אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פנימיות בקטנה: למה יש להעדיף יהודים על פני גויים?

הרב מיכה בלוך מסביר בדבר תורה קצר לשביעי של פסח למה למרות שהמקטרג ניסה על סף ים סוף להציג שאין הבדל בין עם ישראל למצרים - הקב"ה העדיף את עם ישראל

פנימיות בקטנה: למה יש להעדיף יהודים על פני גויים?
  אילוסטרציה (שאטרסטוק)

במדרש מובא שכאשר הגיעו בני ישראל לים סוף היה קטרוג על עם ישראל כאשר המקטרג אמר מה בין אלו (בני ישראל) לאלו (המצרים) שהרי שניהם עובדים עבודה זרה?

בזוהר מובא על הפסוק מה תצעק אלי- בעתיקא קדישא תלוי הדבר, שבני ישראל קשורים לשורש העליון שהוא למעלה מהבנה, למקום שאין שאלות וקטרוגים.

עוד באותו נושא

פנימיות בקטנה: למה קרבן פסח הוא דווקא כבש?


5

כלומר, יש הנהגה טבעית שהיא לפי מעשיו של האדם ולפי מזלו ויש הנהגה עליונה יותר שהיא באה ממקום גבוה יותר והוא מקום שנקרא מזלא, מעתיקא קדישא, שמשם מתגלה כח הרצון שמכניע את הדינים ואז מקבלים שפע גדול  שבא בלי חשבון.  בים סוף הגיע השפע ממקום זה ונקרע הים.

כותב העטרת צבי (מזידיטשוב) שבנס קריעת ים סוף נקבע שתהיה ישועה לדורות עולם הן לרבים והן ליחיד, ולכן בכל שנה כשנבקש בעת רצון הנפתח בזמן של קריעת ים סוף נושע בזמן שנתפלל אליו.

בגמרא בפסחים (קי"ח ע"א) כתוב אמר רב שיזבי משמו של רבי אלעזר בן עזריה קשין מזונותיו של אדם כקריעת ים סוף כמו שכתוב נותן לחם לכל בשר וסמוך לו כתוב  לגוזר ים סוף לגזרים.

בגמרא סוטה (ב ע"א) אמר רבה בר בר חנה אמר רבי יוחנן קשין לזווגן כקריעת ים סוף שנאמר מושיב יחידים ביתה, מוציא אסירים בכושרות. לכן בכל שנה בשביעי של פסח, בזמן קריעת ים סוף יורד כל שנה שפע מעתיקא קדישא וזה הזמן לתפילות ובמיוחד על הפרנסה והזיווג.

הלשם שבו ואחלמה כותב שהבוטח בה' באמת (שה' יתן לו דבר מה או יצליח את דרכו במשהו) יכול להמשיך את ההנהגה הזאת, את השפע מעתיקא קדישא בדבר שבוטח בו גם בכל ימות השנה.

על פי זה אנחנו יכולים להבין פסוק שכתוב בשיר השירים. יש הקוראים את שיר השירים בכל ליל שבת, ויש הקוראים אותו בשבת חול המועד פסח, והשנה בשביעי של פסח.

ישנם הטוענים ששלמה המלך כתב את שיר השירים כשיר אהבה בין איש לאשתו. אולם האם זה יכול להיות נכון? בעל שיגיד לאשתו "לסוסתי ברכבי פרעה דימיתיך רעיתי" זה ישמח אותה? האם הדבר יגביר את האהבה ביניהם? ודאי שלא.

מכאן אנחנו מגיעים להבנה שהפרוש עמוק יותר, ולהבנה ששיר השירים הוא שיר אהבה בין הקדוש ברוך הוא, בורא עולם לעם ישראל. וכך נבין את הפסוק.

בהנהגה רגילה הרוכב על הסוס מנהיג את הסוס, ובים סוף אומר המדרש שהסוס שלט בענינים והוא הנהיג את רוכבו.

