אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב חיים נבון באולפן סרוגים: כך תיזהרו מהאתגרים באוניברסיטאות

לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית, הרב חיים נבון משוחח באולפן סרוגים על פוליטיקת הזהויות שתופסת את מדעי החברה והרוח, ואיך סטודנטים דתיים יכולים להישמר ממנה

הרב נבון באולפן סרוגים: כך תיזהרו מהאתגרים באקדמיה
  הרב חיים נבון באולפן סרוגים

לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית באוניברסיטאות ובמכללות, התארח באולפן סרוגים, הרב חיים נבון, המלמד בישיבות ובמדרשות, סופר ופובליציסט, שבין השאר כתב את הספר "מכים שורשים" העוסק במגמות התופסות את העולם המערבי, בפירוק כל מה שקשור למשפחה, זהות ולאום.

האוניברסיטאות בארה"ב הפכו לסמן של הליברליזם הקיצוני, שהולך ביחד עם תנועת ה-BDS, הפלייה נגד לבנים, גברים ועשירים. המגמות האלה מתחילות להגיע גם לארץ וחודרות שוב דרך האקדמיה, שברובה מוטה שמאלה ואפילו לשמאל הקיצוני.

הרב חיים נבון באולפן סרוגים (צילום: דודי פלוג)

הרב נבון בוגר תואר שני באוניברסיטה העברית, ממליץ על לימודים אקדמיים, אבל אומר כי כיום האתגרים השתנו, וצריך להיכנס לקמפוס בעיניים פקוחות שיודעות לזהות את הסכנות.

עוד באותו נושא

הרב חיים נבון: האם יש גזענות כלפי אשכנזים?


12

תפיסת העולם היא דיכוי של מוחלשים

"לפני 100-150 שנה נראה שהעימות המרכזי הוא בין היהדות לבין מדעי הטבע, איך נברא העולם – ספר בראשית מול תורת האבולוציה. היום, אני חושב שברור לכל בר דעת, שהמתח המרכזי הוא בין עמדתנו ואמונתנו היהודיות לבין מה שקורה במדעי החברה והרוח".

צריך לדעת שהיום מדעי החברה, מבוססים על שורה של אקסיומות שצריך להכיר אותן. רוב מה שקורה היום באקדמיה בנושא מדעי החברה מבוסס על תיאוריות ביקורתיות שמניחות שהעולם שלנו בנוי על דיכוי של המוחלשים בידי החזקים. אין שום היבט חיובי ומכונן במעגלי הזהות שלנו: משפחה, קהילה, עם, לאום ודת. הכול נתפס כמערך משוכלל של דיכוי. צריך להיות מאוד ערני.

כלומר, אשכנזי מדכא ספרדי, גבר מדכא אישה, לבן מדכא שחור, ישראלי מדכא פלסטיני וכן הלאה?

זה הרבה יותר משוכלל מזה, זה נקרא פוליטיקלי קורקט או פוליטיקת זהויות הכל נובע מאותה תפיסת עולם שאומרת, אין שום דבר חיובי שקורה במערכת הזהויות שלנו. נדיר מאוד שתראה מחקרים על משפחה כזהות חיובית ומכוננת. תמיד תראה מחקרים המראים מי פוגע במי במשפחה. אותו דבר בזהות לאומית, זהות דתית, עדות. כל פוליטיקת הזהויות נועדה לפרק את הזהויות, כי כל מטרתה נועדה להראות איך החזקים וההגמונים מנסים להחליש את המדוכאים והמוחלשים.

הפגנה נגד הכיבוש באוניברסיטת תל אביב (תומר נויברג/פלאש90)

אנחנו בשנים האחרונות רואים ברישום למדעי הרוח, למדעי היהדות, זה קשור למה שקורה באקדמיה, לנטייה הזו שמאלה?

אני חושב שזה קשור, ואני מצר על זה. מדעי הרוח ומדעי היהדות נתנו לעולם הרבה דברים גדולים, ועוד יכולים לתת. אנשים רואים את הנתונים ואומרים, הדור הזה חומרני, לא רוצים ללמוד דברים שהם מעבר לחומר, אבל ההפך הוא הנכון, הרבה מאוד אנשים הולכים ללמוד בזמנם החופשי קורסים של העשרה במדעי הרוח, אבל הם מתרחקים מהאקדמיה.

אנשים פחות באים ללמוד, כשלא מעניקים להם רוח, אם כל מה שתלמד במדעי החברה, זה איך כולם מדכאים את כולם וכמה אתה רע, מה מרומם בזה?

