ישראל הראל נגד: חרד"לים, משה פייגלין ומסרבי הפקודה - סרוגים

ישראל הראל נגד: חרד"לים, משה פייגלין ומסרבי הפקודה

ישראל הראל, יו"ר המכון לאסטרטגיה ציונית, טוען כי בתוך הציונות הדתית התפתח זרם חדש אותו הוא מכנה "הפוסט ציונים דתיים". הזרם הזה מורכב, לדעת הראל, מתומכי מנהיגות יהודית, ומהציבור החרד"לי שהמשותף להם זו ההבנה שהציונות הקלאסית מתה.

author-image
ישראל הראל נגד: חרד"לים, משה פייגלין ומסרבי הפקודה
  "פייגלין מייצג את הפוסט ציונות דתית", הראל

לפני כמה שבועות ישראל הראל, יו"ר מועצת יש"ע והיום עומד בראש המכון לאסטרטגיה ציונית, הרצה באוניברסיטת חיפה על "הפוסט ציונים דתיים".

הראל התייחס לתופעה אותה הוא מגדיר "פוסט ציונות דתית", אנשים בתוך המחנה הדתי-לאומי שבונים אידיאולוגיה חדשה, אלטרנטיבית לתנועת הציונות המוכרת, ולמעשה כבר פיצלו את המחנה הדתי-לאומי לשתי תנועות שבחרו את דרכן:

"הפוסט-ציונים הדתיים טוענים שהציונות הקלאסית מתה ולכן צריכים להקים ציונות חדשה ששונה במהותה מהציונות הקלאסית. הפוסט ציונות אומרת שממילא המפעל הציוני פסק להתקיים באופן פרקטי, התנועה לא קיימת יותר ומדינה ללא תנועה לאומית אקטיבית אינה יכולה להתקיים לאורך ימים בתנאים של המזרח התיכון.

קהלים גדלים והולכים תומכים באידיאולוגיה הזאת, ובהם רבנים בכירים ובעיקר פעילי שטח. לטענתם כדי לעצור את השיבוש בתהליך הגאולה צריך תנועה אלטרנטיבית לציונות, מכיוון של חוסן לאומי, של התמסרות עד אין קץ. לכאורה כל חברה צריכה לברך על יסודות כאלה. אבל כשהדברים מושתתים על יסודות שיש בהם אי קבלה של הדמוקרטיה, על הליכה לכיוון של תיאוקרטיה, על חשיבה גאולית, אני חושב שזו אינה תופעה חיובית, והדבר מדאיג אותי כמי שעמד על ברכיו של המפעל הזה ובמיוחד בדאגה למה שיקרה למדינת ישראל בכלל".

הראל התייחס למתח ולקרע בתוך המחנה הדתי-לאומי בין המחנה הציוני-דתי ה"קלאסי" לבין המחנה ה"פוסט-ציוני דתי" כהגדרתו. מתח שכזכור הגיע עד לכדי פיצוץ בשנה שעברה עם פיצול המפלגות בבחירות האחרונות לכנסת, ו"נאום הניאו-רפורמים" של הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת רמת גן, בו יצא הרב שפירא בדברים חריפים ביותר כנגד חלקים מהמחנה הדתי-לאומי.

לדברי ישראל הראל, "במחנה הדתי לאומי מתחולל מאבק שכבר אינו סמוי בין המחנה הציוני דתי הקלאסי, המשכו של מחנה תורה ועבודה שכבר אינו קיים, לבין המחנה הפוסט-ציוני דתי המתגבש, וזה מתבטא לדוגמא בתנועת בני עקיבא שאומנם היא עדיין מאוחדת לכאורה, אך היא מפולגת ומשוסעת בתוכה, בין סניפים ובתוך הסניפים עצמם, ואין ספק שהקרקע הפוריה לקרע בציונות הדתית נמצא בחלק שנעשה יותר ויותר חרד"לי-חרדי. זה מאבק אידאי עצום, והיה אם החשיבה החדשה הפוסט ציונית דתית תנצח בה, אזי המדינה עלולה לאבד חלק חשוב ואיכותי מבניה שילכו למחוזות שינתקו אותם מהויה ומשותפות עם כלל הציבור."

