רבני כושרות לשר מתן כהנא: "הפרטת מערך הכשרות לא תועיל לתיקון המערכת"

רבני כושרות לשר מתן כהנא: "הפרטת מערך הכשרות לא תועיל לתיקון המערכת"

מהלך ההפרטה שמבקש השר לשירותי דת להעביר בכשרויות למזון זכתה לביקורת רבה, בארגון כושרות אומרים כי "הפרטת המערכת לא תועיל לתיקונה ובוודאי שלא לרווחת הצרכנים"

רבני כושרות לשר מתן כהנא: "ההפרטה לא תועיל לתיקון"
  הרב משה כ"ץ מכושרות (באדיבות: אגרון כושרות)

בתגובה לרפורמה בכשרות אותה חשף היום (שלישי) השר לשירותי דת מתן כהנא, בארגון 'רבני כושרות' מגיבים וטוענים כי הפרטה לא תועיל לתיקון המערכת.

"למערכת הכשרות במדינת ישראל מגיעה הבראה מקצועית ועניינית. אנו שמחים על נחישותו של השר מתן כהנא לתקן את מערכת הכשרות, אך כל מי שמכיר את מבנה מערכת הכשרות יודע שהפרטת המערכת לא תועיל לתיקונה ובוודאי שלא לרווחת הצרכנים", הם מסרו בהודעה.

עוד באותו נושא

"פגיעה אנושה במיליוני חרדים, דתיים ומסורתיים"


10

רבני כושרות טוענים כי "למסקנה זו הגיעו כל וועדות המומחים שישבו על המדוכה ועסקו בנושא, כולן ציינו פה אחד כי דווקא להיפך יש לגרום לאחידות בנהלי הכשרות וליצור מכנה משותף רחב ככל הניתן. הפרטת מערך הכשרות עומדת גם בניגוד לדוחות מבקר המדינה שאף הוא הבין שהיא לא הפתרון לבעיות הכשרות הקיימות במערכת". לדבריהם, "הפסקת סבסוד מערכת הכשרות הציבורית ייקר את העלות לבעלי העסקים הקטנים ולצרכנים".

בארגון קראו לכל העוסקים בדבר ואמרו: "עוד לא מאוחר, הקימו עוד היום וועדת מומחים שבקיאים בתחום, ויחד נבנה את המתווה האולטימטיבי לשיפור הכשרות הממלכתית בישראל!".

עיקרי המתווה שהציג היום השר כהנא: שוק הכשרות ייפתח לתחרות בין תאגידים פרטיים, הרבנות הראשית תפעל כגוף מפקח, תנותק הזיקה בין המשגיח למושגח ויהיו סטנדרטים אחדים בתחום הכשרות, תנאי העסקה של המשגיחים ישתפרו ויהיה חופש בחירה לבעלי העסקים עם איזה כשרות לעבוד.

המתווה זכה למתקפה של חברי הכנסת מהסיעות החרדיות, גם הרבנות הראשית לישראל יצאה נגד הרפורמה ואמרו כי "הרבנות הראשית לישראל דוחה מכל וכל את היוזמה המסוכנת של המשרד לשירותי דת להרס הכשרות בישראל, ה׳תכנית׳ שהוצגה היום לשינויים במערך הכשרות משמעותה היא ביטול הכשרות במדינת ישראל, פתיחת בזאר של גופים בעלי אינטרסים עסקיים שיעניקו כשרות ומתן אפשרות לכל מאכער להעניק כשרות כשהתוצאה היא אחת הרס וחורבן הכשרות."

