ביקורת סדרות: "היהודי החדש" • גורי אלפי מצליח להוכיח שהוא רלוונטי מתמיד

ביקורת סדרות: "היהודי החדש" • גורי אלפי מצליח להוכיח שהוא רלוונטי מתמיד

אחרי למעלה מ-20 שנה על המסך, גורי אלפי הצליח להמציא את עצמו מחדש - הפעם בסדרת הדוקו "היהודי החדש" שמצליחה לחשוף את יהדות ארה"ב על כל גווניה וצורותיה השונות

"היהודי החדש": גורי אלפי מוכיח שהוא הכול מהכול
  צילום: משה נחומוביץ'

ביקורת סדרות: "היהודי החדש"

זה כבר יותר משני עשורים שגורי אלפי מעטר את המרקע הטלוויזיוני הישראלי, ונדמה כי המנעד הזהותי שלו על המסך רחב ומגוון כל כך, עד שהוא מאפשר לו להשתלב בהצלחה בכל גזרה וערוגה שאליה הוא מחליט לשים את פעמיו: אם זה בעמדת המגיש ("לילה עם לוסי וגורי"), בגזרה הקומית ("שידורי המהפכה" ,"גב האומה") ובגזרת הדרמה ("בלאקספייס", "הטבח").

לכל התארים הללו יכול אלפי להוסיף לעצמו, החל מאתמול, אחד נוסף: דוקומנטריסט.

לפני כשנה, דקה אחרי שנגיף הקורונה השתלט על העולם, אלפי החליט לצאת למסע חוצה יבשות במטרה לגלות את יהדות ארה"ב על כל גווניה וצורותיה השונות. הרעיון הגיע למוחו לאחר ששנה קודם הוא שהה עם בני משפחתו בארה"ב, ושם כמאמר הקלישאה, החל להרגיש את החיבור שלו ליהדות ולתור אחר המניפה הארוכה שנקראת יהדות. בדוקו הנוכחי שנושא את השם "היהודי החדש" ומשודר בכאן 11, הוא חושף ופוגש דמויות שונות ומרתקות שמייצגות את יהדות בארה"ב על כל גווניה השונות.

היהודי החדש

ציון כללי

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
צופים

במהלך מסעו בניכר, אלפי קופץ לקהילות יהודיות שונות ומשוחח בכל פעם עם דמות מרכזית אחת, אשר מציגה אותה מהזויות שלה. למען האמת, הסדרה מוצלחת בעיקר בגלל הדמויות שנבחרו בקפידה ושאותן הוא פוגש. כל אחת מהן עם סיפור מרתק, והיא מצליחה להציג תפיסת עולם מנומקת ורחבה, גם אם היא לעיתים סותרת את זו של חברתה.כאן המקום להודות שבקלות יכול היה אלפי לבחור דמויות גרוטסקיות ולייצר דוקו בניחוח "בוראט", אך נראה כי המטרה שלו לא הייתה להשפיל אלא להיפך, אלפי מקשיב לכל אחת מהדמויות השונות ומאפשר לכל אחת מהן להשמיע את קולן ולשטוח את תפיסת עולמן.

על האף שהעיסוק בנושא יהדות ארה"ב יכול היה להיות משעמם, או כבד מדי, אלפי מצליח לזקק פנימה את הפן הקומי והכריזמה שלו, ובזכות השילוב הזה התוצר מצליח להיות גם מרגש, גם קומי, ובעיקר לפרוש בפני הצופה את המניפה הארוכה והרחבה שקיימת ממילא בארה"ב וזאת מבלי לעשות יחסי ציבור לקהילה מסוימת או לנקוט עמדה.

צילום: דודי כהן

באחת הסצנות המרתקות של הסדרה, אלפי פוגש "רבה" רפרומית ממוצא אסייתי אשר עומדת בראש קהילה יהודית, ומגוללת בפניו את סיפורה תוך שהיא מדגישה בפניו את הקונפליקטים שעמם היא מתמודדת (בישראל לא יכירו ביהדותה). ניכר כי אלפי מקשיב לה בקשב רב, וסיפורה האישי ומלא הסתירות נוגע לליבו.

