אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

זאת הייתה עמדת מנדלבליט על הוצאת נתניהו לנבצרות בשל הדיונים במשפט

לפני כחצי שנה היועץ המשפטי לממשלה התייחס לסוגיית הוצאת ראש הממשלה נתניהו לנבצרות בשל הדיונים במשפטו, ואמר כי "אין בעובדה זו כדי להקים עילת נבצרות כלשהי"

עמדת מנדלבליט על נבצרות נתניהו בשל המשפט | צפו:
  פלאש 90
היועמ"ש מנדלבליט: לא אוציא את נתניהו לנבצרות רק בגלל הדיונים במשפטו (לשכת עורכי הדין)

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייחס לפני כחצי שנה במהלך טקס פתיחת שנת המשפט של לשכת עורכי הדין שהתקיים בחודש אלול האחרון לסוגיית הוצאת ראש הממשלה נתניהו לנבצרות עקב זמני הדיונים הצפופים במשפט ראש הממשלה, שהתבקשו על ידי גורמי התביעה.

עוד באותו נושא

דרישה: להכריז על נבצרות נתניהו כראש ממשלת מעבר


15

במהלך הטקס, מנדלבליט אמר כי עמדתו, אשר התקבלה על ידי בג"ץ, לפיה נתניהו יכול להקים ממשלה על אף שהוא נאשם בפלילים, "בהחלט לקחה בחשבון את העובדה שהחל מהחודשים הקרובים יתנהל משפטו של ראש הממשלה בבית המשפט המחוזי בירושלים, וזאת בתדירות גבוהה של דיונים כפי שהתביעה ביקשה".

מנדלבליט הבהיר כי "מבחינתי אין בעובדה כשלעצמה זו כדי להקים עילת נבצרות כלשהי לראש הממשלה. אני אמרתי זאת, אני התכוונתי לכך, ואני לא מוצא שום סיבה לשנות מהעמדה הזאת".

שלב ההוכחות יתקיים שלוש פעמים בשבוע

כזכור, אמש בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי שלב ההוכחות במשפט נתניהו יחל אחרי הבחירות. בהודעה שנשלחה לנאשמים נקבע כי הדיונים ייפתחו ב-5 באפריל ויתקיימו 3 פעמים בשבוע, בימי שני, שלישי ורביעי. כל אחד מהדיונים יהיה באורך של שש שעות וחצי.

עוד קבעו השופטים כי נפל פגם בהתנהלות היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בעניין האישורים לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה נתניהו, אך האישומים בתיקים 1000 ו-4000 לא יבוטלו.

בנוסף, קבעו השופטים כי ראיות שהושגו במסגרת חיפושים לא חוקיים לא יפסלו בשלב זה כיוון שהבקשות לפסילת הראיות הוגשו בשלב מוקדם מדי.

על פי קביעת ההרכב, היה ראוי כי האישורים לפתיחה בחקירה יינתנו בכתב, כנדרש מרשות מנהלית. השופטים ציטטו מתוך פסיקת בג"ץ כי "בשל החשיבות הציבורית בהחלטות מן הסוג שבו עסקינן, החלטת רשויות התביעה צריכה הייתה להינתן בכתב, תוך פירוט נימוקי ההחלטה בצורה סדורה ובהירה, כמתחייב בראש ובראשונה מסדרי מינהל תקינים ומעקרונות השקיפות וההגינות".

"פגם בהתנהלות היועץ"

השופטים קבעו כי "בנסיבות בהן ניתנה הסכמת היועץ, ככול שניתנה, על דרך של תיעוד האישור לפתיחה בחקירה בעניינו של הנאשם, עובר לפתיחתה, שלא בדרך של אישור בכתב, נפל פגם בהתנהלות היועץ".

בהחלטתם הוסיפו השופטים כי "היה ראוי כי היועץ, כרשות מנהלית, ייתן את הסכמתו לפתיחת החקירות (לרבות בדיקות מקדימות), בעניינו של הנאשם, על דרך של מתן אישור בכתב. זאת, הגם שניתן להסיק לכאורה מהמסמכים, על מעורבות וליווי היועץ בחקירות, במהלך ניהולן… משלא נעשה כן, יש להצר על כך ולקוות כי מקרים דומים לאלה, לא יישנו".

