אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תשעה באב | על הקשר של החרדים לחברה הישראלית

בשנים הראשונות לקיומה של מדינת ישראל היה היגיון בהימנעותם הגורפת של החרדים מהשתתפות בעשייה האזרחית במדינת ישראל, אך כיום יוצרת ההימנעות הזו מעמסה כבדה על הכלכלה הישראלית

תשעה באב | על הקשר של החרדים לחברה הישראלית
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90; תמונה קטנה: סבין דונר )

אחד הסיפורים המזעזעים ביותר בגמרא הוא הסיפור על רבן יוחנן בן זכאי (גיטין נ"ו ע"א-ע"ב), ראש חכמי ירושלים בזמן המצור הרומאי על העיר, מצור שהסתיים בחורבן בית המקדש בשנת 70 לספירה.

רבן יוחנן בן זכאי ניסה לרסן את קבוצת הקנאים ששלטה בעיר. הוא ביקש מהם שיגיעו לפשרה עם האויב הרומי כדי שהם עצמם יישארו בחיים ובית המקדש יוסיף לעמוד על תלו, אך הם דחו את בקשתו מכל וכל. מציאות החיים הקשה של תושבי העיר החמירה והלכה במידה רבה בגלל מעשיהם של הקנאים, שדחפו לעימות צבאי. ומאחר שלא נראה כל פתרון ממשי באופק ביקש רבן יוחנן בן זכאי מאחיינו, אבא סקרא, מנהיגה של אחת מכיתות המורדים, עצה כיצד לברוח מן העיר הנצורה.

מעולם לא הצלחתי להבין איך זה שלרבן יוחנן בן זכאי, סמל המנהיגות המאוזנת והמיושבת, היה אחיין שעמד בראש אחת הקבוצות היהודיות האלימות ביותר בתולדות היהדות. האחיין, אשר טען כי אין בכוחו למתן את חבריו, בכל זאת היה מוכן לעזור לדודו על-ידי פעולה, שחבריו היו בוודאי רואים בה בגידה: הוא יעץ לו להעמיד פנים כאילו הוא חולה, ואז "למות", כדי שאפשר יהיה להוציאו מן העיר בתוך ארון מתים. וכך בדיוק הוא עשה, בעוד אבא סקרא אף הגדיל לעשות והגן על דודו מפני דקירת 'גופתו' בחרבות – כדי לוודא שאכן מת – שעה שהוציאו אותו מן העיר, באומרו שחילול גופתו של מנהיגם הנערץ היא מעשה שלא יעלה על הדעת.

לא ידוע לנו דבר על אבא סקרא אחרי מעשה הבגידה הזה שלו, אך לעומת זאת מסופר לנו כיצד יצא דודו ה'מת' מן הארון, ועד מהרה התקבל לפגישה עם אספסיאנוס, שהיה אז המפקד העליון של הצבא הרומאי. רבן יוחנן פנה אליו בתואר "קיסר", שעה שאספסיאנוס עדיין לא ידע שהוא זכה בתואר הזה – ובאותו רגע הגיע שליח מרומי, אשר הודיע לאספסיאנוס שהוא אכן זכה בתואר השליט העליון של האימפריה הרומית הגדולה. אספסיאנוס, אשר התרשם עמוקות מכוחותיו הנבואיים של רבן יוחנן, נענה לשלוש משאלות שלו, אשר שתיים מהן ללא ספק שינו את מהלך ההיסטוריה היהודית עד היום.