"זוהי חלק ממגמה כללית של מלחמה בשירותי הדת שמטרתה הסופית היא ביטול זהותה היהודית של מדינת ישראל."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
אם כל הרבנים יתאחדו נגד זה אבוד כי הציבור שומ
צבי | 20-07-2021 19:19
שומע לרבנים
2
בושה שיש כיפונים בגועליציה
יודא | 20-07-2021 19:33
ליברמן רפורמים כהנא אורבך בנט הכל אותו סמרטוט
אידיוט לך תינק...
טופק | 20-07-2021 23:28
אידיוט לך תינק בגמל
3
הרשעים הארורים האלה...
כפירוביץ | 20-07-2021 19:41
הרשעים הארורים האלה בנט ימח שימך איילת השקר והכזב את ימח שימך רשעית ארורה. אורבך רשע ארור ימח שימך וזכר זיכרך יאיר לפיד וטומי לפיד אתם רשעים ארורים השמאלנים. מנסור עאבאס אתמולממילא מקולל מפי הקבה. איימן עודה ואחמד טיבי אתם מקוללים מפי עליון. ליברמן הוא מרגל רוסי אתה לא יהודי ימח שמו וזכר זכרו וכל משפחתך.רשעים ארורים.כל השמאלנים אתם מוזמנים לגהניני גהינום .
, אתה...
מי בקש זאת מידכם רמוס חצרי | 20-07-2021 19:57
, אתה עוד יהודי מהמיגזר החדש : יש חרדים, יש סרוגים, יש ספרדים, יש אשכנזים ויש זן חדש - מקללים. יהודים (?) שמבוקר עד ערב עוסקים בקללות....ממש לרצון לקבה. עושה נחת לאבינו שבשמיים.
4
כאשר הבדצים הפרטיים...
הכסף, אוי הכסף.... | 20-07-2021 19:45
כאשר הבדצים הפרטיים למיניהם נפתחו - האם הם הרסו את הכשרות במדינה ? האם רמת הכשרות של הבדצים הפרטיים, בדרך כלל, נמוכה מזו של הרבנות ? מה ההבדל העקרוני בין הצעת השר כהנא ובין אותם בדצים ? למה זה טרף וזה כשר ?
אז מה...
זלמן | 21-07-2021 9:32
אז מה שהולך להיות עכשיו זה שגם כאשר הוא יחזור להיות חילוני הוא ימשיך להיות משגיח...
רוב הבדצים באו...
זלמן | 21-07-2021 8:22
רוב הבדצים באו להעלות את הכשרות, ומי שקונה אותם רוצה כשרות יותר טובה. יש כמה בדצים שבאו לעשות כסף וכל מי שמבין בכשרות לא קונה אותם ורק מי שלא מבין סומך עליהם אבל עדיין הם צריכים לפחות לעמוד בנהלי הרבנות. ברפורמה בכשרות אותם בדצים מזוייפים ועוד גופים שיפתחו כשרות לא יבואו להעלות את הרמה אלא רק לעשות כסף. רק שעכשיו אין לוק שמחייב גם כשרות של רבנות בנוסף לבדצ ולא יהיה שום פיקוח. היום שמקום שמושגח על ידי הרבנות חורג מהכללים מוסרת לו הכשרות ומפורסם שהוא לא כשר אך ברפורמה החדשה התעודה לא של הרבנות אלא של גוף פרטי. ואם מישהו יגיד שהרבנות היא הדוף שיהיה המפקח אז צריך להכיר את נמציאות ולדעת שאפילו היום שכל כשרות צריכה לעבור דרך הרבנות יש גופים שעוקפים זאת ופותחים גוף פרטי שנותן תעודת כשרות בלי כיוסי וכאשר הרבנות מטילה עליהם קנס מכח חוק איסור הונאה בכשרות הם מקבלים יעוץ מגופים שרוצים לפגוע ביהדות במדינה שמייעצים להם להגיש עירעור כי הם יודעים שוועדת העירעורים לא התכנסה למעלה מעשור בגלל שמשרד המשפטים תוקע את זה וככה הם לא משלמים קנס. אז בתקנות החדשות שמלכתחילה הרבנות היא רק גוף מפקח חיצוני ואינה חלק ישיר אז הכל פרוץ כי אין אפשרות לשלול תעודה וגם אין אפשרות להכריז על גוף כאינו כשר כי בפועל מערך אכיפת הכשרות תקוע במשרד המשפטים עוד מתקופת איילת שקד שאמרה שתטפל בזה ולא עשתה את זה וכל שכן סער שאוכל במסעדות בלי הכשר לא יטפל בזה.
הכסף . אני...
טופק | 20-07-2021 23:27
הכסף . אני גר בבתיים וכול מקורב שחזר בתשובה נהיה משגיח הפלא שאחרי שנה הוא שוב לא דתי ומעיפים אותו ואז חוזר בתשובה ושוב נהיה משגיח
5
בא אדם עם ידע מינימלי
עמיהוד | 20-07-2021 20:09
בנושא מסתמך על כמה רבנים שלא נספרים בעולם הפסיקה ופוגע בקדשי ישראל ורבני הציונות הדתית שותקים על הפגיעה בזכרו של מרן הרב זקוק זצל. אוי לנו כי אבדנו.
6
כשרות אחת לכולם...
רטון | 21-07-2021 5:42
