אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עולמו הרוחני של בן גוריון נחשף כמו שלא הכרתם | יום בן גוריון

לדוד בן גוריון היה חיבור מיוחד לקדוש ברוך הוא וליהדות, למשל, מצד אחד בן גוריון אמר על טקס ברית המילה: "איני יכול לראות כששופכים דמו של תינוק", ומצד שני הוא שימש כסנדק לא פעם. קבלו הצצה לנפשו של ראש הממשלה הראשון

עולמו הרוחני של בן גוריון נחשף כמו שלא הכרתם
  (באדיבות: אוסף התצלומים הלאומי)

היום תתקיים בכנסת מליאה מיוחדת לזכרו של דוד בן גוריון, ולכבוד העניין אתם מוזמנים לגלות על נפשו המורכבת של ראש הממשלה הראשון, ועל החיבור המיוחד שלו ליהדות ולהלכה.

ממרחק השנים מצטייר לא אחת דוד בן גוריון כאיש מעשה פרגמטי, פוליטיקאי ממולח ומנהיג מדיני המקבל את החלטותיו בנחרצות ובחדות, אך בזכות כך שבשנים האחרונות המסמכים הארכיוניים הרבים שנאספו בארכיון בן גוריון עוברים דיגיטציה, והקריאה בהם און ליין מתאפשרת לכולנו, מאוד פשוט לגלות מה ראש הממשלה הראשון שלנו הרגיש כלפי הקדוש ברוך הוא.

בודהיסט?

במענה למכתב מתלמיד ישיבת "מרכז הרב" שקבל בפניו על מה שנתפס בעיניו כעבודה זרה, הסביר בן-גוריון את יחסו לבודהיזם ומכאן גם את יחסו ליהדות: "לשווא אתה מתווכח איתי בתורת בודהא. זוהי לא תורתי – אם כי אני תאב לדעת כל התורות שבעולם".

כאשר התלמיד המשיך וכתב לבן-גוריון תוך שהוא תוהה מדוע הוא לא שומר מצוות, כבר התייחס בן-גוריון בצורה ישירה יותר לתפיסותיו את העולם היהודי: "אני רואה עצמי ויהודים אחרים כמוני יהודים לא גרועים ממך ומאלה שאתה נשען עליהם… אין לי כל צורך בהכשר על יהדותי. ונחיה יחד בשלום וקשורים זה לזה באהבת ישראל – בידענו שבכמה דברים חשובים דעותינו שונות".

לימוד תורה

למעשה, בן-גוריון לא פירט מעולם בצורה מסודרת מהי בדיוק תפיסתו היהודית. במכתב לנער דתי אחר, דוד גלס, שלימים נמנה עם מייסדי ש"ס, הוא טומן לכך כמה רמזים שחוזרים על עצמם גם במסמכים אחרים.

בראשית המכתב ציין בן-גוריון כי תפיסת היהדות שלו רצופה בשאלות: "אתה בטוח שאתה מכיר את האמת העליונה, ואני לצערי יודע שאיני יודע; ואני תוהה, וחוקר ושואל, ועל הרבה שאלות יסודיות… אין בפי תשובה".

בהמשך הוא ציין את החשיבות שהוא רואה בלימוד תורה, אך הבהיר כי הוא רואה את המושג תורה בדרך רחבה הרבה יותר: "אינך צודק ביחסך לי דעה שהיושבים ועוסקים בתורה ימים ולילות הם 'בטלנים'! אני רחוק מהשקפה טיפשית ובטלנית זו, אבל לימוד התורה בעיני הוא מושג יותר רחב מזה שלך, וביאליק שאתה מלגלג עליו הוא חלק מן התורה (לא תורת משה, אלא תורת ישראל) שיש ללמוד. ולא רק ביאליק – אלא מכלול המדעים ויצירת רוח שאר העמים הראויה שנדענה".

