אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב דרור אריה לרב מלמד: ההכרה ברפורמים פוגעת בהם

הרב דרור אריה סבור שהחלטתו של הרב אליעזר מלמד להיפגש עם הרפורמים, מקורה בכשל הנובע מאנלוגיה שבין היחס לחילוניים, לבין סוגיית היחס לרפורמים

סערת הרפורמים: הכשל המרכזי של הרב מלמד
  הרב אליעזר מלמד (צילום: ישיבת הר ברכה)

ראשית אקדים ואומר, הרפורמים הם אחינו, ואנו אוהבים אותם בכל לב ונפש.

לא אתייחס לתמיהה הגדולה; כיצד מעלה הרב מלמד שליט"א על דעתו, לצאת נגד רוב מניין ובניין של גדולי ישראל על כל גווניו, וגם לא לפרטי הטענות כנגד הרפורמים.

אני כן מבקש להסביר את הכשל המרכזי בגישתו של הרב מלמד לסוגיה המורכבת והגדולה הזאת, גישה שלא רק שאינה מקרבת את הרפורמים, אלא אף פוגעת בהם, ומונעת מהם לחזור בעתיד לדרך הישר.

הכשל נובע באנלוגיה שבין היחס לחילוניים, לבין סוגיית היחס לרפורמים.

קראתי בעניין רב את מאמרו של הרב מלמד ואף שמעתי את שיחתו לתלמידיו בניגוד לעמדה הברורה של גדולי ישראל ביניהם הרב קוק זצ"ל שכינה אותם בביטויים חריפים כגון "פורצים" "מדיחים" "אברים מדולדלים בגוף האומה"(אורח משפט עמ' מה).

אני מציין דווקא את הרב קוק זצ"ל, ולא רבים מהשורה הראשונה של פוסקים והוגי דעות בעמינו, מפני שהוא המברר הגדול של סגולת ישראל, והוא זה שהתווה את היחס האוהב לאחינו החילוניים, מיישבי הארץ. ודווקא הוא, האוהב הגדול, מתוך לימוד זכות גדול ועמוק, נקט יחס חריף ותקיף לתנועה הרפורמית.

הרב קוק החליט ללכת עם החילוניים, משתי סיבות עיקריות: א. הם עסקו במצוות הגאולה והתקומה, שבאה לידי ביטוי, בישוב הארץ במסירות מופלאה. ב. למרות שבאופן פרטי הם לא שמרו תורה ומצוות, וחיקו את תרבות אירופה, הם קיבלו על עצמם את הצביון היהודי האורתודוכסי במרחב הציבורי, מתוך רצון שלא להתנתק מהיהדות.

מאידך, ביחס לרפורמים, למרות שסבר שיש לאהוב אותם באופן אישי, היה הרב החלטי ביחס להחרמה ציבורית שלא לשתף עימם פעולה כלל וכלל. כי אצל הרפורמים זה תרתי לריעותא, פעם אחת זה באנטי ישראליות – ציונות, ופעם שנייה באנטי יהדות. הם מחקו מהסידורים את הציונות , מן הלב את היהדות, וחתרו תחת שתיהן בהתמדה.

עוד באותו נושא

הרב אליעזר מלמד: למה נפגשתי עם 'רבה' רפורמית? צפו


10

הרב קוק ידע שהדרך היחידה להציל את היהודים ובכללם את הרפורמים, היא בחוסר פשרה על שתי האותות הללו היהדות והציונות. הרב מלמד טוען, שאי אפשר לדון על ההווה מן העבר, ושיש צורך לבחון מחדש את היחס הנכון לרפורמים.

הוא גם טוען בשיחה לפני תלמידיו שפורסמה אמש, שהרבנים בדורנו שממשיכים בהחרמה, כפי שנהגו גדולי העבר, מונעים מחולשה ורשעות המחפשת להחרים ולשנוא.