כשהיו היסטוריונים ופילוסופים שדיברו על ערך גדול לחיי האדם, גם אם אתה לא מסכים, אתה בא ולמד ומתעשר ומתמודד. אבל אם כל מה שיש למכור לך זה תאוריות ביקורתיות של דיכוי, בשביל זה אדם יכלה את זמנו כך וכך שנים?!

עוד באותו נושא

הרב נבון: "מדינת ישראל סובלת מהקצנה חילונית"


4

סטודנטים דתיים צריכים לשמור את הקשר לתורה

הספר שלך 'מכים שורשים' הוא בעצם "פנקס הכיס", מה שצריך לשנן ומה שיציל את הסטודנטים בפני נפילה לאג'נדות שמנסים להכניס באקדמיה?

אני לא רוצה להציל ולא רוצה שישננו. אני שמח שאנשים קוראים את הספר הזה ואת שאר ספריי ומוצאים בזה עמדות מעניינות ומאתגרות. אבל עיקר העיקרים הוא לדעת מה שקורה בעולם, להבין את הנחות היסוד שנמצאות ברקע, ולהיות מסוגל להציב אלטרנטיבה, חליפה יהודית, שמרנית, אינטליגנטית כי החלופה הזו קיימת.

להבין מה האקסיומות של מדעי החברה. מכים שורשים (הוצאת ידיעות ספרים)

סטודנטים שעכשיו מתחילים שנה א' או ממשיכים לשנה ב' וג', האם הם צריכים איזה עוגן מחוץ לאוניברסיטה של בתי מדרש לבוגרים, של ישיבות ומדרשות? זה ייתן להם את החוסן הזה?