הקשר המיוחד לשפינוזה

בין היתר ביקש בן-גוריון להחזיר אל ארון הספרים היהודי את הפילוסוף ברוך שפינוזה (1632-1677) שהוחרם בידי גורמים מסורתיים בשל אמונותיו. "שפינוזה היה גדול הוגי ישראל באלף השנים האחרונות", הוא כתב על האיש שיהודים רבים ראו בו כופר והשווה אותו לפילוסוף היווני סוקרטס.

בשנת 1953 ראש הממשלה הראשון אף פרסם מאמר בעיתון שכותרתו "נתקן המעוות" שמטרתו להחזיר את ההוגה לשיח הציבורי והאינטלקטואלי בישראל. המאמר הוביל לעשרות רבות של מכתבים שנשלחו מהציבור אל בן-גוריון במחאה. מסמכי הארכיון חושפים שבן-גוריון היה מעורב בתרגום כתביו לעברית ובמשימה זו היו מעורבים גורמים בכירים ממשרד ראש הממשלה וממשרד החינוך.

עדות להיכרות העמוקה של בן-גוריון עם כתביו אפשר למצוא למשל במכתב ששלחו לו תלמידי כיתה ח' משכונת קריית פרוסטיג שברחובות: "אנו תלמידי כיתה ח' לומדים על אודות ברוך שפינוזה. אמנם המקורות ההיסטוריים אשר בהם אנו משתמשים הם רחבים, אולם בהודע לנו על התמצאותך המעמיקה והמפורטת על אישיות הסטורית זו, נודה לך את תאות למלא את בקשתנו ולמסור לנו בכתב פרטים אודותיו".

ברית מילה – זה טוב או רע?

ואולם לכל הפחות בעבור בן-גוריון, הייתה גישתו של הפילוסוף היהודי גם שער שאפשר לו להתחבר מחדש לעולם היהודי. כך למשל, הוא חלק עם חברת הכנסת לשעבר מטילדה גז את הקושי שהוא חווה אל מול טקס ברית המילה ואמר: "עלי להתוודות שאיני יכול לראות כששופכים דמו של תינוק שמונה ימים אחרי היוולדו".

אך למרות זאת, הוא הסביר כי הוא רואה בברית המילה טקס חשוב בעקבות כתיבתו של שפינוזה: "אני תמים דעים עם ברוך שפינוזה, שהוחרם על ידי יהודי הולנד, שכתב… כי המילה מבטיחה לעם היהודי חיי נצח" בכך שהיא מבחינה בינו לבין עמים אחרים ומבטיחה את המשך קיומו.

ככלל, למרות שבן-גוריון לא הקפיד על שמירת הלכה הוא שימש כסנדק בעשרות רבות של בריתות וכעד בחתונות.

בן גוריון סנדק בבית מילה (צילום: באדיבות ארכיון בן גוריון)

למרות שהוא לא פקד את בית-הכנסת באופן תדיר, הוא הקפיד לעשות זאת כששהה בקהילות יהודיות בחו"ל ובמהלך ימי העצמאות הראשונים.

בן גוריון סנדק בבית מילה (צילום: באדיבות ארכיון בן גוריון)

לציון 48 שנים לפטירתו, מקיימים במכון למורשת בן גוריון שבוע שידורים מיוחד הכולל תכנים וירטואליים מגוונים. התוכן המשודר מביא רבדים שונים באישיותו של בו גוריון, כמו הקשר המורכב שלו ליהדות.