רבן יוחנן הבין כי אין כל טעם לבקש לחוס על ירושלים ועל תושביה, אחרי שהללו ניהלו מלחמה רבת שנים ועקובה מדם נגד הצבא הרומאי, ולכן במקום זאת הוא ביקש ממנו לשמור על שושלת הנשיאים, משפחתו של רבן גמליאל, צאצאי הלל הזקן, ולהפוך את העיר יבנה למרכז הלמדנות היהודית – ״תן לי יבנה וחכמיה״ – כדי שדת היהודית תוכל להמשיך ולהתקיים גם אחרי האסון הממשמש ובא על המרכז הפולחני שלה, בית המקדש. תחזיתו הריאליסטית של מהלך המאורעות הבטיחה המשכיות ומציאת פתרון בר-ביצוע, מה שמעיד הן על חוכמתו של רבן יוחנן והן על כך שהוא הבין היטב את האסון העומד להתרחש, אסון שאותו ניסה באומץ רב למנוע, אך ללא הצלחה.

כל הפרטים בסיפור זה, כשלעצמם, בהחלט ראויים לציון. אך אין ספק שהמרכיב החשוב ביותר בסיפור הוא שרבן יוחנן בן זכאי הגיע למסקנה שהקהילה שלו, שאותה טיפח והנהיג במשך שנים ארוכות, הידרדרה לתהום של הרס עצמי חסר מעצורים. על אף שלו-עצמו לא היה הכוח לשפר את מצבם של תושבי ירושלים, אשר עיקשותם של המורדים – ובכללם אחיינו – הכניסה למלכודת מוות, הוא הבין שלכל הפחות יש בידו לשמר את הערכים והמסורת של מורשתו האהובה – באמצעות פשרה בהתאם לנסיבות המציאות של זמנו, כך שלכל מי שישרוד יהיה עתיד. ואת זה הוא אכן עשה, בתעוזה רבה.

חיפוש מקבילות היסטוריות שיעזרו לנו למצוא פתרונות למשברים עכשוויים היא תמיד עניין טעון מאוד, ומי שעושה זאת נוטה לחשיבה גחמנית ותלושה מהמציאות. עם זאת, אין כל טעם בלימוד ההיסטוריה אם לא מבינים ש"ככל שהיא משתנה, כך היא נשארת אותו הדבר" – כלומר: שהמצב האנושי אינו משתנה, וכי ההיסטוריה נוטה לחזור על עצמה, גם אם אף פעם לא בדיוק מוחלט.

הנקודה היא זו: כמו בעת העתיקה גם עכשיו. אותם יהודים בישראל המייצגים יותר מכל – במראם ובאורח חייהם – את הדבקות עתיקת-היומין באמונה דחקו את עצמם לפינה. וכך, שעה שהם עומדים בפני איומים על הסטטוס-קוו שממשלת ישראל בנתה, הרי שבמקום לחפש פשרה החרדים רק מתבצרים יותר בעמדתם, והם חופרים את עצמם עמוק יותר ויותר לתוך החור.

במשך שנים רבות היו המפלגות החרדיות "ממליכות המלכים" במדינת ישראל – היינו, הן היו חיוניות לשמירה על שלמותן של הקואליציות הימניות השבריריות, על אף שרשמית אין הן תומכות במפעל הציוני, ואף אינן מזוהות עם מדינת ישראל. אך בעוד שבשנותיה הראשונות של המדינה היו החרדים מיעוט נרדף, הנאבק על קיומו אחרי השואה מול עוינותם של הציונים החילונים, כיום חיים בישראל יותר ממיליון חרדים, שהם 12.6% מכלל אוכלוסיית ישראל. בשנת 2009 – כבר לפני 12 שנה! – היו החרדים בני 20 ומטה 16.3% מכלל האוכלוסייה בארץ, שהם 29% מכלל האוכלוסייה היהודית.

בשנים הראשונות לקיומה של מדינת ישראל היה היגיון בהימנעותם הגורפת של החרדים מהשתתפות בעשייה האזרחית במדינת ישראל, אך כיום יוצרת ההימנעות הזו מעמסה כבדה על הכלכלה הישראלית, מעמסה העלולה לפגוע בהצלחתה של מדינת ישראל. היא גם מעוררת טינה עצומה בקרב האזרחים הלא חרדיים, ועלולה בבוא העת ליצור בעיות ביטחוניות, אם האוכלוסייה החרדית תוסיף לגדול בקצב דומה, אך בניה יסרבו לשרת בצבא.