כשרות אחת לכולם ,בלי בדצים פרטיים ,ובלי פולטקאים
7
הרפורמה המתבקשת
קרית ארבע | 21-07-2021 8:25
א. ההנחה שהמנגדים לתכנית הפרטת הכשרות היא של גופים חרדיים - זו תעמולה זולה.כבר בכתבה גופא מצוין שכושרות שהוא משתייך לזרם הדתי - לאומי מתנגד למהלך. ולא רק הוא אלא רוב המומחים בנושא הכשרות מתנגדים למהלך. ב. בעיות הכשרות הממלכתית ידועות ומוכרות. בעבר כאשר חכ סמוטריץ ניסה להעביר חוק בכנסת לתיקונם המתנגדים המובילים לכך היו נאמני תורה ועבודה. כך שלא שיפור הכשרות לנגד עיניהם. ג. אותם גופים ליבראלים מעוניינים בהפרטה: 1. להחליש את מעמד הרבנות בכלל,כי להפוך אותה כגוף מפקח ללא מתן אמצעים בכח אדם ותקציבים משמעותיים - זה יהיה גוף חסר שיניים ללא יכולת מעשית למלא את תפקידו. 2.לאפשר לגופים מחןץ לרבנות לתת כשרות אלטרנטיבית מקלה שגם תאפשר להציע בחוצות תעודת כשרות. 3. לאפשר לקבל תעודת כשרות גם לבתי אוכל הפועלים בשבת לקבל תעודת כשרות. זו האמת, לכך חותר כהנא ברפורמה שלו, השאר - זריית חול בעיניים. 4. למעשה, זה הרס הכשרות הממלכתית. 5. יש אלטרנטיבה. ראו את מהפך הכשרות בפתח תקווה בראשות הרב מיכה הלוי
@ סמוטריץ הוא...
נו באמת | 21-07-2021 9:29
@ סמוטריץ הוא חרדי. חרדי-לאומי. לא שזה רע, חרדי זה לא קללה. אבל רבו של סמוטריץ הרב מלמד דוקא תומך בתוכנית הפרטת הכשרות.
8
ארגון כושרות מומחה...
שלמה | 21-07-2021 9:35
ארגון כושרות מומחה בתחום הן בתחום הכשרותי והן בתחום הרגולוטורי וכדאי מאוד לשמוע מה שיש להם לומר. באופן אישי ארגון כושרות יכול להרוויח הרבה מאוד כסף מהמהלך הזה, הרבה אנשים סומכים עליהם ועל הרב לבנון שעומד בראש הארגון ואם הם יפתחו כשרות הם יקחו נתח גדול מהשוק. ואם הם אומרים שיש כאן בעיה אז זה אומר שהמתווה הזה בעייתי כי מה שמניע אותם זה הרצון שעם ישראל ישמור כשרות, ולא הכסף.
9
אבסורד אי ההפרדה בין דת למדינה
יהודה אלידע | 21-07-2021 11:43
אמנם עבור יהודי דתי-אורתודוקסי למילה כשר יש משמעות מובהקת, קרי כשר על פי שולחן ערוך, אבל זו לא שאלה שלממשלה /הכנסת יש בה מה להגיד. בדיוק כפי שלא יעלה על הדעת שיחקק בישראל חוק המגדיר איזה סגנון אומנותי יחשב לאומנות גבוהה ורק הוא יוצג במוזיאונים שמקבלים תמיכה ממשלתית, ושום דרגת משוכנעות של אוצרים, עיתונאים ומבקרים לא תהפוף לקריטריון מחייב משפטית. גם למי ששומר בביתו על כשרות אורתודוקסית אין מונופול על השימוש במילה 'כשר' כדי להגביל את זכות השימוש בה מאנשים שחושבים אחרת ממנו. לא צריך להיות רפורמי (מבחינה דתית) כדי לראות אטת האבסורד שבטישטוש הגבולות לסמכויות השלטון - להכתיב סטנדרטים דתיים לאוכלוסיה הכללית.
10
לא יהיה מכנה...
אלי | 21-07-2021 12:10
לא יהיה מכנה משותף כי לגופי הכשרות אין אינטרס לייצר כזה. צריך גוף רגולטורי (רבנות) שיקבע תקן בשתי רמות כשר ומהדרין וגופים פרטיים שיתנו הכשרים וכל אחד יסמוך על מי שהוא רוצה. העירוב הקיים בין הרגולטור למבצע יוצר התנגשויות מיותרות.
11
צודקים בכל מילה...
נועם | 21-07-2021 13:23
צודקים בכל מילה וחבל שמתן כהנא במקום לשמוע להם שומע לליברמן שכל מטרתו זה לפגוע במדינה היהודית והממלכתית
12
אני מקווה שיהיה...
וקנין טלי | 21-07-2021 21:49
אני מקווה שיהיה רק בדצ חלק מהדרין גלאט לכל עם ישראל ושכולם יאכלו מהדרין של המהדרין ניראה שמלחמת העולם השלישית היא גוג ומגוג מלחמת האמונה מי להשם אליי אבא רוצים אותך ומלכותך בכל משלה אנשים מתחילים לאבד כיוון בערב יאמרו מי יתן בוקר בבוקר יאמרו מי יתן ערב כמו בספר דברים מתקיים
13
הרב, היום הרבנות מאשרת חסה מכל סוג ואומרת שזה
נעה | 23-07-2021 7:57
כשר. זה המכנה המשותף הרחב ביותר שאתם רוצים שיהיה?