אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תיק 4000 | האם מאות סעיפים נגד נתניהו ימחקו מנספחי כתב האישום?

סנגורי נתניהו מבקשים לבטל 300 סעיפים מנספח בכתב האישום המפרט את הנטען נגד נתניהו בתיק 4000. לפרקליטות יכולות להיות מספר טענות; אחת מעלה ביקורת חריפה ואחרת פשוט נכונה

משפט נתניהו | האם מאות סעיפים ימחקו מתיק 4000?
  תומר ניוברג/פלאש90

לצד התגובה לכתב האישום נגד ראש הממשלה נתניהו, שהוגש היום שני לבית המשפט המחוזי בירושלים, סנגוריו של ראש הממשלה נתניהו הגישו בקשה למחוק מהנספח הראשון לכתב האישום כ-300 סעיפים מתוך 315.

בקשתם של הסנגורים נובעת מכך שלאחר בדיקה שערכו, ראש הממשלה נתניהו נחקר באופן ישיר על 15 אירועים בלבד, מתוך אותם 315 אירועי 'סיקור חיובי' המפורטים בנספח לכתב האישום נגדו.

עוד באותו נושא

נתניהו הגיב רשמית לכתב האישום: "טענה מומצאת"


5

הנספח המדובר מפרט את רכיבי ה'מתת', השוחד, מה שלטענת הפרקליטות נתניהו קיבל בתמורה לביצוע פעולות שלטוניות. סנגורי נתניהו טוענים כי ראש הממשלה לא נחקר על למעלה מ-90% מהסעיפים המדוברים – ולכן לא ניתן להגדיר כ'שוחד' את אותם סעיפים עליהם הוא לא נחקר, ולהאשים אותו בקבלתם.

כחיזוק, מביאים הסנגורים פסק דין של בג"ץ בו נקבע כי בטרם בטרם הגשת כתב אישום, יש חובה לחקור באזהרה את החשוד, זאת בכדי לקיים הליך הוגן. בפסק הדין מודגש כי החקירה באזהרה הינה מהותית, ולא טכנית.

בפסק הדין המדובר כתב השופט ניל הנדל: "על מנת לקיים הליך הוגן נגד נאשם, חובה לחקור אותו תחת אזהרה טרם הגשת כתב אישום נגדו". השופט נועם סולברג חידד: "לא תיקון 'טכני' אנחנו מבקשים לעשות לתקלה שנפלה, אלא תיקון מהותי, על מנת לרדת לחקר האמת".

סנגורו של ראש הממשלה נתניהו בתיק 4000, בועז בן צור (יונתן זינדל/פלאש 90)

האם נתניהו היה צריך להיחקר על כל אירוע בנפרד?

ישנה טענה בעולם המשפט כי בכל תיק סטנדרטי היה סיכוי סביר למחיקת הסעיפים המדוברים, אך מכיוון שמדובר בתיק נגד ראש הממשלה הסיכויים למחיקת הסעיפים המדוברים קלושים.

על פי טענה זו, אם היה מדובר למשל במעטפות כסף, נתניהו היה צריך על פי דין להיחקר על כל מעטפה ומעטפה. מכאן, יש היקש כי נתניהו צריך להיחקר על כל אחד מאירועי הסיקור החיובי, כנטען נגדו. גישה זו רואה בכל אירוע ואירוע 'שוחד' בפני עצמו.

בפרקליטות יכולים לענות לטענה זו תוך נקיטה בגישה אחרת, כאשר אירועי הסיקור מרכיבים בסופו של דבר את אישום השוחד הקיים בשל קיום דפוס התנהלות כללי, ועל כן בחקירות החובה היא להציג בפני נתניהו את דפוס ההתנהלות המדובר, להציג בפניו את החשדות בשוחד – ולתת לו להציג את גרסתו לחשדות.

כך כאשר יש תיק נגד עובד ציבור על שלושה אירועי שוחד, אי אפשר לחקור אותו על שני אירועים ולהאשים בשלושה – אבל בתיק נגד נתניהו כל אירועי הסיקור כרוכים אחד בשני ומקימים ביחד את אישום השוחד. נתניהו נשאל על המערכת הכללית, הוצגו בפניו שיחות בין גורמים שונים הקשורים בתיק, והוא ענה לטענות בכללותן.

הגישה הזאת עלולה להעמיד לפני הפרקליטות מעין 'מחסום' כאשר הפרקליטות תוכיח קיום של כל אחד מהאירועים, ונתניהו יוכל פשוט לטעון כי הוא לא היה מעורב ב-300 מהאירועים.

עו"ד עמית חדד: מאשימים את ראש הממשלה בדברים עליהם לא נחקר

הזהירות הנדרשת בהעמדה לדין של ראש ממשלה

לעמדתי, הגישה הזאת היא לכל הפחות מעט חלשה. אם היו מציגים בפני ראש הממשלה את כל 'דפוס ההתנהלות', את כל האירועים בשלם מעמידים אותו לדין באשמת שוחד, יתכן והייתה לו גרסה טובה יותר למסור בפני החוקרים. כאשר מוצג לנתניהו דפוס התנהלות עם 15 אירועים קונקרטיים מתוך 315, עולה טעם לפגם – גם אם הדברים אכן יכולים לעלות בקנה מידה אחד עם הנדרש בחוק.