אם יש לקח כלשהו שאפשר ללמוד מחורבן המקדש לפני כ-2,000 שנה, ומן הסיפור המופלא על רבן יוחנן בן זכאי, הרי זה שאפשר היה למנוע את חורבן ירושלים והמקדש אילו רק יכלו הקנאים הקיצונים להסתכל על המצב בעיניים אחרות, ולפעול בהיגיון. שערו בנפשכם: המקדש יכול היה לעמוד היום על תלו אילו אותם מאמינים נוקשים שהתכתשו אלה עם אלה – ואשר כולם ללא ספק האמינו בכל לב בכך שהם פועלים למען קידוש השם ולטובת הכלל – היו מבינים שהמצב השתנה מן היסוד. בעוד שרבן יוחנן בן זכאי הבטיח את עתידה של היהדות, הם היו בטוחים שהם ורק הם אלה מגינים עליה. ולכן קבוצת אנשים זו היא האשמה בהרס העצמי המוחלט, שתוצאתו הייתה חורבנו הגמור של בית המקדש, בית המקדש שלנו!

הבה נעמיד את הדברים על אמיתותם: מדינת ישראל איננה כוח צבאי רומאי הבא להכניע (או אף גרוע מכך) את החרדים. להפך: כל המנהיגים הלא חרדיים ואזרחי ישראל שעמם נפגשתי במהלך השנים מוכנים בהחלט לעשות כל שביכולתם כדי לסייע לאחיהם ואחיותיהם החרדים – בתנאי שהללו ייקחו חלק פעיל בנס המופלא של שלטון יהודי מתחדש בארץ המובטחת.

אכן, עדיין לא מאוחר מכדי לשנות את מהלך הדברים ולהבטיח את רווחתם של החרדים, כמי שלוקחים חלק מלא במדינת ישראל, כדי שהם יוכלו להימנע מכל הכאב והמאבקים חסרי השחר הניצבים בפניהם. כדי שזה יקרא צריך רק שאנשי המחנה החרדי ירצו באמת להסיר מעל עצמם את הכבלים שאחרים כבלו אותם בהם, ויקבלו כדוגמה ומופת את הצעדים שנקט רבן יוחנן בן זכאי, מנהיג היהדות בסוף תקופת בית שני, כדי שלא יקרה להם מה שקרה לאבא סקרא, שלא היה מסוגל לעמוד מול אחיו הקנאים.

למרבה הצער, בזמנו של רבן יוחנן בן זכאי איש לא שמע לו, והתוצאה הייתה הרסנית. אך אם ישמעו לו היום יוכלו הדברים להיות שונים. אני מתפלל שכל מכבדי זכרו יישמעו לדבריו, לדברי החוכמה שלו, ושבזכות זה ייבנה בית המקדש במהרה בימינו, אמן ואמן.