את המסמכים הארכיונים הנדירים, ההרצאות, התוכניות וסרטוני האנימציה, חדרי הבריחה והצגת הילדים, תוכלו למצוא באתר האינטרנט של המכון למורשת בן גוריון, ממנו הבאנו את המסמכים לכתבה הזו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
26 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
היתה לי הזכות להיות במחיצתו של בן גוריון.
אבנר בר חמא | 08-11-2021 11:35
היתה לי הזכות להיות במחיצתו של בן גוריון, במסגרת מחלקה במילואים, שהופקדה על שמירתו בשדה בוקר(1967-8)
2
פרופ' ישעיהו ליבוביץ' בתגובה:
קורןנאוה טבריה | 08-11-2021 12:59
פרופ' ישעיהו ליבוביץ' בתגובה: העולם הרוחני של בןגוריון לא היה לאומי אלא ממלכתי. הממלכתיות לא הייתה אצלו עניין של מסגרת אלא של תוכן. הוא היה חסר כל לאומיות יהודית. יתר על כן, הפסיכולוגיה שלו הייתה מסובכת מאוד: הוא שנא את העם היהודי הריאלי תכלית שנאה. שנא את העולם ממנו בא. הוא ראה את היהדות כאסון הגדול של העם היהודי. מעולם לא פגשתי אדם ששנא את היהדות שנאה כל כך עמוקה כמו בן גוריון מבחינת תכנים ערכיים, וגם מבחינת התגלמותה (ידיעות אחרונות 3/10/86)
3
התלמיד ממרכז הרב זה -הרב- חיים שטיינר לימים
צדוק | 08-11-2021 13:34
7
4
כתבה מעניינת מאוד מאוד! המשיכו בכתבות כאלו
אדיר בזק | 08-11-2021 13:49
סוף סוף כתבות מעמיקות תוכן.
5
בן גוריון היה...
חיים | 08-11-2021 14:02
בן גוריון היה יהודי טוב וכשר. מעולם לא התיימר להיות הרב הראשי. זאת לצד העובדה שהיה אחד המנהיגים הגדולים של עם ישראל בדור הזה והצליח להביא להקמת המדינה למרות כל המחלוקות מבית ומחוץ. ורק על מגיע לו אושר רב בגן עדן. צריך לדעת להכיר טובה.
בן גורגור..
רם | 09-11-2021 13:25
לא הצליח לעשות את אשר זמם. מי יכול לתמוך בו עם לא המזרחי?.
6
המשיח
דני | 08-11-2021 14:18
דוד בן גוריון הוא המשיח
ממש לא
אלעד | 08-11-2021 14:51
ממש לא! האם הביא שלום ורוחניות?
7
שינוי ביהדות -הרס!
יהודי | 08-11-2021 14:43
כל שינוי בתורת ישראל , בפרט שבא ממנהיג, ממוטטת את היהדות, והמציאות הכללית תוכיח זאת. בה שלא הצליח לו לקלקל את כולם.
8
פ'סדר, כמו ראשוני המשכילים
ענת | 08-11-2021 15:24
שילדיהם הידרדרו ונכדיהם התבוללו. לא מרשים במיוחד.
9
אותי תפסה הנקודה...
שלום | 08-11-2021 16:30
אותי תפסה הנקודה תלמיד בישיבת מרכז הרב מקריאה קלילה מוזכר שמו של אותו תלמיד הרב חיים ישראל שטיינר שליטא ואיך שימש בן גוריון כעד? הריהו לכאורה עד פסול
10
שוב יש דוגמא...
חיה | 08-11-2021 18:36
שוב יש דוגמא כמה מגוון רחב תפיסה וחזון וכמה יפה אמר שהתורה כוללת הכל את כל הדעת שיש לעולם להציע לנו ולא רק חמשת חומשי התורה
תורת ישראל היא המדע...
דניאל | 09-11-2021 13:26
והכל נמצא בתורה. בטלנים אלו שלא לומדים תורה. אלו שלומדים יומם ולילה תורה עליהם העולם עומד.
טעות חמורה!
תמי | 08-11-2021 18:53
רק תורה!!!!! ראה מה קרה לכל המשכילים והרפורמים!!!!
11