גם הפגישה שלו עם השופטת החרדית רוחי פרעייר, דמות מרתקת ומרשימה המציגה את הצד השמרני של הסדרה, נעדרת שיפוטיות ואלפי מלא אמפתיה וסקרנות.

עצם בחירתו של אלפי שלא לשאול אותה שאלות לגבי מצב הנשים החרדיות, או בכלל, להפגיש אותה עם מושגים כמו "הדרת נשים" וכו' מעידה על הכוונה של אלפי שלא מנסה לחנך או לעמת, אלא פשוט להקשיב ולתת הזדמנות להציג את הקהילה בשפה שלה ובמילים שלה.

בכלל, שאלות פולשניות או "קשות" אינן בהכרח הבטחה לדוקו מוצלח. לעיתים הסתירות שעולות מהדמות והיכולת שלה לאתגר את הצופה, מעניינת לעיתים הרבה יותר. דוגמא לכך הייתה בזמן הצפייה בפרעייר, שדקה אחרי שהנחתי לעצמי שלפני זן חדש של פמיניזם חרדי, היא מיד מיהרה להבהיר שהיא לא פמיניסטית בכלל.

צילום: דודי כהן

אלפי, שכאמור נמצא יותר מ-20 שנים על המסך מצליח להתבגר יפה (לא במובן הפיזי, ששם דווקא רעמת שיערו מעוררת קנאה). הוא מצליח להמציא את עצמו מחדש ולנסח שפה טלוויזיונית משלו.