=======

הרב פיני דונר רב קהילה אורתודוקסי באמריקה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
46 תגובות - 24 דיונים מיין לפי
1
הסרוגים מנתכלים לחרדים....
ימני | 16-07-2021 12:02
הסרוגים מנתכלים לחרדים. די עם הרוע הסרוג הזה שמתחיל מלמעלה עם נפתול ואיוולת!
2
הסרוגים לא שיכים...
אורי | 16-07-2021 12:20
הסרוגים לא שיכים לעם,החורבן הראשון והשני ביגלל החולירות הסרוגים,ערב רב של גויים עמלקים,מיתפלל מקירות ליבי שהשם יכרית אתכם עד חורמה,ושכריתתכם תהיה כפרה על החרדים,היקרים יהודים בניו של השם,
3
אברהם יצחק הכהן קוק הוא למעשה ממשיך דרכם
ג'פרי | 16-07-2021 12:40
של אבא סקרא וחבריו שיהיה ברור המתנחלים הם הבריונים של הבית השנית תעזבו את החרדים אנחנו לא חייבים לכם שום דבר היינו פה לפניכם ונהיה אחריכם כובשים ציונים תחזרו לחבריכם הנאצים בגרמניה
אני מוחה על כיבוד האפיקורוס
ג'פרי | 19-07-2021 11:33
אברהם יצחק הכהן קוק
מחאה על ביזוי הרב קוק,ועל השואות מוזרות
מד | 18-07-2021 22:14
.
4
צריך לכתוב הפוך: על הקשר של החילוניים ליהדות
ישראלית מצויה | 16-07-2021 12:52
וארץ ישראל...
5
איזה כיףףף
שחור כתום | 16-07-2021 14:16
גם נרעיב את החרדים, גם נפגע בשוק העבודה הכללי, וגם נטיף להם מוסר לדוסים הללו.
6
כב' הרב תעלה ארצה ואז תטיף כרצונך
רונית לוי | 16-07-2021 14:18
יושב באמריקה על סיר הבשר ומטיף מוסר לאזרחי ישראל? מי אתה בכלל?
לאדון האמת המרה
ג'פרי | 01-08-2021 15:07
עליכם אומרת הגמרא מותר לנוחרו ביום כיפור שחל בשבת אני מקווה שהקדוש ברוך הוא ישחוט את כל אלו שלא רוצים לתמוך בלומדי תורה אסור לקדוש ברוך הוא להשאיר אותם שנייה מיותרת בחיים
לאמת המרה
עמדין | 20-07-2021 8:44
אמת?לא נראה לי ,מרה? בהחלט ,נראה לי שאתה המים המרים המאוררים
הוא עובד לפרנסתו...
האמת המרה | 19-07-2021 2:26
הוא עובד לפרנסתו . שום דבר הוא לא מקבל בחינם. האברכים בישראל יושבים על סיר בשר. שילכו לעבוד החולירות המפונדרקות.
7
הדתיים לאומיים והקשר לקבה ט באב
עמדין | 16-07-2021 14:43
היה ראוי שבזמן זה תעשו חשבון נפש נוקב על הקשר ביניכם לקבה,חזל אמרו על שלשה דברים העולם עומד תורה, ועבודה ,וגמילות חסדים.כיום לאחר החורבן אין לנו את עמוד העבודה נשאר רק תורה וגמילות חסדים ,אותם נושאים בגאון החרדים,במידה מסוימת החרדים נושאים גם את העבודה על פי דרשת חזל את הפסוק ונשלמה פרים שפתינו את זה מקיימים החרדים בלימוד מסכתות של סדר קדשים גם ברמה הלמדנית וגם ההלכתית עם החיבורים של מרן הגריז,השפת אמת,והערוך השןלחן העתיד, והליקוטי הלכות ספרו הנפלא של מרן החפץ חיים,ואילו הדתיים לאומיים נמצאים במגרש של טיטוס ונבוכדנצר במטרה להחריב את הכל את המצעד ברומא של הובלת כלי המקדש הם מקיימים היום במצעדי הגאווה בתל אביב,חשוב לציין שהדתיים לאומיים עושים את החורבן בצורה הרבה יותר מתוחכמת בגלל שיש להם את הגות הרב קוק שעל ידה ניתן להציג את הכל כדאגה ואיכפתיות לחרדים עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה
רמת מסוכנות
אחד העם | 16-07-2021 17:54
איו ספק שרמת המסוכנות לעקירת עיקרי הדת של הדתיים לאומיים עולה עשרת מונים על טיטוס וחבריו ,עקב תורת מרן הרב שנותנת להם את הכלים של הצביעות לעטוף את כל הרשע במילים טהרניות של אהבת ישראל ,לעשות מעשי זמרי ולבקש שכר כפנחס
החושך שבאורות
דיסקין | 16-07-2021 15:11
לעמדין היקר,צודק,אני לא רוצה לעלות בדעתי אילו היה חלילה לטיטוס ולנבוכדנצר את הגותו המרושעת של הרב קוק העטופה בצלופן של אהבת ישראל, ואת הגות החושך שלו הנקראת בלשון סגי נהור אורות, אזי חלילה לא היה נשאר מישראל שריד ופליט,
8
הרב "מארצות הברית"
שמואל | 16-07-2021 15:05
במקום למצוא את ההקשר האמיתי בין הלאומנים הימנים של אז ושל ימינו שזה הציונות הדתית שלא מוכנה לשם פשרה עם אויבינו הערבים ולא מוכנה למסור סנטימטר מאדמת ארץ ישראל בוחר הרב בפרשנות עקומה לתקוף את החרדים ביי ביי נקווה שנוח לך משם לחנך אותנו
החרדים היו ימניים...
אבי | 19-07-2021 2:32
החרדים היו ימניים קיצוניים ביותר באותה תקופה. יבנה וחכמיה היו זרם קטן ולא מרכזי ביהדות החרדית הימנית והקנאית של אז. ( מוזר משהו - היום נטורי קרתא , אריה דרעקי ומשה גפני הם שמאלניים יחסית . אז הם היו ימניים קיצוניים ).
אין שום קשר בין מתנחלים לקנאים.
מד | 18-07-2021 22:16
ערבים הם אספסינוס קיסר? תמוה.
שיכתוב
משאש | 16-07-2021 15:17
שיכתוב כמה דברי הבל שהוא רוצה, העיקר שיישאר שם הוא ממש ממש לא חסר פה
9
מדהים עד כמה...
בן אור | 16-07-2021 16:04
מדהים עד כמה בעל המאמר הזה שמצדיק את גישתו של רבן יוחנן בן זכאי כדרך הנכונה,אך מגיע למסקנה הפוכה ביחס לחברה החרדית שהיא בעצם ממשיכה את דרכו של רבן יוחנן בן זכאי תן לי את יבנה וחכמיה .
10
כותב המאמר הביא חפירה רצינית
אברהם | 16-07-2021 17:04
לענינינו, קשירת החרדים ותשעה באב כל פעם באותה כותרת, היא השנאת חינם הטהורה שהחברה הדתית לאומית סובלת ממנה, חברה זו סובלנית כלפי הומואים לסביות חילונים נוצרים ושאר מינים, השנאה טהורה כלפי חרדים וערבים. כל פעם מחדש להפיל את כל הכשלונות על החרדים. את מי תעמידו באותה שוטרה? את כעמל התורה החרדי לעומת ריצת האמוק המזרוחניקית אחר רמטכלות והפלגות ליוון, הרב חיים דרוקמן מול הרב חיים קנייבסקי? את דודקה סתיו מול חכם שלום כהן? אנחנו מדברים אתכם בציות לרצון ה', מנהיגים אותנו עבדי ה', ואתם משביבים לנו במחללת השבת איילת שקד שמנהיגה אתכם? בבנט שנשוי לגילת אוכלת השרצים? מה מבין חמור מסלט ירקות.
אם לא שמת לב מדובר באזרח אמריקני
יהודי שפוי | 18-07-2021 2:08