עוד ציין הראל כי תנועת מנהיגות יהודית בראשות משה פייגלין היא הביטוי הפוליטי שמייצג בצורה הטובה ביותר את תופעת הפוסט-ציונות דתית.

אחד מנקודות השבר המכריעות בהיווצרותה של התנועה הפוסט ציונית דתית נמצאת לדעתו של הראל במשבר שגרמה העקירה מיישובי גוש קטיף וצפון השומרון לפני כמעט חמש שנים:

"השיא הגיע לפני חמש שנים עם עקירת היישובים בגוש קטיף כשחלק מהרבנים בהם מהרבנים המובילים הצהירו שהיה לא תהיה ובסוף היה גם היה וזה מסמל לא רק את ההבדלים האידיאולוגיים, אלא גם את ההבדלים המנטליים. מי שמסוגל להגיד היה לא תהיה לא חושב בכלל במונחים ארציים, בודאי לא פוליטיים, וזאת מול האגף שהיה וגם היום הוא עדיין רוב בציונות הדתית שקיווה שהתופעה תיעצר, אבל לא נתן לזה מעמד שמימי. רובנו, אנשי גוש אמונים, הננו ציונים קלאסיים, ולפיכך אנחנו מואשמים בהסכמה לפינוי גוש קטיף, כי אמונתנו היא שבמסגרת ה"יחד" הציוני אסור לסרב לפקודות הצבא ואסור להרים יד על חיילים, כי אז כל המפעל, כל ה"יחד" הזה עומד בסכנה.

וכשזה (ההתנתקות – ד.ש.) קרה, התנועה נכנסה לקו מחשבה שזה קרה הואיל וגם בתוך המחנה לא נשאר הטוהר הציוני האולטימטיבי והוכח שגם הציונות הדתית המגשימה לכאורה איבדה את דרכה, ולכן חייבים ציונות חדשה לחלוטין.

נוסף על כך, בגוש קטיף הנוער לא ידע איך להכיל את שני המסרים המנוגדים של איך לא מתנגדים באלימות, וגם משאירים את האלמנטים של האמונה. זה קרע את הנוער. לא פלא הוא, שכדי לצאת מתוך הקרעים הנפשיים הם מחפשים משהו יותר ברור וישר שלא יתעוררו בו ניגודים בין האמונה הפנימית לבין ההתנהגות החיצונית. לפיכך לדעתם מדינה יהודית יכולה להתקיים רק אם ישמר בה המתח הלאומי והמעשי, ואינה יכולה לעמוד על בסיס האידיאולוגיה הקודמת שנפחה את נשמתה, וכל הנסיגות הטריטוריאליות והאידיאולוגיות מוכיחות את זה. לכן הגיע הזמן להחליף את התנועה הציונית, וכיוון שזה לא יגיע מהכיוון החילוני, זה חייב להגיע מהכיוון שלנו, הגאולי."

