אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סרבנות הגט: בין פתרונות בדוחק למניעה מראש

סרבנות גט היא תופעה אלימה  בוטה ומכוערת ואין מגזר או מגדר שחסין מפניה, סנקציות, שיימינג, מאסרים והיתרים של ייאוש, הם פתרונות דוחק הטובים מלא כלום, אך אין לשמוח או להסתפק בהם

סרבנות הגט: בין פתרונות בדוחק למניעה מראש
  הפגנה נגד סרבנות גט, ארכיון (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

בצעד נדיר, כך פורסם אמש (רביעי) בסרוגים, פסקו דייני בית הדין הרבני ברחובות עונש מאסר לסרבנית גט עיקשת במיוחד, שלא הועילו כנגדה שלל סנקציות ואיומים והיא עמדה על סירובה לקבל גט מבעלה ולאפשר לו להמשיך בחייו הלאה.

על אף שבני הזוג לא חיו ביחד אלא ימים ספורים, הליך הגירושין ארך למעלה משנתיים ימים. מחזה אבסורד אליו נגררו בעל צעיר ובית דין מכובד, ונדרשו בו לא מעט פעלולים שעיקרם להביא לסופה של הפרשה. העלילה הסתבכה ועל פי הפרסומים האישה פנתה לבג"ץ לביטול פסקי הדין, בעקבות כך הגיעו בני הזוג להסכמה שנחתמה בגירושין.

הצעד אמנם נדיר – בית הדין נמנע להפעיל סנקציות קשות כלפי נשים, וגם במקרים שבית הדין פוסק סנקציות קיצוניות כל כך, הוא מחייב את אישורו של נשיא בית הדין הגדול לקיום פסק בדין, אך סרבני וסרבניות גט אינם מחזה נדיר כלל. נהפוך הוא, מדובר בחזון נפרץ.

עוד באותו נושא

רגע לפני מאסר: סרבנית גט הסכימה לשחרר את הבעל


21

אמנם נכון הוא כי בפני גבר עומדות אפשרויות נוספות להמשיך בחייו זולת גט, למשל קבלת היתר לשאת אישה שניה, אך מי מבני המאה ה-21 היה בוחר באפשרות כזו ומי מבנותינו הייתה נענית להצעה להיכנס תחת החופה עם גבר שקיבל היתר, אך למעשה נשוי לאישה אחרת.

סנקציות, ביושים (שיימינג) ברשתות החברתיות, מאסרים והיתרים של ייאוש, הם פתרונות דוחק הטובים מלא כלום, אך אין לשמוח או להסתפק בהם. ראוי לחשב צעדינו ולמנוע ככל שניתן מציאות, שתאלץ אותנו להתפתל כנגד סרבנים.

סרבנות גט היא תופעה אלימה  בוטה ומכוערת ואין מגזר או מגדר שחסין מפניה, על החברה היהודית להוקיע סרני גט בדיבור ובמעשה, אך יותר מכל הגיע העת שניקח את האחריות לידינו ונפעל למניעתה.

למי מאתנו שכבר שמעו על ההסכמים החשובים למניעת סרבנות גט, אספר כי לפני חודשים ספורים יצא לאור הנוסח המחודש של ההסכם לכבוד הדדי. ההסכם שנכתב לראשונה בתשס"א במטרה לצמצם את תופעת סרבנות הגט ולהציל מערכות גירושין מהתרסקות כואבת, הוא גם הותיק והידוע מבין ההסכמים הקיימים למניעת סרבנות גט. ההסכם שנכתב בזמנו בהתייעצות דיינים, רבנים ומשפטנים בכירים, עודכן כעת לפי התפתחות החוק הישראלי בשנים האחרונות.

השינוי ב"חוק יחסי ממון' אפשר קיצור ופישוט של ההסכם וכעת ניתן לחתום עליו בבית או תחת החופה, ללא צורך באישור של נוטריון, רשם נישואין או בית משפט. 'החוק להסדר התדיינויות במשפחה' הבטיח שבני זוג לא ימהרו לתביעות הדדיות לפני שיבחנו דרכים אחרות להצלת הנישואים מחד או לפירוק הנישואים בדרכים של כבוד מאידך, אפשר גמישות במסלולי שיקום הקשר שבהסכם וחופש הבחירה של בני הזוג ביחס לדרך בה ירצו לנהל את הסכסוך גדל.