אל תאשים דתיים לאומיים מישראל בגלל רב אמריקאי. זה לא שאין דעות כאלה כאן בארץ בקרב הדתיים לאומיים וזה חבל מאד אבל כאן לפחות יש להם זכות כלשהי להשמיע אותן.
11
מה זה הכתבה...
יבגני | 16-07-2021 17:16
מה זה הכתבה זאת בן אדם אנטישמי מגעיל כתוב כמו הגרמניה
12
רב ...
תמר | 16-07-2021 17:18
רב מגעיל עם שכל עגום
13
השלטון בארץ הוא...
SJ | 16-07-2021 17:43
השלטון בארץ הוא לא שלטון יהודי, הוא שלטון הערב רב, וזה מה שאמר החפץ חיים, הגלות החמישית תהיה גלות הערב רב. ורב אלחנן וסרמן היד, קלע במדויק כשאמר שהציונות דתית היא עבודה זרה בשיתוף. כותב המאמר מתעלם בכוונה או לא מכל המהלכים של הממשלה לרמוס את השבת, לרמוס ולמסמס כל סממן יהודי. מלחתחילה הרצון של ראשי הציונים היה להפוך את כולם לעם ישראלי ולא יהודי, להיות עם ככל העמים. אתם כביכול בניתם גשר לחברה החילונית, אך התנועה בגשר הזה היא לכיוון אחד, מס' החוזרים בתשובה השמים כיפה סרוגה הוא זעום, לעומת עשרות אלפים שבשמים כיפה שחורה, כי בן אדם הגון שלא מעוות את הנפש רואה היכן נמצאת האמת.
14
הכל בידי שמים
חוה | 16-07-2021 18:12
לא המעשה של רבי יוחנן או חשבונות אחרים היו משנים את הגזרה יש סיבות גלויות ויש סיבות ניסתרות דבר אחד ברור שבלי תשובה תפילה וצדקה אין מעבירים את רוע הגזרה החרדים מנסים לעשות את המוטל עליהם החילונים כופרים על חובותם וזה עלול להביא את החורבן הבא אייך החורבן יראה אנו לא יודעים הרבה ממלכות גדולות נעלמו מהעולם לא הכל תכנולוגי
15
חרדים
יהודי | 16-07-2021 18:39
חרדים.. בואו לא נדבר על החרדים 48 שעות מישהו מסוגל?
16
בית שמש מקבלת 660 מיליון ש"ח בשנה ממשרד הפנים
המורה להיסטוריה | 17-07-2021 1:01
אלעד, ביתר עילית, מודיעין עילית - מקבלות סכומים דומים. ערים עם מעט אוכלוסייה חרדית ועם יותר תושבים - לא מקבלות אפילו חמישית מזה. למה? כי התושבים הלא חרדים של המדינה משלמים ארנונה שעכשיו תעלה עוד. הסיבה שהחרדים נשארים חרדים היא כי המנהיגים שלהם מעוניינים לשמר את התלות המלאה של החרדים בהם - במנהיגים. רוב הבנים החרדים אוכלים בישיבה. חלקם גם גרים שם. משפחה חרדית ממוצעת נסמכת על קופת המדינה המדלדלת - אבל זה לא מעניין את המנהיגים החרדים. זה מצב שלא יכול להימשך. אין שום דבר יהודי בללדת ילדים שאין להורים יכולת לפרנסם. אין שום דבר יהודי או מסורתי בלהטיל על האחר את האחריות לילדים שלך . זו בושה שהחרדים חיים ככה. זו בושה שאנחנו מאפשרים את זה.
אתה צודק הם צריכים להיות ערבים שזה 53 מיליארד
יהודי שפוי | 18-07-2021 13:54
לא מאות מיליונים. ואתם כמובן מאפשרים את זה בחדווה כי זה מאד מאד מוסלמי כנראה ללדת ילדים על חשבון משלם המיסים ולא לשלם מיסים אבל לבנות לא חוקי על אלפי דונם של קרקעות בלי אכיפה (אתם מאפשרים את זה בחדווה) שגם זה שווה ערך של מליארדים. למה להיות חרדים - חבר'ה תהיו מוסלמים! הממשלה אתכם!