עם זאת, השופטים כתבו כי "לא שוכנענו כי יש לבטל את האישומים, בשלב המקדמי של הדיון, בשים לב לגרסת היועץ במזכר ולתיעוד (המשתמע) העולה מהמסמכים, מאחר ומדובר בפגם פרוצדורלי שאיננו יורד לשורשו של עניין".

עו"ד עמית חדד: מאשימים את ראש הממשלה בדברים עליהם לא נחקר (ארכיון)

השופטים הוסיפו לגבי טענות ראש הממשלה נתניהו על "ביצוע מקצת מפעולות חקירה ללא אישור היועץ, לרבות בעל-פה, והנפקות העולה ממנה, באשר לראיות שהושגו מפעולות אלה, נדרש לברר בכור ההיתוך של ההליך הפלילי ולאחר שמיעת הראיות".

"בסיום ההליך, נשקול אם קיימת הצדקה בנסיבות המקרה לפסול, מחמת היעדר קבילות, ראיות בתיקים 1000 ו- 4000, ככול שייקבע כי פעולות חקירה בוצעו טרם מתן הסכמת היועץ, כפי שתועדה במסמכים או על פי חומרי חקירה אחרים, לאור דוקטרינת הפסלות הפסיקתית, ועל פי המבחנים שנקבעו בפסיקה".

בקשת פסילת הראיות נדחתה כיוון שהוגשה מוקדם מדי

בנוסף, השופטים קבעו כי בשלב זה לא יפסלו ראיות שהושגו בחיפושים לא חוקיים כיוון שהבקשה הוגשה מוקדם מדי, אך הוסיפו כי טענות הצדדים לגופו של עניין שמורות וידונו בהמשך במידה ובית המשפט ידרש לכך.

השופטים כתבו כי בשלב זה "לא ברור בשלב זה אלו ראיות בכוונת המשיבה (הפרקליטות, א"ב) להגיש. המשיבה הכינה תיק מוצגים, בהתאם להחלטת בית המשפט ולאחר שהנאשמים ביקשו לקבל רשימת כל המסמכים שבכוונת המשיבה להציג לעדים".