האם אפשר לומר על רוב תלמידי החכמים הגדולים בדורנו שהם מונעים מחולשה ורשעות? אני מוחה על כך. האם תלמידי החכמים הגדולים ממשיכים להחרים על סמך העבר מבלי לבחון את ההווה? ודאי שלא. ההווה לצערנו יותר קשה מהעבר.

אם בימים ההם, כששיעור ההתבוללות היה נמוך, נלחם הרב קוק זצ"ל כארי, שלא ליתן דריסת רגל לרפורמים בארץ על אחת כמה וכמה בימינו אלה בו ארגוני הרפורמים מגלים אנטי ישראליות ואנטי יהדות , באגרסיביות נוראית.

אם ניקח לדוגמא את העתירות לבג"ץ: למעלה מ 80 בג"צים הוגשו בנושאי דת ומדינה בעשור האחרון, כשעל  קרוב ל50%  חתומים הרפורמים. הצד השווה שבכל העתירות, הוא הניסיון לפורר את ההגמוניה של האורתודוקסיה בארץ ישראל.

שלא לדבר על הארגונים שפועלים בצבא ובמשרד החינוך, בהתמדה ובשיטתיות למחוק כל סממן לאומי ימני, וכל זיקה לאורתודוקסיה.

אין להושיט יד למי שמנסה לשבור לך אותה השכם והערב, אין לתת ספק לגיטימציה למי שדרכו מובילה בוודאות לאובדנות.

המניע הראשי של הרב קוק בכל פעולותיו, היה לעגן את הצביון היהודי האורתודוקסי של מדינת ישראל. הוא נלחם על כך מפני שידע, שהיהדות הנאמנה היא רוח אפה של הציונות, ואם הזרם הרפורמי ישתלט על המוסדות הלאומיים, תנטל הנשמה, ותפסק הציונות.

הוא גם ידע שזו הדרך היחידה לשמור על הבית, גם בשביל הרפורמים. מידת הדין הלא מתפשרת שלו ושאר גדולי האומה נבעה מאהבה ורחמים.

מי שמכיר בהם פוגע בהם. לאהוב כן, ודווקא בשל כך לא להכיר.