הסבת מקצוע
אחד העם | 17-07-2021 22:37
כדאי שתעברי מתחום ההיסטוריה לתחום ההיסטריה
17
לאחי הדתיים לאומיים
טיטוס | 17-07-2021 22:48
ליל תשעה באב תשפא חג שמח,הלילה אין לימוד תורה בישיבות ,האברכים והבחורים לא מבזבזים את הזמן בלימוד הסוגיות הקשות שבשס,תנסו להציע להם בזמן הפנוי לצעוד איתכם במצעד הגאווה ,הלילה הלילה שמחה גדולה הלילה
18
מאמר הזה גורם...
שוני | 18-07-2021 0:16
מאמר הזה גורם רק להתפרצות השינאה. תסתכלו בתגובות. חלק מחילונים וסרוגים ממשיכים ברוב גאוותם והתנשאותם וטיפשותם לחנך את היהודים חרדים . זה רק גורם שחרדים משיבים באותה מטבעה כי לחילונים וסרוגים לא חסר בעיות ברוב תחומי חיים חברתיים ודתיים. אף אחד לא מוכן לקבל הטפת מוסר. בעיות יש לכל שכבות החברה. הדרך היחידה היא להכיר מה שיש טוב אצל השני ולנסות למזג עם הטוב שיש אצלי ולהכיר שכן גם יש שוני וגישה שונה ולא לבאו ממבט מלמעלה וזילזול.
19
קודם תעלה ארצה ואח"כ תלמד אותנו מוסר
יהודי שפוי | 18-07-2021 2:06
רק בסוף המאמר אתה מזכיר שאתה בכלל רב באמריקה. בלי גילוי נאות בתחילת הדברים כלומר אתה מרמה את קהל הקוראים. אתה יושב באמריקה ומשם ברוב חוצפתך מתערב בעניינים פנימיים של ישראל מחליט מי צודק ומי ראוי להוקעה? ככה לא מתנהגים מיסטר אמריקאי שכמוך. חשבתי שבאמריקה חיים בני אדם מנומסים. מתברר שלא. טעיתי בגדול. חצוף.
יוסי
עמדין | 19-07-2021 1:13
כמה יוסי איכא בשוקא
כל מקרה לגופו....
יוסי | 18-07-2021 17:45
כל מקרה לגופו. אם אמריקאי משמיע דיעה נכונה שתבוא עליו הברכה ואם הוא משמיע דיעה לא נכונה שתבוא עליו הקללה. במקרה הזה יש כאן אמריקאי נבון וחכם . אני בעדו.
באמריקה?
ששפורטש | 18-07-2021 2:29
באמריקה?מנומסים?אין כמעט אמריקאי שאני מכיר ולצערי אני מכיר לא מעט שהם לא אנשים גסים בעלי גאווה ותאוות שלטון וכבוד ללא גבולות
20
התעקשותם להכחיש בגאולה גם תרמה לשואה
משה אהרון | 18-07-2021 16:20
הבעיה מהותית יותר . החרדים מכחישים תהליך אלוקי של גאולה .הכחשה שגם העצימה את השואה. לא יעלה על הדעת שאחרי השואה האיומה ,ישות יהודית עצמאית מתקיימת כבר יותר משבעים שנה בארץ ישראל ולא סתם ישות אלא מעצמה בהרבה תחומים גם מעצמה תורנית .אלה פניה של הגאולה ואלה מגלים דעתה הנחרצת של השכינה .כי דווקא כך נתחיל להיגאל דווקא בבסיס המיראמידה -בבניין החברתי המוסרי של האדם כאדם. מסד זה לא היה ניתן להיעשות רק במשפט העברי ....... משה אהרון כשיגיע השלב המתקדם יותר של הגאולה שבו כבר יתגלו גם סימני משיח יאחרו החרדי את המועד.......
.תבין אין...
יעקב | 19-07-2021 4:10