יש לזכור, העמדתו לדין של ראש ממשלה אינה כהעמדה לדין של כל אזרח אחר. כאשר חוקרים ראש ממשלה, יש להקפיד על קוצו של יוד – לא רק מבחינה חוקית, אלא גם מבחינה ציבורית. ישנה חובה על רשויות אכיפת החוק לשמור על אמון הציבור שניתן בהן, ולא לאפשר פתחון פה נגדן.

לצורך חידוד העניין, אביא את דבריו של שופט בית המשפט העליון, מישאל חשין, לגבי זהירות היתר שיש לנקוט בחקירות נגד ראש ממשלה: "בבחינת ההלכה בעירומה – ככתבה וכלשונה בספר – דין ראש הממשלה כדין אחד העם… ואולם רק שוטה שבעולם לא יבין ולא ידע כי בעניינו של ראש הממשלה חייב הוא בעל הסמכות – ובדין חייב הוא – להיזהר ביתר".

חשין הוסיף: "השלכות הרוחב הנדרשות מאליהן עם העמדתו של ראש הממשלה לדין (השלכות שאנחנו מרגישים אותם היטב נכון לימים אלה, א"ב) עלולות להיות כה מרחיקות לכת, כה מסעירות, כה גורפות, שידו של בעל הסמכות תרעד עד שיחליט לחתום על כתב אישום נגד ראש ממשלה".

חלק מצוות התביעה במשפט נתניהו (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)

הטענה החזקה של הפרקליטות; נתניהו לא נאשם יחיד

לאחר שכל זאת נאמר, יש לציין כי לפרקליטות יכולה להיות טענה פשוטה וחזקה שתשאיר את כל סעיפי 'נספח השוחד' כחלק מכתב האישום: נתניהו הוא לא הנאשם היחידי בתיק 4000. לצידו עומדים לדין גם שאול ואיריס אלוביץ', והנספח נוגע גם לאישום נגדם.

הטענה נגד נתניהו היא כי הוא מודע למכלול הפעולות של הזוג אלוביץ' לטובתו ולטובת משפחתו, אבל הטענה נגד הזוג אלוביץ' היא שהם ביצעו את הדברים בפועל. יש אירועי סיקור בהם אין כל פנייה, אלא אלוביץ' עשה 'צנזורה פנימית' ויידע על כך את ניר חפץ שהיה דובר משפחת נתניהו.