=======

הרב דרור אריה הוא ר"מ בישיבת ההסדר 'אפיקי דעת' בשדרות ויו"ר מפלגת 'נעם' לשעבר

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
24 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
דרור היקר הכול באשמת הרב טאו שדחה את הרב מלמד
גל | 16-06-2020 10:30
בשתי ידיו. לעולם ימין מחבקת ושמאל דוחה
משפחת מלמד ידועה שנים רבות
אליחי | 16-06-2020 20:09
משפחת מלמד ידועה שנים רבות כמדירה את תלמידי הרב טאו עוד בהיותם תלמידי ר צבי. ועדת הקליטה של בית אל מלמד קיבלה חבדניקים ואילו את חבר משפחתם תלמיד ר צבי (טאו) טרחו לא לקבל. את הרפורמים מקבלים אבל רבנים ותלמידיהם שישבו עימם בספסל הישיבה א מקבלים. ה' ירחם עלינו ועל אלה שמפיצים את התורה המזויפת.
גם יוחנן כהן גדול נעשה צדוקי בזקנותו
מאמין ברפורמים=כמותם | 16-06-2020 18:17
מאמין ברפורמים=כמותם
ל גל
יהודי | 16-06-2020 10:40
כנראה הרב טאו ידע למה ואת מי הוא דוחה! אם אכן אמר הרב מלמד את המיוחס לו, מדובר ביותר גרוע מהרפורמים. איך אמר כבר ינאי בזמנו: היזהרי מן הצבועים..........
2
הרב מלמד גדול הדור
רוניאל לטנר | 16-06-2020 10:34
הרב מלמד הוא אחד מגדולי הדור! לא מכיר עוד שלא פוחדים לאמר אמת ואחראים על הפצת התורה בצורה כל כך משמעותית! ‏תלמיד בישיבת 'היישוב החדש' בתא קיבל הבוקר תשובה חיובית לקורונה, הישיבה נסגרה. (ישי כהן).
נכון, הרב מלמד ת"ח עצום לא להחציף. חיברת ספר?
כמה ספרים חיברת? | 16-06-2020 15:14
כמה ספרים וחידוש תורה חיבר הרב דרור אריה? כמה פסקי הלכה כתב? כמה תלמידים העמיד? הרב דרור אריה, עם כל הכבוד, לא ראוי לחלוק על הרהג אליעזר מלמד
3
נכון.צריך ללמד את הרב ללעוג לכל מי ששונה ממנו
חרד"לי מצוי | 16-06-2020 12:55
זאת תורת החרדל
4
דברים פשוטים
יאיר | 16-06-2020 13:22
מצד אחד, מוזר שצריך לכתוב דברים כאלה פשוטים מצד שני, אם זה כבר לא פשוט, טוב שיש מי שעוצר את כדור השלג המתגלגל. איני מבין רק דבר אחד: מדוע רק יור נעם לשעבר מוחה על דברי הרב מלמד?
5
אתר סרוגים עצמו הוא אתר רפורמי!
מעוז | 16-06-2020 14:49
מי שמפרסם כאן את הגיגיו הינו תומך ברפורמים!
6
ומה אם הפסקה...
מיכאל | 16-06-2020 14:55
ומה אם הפסקה של הרב קוק ב'אורות' על הקהילות בישראל? לפי הרב אבינר לפחות זה מדבר על פולמוס הקהילות במערב אירופה והיחס לרפורמים. מוזמנים לעיין שם ולשמוע דברים אחרים של הראי''ה זצ''ל. כמו כן, אני ממש לא מזדהה אם האמירה 'אני אוהב איתם ולכן אני לא בקשר איתם'. הגרי''ד ועוד כבר עמדו על החיבוק בין הגורל המשותף שלנו ועצם היותנו יהודים לבין ההשקפה ששם אנחנו מנהלים איתם מלחמה.
ואם החלטת לדבר איתם, על מה תדבר איתם?
שאלה | 16-06-2020 15:13
על מזג האויר? על הבורסה? על הנכד הגוי שלהם? על מה תדבר איתם? אם תנסה לדבר איתם על האמונה היהודית, על חשיבות המסורת, על חשיבות ההלכה, הם יטענו שאתה מטריד אותם ומסית נגדם. לך תנסה לדבר עם הרפורמים שמתאמצים לעבור על עשרת הדיברות בכותל. אם אין בכוונתך להתחנף אליהם, הם יזמינו לך משטרה על עצם זה שהעזת לומר להם דברי תורה.
7
יישר כח ועוד נקודה
עוד נקודה | 16-06-2020 15:10