למי שטרם שמעו על ההסכם למניעת סרבנות גט, אחדד כי מדובר בהסכם חשוב ביותר שיש לחתום עליו לפני כל חתונה יהודית, ממש כפי שאנחנו חותמים על כתובה. ההסכמים הללו, שיש שמתנגדים להם בעיקר מחשש שיפגעו בקדושת הנישואים, הם הביטוח שלכם מפני העתיד.  הם הקודש. הם עשויים להציל את הגירושין של מי מיקיריכם בעת שאת נישואיו כבר לא תוכלו להציל.

כי רק הקב"ה יודע כל מה שהיה וכל מה שיהיה וקודם שיהיה, אבל אנחנו בשר ודם והעתיד לא נגלה לפנינו, מוטל עלינו להתנהל בתבונה בעולם הזה ולא לעצום עיניים נוכח המציאות ולקוות שלנו זה לא יקרה.

הורים, גלו אחריות כלפי בניכם ובנותיכם ושדלו אותם לחתום על ההסכם שיבטיח כי לא יסטו מדרך של כבוד הדדי. רבנים ורבניות, חוסו על צאן מרעיתכם והתוו להם דרך ישרה ללכת בה, הסכמי קדם נישואים למניעת סרבנות גט הם אחריות חברתית, לא פריבילגיה. בני זוג, גלו בגרות ואחריות זה כלפי זו – הסכם קדם נישואים היא הדרך שלכם לומר לבן/ בת הזוג : האהבה שלי אליך כל כך גדולה, שלעולם לא ארצה להחזיק אותך בכח ובניגוד לרצונך.

 

הכותבת היא מנכ"לית ארגון "יד לאישה" מבית רשת "אור תורה סטון", המייצג עגונות ומסורבות גט

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
האירוניה של בעלת הטור
יעקב | 27-05-2021 12:50
כותבת הטור מזדהה כיורית האגודה למסורבות גט, על רקע האירוע בו מדובר על סרבנית גט, שלראשונה ניסו להשתמש במנוף של מאסר כנגדה. כידוע מספר המעגנות שוות לפחות כמו מספר המעגנים (אם לא יותר), אך מציירים כל העת את הגברים אלימים. הפתרון האמיתי לבעית סרבנות הגט שברובה הוא שימוש בכוחניות לשם הישגים ממוניים. לשם כך יש לעשות הפרדה בין סוגית הגט לבין ההידיינות הממונית. כך שההסכמים הקדם נשואיים - מיותרים.
מילים כדרובנות...
יצחק | 27-05-2021 19:54
מילים כדרובנות ואכן כותבת המאמר הזכירה שהסרבנות חוצה כל מגזר ומגדר אך בהבלעה הזכירה שיש להלחם בסרבנים שוב, בלשון זכר כאילו להזכיר/להנדס את תודעתנו שרק הגברים הם אלו שמעגנים נשים בעוד שהמספרים מראים שישנן יותר סרבניות גט מאשר סרבנים. הפתרון הוא נתינת יותר סמכויות לביהד הרבניים בעניני סרבניות בייחוד כאשר במצב הנוכחי כל סרבן טרי זוכה לשיימניג בכל במה אפשרית בעוד שעל פרטי האישה שכמעט ונאסרה בשל סרבנותה ישנו צו איסור פרטיה. וכן על כל צעד וסנקציה מול סרבנית גט ביהד מתחנן לאישור בגץ. מדינת כלל בגציה...
2
אפשר להפקיד גט ברבנות. ורק אם יש בעיה לתת.
ציון | 27-05-2021 12:51
אפשר להפקיד גט ברבנות. ורק אם יש בעיה לתת. צריך להדגיר את הבעיות .כמו צמח, ברח לחול, מעגן במשך שנה ,וכולי.
3
ארגוני הפמיניזם הקיצוני במסווה של דאגה לגברים
אני | 27-05-2021 15:07
מקדמות שיח של שנאת גברים והתאבדות המונית של גברים גרושים, אחרי התעללות ברוטלית של גרושותיהן ומניעתם מקשר עם הילדים. גברים זה רע, אז שישאירו את הזרע שלהם וימותו כבר
4
אין דברים כאלו "עגונה" ו"ממזר"!
ממזר | 13-04-2022 14:34
ופנינה עומר שהיא אשה דתיה-עושה טעות גדולה בזה שהיא מחפשת פתרונות הילכתיים בלבד-גם לחילוניות! החילוניות לא זקוקות ובודאי לא צריכות להמתין ולהסתפק בפתרונות הלכתיים-אלא להיפך-צריכות פתרון שהוא נגד ההלכה! ררק ריבוי ממזרים באמצעות החילוניות-יפתור את הבעיה ההזויה הזאת! כן ירבו ממזרים בישראל!