.תבין אין תהליך אלוקי כשלהטבים צועדים בחוצות המדינה הציונית. אין תהליך אלוקי כששבת מתחללת בפרהסיה. אין תהליך אלוקי כשכל מדינת ישראל נלחמת בהשם ותורותו המדינה הציונית היא סמל למרד אלוקי . המדינה הציונית היא סמל לעקירת התורה. היא המחלה הרוחנית הגדולה ביותר שקמה בשנים האחרונות למרד השם ותורותו .
21
טיפש מי שכתב את מאמר המעוות הזה
דינה | 18-07-2021 22:27
הרי מתוך העובדות ההיסטוריות אנו רואים שרבי יוחנן בן זכאי אמר להפקיר את הגוף לאויבים ולהיכנע אבל במקביל לשמור על התורה ועל לומדיה. ״תן לי יבנה וחכמיה״ זה מה שהוא ביקש מהקיסר, להשאיר את הכוללים של החרדים בידיו. ואתם מבקשים בדיוק להיפך, שהחרדים יצאו מהכוללים וישתלבו בכלכלה. אין לי בעיה עם האיולת הזו שלכם אבל את תציגו כאילו אתם ממשיכי דרכו של רבי יוחנן בן זכאי.
אפשר להירגע
ששפורטש | 20-07-2021 8:27
לכל אלו שמחפשים את הממשיך של רבי יוחנן בן זכאי, נא להפסיק את החיפושים, אפשר להירגע הממשיך נמצא וזוהה באופן סופי ,צביה גרינפלד
אבי, אפשר להגיד...
שימי | 19-07-2021 2:40
אבי, אפשר להגיד שצביה גרינפלד היא הממשיכה של ריב'ז. אני מסכים עם זה. הייתי מוסיף אליה גם חלק קטן מהחרדים של ארה'ב .
אני לתומי חשבתי...
אבי | 19-07-2021 2:22
אני לתומי חשבתי שהכוללים של האברכים החרדים היום הם ההמשך של בית המקדש של פעם. כל היום מפמפמים לנו שהם ההמשך של שבט הלוי של פעם. עכשיו את אומרת לי שהם ההמשך של יבנה בכלל ? אין להם קשר לבית המקדש ולקנאים שנלחמו עליו ? יצאתי מבולבל. לדעתי ממשיכי דרכו של רבן יוחנן בן זכאי אלה אנשים נטולי מודעות לאומית או קנאית ולו הקטנה ביותר. ( חרדים, דתיים וחילוניים של ימינו לא מתאימים להגדרה - כולם לאומיים או קנאים במידה כזאת או אחרת ). נזכרתי בחרדית שהיתה חברה במרצ. צביה גרינפלד שמה. היא אדם יהודי שומר מצוות שהוא נטול לאומיות ונטול מצד שני מקנאות לחלוטין. פציפיסטית בצבא וגם בדת במקביל. ( משהו נדיר בעולמנו ). אנשים כמוה הם הממשיכים של רבן יוחנן בן זכאי.
22
מאמר מבולבל
עידו | 19-07-2021 0:38
אין קשר בין משפט למשפט. חוצמזה להטיף מוסר מאמריקה על חוסר ההשתלבות של החרדים זה האום בהתגלמותו...
מני,אזרח למופת?
אחד העם | 19-07-2021 9:48
כי יקום בקרבך נביא או חולם חלום ונתן אליך אות או מופת ,,,,,,,,,,,,לא תשמע אל דברי הנביא ההוא,,,,,,,,,,,
מדובר באמריקאי שהוא...
מני | 19-07-2021 2:01
מדובר באמריקאי שהוא אזרח למופת . הלוואי וגם החרדים בישראל יהיו אזרחים למופת .
23
אין קשר ......
זו האמת ... המבישה ... לצערי | 19-07-2021 8:53
אין קשר ... לא צבא ... לא מיסים ... לא שרות לאומי ... מבחינתם המדינה היא עוד סוג של שלטון זר שצריך לנצל ככל האפשר ...
24
לא נעים לומר
הנורמלי | 20-07-2021 16:08
מי שיסתכל בנתונים יראה שלא רק שהחרדים הם לא מעמסה אלא גם נותנים לחברה הישראלית הרבה יותר מהחילונים