בסוף זה מה...
. | 08-11-2021 19:17
בסוף זה מה שיזכרו ממנו. וגם מרבין. הזכרון הלאומי מתקיים בבית המדרש.
12
דוד בן-גור-יון - ניצוץ של משיח גור ויון לבן ד
משה אהרון | 09-11-2021 8:45
כעין גור או יון של דוד משיחא. בגאולת הקץ שבניצניה אנו שרויים, דמותו של משיח מתנפצת לרסיסים וכך הרבה פרטים זכו ויש בהם ניצוץ משיח ובכח ניצוץ זה פועלים כמשיח לכל דבר ועניין. דוד בן -גור - ויון היה בפירוש ניצוץ של משיח וככזה הצית את ניצוץ האתחלתא שימש כעין בן דוד,גור או יון מדמותו של דוד משיחא..... משה אהרון
...
כדורי קבע | 09-11-2021 18:01
מצטער על יהודים כמוך
משה אהרון | 09-11-2021 15:06
אין לי שיג ושיח עם בני אדם כמוך. יום אחד תדע עד כמה לא ידעת
הנה עוד אחד...
דניאל | 09-11-2021 13:28
איזה אתחלתא? אתה יודע מה זה ניצוץ בכלל? אתה מודע לזה שאתחלתא דגאולה חייבת להיות עם משיח בפועל ממש כמו עם משה רבנו בשנה הראשונה בזמן המכות? ניצוץ משיח יהיה רק באדם כשר בן תורה ולא בכופר שרצה הוא ושותפיו לעקור את התורה מישראל. ניסה אבל כשל. ותגיד לרבני המזרחי שילמדו תורה טוב כי הם מטעים את הציבור.
13
מפאיניק או כיפה סרוגה
אליעזר שך | 10-11-2021 13:10
אין מילים לצביעות של הארכי רוצח דוד בן גוריון ששפך דם ישראל כמים בתקופת הסיזון ובאלטלנה ובעוד עשרות מקרים ,באומרו על ברית מילה שאינו יכול לראות ששופכים דם,מעניין שהמאפיניק הזה אימץ את תכונת הצביעות שמאפיינת כל כך את הכיפות הסרוגות ,אין פלא על ברית האחים שנרקמה ביניהם היום ,גם הם מדברים על אהבת ישראל ותורת ישראל וארץ ישראל,זאת למרות שאין בכל העולם שנאת תורה ושנאת מקיימי מצוות ומקפידים על קלה כחמורה כמו אצל הסרוגים ,והם אלו שבסוף עשו את הנזק הגדול ביותר והבלתי הפיך להתיישבויות שהם בעצמם הקימו ,הפה שאסר הוא הפה שהתיר,בקשר לרמת דתיותו של בן גוריון דבר אחד אני מסכים שהוא היה דתי ומאמין הרבה הרבה יותר מהסרוגים של ימינו שהם על מנהיגיהם אתאיסטים מוחלטים
14
בן גוריון אחראי על רצח אלטלנה וחטיפת התינוקות
אוריאל | 10-11-2021 15:40
בכלל לא חשוב מה יחסו לתורה של פושע ארור שאחראי על חטיפת אלפי תינוקות ומכירתם בכסף, העברת ילדי המזרח על דתם בתהליך של שמד, שוד ספרי הקודש ותכשיטים של התימנים, ורצח ניצולי שואה באלטלנה. זה מחוץ לכל גבול אנושי, ולא חושב שיחסו של פושע כזה לתורה מעלה או מוריד משהו מהרמה האיומה של פשעיו. אבל אנו חיים במדינה מכחישת שואה ובשטיפת מוח שגורם לאנשים לחשוב שמדובר על גדול הדור.
15
פרופסור ישעיהו ליבוביץ...
אברהם בטיטו | 10-11-2021 19:06
פרופסור ישעיהו ליבוביץ אמר עליו שלא ידוע לו אנטישמי יותר גדול מבן גוריון. שרי.
16
הרבי
נועם | 19-11-2021 10:36
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף
17
חילונים
נועם | 19-11-2021 10:36
חילונים לאיראן
18
סוריה
נועם | 19-11-2021 10:39
סוריה היהודית והדרוזית
19
איטליה
נועם | 19-11-2021 10:39
איטליה הנוצרית