יש את ההנהגה הטבעית שבאה על פי מזלו של האדם,על פי הדין, ויש הנהגה גבוהה יותר שבאה לאדם מעתיקא קדישא, והיא הנהגה שבאה בלי חשבון לאדם שבוטח בה'. הבוטח בה' ללא חשבון מביא לו שפע ממקום גבוה ללא חשבון.

לפי זה פרוש הפסוק: הקדוש ברוך הוא אומר לעם ישראל, (רעיתו): כשיש בטחון בה', אז אין את ההנהגה הרגילה שבאה מלמעלה המתנה את קבלת הדבר בזכויות. כשיש בטחון אנחנו התחתונים (כמשל הסוס) כביכול שולטים בעליונים (ורוכבו) וגורמים שהקדוש ברוך הוא יוריד שפע ממקום גבוה, במה שבטחנו, בלי חשבון, בלי בדיקה אם הדבר מגיע לנו.

לכן בזמן קריעת ים סוף בשביעי של פסח נתפלל, כי הוא זמן של קבלת שפע מעתיקא קדישא, בלי חשבון. כאשר נעבוד על הבטחון בה', שנבטח באמת שה' יתן לי  דבר מה, נקבל אותו גם בזמנים אחרים את השפע מעתיקא קדישא בלי בדיקת זכאות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
שמח שעלה לאתר.הדברי...
נדב ירקוני | 02-04-2021 15:36
שמח שעלה לאתר.הדברי תורה מתוקים ומחזקים.
2
שביעי של פסח גאולה לכל האדם.
משה אהרון | 02-04-2021 16:55
שביעי של פסח חג הגאולה ==========================. בין חג ראשון של פסח, לבין חג השביעי של פסח. שבעה ימים - כשבעת ימי הבריאה. בהם נבראת אט אט הגאולה לעולם. והנה בשביעי של פסח החל בשבת . כמו בשנה זו . הוא גם יום המסוגל יותר לגאולה . שהוא יום החופף ממש לשבת בראשית. והוא מתמזג עמה עם השבת. תתפללו ביתר שאת לגאולה. שסוף סוף גם ים הסוף [הקץ] ייקרע לנו . ונעבור בו כולנו בחורבה ובבטחה . אלי גאולת הקץ השלמה. משה אהרון
אתה כותב...
משה | 04-04-2021 15:05
אתה כותב דברי הבל שאין להם אחיזה בחזל. פשוט דמיונות של הבל. חילול ה'. אתה עושה מהיהדות דמיון והבל
3
חומות התורה לעתיד לכל האדם
משה אהרון | 02-04-2021 16:57
מים של תורה כחומה מימין ומשמאל ==============================. מים של תורה צריכים להיות כחומה מימין ומשמאל. שבתווך יוכלו בני האדם להלך בבטחה. ואכן בעת הגאולה השלמה. ייקרע גם ים התורה. שהמים שבתווך, המפריעים להליכה. אותם הסיגים שדבקו בתורה יוסגו לצדדים להיותם מהולים . ולגבש את המיים של התורה לכלל חומות בצורות המגינות ותומכות הן מימין והן משמאל. משה אהרון
4
רוכבי הסוסים יכולים להיות גם גדולי תורה תועים
משה אהרון | 02-04-2021 16:58
מים של תורה כחומה מימין ומשמאל ==============================. מים של תורה צריכים להיות כחומה מימין ומשמאל. שבתווך יוכלו בני האדם להלך בבטחה. ואכן בעת הגאולה השלמה. ייקרע גם ים התורה. שהמים שבתווך, המפריעים להליכה. אותם הסיגים שדבקו בתורה יוסגו לצדדים להיותם מהולים . ולגבש את המיים של התורה לכלל חומות בצורות המגינות ותומכות הן מימין והן משמאל
5
למה המדיח יבוא על חמור קטן ולבן.
משה אהרון | 02-04-2021 17:00