מסקרן יהיה לראות את פרויקט הדוקו הבא של אלפי, שהצליח הפעם לזקק נושא שקרוב לליבו ולהנגישו בצורה משכנעת.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
מה חדש ביהודי...
רק שואל | 20-04-2021 22:02
מה חדש ביהודי החדש?
אנשטימים!
דניאל בגוב העריות | 24-04-2021 9:36
מי הם שונאי היהודים הגדולים ביותר? צר לי אבל זו היהדות הרבנית שבגלל שאכזבה לארוך הדורות, רבים מהיהודים המירו את דתן, עד שהיהדות הפכה לדת זעירה למרות שקדמה לאסלאם ולנצרות. אלה שרצו להחזיק בכוח ביהדותם יצרו זרמים חיים ושנים. הרבניים שיצרו במו ניוולם את שאר הזרמים, מלאי שנאה לרוב העם היהודי, הרפורמים, הקונסרבטיבים, החילונים, והכול כי אינם מביטים במראה...
רפורמים עליך ישראל
עידו | 21-04-2021 9:21
אכן נודע הדבר, פתאום הרפורמים מוצגים כאן כשוים בין שוים וכזרם לגיטימי ועוד מוביל, ובדרך נכלולית זו הם מחדירים לאט לאט את הרפורמים, ולי אין שום ספק שהתכנית הזו ביוזמת הרפורמים ואולי גם גם במימונם.
זהירות!! מהליצן הלז. מסיונר רפורמי מדושן עונג
זהירות רפורמי!! | 20-04-2021 23:11
לאלפי תכניות שטניות. להחדיר רפורמיזם במדינה
2
זה התחיל ביהודים...
ח | 20-04-2021 22:59
זה התחיל ביהודים באים שעשו קרקס מהתורה הקדושה ועכשיו זה ממשיך ביהודי החדש לאיפה עוד אפשר להגיע ובושה שאתם אתר שמייצג את הציבור הדתי לאומי כביכול, עושים ביקורת סדרות על שקץ כזה
3
צריך לשרוף להם...
אלמוני | 20-04-2021 22:59
צריך לשרוף להם תאולפנים
4
צפיתי והתאכזבתי. אלפי...
שלמה | 21-04-2021 9:23
צפיתי והתאכזבתי. אלפי נוקט צד בלי לנסות להסתיר. מציג את הרפורמים כדבר הבא. ומאשים את האורתודוקסים בהתרחקות של הרפורמים. הצעיר בתחילת התוכנית פשוטמזעזע. קראתי את פרשת תצווה ואני לא מתחבר וגם לא מסכים וזה לא רלוונטי בשבילי. אבל וואו, כמה השקיעו בזה. משפט פוסט מודרני וטפשי.
5
צחנת השמאל ...
מיר | 21-04-2021 14:05
צחנת השמאל
6
עכבר ...
בה היציהנצייבע | 21-04-2021 15:58
עכבר
7
אולי מכאן נסיק.....
יוחאי | 21-04-2021 18:12
אולי מכאן נסיק.. ש70 פנים לתורה. ושיהודים בעולם וגם בישראל רוצים לממש את יהדותם בצורה שהם יכולים להתחבר אליה ולהיות גאים בה. ראו את התגובות המכוערות של האדוקים.. כמה שינאה ובורות. ..
70 פנים לתורה שייך לאורתודקסים? היהדות כך
עידו | 27-04-2021 9:29
אלפי שנה? מציע שתלמד קצת היסטוריה... היהדות האורתודוקסית היא המצאה מאוחרת של לפני 200 שנה - בתגובה למודרנה 70 פנים זה אלפי שנה... הרפורמים רלבנטים ולגיטימיים בדיוק כמו האורתודוקסים
אתה מדבר שטויות
אחיה | 24-04-2021 23:29
מה אתה לוקח לי עכשיו משפטים מהיהדות האורתודוכסית (כמו 70 פנים לתורה) ומשתמש בהם נגדה??! איך לעזאזל אתה עושה דבר כזה?! וחוץ מזה על מה אנשים מתלוננים? שלא מקבלים אותם ליהדות? זה נכון! וזה מסיבה פשוטה מאוד - הם לא יהודים! היהדות הייתה אותו דבר במשך אלפי שנים ופתאום האנשים האלה רוצים לשנות אותה ועוד להיחשב יהודים. זה כמו שאני אגיד עכשיו שאחד ועוד אחד שווה שש ויתלונן שזה לא נכנס לספרי המתמטיקה. יהדות היא מושג קיים שפועל על פי החוקים שלו. כדי להיחשב יהודי אתה צריך להתאים לחוקים האלה ואם לא יש דרך להיכנס לדת על ידי גיור הלכתי כדת וכדין אבל עוד פעם - גם זה צריך להיות על פי חוקי היהדות ולא על ידי סוג כלשהו של הכלאה בין יהדות לנצרות עם קינוח של רצון קוראני.
אתה מודע לכך ?
מה לגבי הרפורמים | 23-04-2021 11:34
שהרפורמים ממנים את ארגוני השמאל, הזיקה לארץ ישראל נמוכה מאוד אצלם והרבה מהם מתבוללים ועוזבים גם את הקהילה הרפורמית.
8
שילוב של הומור...
אכן תוכנית לעניין | 22-04-2021 9:52
שילוב של הומור משובח עם עומק. מזכיר את המערכון המצויין והמאלף של הרב בנג'מין לוין ארבעה סוגי יהודים שהיה מציג בפני בני נוער יהודים.
תת...
מישו נגב | 07-05-2021 10:57
תת רמה מביש.
9
בושה וחרפה שנותנים...
דור חדש | 08-05-2021 22:52
בושה וחרפה שנותנים במה לתכנית העלובה מלאת הבורות והזוהמה.
10
והבעיה שהשאלות הכי...
בולשיט | 16-05-2021 1:45
והבעיה שהשאלות הכי פשוטות כמובן לא נשאלות שם. כמו מה הקשר של היהדות לכל הזרמים המוזרים האלה..
11
חדש אסור מהתורה...
אברהם | 17-05-2021 21:53
חדש אסור מהתורה זו המצאה צעירה בת 200 שנה הבאה לענות למודרנה. וכמה נזק שהיא יצרה...