי הסתגלות אחרים. גם כאן, המונח "יועצת בית הספר" זר לרבים וחובה להציגו בפני ההורים.

בדברים שלעיל אין כוונה או רצון להעביר אנשים ממגזר אחד למשנהו, ואולם, אם ראינו שמישהו כבר בחר לעזוב, מצווה עלינו להיות שם עבורו ולרכך את המעבר. מי יודע כמה אנשים נוכל לקרב כך לתורה ומצוות ועונת ההרשמה לבתי הספר היא הזמן המצויין לפתוח את העיניים ולראות מי בסביבה שלנו ישמח להכוונה קטנה או ליד מלווה.

 

שמואל שטח, מנכ"ל נאמני תורה ועבודה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
מאמר מועיל יפה ואנושי
שומר | 29-11-2021 15:02
מעניין לקרוא על תופעה שאיננו מכירים .שמחתי גם לנוכח הגישה האנושית של המחבר לאנשים שונים המבטאת גישה של כולנו בני איש אחד נחנו
2
לא קיים, אפילו...
יוסי | 29-11-2021 15:39
לא קיים, אפילו אחד לא עוזב את החברה החרדית לחברה הדתית לאומית, כי מי שמחפש לקיים מצוות מחובר לחברה החרדית ומי שמחפש לכייף מחובר לחברה החילונית.
לפי נתונים...
רון | 01-12-2021 11:34
לפי נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בערך ,10,000 תלמידים שהתחילו בחינוך חרדי ב-2017 נמצאים כיום בחינוך סרוג. לפני שאתה מתפלץ תביא בחשבון שבהרבה מקרים מדובר החוזרים בתשובה או מתחזקים למינהם שאחרי עשרים שנה בקהילה חרדית החליטו לחזור לחינוך סרוג ממנו באו או שהחליטו שהחינוך הסרוג הוא שביל אמצע בין החילוניות ממנה באו חלקם לחרדיות הסקטוריאלית עם שנאת מזרחיים, חוזרים בתשובה או סתם מישהו שלא מקורב להנהלה
אז למה...
יוני | 29-11-2021 15:55
אז למה אתה טורח להגיב?
3
ועכשיו ממתינים למאמר שלך על עוזבי החילוניות
תגובה | 29-11-2021 19:00
ואיך לקלוט אותם ואיך להכיר להם את הקהילות וכו וכו
אין צורך
דוד | 30-11-2021 12:22
חילוני שישאר חילוני...
4
מעניין אני תמיד...
יבגני | 29-11-2021 19:21
מעניין אני תמיד פוגש תלמידים שעוברים לחינוך החרדי
אני מבין...
רון | 01-12-2021 11:36
אני מבין שלא למדת הרבה ליבה או סטטיסטיקה...
5
לי כואב שמאות...
אלי | 29-11-2021 20:13
לי כואב שמאות אלפי צעירים חילוניים לא מוצאים את עצמם בארצם. אנשים בוגרי צבא ואקדמיה שרוב המעסיקים מפרגנים להם שכר מינימום בלבד לכל החיים התעסוקתיים שלהם וללא קביעות. בשקט בשקט מנסים למנוע מהחילוני הממוצע להתרבות. גם הלהט'בים מוציאים שם רע לחילוניים והם אויבים פוליטיים של החילוני הסטרייט בדיוק כמו החרדים. כותב נכבד אנא הרם את הכפפה ועזור לכמה חילוניים סטרייטים כל חודש למצוא את דרכם בעולם התעסוקתי עם עבודה נורמאלית. תודה רבה. הגיע הזמן שמישהו יכיר בבעיה הנוראית שהם נמצאים בה ויתחיל לעזור להם.
6
אני דווקא מכיר...
ח | 29-11-2021 20:47