למה המשיח יבוא על חמור קטן ולבן. =============================== בעקבתא דמשיחא. התורה נשבית על ידי בעלי מעמד ושררה. המדומים כרוכבי סוסים [כי בא סוס פרעה] סוסים אדומים - כדם ושחורים - כאופל. לכן המשיח יבוא לעומתם על חמור קטן ולבן. משה אהרון
6
סוסי פרעה לעומת חמורו של משיח
משה אהרון | 02-04-2021 17:10
למה המשיח יבוא על חמור קטן ולבן. =============================== בעקבתא דמשיחא. התורה נשבית על ידי בעלי מעמד ושררה. המדומים כרוכבי סוסים [כי בא סוס פרעה] סוסים אדומים - כדם ושחורים - כאופל. לכן המשיח יבוא לעומתם על חמור קטן ולבן. משה אהרון
7
בעקבתו התורה נשבית על ידי רוכבי ובעלי סוסים
משה אהרון | 02-04-2021 17:12
משה אהרון <[email protected]‏> בעקבתא התורה נשבית ונלקחת בשבי (משה אהרון ) יְהוָה יִמְלֹךְ, לְעֹלָם וָעֶד. {ס} יט כִּי {ר} בָא סוּס פַּרְעֹה בְּרִכְבּוֹ וּבְפָרָשָׁיו, בַּיָּם, {ס} וַיָּשֶׁב יְהוָה עֲלֵהֶם, {ר} אֶת-מֵי הַיָּם; {ס} וּבְנֵי יִשְׂרָאֵל הָלְכוּ בַיַּבָּשָׁה, בְּתוֹךְ הַיָּם. בסד. שירת הים היא גם שירת ים התורה והגאולה השלמה. שלכך נאמר אז ישיר , לאמור : שהשירה היא גם שירה של אז . של הגאולה השלמה וימות המשיח . והנה בעקבתא דמשיחא כשהחוצפה תשגה - כבהיום ממש. התורה נשבית בשבי של בעלי סוס הרוכבים עליה. הפורעים ונפרעים ממנה בדמים - תרתי משמע . שבמצב שכזה ,לעולם אין מלכותו של ה' מתקיימת בעולם . מלכות ה' תתקיים לעולם ועד רק כי... היא תתקיים אם אותו סוס פרעה יטבע בים . כדי ששאר בני ישראל יוכלו להלך בבטחה ביבשה בתוך הים. ודוק - בתוך ים התורה. משה אהרון
8
הבנה
נוגה | 03-04-2021 16:42
מה יש לרבנים נגד מרכאות, סימני פיסוק ואפילו תחביר? בקושי אפשר לקרוא את הדבר הזה.
חבל עליך.ידוע...
דורון | 05-04-2021 7:37
חבל עליך.ידוע הפתגם מי שלא מאמין בגלוי בנסתר, בנסתר הוא לא מאמין בגלוי. תעשה תשובה.דברי הרב נפלאים.
זה לא...
משה | 04-04-2021 15:03
זה לא תורני. הוא מערבב דברי חזל עם דברי מזייפים מהמאה ה13 (ספר הזוהר. פנימיות אלק)
זה טקסט...
נו באמת | 04-04-2021 12:57
זה טקסט תורני, ונדרשת השכלה תורני כדי להבינו. לצערנו השכלה כזאת לא ניתנת כלל בבתי הספר החילונים, ובקושי בבתי הספר הדתיים
9
תורת הגזע על...
איזה יופי | 04-04-2021 21:15
תורת הגזע על רגל אחת, במתק שפתיים ובהנגשה לכל.
כך כותבים...
יצחק לב | 05-04-2021 1:07
כך כותבים בורים ועמי הארצות שלא מבינים את מה שהרב כתב.תפעיל את המח היהודי ללא דעות קדומות ואז תקרא את מה שהרב כתב.
10
כמה חושך ושיגעון גדלות יש ביהדות היום
יהודי אמיתי | 06-04-2021 12:38
תחושת עליונות ותורת הגזע, פשוט עם דוחה דוחה דוחה. מביש.
אבל בור...
דן | 07-04-2021 15:26
אבל בור ועם הארץ שלא מבין את הכתוב ולכן מעיר הערות שלא קשורות.