רבים מאותם מאות אלפי גויים שיובאו הנה מאוקראינה בשנים האחרונים ומתבוללים פה ומצביעים ליברמן, וכן הרבה מהפלשמורה שהם לא יהודים בכלל! הם לא כמו יהודי אתיופיה, הם סתם גויים נוצרים! ומי שמביא אותם הנה זו הסוכנות היהודית, שמנהליה הם.... רפורמים וקונסרבטיבים. סיימו את ההתבוללות באמריקה ומנסים בכח לגרום חלילה להתבוללות גם פה.
הבאת גויים
שרנסקי | 18-11-2020 18:03
מי שמביא אותם זאת ממשלת ישראל על פי חוק השבות (חוץ מפלשמורה, שזה רק החלטות הממשלה) שגורס שנכד של יהודי זכאי. הסוכנות לא כולה להביא אף אחד על דעת עצמה. בקונסוליות במדינות חבר העמים בודקים כל עולה בעזרת אנשי לשכת הקשר (משרד ראש הממשלה). כך שצריך לתקן את החוק.
8
ב"ה
א | 16-06-2020 16:20
יש ? מצב ש ; אורתודוקסיה, ציונות, חרידות, לאומות, שס, דגל/יהדות תורה, נועם, חזון, עוצמה, בית/איחוד לאומי, חרדל וכד , - נ ת א ח ד כדיי שסמול עם רפורמים יפסיקו ליתחון לנו את הצורה !
בכבוד!
נכון מאוד | 16-06-2020 22:47
אם נהיה מאוחדים, נוכל לעשות כאן הרבה. וכצעד ראשון: אם כולנו נתגייס למלא את הכותל בראש חודש הקרוב, אז המכסה בכותל תתמלא (בעקבות הקורונה), ואז הרפורמים לא יוכלו לחלל את מקום השראת השכינה הקדושה עם טקסים של ליצנות וברכות לבטלה.
9
רודף כבוד שמתחנף לרפורמים שיתמכו בו לרב ראשי
בית אל | 16-06-2020 17:54
משפחה שמה שמנחה אותם זה רדיפת הכבוד והכסף
10
הרב מלמד איש...
דודו עזר | 17-06-2020 8:41
הרב מלמד איש יקר וגדול אבל נאיבי כנראה
11
אנחנו לוקחים מהם המון כסף לתרומות
יאיר | 17-06-2020 9:34
אולי כדאי להכריז על חרם תרומות כספים של רפורמים?
12
הרב דרור אריה...
מוזר מאד | 17-06-2020 20:58
הרב דרור אריה מקהילת הלהטב יוצא נגד הרפורמים??
כנראה אינך יודע...
רות | 23-07-2020 17:51
כנראה אינך יודע מי הוא. עדיף שלא תכתוב דברים לא נכונים. טוב שתברר לפני שאתה כותב. הרב דרור אריה הוא מגדולי הלוחמים נגד התנועות המתועבות והמזהמות האלה. הוא עמד בראש תנועת נועם שחרטה על דגלה בעיקר את הדאגה לשלמות המשפחה היהודית לפי תורת ישראל. חבל שאתה כותב סתם. מישהוא עלול לקרוא ולטעות על פי דבריך.
13
דבר חשוב אומר...
שי | 19-06-2020 18:06
דבר חשוב אומר הרב רק תיקון חשוב הוא שהרב קוק ממש אבל ממש לא היה בעד הציונות והחילונים. הוא סלד מהם ומהציונות ובשל כך הוא הקים את דגל ירושלים. אני ממליץ לראות את השיעור של הרב חן שריג בנושא.
זה פרשנות מרחיקת...
אביתר | 23-07-2020 11:33
זה פרשנות מרחיקת לכת שלך. מי שמכיר רק קצת יודע שאתה מטעה ידידי. הרב לא סלד. הוא חשב שבמקביל למזרחי שבתוך ההסתדרות הציונית צריך לקום מחוץ לה תנועה רוחנית גדולה, שתסחוף את כל שומרי המצוות ותעזור למזרחי שבתוך הציונות. הוא כן סלד מעיוותים של היהדות שהיו קיימים בציונות המדינית ןלא הפסיק להתריע עליהם בד בבד עם השבח להצלחותיהם
14
ההבדל בין חילוני...
יהודה לזרוביץ | 23-07-2020 19:42
ההבדל בין חילוני לרפורמי הוא שחילוני יודע שיש עם כזה העם היהודי ואילו הרפורמי חושב שזו רק אמונה ותו לא, כמו שאפשר להיות ערבי נוצרי.
15
לא כל מי...
אהרון יאיר | 26-07-2020 14:11
לא כל מי ששאל למה לא לקבל כסף מהנוצרים הונגליסטים הנה התשובה בסוף יצטרך להמציא סיבות שונות ומשונות לקבל את מי שקורא לשרש כל דבר שמריח יהדות אמתית