ניתן בהחלט לחלוק על דבריו של ישראל הראל, אך אין ספק שדבריו הינם נקודות למחשבה למי שמנסה להבין את התהליכים שעוברים על המחנה הדתי-לאומי לאור האירועים שמתרחשים כל הזמן בתוך המחנה ומחוצה לו, ומשפיעים על דרכו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 23 דיונים מיין לפי
1
המחנה הדתי לאומי יילד את הפגר
שפת אמת | 04-07-2010 13:44
והעיוות החרדי דתי לאומי , כמו שהציונות יילדה את הפגר והעיוות שנקרא ציוני דתי. מקור החטא הקדום הוא בלאומיות הציונית שנולדה במאה ה- 19 . שורש הרע הוא הציונות והחיבור בינה לבין היהדות. אני רק מקווה שמתוך המפלצת שנולדה ב 70 השנה האחרונות לא ישאר ממנה שריד.
2
כל הכבוד על האומץ!!!!
אדם | 04-07-2010 13:46
3
עייפים, תנו לכוחות רעננים לחדש את הציונות הדתית
דור | 04-07-2010 14:07
אפשר להשאר במרחב המצומצם של ציונות דתית ישנה נוסח נאמני תורה ועבודה, שלא כ"כ מובן בה איפה הבשורה והחידוש של ה'דתית' בתוך ה'ציונות' ולרוב נראה שהיא באמת מתגמשת ונרמסת תחת הממסד הקלאסי שהולך ומתנוון מיעוד. אבל אפשר גם אחרת. יש חידוש רענן של כוחות שרוצים שיהיה ביטוי אמוני נוכח גם בתוך הציונות הקלאסית. אל תחזיקו סתם בגדרות הישנים של דור המייסדים, יש כאן דור חדש עם כוחות רעננים ומפותחים, קצת ענוה ממכם והוא יוביל אותנו למקום אותנטי ואמיץ הרבה יותר. למי שעיינים פתוחות לו, כבר יכול לראות עכשיו את הברכה שבתהליך הזה..
4
לא נשכח-הראל תמך ברבין שהביא את אוסלו במקום בימין/בביבי
משה | 04-07-2010 14:09
5
מאשים את הנאנס במקום את האנס
גדעון | 04-07-2010 14:13
אולי יפקח מחובדי את עיניו ויראה שה"ציונות" הגיעה לשפל מדרגה של טיפוח אוייביה מבית ומחוץ ודריסת אזרחיה הנאמנים ביותר ברגל גסה בסיוע של רשעי המערכת המשפטית - פוסט ציונית. כבר קבע מי שקבע שההתנתקות היתה הפגיעה החמורה ביותר בזכויות האזרח... מה שהוא תוקף כאן זוהי האלטרנטיבה הלגיטימית של הציונות היהודית האוטנטית.
6
הציונות הדתית מתה!!!
יהודי | 04-07-2010 14:57
וטוב שכך!
7
חשוב, אמיץ ונכון מאין כמותו
ניצן אור | 04-07-2010 15:29
באחרונה מתפרסמים כל מיני הגיגים רדודים של רבנים-בגרוש בכל מיני אתרים הזויים באינטרנט, המבטאים את הקו החרד"לי שהתייאש מהציונות. אגב, המכנה המשותף לכל החרד"לים הן השגיאות הגסות בעברית
8
הציונות הדתית תנצח, ברוח מרן הרב קוק
ישעיהו אור | 04-07-2010 15:31
9
עכשיו אני מבין למה ישראל הראל מוזמן ל"הארץ" ולראיונות
בניטה | 04-07-2010 15:32
בסה"כ מדובר בעוד דתי מחמד, נצר מפואר לשושלת המזרוחניקים שהלכו כעיוורים אחרי הבלי תנועת השמאל ומפא"י במסווה של "עבודה".
10
ההכנה המנטלית שנעשתה לאנשי ה"יחד" הציוני
מיכל | 04-07-2010 15:57
כך נעשתה ע"י בכירי הפסיכולוגים בארץ, במסגרת צה"ל, שטיפת מוח לחיילים המגרשים ולמתנחלים (כןקראתם נכון, גם למתנחלים ומנהיגיהם). קראו כדי להבין איך זה עבד כל כך טוב על ישראל הראל וחבריו. http://www.mentalpreparation.org/BRPortal/br/P102.jsp?arc=10315