מאוד. אני חושב שאדם דתי, בתקופה כל כך משמעותית של חייו, צריך שיהיה לו קשר ללימוד תורה. ואנחנו לא מצליחים בתחום הזה. אנחנו משקיעים המון בהכנה לצבא ובליווי בזמן הצבא, חיי אוניברסיטה, לא צריך להתייחס אליהם כמו שדה מוקשים, אבל זו תקופה משמעותית של החיים – אדם עובר טלטלות ואדם נפגש עם כל מיני אתגרים, וצריך שיהיה לו את העושר והכוח, שנותנת תורה. כמה שאדם יותר מצליח ללמוד תורה, להיות קשור לתורה בתקופת הלימודים האקדמית – זו תהיה בריכה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
במחילה
עמדין | 07-10-2021 17:14
במחילה מהרב נבון ,אין שום דרך להיות באקדמיה ולהשמר מדעות פסולות,דרך בני אדם להיות נמשך בדעותיו ובמעשיו אחר רעיו וחבריו נוהג כאנשי מדינתו ,לפיכך צריך אדם להתחבר לצדיקים ולישב אצל החכמים,,,,,,,ואם היו כל המדינות שהוא יודעםו שומע שמועתן נוהגים בדרך לא טובה כמו זמנינו ,,,,ישב לבדו יחידי כענין שנאמר ישב בדד וידום ,ואם היו רעים וחטאים שאין מניחים אותו לישב במדינה אלא עם כן נתערב עמהם ונוהג במנהגם הרע יצא למדברות ולחוחים ולמערות ואל ינהיג עצמו בדרך חטאים ,כענין שנאמר מי יתנני במדבר מלון אורחים ,סוף ציטוט, עד היום הישיבות הקדושות היו מקלט מההשפעה הרעה של האקדמיה והכפות הסרוגות ,אבל היום כשהמזרחי מנסה לפרוץ את חומת הישיבות ולהכניס גם שם את הכפירה של האקדמיה והרב קוק ,צריך להתנתק לגמרי גם במחיר של וותור על תקציב ממשלתי כמו חסידי סאטמר והפלג הירושלמי[למרות שהמדינה נהנית מאוד מהמליונים שחסידי סאטמר מזרימים למדינה מהתורמים בארצות הברית מדי חודש בחדשו ובעצם הכסף שהמדינה כביכול תורמת חוזר אליה ברבית דרבית בכל זאת אסור אפילו מראית עין של כאילו, כדי שהחזירים הצבועים מהמזרחי שפושטים טלפיהם וכו לא יינעצו את ארסם הרע בתמימים עובדי ה]
הציטוט
עמדין | 07-10-2021 17:27
הציטוט שהבאתי הוא מהרמבם הלכות יסודי התורה פרק ו,הציבור הדתי לאומי חושב שהדבר היחידי שהרמבם כתב זה בענין העבודה ,שבזה כתב הכסף משנה שהרמבם דעת יחד וכל החכמים אלו שהיו לפניו ןגם אלו שאחריו חולקים עליו ואין הלכה כמותו בדבר זה,אז ממש לא ,סרוגים יקרים,הרמבם למורת רוחכם כתב עוד המון דברים ,פעם הבאה בלי נדר אכתוב את דברי הרמבם על מימסוד משכב זכר שהם כל כך גאים בו ,ועל התרבות החושנית בכלל [שגם אותה הם מיצגים בגאון]ואשמח לשמוע את דעת מנהיגיהם המעוותים על הדברים קדושים וטהורים הללו
2
פשוט להסתכל על ה'גושניקים' ולהיזהר יותר
גם על הרב נבון בעצמו | 07-10-2021 17:44
תראו מה קרה ל'גוש' ותבינו לבד מה האקדמיה עשתה להם... אין צורך בשיעורים ארוכים ומשעממים...
3
עושים בעיות,ומחברים ספרים למצוא פתרונות
עמדין | 07-10-2021 18:33
עושים בעיות מפקירים את הנוער שלהם לבתי מדרשות ואונבירסיטאות ואקדמיה של תרבות סדום ועמורה ,ואחר כך מחפשים פתרונות ומחברים ספרים,כך נוהג גם מתן כהן הבעל כמעשה הקראים בזמנו יוצר קרעים שאינם מתאחים ,ואחר כך טוען שהמסורתיים יאחו את הקרעים,אנחנו לא מחפשים נסיונות ואל תביאני לידי נסיון ,כמו שאסור לקחת סיכונים גופניים קל וחומר שאסון ליכנס במזיד לסיכונים רוחניים ובמיוחד לאקדמיה הארורה שכל באיה לא ישובון
מתן כהנא ור' חיים נבון הם בני דודים
צ | 07-10-2021 19:20
כיוונת
4
עמדין היקר אין...
יודע | 08-10-2021 0:15
עמדין היקר אין אף רב שמתיר את מה שכתבת,ברוב ההלכות הרמבם הוא אינו דעת יחיד שב תלמד הלכות שבת ותראה חפיפה לשולחן ערוך כך גם בנידה ובנזיקין.
לא הבנת
ליודע | 08-10-2021 2:08
כתבתי שרק בהלכה הספציפית שהרמבם כתב ,אותה אוהבים הכיפות הסרוגות לצטט מפני שזה משמש בידם כנשק נגד האברכים שנואי נפשם , שאין לתלמידי חכמים להתפרנס מן הציבור ,בזה אין הלכה כמותו ,הכסף משנה האריך מאוד לדחות את כל דברי הרמבם בזה ואת כל ראיותיו[בניגוד לדרכו ביתר המקומות לסייע לרמבם]וכך הו מסיים את דבריו ואני מצטט ,קיימא לן כל מקום שהלכה רופפת בידך הלך אחר המנהג ,וראינו כל חכמי ישראל קודם זמן רבינו ואחריו נוהגים ליטול שכרם מן הציבור,אפשר שהסכימו כן כל חכמי הדורות משום עת לעשות לה הפרו תורתך ,שאילו לא הייתה פרנסת הלומדים מצויה ,לא היו יכולים לטרוח בתורה כראוי ,והיתה התורה משתכחת חס ושלום, ובהיותה מצויה יוכלו לעסוק ויגדיל תורה ויאדירה
5
הרבי
נועם | 08-10-2021 14:07
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף
6
חילונים
נועם | 08-10-2021 14:10
חילונים לאיראן
7
הליכוד
נועם | 08-10-2021 14:10
הליכוד בעלי חיים אלוהים
8
דתיים
נועם | 08-10-2021 14:18
דתיים לאיטליה
9
חרדים
נועם | 08-10-2021 14:19
חרדים לסוריה
10
מסורתיים
נועם | 08-10-2021 14:19
מסורתיים בתימן
11
בית
נועם | 09-10-2021 7:28
בית הכנסת החורבה
12
בית
נועם | 09-10-2021 7:28
בית המקדש כנסיית הקבר כנסיית הדורמיציון מסגד אל אקצא הכותל המערבי
13
הכנסת
נועם | 09-10-2021 7:28
הכנסת
14
סוריה
נועם | 09-10-2021 7:29
סוריה חוזרת ליהודים