אני דווקא מכיר הרבה חרדים שלא חושבים שאני חפיפניק, זה הכללה, חבל.
7
אף חרדי לא חושב על דתי שהוא חפיפניק אלא אם כן
טל | 29-11-2021 22:15
הוא אכן כזה. יש דתיים לאומיים מרשימים מאד ברמת רצינותם ויש שלא. ויש שמגדילים לעשות וכדי להרגיש טוב עם עצמם גם בונים אידיאולוגיה מהחפיפניקיות שלהם. החרדיות רואה שגיאות השקפתיות מהותיות בהשקפת העולם הלאומית דתית וסוברת שהיא טועה בחל מהדברים בבסיסה, וסופה שאף תביא לפרישה מן הדרך. זו מחלוקת לגיטימית ומהותית, אבל אם הצלחת על הדרך לעלות שיח של שנאה תוך ליהוג על אהבה למה לא באמת?
8
אני חרדי בוגר...
חרדי בדימוס | 30-11-2021 8:23
אני חרדי בוגר מסגרות חרדיות בוגר יחידה קרבית ואיש קבע במילואים אני גר ביישוב חרדלי בשומרון אמנם המגזר מדהים אני לא אכחיש אבל כל יום שעובר אני רק מבין כי אץ החינוך של ילדי אעשה במגזר החרדי ולא במגזר הסרוג לא משנה כמה אנסה או אחפש זה פשוט לא מתאים
נותנים יותר מדי...
אלי | 30-11-2021 17:39
נותנים יותר מדי במה לנושא החינוך. בסופו של דבר אדם עם הכנסה טובה יהיה פחות או יותר מחונך ואדם חסר הכנסה יחיה כמו בג'ונגל. הכנסה איכותית לכל אדם במדינה זה יותר חשוב מחינוך. החינוך כבר יגיע. לגבי השכלה : מקום העבודה האיכותי ידאג לעובד להשתלמויות וקורסים. המגיב בשם חרדי בדימוס : חינוך ובלה בלה זה הסחת דעת מהנושאים החשובים יותר. ( כנראה שיש לך עבודה איכותית . מאות אלפי צעירים חילוניים מתחת לגיל 45 כמהים לעבודה איכותית . אנשים בוגרי צבא ואקדמיה. מה עשית בשבילם ? איך הצבעת בשבילם ? מבשרך לא תתעלם. מספיק לשבת במגדל השן האליטיסטי עם דיבורים גבוהים על חינוך ואיזה חינוך טוב יותר החרדי או הד''לי. רד אל העם . מבשרך לא תתעלם. במידה ואינך עושה זאת ואינך מכיר בבעיה הנוראית שקיימת כאן חוששני שהחינוך שקיבלת היה גרוע מאוד ).
9
ביקור שלי בבית...
אסף | 01-12-2021 23:06
ביקור שלי בבית ספר דתי לאומי הראה תופעה הפוכה, אמא מבקשת להעביר את בנה לחינוך החרדי. מי מאמין לתנועה הזאת של נאמני תורה ועבודה?
10
איזה התנשאות!
נורמלי | 01-12-2021 23:15
כדתיים שלמדו במוסדות המשלבים קודש וחול, עלינו לשים לב שאם החרדי שפגשנו אינו יודע אנגלית, מתבטא בעברית לא תקנית, או חסר השכלה ביחס למשהו שאנו למדנו בכיתה ח' – הדבר אינו מעיד על טיפשות או על חוסר יכולת מחשבתית. איך היית מרגיש אם היה כתוב בעיתון חרדי: כחרדים, עלינו לשים לב שאם הדתי שפגשנו אינו מבין בענייני צניעות, מתבטא בשפה לא עדינה, או חסר הבנות בסיסיות ביחס למשהו שאנו הבנו בכיתה ג' – הדבר אינו מעיד על רישעות או על חוסר יכולת מחשבתית.
11
אם לחילוניים יהיה...
יוני | 03-12-2021 6:57
אם לחילוניים יהיה יותר טוב גם לעוזבי החברה החרדית יהיה יותר טוב.