11
נקודה למחשבה
דודי | 04-07-2010 17:02
מגוכח בעיניי שהשבר הגדול של התפיסה הדתית לאומית הוא דווקא על רקע הגירוש מגוש קטיף. איפה הייתם כל השנים כשהציונים ביצעו שמד רוחני ליהדות ספרד ? איפה הייתם בחילולי השבתות ? איפה הייתם בהפגנות נגד חילולי כבוד המת ? איפה הייתם במצעדי גאווה ? בקיצור - איפה הייתם ?!?! זה רק מראה שהתפיסה שלכם כולה מושתתת על לאומיות ולא עד הדת, והציונות אצלכם קודמת לכל. ומשכך ברור שדרככם אחת דינה - לקרוס. אני מבקש בכל לשון, תחברו אלינו, החרדים, אל היהדות הנאמנה. אתם ציבור יקר ואיכותי, ביחד נשתית פה מדינת הלכה ונעשה סוף למרידה בבורא עולם בפלטרין שלו.
12
לפי מה שנאמר בכתבה מדובר בטיעונים רדודים
אלי | 04-07-2010 17:04
אני למשל לא דוס מידי, לא חושב שהציונות מתה אלא להיפך, אבל אני סבור שכאדם מאמין יש לי מה לתרום למדינה שלי, כן בסירוב לפקודה שפועלת נגד המדינה אני פועל לטובת המדינה הרבה הוגי דעות חשבו כך כולל סוקראטס, על ישרא הראל להבין שאנו חלק מהמדינה ולא משהו חיצוני לה, ולכן אנו רוצים להשפיע ולא רק שיחשבו שאנחנו חלק... מי שלא מבין את חשיבות הסירוב פקודה והחשיבות שבעלי עמדה יעמדו ויהיו מוכנים לשלם מחיר אישי על עמדתם לא מבין מהות של מדינה דמוקרטית שבה העם הוא הריבון וכפוף רק לעצמו! נראה לי שגם זו נקודה למחשבה....
13
הציונות תנצח גם את הרבנים החרד"לים הריקניים
מאיה רוטר | 04-07-2010 17:22
הציונות עברה אויבים רבים. היא היתה מיעוט זניח כשנלחמה על הקמת המדינה והחרדים שהיו הרוב התנגדו - והובילו את רוב העם לשואה. החרדים וחקייניהם החרד"לים לא למדו לקח. הציונות ניצחה - והציונות תמשיך לנצח
14
מסכים עם מגיב 12
אלדד | 04-07-2010 17:31
אני חושב שהשינוי הוא לטובה כי עד היום הציבור הדת"ל היה בן חורג במדינה והיה צריך כל הזמן להוכיח את נאמנותו. עובדה זו נוצלה בציניות שאין כדוגמתה ע"י הפוסט ציונים האמיתיים כדי לדחוף את הציבור הזה לעבר גבולות האבסורד. המגמה המתוארת ע"י ישראל הראל אומרת לא עוד !! יש לנו הזכות והחובה להוביל את המדינה לא פחות מלאלה שמובילים אותה לאבדון. הם מזהים את המגמה ומגייסים לטובתם את החוקים הדרקוניים והלא צודקים ביותר שאפשר, ועל כך אנחנו קוראים לסרב ללא אלימות ולשרטט את הקוים האדומים שלנו (פחות חמור ממה שעשו הוגי השמאל כשהכריזו שיפתחו במלחמת אחים אם יוחלט על טרנספר) והכל נעשה לא מתוך ניתוק מהמדינה אלא להפך מתוך דאגה לעתידה ומתוך אהבה רבה לעם.
15
לדודי - מס' 11 - שיתוף פעולה ייתכן רק תוך כבוד הדדי
חמורבי השלישי | 04-07-2010 17:32