"הגשת תיק המוצגים בשלב זה נועדה לסייע לצדדים ולבית המשפט להתמצא בהפניות למסמכים ובהצגתם לעדים בעת שמיעת עדותם. לא מדובר בהכרח במסמכים שבכוונתה להגיש כראיות מטעמה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
תפילה ובקשה לומר כל יום
תפילה מועילה | 23-02-2021 11:53
''וְלַמַּלְשִׁינִים אַל תְּהִי תִקְוָה. וְכָל הָרִשְׁעָה בִּמְדִינַת יִשְׂרָאֵל, הַיוֹעֵץ הַמִשְׁפָּטִי וְהַפְרַקְלִיטִים הַמַשְׁחִיתִים, וְכֹל הַשׁוֹפְטִים. מִשְּׂמאל ְּרֶגַע תֹּאבֵד. וְכָל אוֹיְבֵי עַמְּךָ מְהֵרָה יִכָּרֵתוּ. וְהַזֵדִים מְהֵרָה תְעַקֵּר וּתְשַׁבֵּר וּתְמַגֵּר וְתַכְנִיעַ בִּמְהֵרָה בְיָמֵינוּ. בָּרוּךְ אַתָּה יְדֹוָד. שׁוֹבֵר אוֹיְבִים וּמַכְנִיעַ זֵדִים''.
אמנם קבלו עליהם תפילת ערבית כחובה אבל:
בוז לרשע אביחי | 24-02-2021 15:09
לגבי כמה הלכות אנו מקילים לגבי תפילת ערבית שיסודה רשות. למשל נצטט את ס' ''חי אדם'' (חלק ראשון כלל כח,יד): ''טעה בערבית של שבת ולא הזכיר בה משיב הרוח וכיוצא בו או אפי' לא התפלל כלל ומכוין כשאומר השץ ברכה א' מעין שבע מראש ועד סוף מלה במלה, יצא, משום דתפלת ערבית רשות הקילו בה. ואחכ יאמר עושה שלום ופוסע ג' פסיעות. ודוקא עם השץ. אבל לכתחלה אסור להתפלל ביחיד ברכה א' מעין ז'. ובדיעבד צע אם יצא. (סי' רסח). ושבת ויום טוב כיון שהשץ אינו מזכיר של יוט, צריך לחזור ולהתפלל (אר שם)''. יש עוד עשרות מקרים דומים.
מי שמע...
משב"ק | 24-02-2021 7:31
מי שמע הרב שלמה כהן? אני שאלתי את הגאון הרב בן ציון מוצפי בנם של קדושים והוא אמרשכל התפילות בימנו הם חובה ולכן מה שהיה בזמן רבי שמעון זה היה בזמנם ,ולכונתך תישמור אותה לעצמך כי אתה מצפה לדברים אחרים לא כאן,תן גז ותחזור לסטנדר,
אצלנו בבית הכנסת מקללים את השופטים לפני מוסף
יהי ה' עם בן גביר | 23-02-2021 19:05
והדפסנו באותיות של קידוש לבנה. את בקשת ''ולמלשינים'' מטר על מטר. וכל אחד מהמתפלים כשמגיע לבקשת ''ולמלשינים'' מביט בתפילה שעל הקיר
האם מותר לומר תפלה זו, גם לפני העמוד?
דוד וייס חברון | 23-02-2021 16:50
שאלתי את הרב שלמה כהן ראש הישיבה והוא ענה כי רק בתפילת מעריב מותר, כי התפילה היא רשות. אני מצפה לתגובת הקוראים בני תורה
מאחל לך...
רופא מרדים | 23-02-2021 14:16
מאחל לך מחבל ארור בן נעות המרדות,שעד פורים תהיה לשעבר,שהנגיף יגיע אליך ולמישפחה העמלקית שלך,וכאשר הוא מתחיל לא מיסתיים עד שתהיו לשעבר,ולא תהיה לכם תקומה,תכין את עצמך ארור עמלקי ,הרדמה בקרוב
....לכל העבריינים שלובשים...
חיילי משפחת הפשע מתפללים | 23-02-2021 12:59
....לכל העבריינים שלובשים כיפה שחורה בבית המשפט, בורים ועמי הארצות, ברכת המינים של רבן גמליאל באה נגד המלשיניםלרומאים על הצדיקים ולא נגד עברייני ישראל מפני בית המשפט והחוק הישראלי.
הפכתם את היהדות לכת.כלי לניצול הזולת החילוני.
יגאל | 23-02-2021 12:07
שנאו ושונאים אותכם בגולה,שונאים אותכם גם כאן. לא למדתם כלום משני חורבנו הבית. השלישי אני בדרך!.
2
עוד סיבה להצביע...
אהובה | 23-02-2021 13:30
עוד סיבה להצביע רק סער!
הרב לסרי: ''כל המצביע לסער כעובד עבודה זרה''
הנה תגובה אמיתית | 24-02-2021 15:12
שנאמר: ''בסופה וסער אכחידם ואחסלם יען כי מלאו בטנם בקיא ויגרשו נשותיהם הטובות''
בוכרי לא...
פיני | 23-02-2021 14:20
בוכרי לא ראוי,מי שמצביע למחנה פליטים מקבל את כל הניצוצות אחרי הבחירות, עריקים הם חולים ולא ניתן לסמוך עלהם,ודוגמא של בוכרי מגדל נכד ערבי בבית עים הגויה אבן,מחמודון הבן של הבת שלו,זה דוגמא?
3
המנדלבליט הרשע, מתי...
עובד | 23-02-2021 14:22
המנדלבליט הרשע, מתי אתה תהיה תלוי בחוצות העיר,רק נזק הבאתה למדינה מיום שהוכנסתה לתפקיד, באותו היום שתהיה תלוי ליד כל השמאלנים בפרקליטות יהיה יום העצמאות היהודי,וכולל זיקוקין,ממתין ליום הזה רק לראות אתכם שם למעלה זה יביא נחת רוח,
4
נתניהו חייב לצאת...
גור אריה | 24-02-2021 8:01
נתניהו חייב לצאת לניבצרות כי הפר הבטחה לבית המשפט. התנאי היה שהוא צריך לקיים את הבטחותיו חבית במשפט.