בנוסף, בפרקליטות יכולים לטעון בפני בית המשפט כי האישום מתייחס להיקף הכולל של אירועי הסיקור, והנספח מציין גישה כוללנית של כלל האירועים, כפי שדרשו הסנגורים וכפי שהורה בית המשפט. כהוכחה לכך הפרקליטות יכולה לציין אירועים המצוינים בנספח, אשר התקיימה פנייה מבלי שנענתה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
הערה
איתמר | 20-01-2021 18:47
העובדה שחקירת ראש הממשלה אינה כחקירת אחד האדם, אינה מובילה למסקנה שאם החקירה נגדו לא נעשתה לפי קוצו של יוד אזי יש למחוק את כל המקרים בהם עליהם הוא לא נחקר, בהנחה שעל אדם אחר לא הייתה נדרשת חקירה כזאת.
כל מילה בסלע
שמרון | 21-01-2021 9:57
נתניהו לא שונה ממני וצדק זה צדק. מי שקבע את החוקים זה הכנסת לא בתי המשפט והביביסטים יכולים לקפוץ. על אפכם וחמתכם נתניהו יעמוד למשפט ועם לא זו בהחלט סיבה למלחמת אזרחים (חס וחלילה לא עלינו). ביביסטים תבינו- ישראל לפני הכל
תגובה להערה של איתמר
גילה | 20-01-2021 19:43
הטענה היא שאין דבר כזה בעולם שמאשימים אדם על דבר שלא חקרו אותו. בגלל שהוא ראש ממשלה ומייצג מליוני אזרחים היה ראוי שישימו שיעמדו בסטנדרטים המינימליים
2
אם נשאר
א | 20-01-2021 18:59
עוד מעט כבוד למערכת המשפט צריך לסגור את כל התיקים נגד נתניהו שהם כולם תפורים על ידי פקידונים שעובדים בפרקליטות לא בושה להגיד טעינו יותר בושה זה לשקר
3
לתשובה ל-א, להגיד...
צ.מ | 20-01-2021 19:54
לתשובה ל-א, להגיד טעינו זה לא מספיק . הם צריכים לבקש סליחה מביבי ומכל העם
4
מה זה טעינו...
צדוק מוריס | 20-01-2021 19:56
מה זה טעינו הם צריכים לבקש סליחה מביבי ומכל העם .בגללם אנחנו בארבע מערכות בחירות בשנה
ביביסט קיצוני
שולה | 21-01-2021 9:58
על אפך וחמתך נתניהו יעמוד למשפט. ואנחנו נבחר בגלל ביביסטים רק סער!
5
אין סוף לספינים....
ממש | 20-01-2021 20:16
אין סוף לספינים. מדובר בנוכל ושקרן והדרך לכלא כבר סלולה
6
מחיקת סעיפים : תהא מוצדקת מאד !
יהודה ברגמן | 20-01-2021 20:24
ללא ספק, בהחלט יש למחוק סעיפים רבים מההאשמה מס' -4000
7
זהו יש מסקנה...
Xxxxx | 20-01-2021 20:35
זהו יש מסקנה מי עובד בפרקליטות. אם הם כאלה מוכשרים למה הם לא עובדים במגזר הפרטי שהמבין יבין. לסגור מייד את תיק רהמ לחסוך עוגמת נפש והוצאות כספיות מיותרות. על הכנסת הבאה למנות ועדת חקירה פרלמנטרית על התנהלות היועמ הפרקליטות מהמשטרה בתיק רהמ.
8
זה חוזר על...
סיפורי עבריינים | 20-01-2021 22:12
זה חוזר על עצמו. לא סתם נתניהו מת מפחד ויעשה כל דבר וימלט בכל מחיר מהמשפט. עורכי הדין שלו שבקיאים בחומרים המליצו לו להודות ולעשות עסקה. לא סתם תמיד הטענות שהוא כבר מעלה הן טענות טכניות שטותיות וקישקושי אוירה. ככל הנראה אין לו הגנה אמיתית.
9
בית משפט
שלמה | 21-01-2021 0:11
כשהתבקש בית המשפט לפסול את התיקים עמדה בפניו שתי אפשריות,[לדעתי בלבד]האחת לפסול את המשפט,והשנייה לקבל את התביעה.אך לא כך פעל בית המשפט, והחליט על תיקון התביעה,ומכאן נשאלת השאלה למה פעל כך? התשובה היא אחת בלבד:בית המשפט פתח לעצמו דרך על מנת להרשיע את ראש הממשלה, גם בסעיף כזה או אחר.[השאר שטויות.]
10
לכל אלה שחושבים...
לא רוצים לבקש סליחה ... | 21-01-2021 8:37
לכל אלה שחושבים שצריך לבקש סליחה מנתניהו ... תבקשו אם בא לכם ... יש מליוני אזרחים שמבינים את המשמעות של האישורים שנתנו לאלוביץ ... את המשמעות של כמעט 2 מיליארד שקלים שהוא קבל מקופות הפנסיה שלנו ... את הנזק שנגרם לכל אזרח בגלל מתווה הגאז שנתניהו נלחם עבור הטיקונים ולא עבורנו ... והמליונים האלה לא רוצים לבקש סליחה ....
@לא רוצים לבקש...
ארז הירושלמי | 22-01-2021 18:57
@לא רוצים לבקש סליחה .אתה מדבר שטויות. איזה פנסיה איזה טענות אתה שקר וגם מאמין בשקר של עצמך. למה אתה לא רושם את השם שלך ? כי אתה שקרן בן שקרן. תתבייש .
מה אתה מעשן? גראס שמאלני או מעורר הזיות אחר?
מסומם שמאלני | 21-01-2021 11:59
הינדסו לך את המוח או שזאת רק השנאה מדברת ?
תודה על התגובה
בנט | 21-01-2021 9:59
כל מילה בסלע. שמח להתוודע לישראלים שפויים
11
כל התיק התפור והמופרך הזה צריך להימחק !
הלוחש לפרקליטים | 21-01-2021 11:57
מי שצריך לעמוד על דוכן הנאשמים זה מנדלבליט,צוות הפרקליטות וחוקרי המשטרה. על תפירת התיק,על פתיחת חקירה ללא סמכות ובניגוד לחוק,על נסיון להפיכה משפטית,על שקרים לבית המשפט, על סחיטת עדים,על התעללות בעדים, ועוד כהנא וכהנא מעשים שביגנם מקומם בגיהנום מובטח.
12
כנופיית הפקידים מהפרקליטות...
נאמן ישראל השנייה | 23-01-2021 12:07
כנופיית הפקידים מהפרקליטות ובית המשפט האנטי דמוקרטים והצפון קוריאנים לא ניתן לכם לבצע הפיכה שלטונית רק בקלפי ובדרך דמוקרטית .
13
כנופיית הפקידים מהפרקליטות...
ימני | 23-01-2021 12:09
כנופיית הפקידים מהפרקליטות ובית המשפט האנטי דמוקרטים והצפון קוריאנים לא ניתן לכם לבצע הפיכה שלטונית רק בקלפי ובדרך דמוקרטית.
14
כנופיית הפשע מבית...
ימני | 23-01-2021 12:15
כנופיית הפשע מבית המשפט והפרקליטות המושחתים הגדולים והלא דמוקרטים והצפון קוריאנים הם אלה שצריכים לעמוד למשפט על ניסיון מרד והפיכה שילטונית נגד ראש הממשלה ו 2.5 מיליון בוחרים שלו לנצח מנצחים רק בקלפי ובדרך דמוקרטית.
15
מי אתם אנשים...
חלאות אדם | 06-02-2021 16:19
מי אתם אנשים חולים