לגבי השמד שבוצע במעברות, אולי אתה אינך יודע זאת אבל הציונות הדתית הייתה פעילה מאוד במאבק נגד החילון הכפוי במעברות. לגבי שבת - מי לדעתך עשה את ההסדר המקורי של הסטטוס-קוו על מנת לשמר משהו מהשבת בארץ? לגבי גוש קטיף מפתיע בעיני שמאורע מזעזע כמו חורבן של מספר יישובים בארץ לא נראה לך חמור דיו. בוא ונסביר לך שוב את המשמעות - נחרבו יישובים בארץ ישראל ונמסרו לידי האוייב! ואם זה לא מפריע לך אז בוא ותבין בנימה "אגואיסטית" - מה שעשו לגוש קטיף ניתן לעשות באותה קלות לקריית ספר, עימנואל, מודיעין עילית, ועוד שכונות חרדיות מעבר לקו הירוק. תתעוררו!!! ולגבי נושא של "ביחד נשתית פה מדינת הלכה", חוששני שגם לחילוניים שהם כרגע הרוב המכריע יש מה לומר בנושא, ואינך יכל להכריח אותם.
16
למגיב מס' 1 - אתה חי פה בינינו, לא?
חמורבי השלישי | 04-07-2010 17:47
אז השאיפה הטפשית שלך ל"לא יישאר ממנה שריד" נאמרה גם עליך עצמך? הרי גם אתה חי פה ב"מפלצת הציונית" שאתה כה מייחל להשמדתה.
17
לגבי הגישה הגאולית
חמורבי השלישי | 04-07-2010 18:18
יש לזכור שאף אחד לא מבטיח לנו שאנו ב"מהלך גאולי". אנו מקווים שזה המצב, אנו מתפללים שזה המצב, אבל אין מי שיכל להבטיח שזה המצב. לכן הציונות הדתית היא לא רק "כוון גאולי", היא מהלך שלם של שותפות בתנועה הציונית, עם החילוניים כאשר כל התקדמות בנושא "ארץ ישראל" נעשית תוך שותפות עם "עם ישראל". תוך שאיפה לקרב את "עם ישראל" ל"תורת ישראל". ושאיפה נוספת שאכן אנו מתקדמים (כולנו ביחד) בכוון הנכון של "ראשית צמיחת גאולתנו". לצערנו יש גורמים בציונות הדתית שחושבים שניתן להישען רק על שני קודקודים מהמשולש ולשכוח את השותפות עם עם ישראל. הדרך היא קשה - יש בה גם נסיגות אחורה (תרתי משמע), אבל אין ברירה - לא ניתן להמשיך בדרך ללא כל עם ישראל. לכן יש צורך להמשיך ולחזק את שיתוף הפעולה עם המפלגות הציוניות החילוניות, תוך שמירה על ייחודנו ועל עקרונותינו. זה לא הזמן למשחקי ברוגז.
18
ציונות=כפירה בתורה ובקדושת בנ"י לכן אינני ציוני........
דתי לא ציוני | 04-07-2010 19:34
כוללללללללללללללללללםםםםםםםםםםםםםם כל גדולי הדור היו נגד הציונות מיסיבה אחת שהציונות הייתה בלי יהדות עם הציונות הייתה עם יהדות והכול אז לנו הייתה מדינה ציונית שלימה אבל תראו משהו ציון זה ירושלים ..בקיצור זה עמוק אבל יתכן שהעם יבין שלנו אין קשר עם ציונות כופרת ונקים ציונות חדשה שמטרתה זה רק לקדש שם שמיים
19
ל-3. הרעננות היא נאמני תורה ועבודה.
ערן | 04-07-2010 20:19
זה שהם מדברים את השפה של פעם לא אומר שהם טועים. הזהר לפני שאתה עושה דברים חדשים וזורק את מה שבנו לפניך לפח
20
הדור החדש ינצח!
יהודי | 04-07-2010 20:42
הפגר הציוני מת, הלך. רק מכח היהדות אנו פה, ואיתה ננצח, על אפו וחמתו של מר הראל.
21
שיא הטקט - לפרסם זאת כשבנו של פייגלין נאבק על חייו...
נתי | 04-07-2010 21:30
22
דברים חשובים וטוב שנאמרו
כדאי להתעורר | 04-07-2010 23:00
23
כשהציונות תמות המשיח יגיע!!!!!!!!!
יהודי | 05-07-2010 1:26