אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

השופט פוגלמן לא חתם; האם פסק הדין בבג"צ אדלשטיין לא תקף?

פסק הדין החלקי בבג"צ אדלשטיין , אותו סירב יו"ר הכנסת לשעבר לקיים, לא נחתם על ידי אחד ממהשופטים. הדבר מעורר ספק לגבי תוקף פסק הדין. דוברות הרשות השופטת: "השופט קרא את פסק הדין ונתן אישור בעל-פה לפרסומו"

השופט פוגלמן לא חתם על פסק הדין בבג"צ אדלשטיין
  יונתן זינדל/ פלאש 90

אחד משופטי ההרכב שדן בעתירות שהוגשו נגד יו"ר הכנסת לשעבר, יולי אדלשטיין, בעקבות סירובו לכנס את המליאה, לא חתם על פסק הדין. משפטנים מסויימים טוענים לטעות פקידותית, אך משפטנים אחרים טוענים שבמקרה כזה פסק הדין אינו תקף וממילא המשמעות היא שאדלשטיין לא ביזה את בית המשפט.

כחודש וחצי לאחר פסק הדין שהביא להחלפתו של אדלשטיין ביו"ר כחול לבן, בני גנץ, מתברר כי הבוקר אחד מהשופטים מההרכב שדן בעתירה, השופט עוזי פוגלמן, לא חתם על חוות דעתו בפסק הדין החלקי ולא בסופו של הפסק כנדרש על פי חוק. כתוצאה מפסק הדין החלקי, התקיים דיון בבקשות שהוגשו נגד אדלשטיין בטענה שביזה את בית המשפט.

עוד באותו נושא

במקום יו"ר הכנסת: התפקיד שהוצע ליולי אדלשטיין


9

עורך הדין אביעד ויסולי  טוען כי ההשלכות במצב כזה הן שפסק הדין אינו תקף: "מסתבר שפסק הדין שבגינו יולי אדלשטיין התפטר מעולם לא נכנס לתוקף ועל כן אדלשטיין לא היה צריך לכנס את הכנסת לפי הוראת בג"צ מאחר והיא הייתה לא חתומה ובלתי תקפה".

"אנחנו מזועזעים מהעובדה שנשיאת בית המשפט העליון ושאר והשופטים היו מודעים לכך שפסק הדין שפורסם ללא חתימת אחד השופטים, בניגוד לחוק, לא היה תקף והם ניהלו את הדיון בעניין בזיון בית המשפט ביחס להחלטה בלתי תקפה ובזיון שלא היה מעולם".

ויסולי הוסיף: "אנחנו נבקש משר המשפטים להפעיל את סמכותו בנושא זה בכל הנוגע להתנהלות בלתי ראויה של השופטים שישבו בתיק זה בבג"צ. פסק הדין המדובר לא נחתם כראוי מעולם, ופורסם במרמה".

כזכור, לפני כחודש וחצי בג"צ דרש מאדלשטיין, בפסק דין חלקי, לכנס את הכנסת ולקיים הצבעה על בחירת יו"ר כנסת קבוע לכנסת ה-23. אדלשטיין סירב, ונעל את ישיבת המליאה שהתקיימה לאחר מכן מבלי להעלות את נושא ההצבעה כנדרש. בעקבות פסק הדין, החליט אדלשטיין להתפטר מתפקידו.

בתגובה לאי הציות לפסק הדין, הוגשו נגד אדלשטיין בקשות לבג"צ בדרישה כי יואשם בביזיון בית המשפט. הפרשה נגמרה כאשר בית המשפט מינה את ח"כ עמיר פרץ ליו"ר הכנסת במקביל לאדלשטיין, עד שהתפטרותו תיכנס לתוקף, ונתן בידיו את הסמכות לכנס את המליאה על מנת לקיים בחירות ליו"ר קבוע לכנסת ה-23

בתגובה לפסק הדין הודיע הליכוד כי במידה ומאיר כהן (יש עתיד) יבחר כיו"ר המליאה, הליכוד תנתק כל קשר במשא ומתן עם כחול לבן. האיום עבד, ובישיבת המליאה שהתקיימה לבחירת יו"ר קבוע, נבחר לתפקיד בני גנץ.

חוות דעתו של השופט עוזי פוגלמן ללא חתימתו

החתימה של פוגלמן על פסק הדין משמעותית כיוון שבמידה ואכן ניתן לטעון שהפסק אינו תקף, הרי ש בעיעבד מתברר כי אדלשטיין לא ביזה את בית המשפט בהחלטתו שלא לכנס את המליאה, מה שיכול לתת לכחול לבן דרך לסגת מה'ווטו' שהוטל נגדו מלכהן בתפקיד יו"ר הכנסת מטעם הליכוד לאחר התפטרותו של גנץ מהתפקיד.

יש לציין: אדלשטיין נשא נאום מעל כס יו"ר הכנסת בו טען קבל עם ועדה כי צו מצפונו לא מאפשר לו לקיים את פסיקת בג"צ, ועל כן הוא מתפטר. הסיבה של אדלשטיין לא הייתה נעוצה בתוקפו של פסק הדין, אך כעת עולה שאלה בדבר תוקף הפסק שכאמור, לא נחתם על ידי אחד מהשופטים.

האם אי חתימתו של אחד השופטים והספק שהתעורר בטענה כי אדלשטיין ביזה את בית המשפט תגרום להסרת הווטו שהוטל על ידי כחול לבן נגד מינויו כיו"ר הכנסת?

החתימות בפסק הדין המדובר. חתימתו של פוגלמן (בשורה התחתונה מצד ימין) לא מופיעה

מהרשות השופטת נמסר בתגובה: "פסק הדין תקף. השופט פוגלמן קרא את פסק הדין ונתן אישור בעל-פה לפרסומו ללא חתימה פיזית שלו משום שלא נכח בבית המשפט בעת שפסק הדין שוחרר ביום 23.3.2020 סמוך לשעה 22:00".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
בית המשפט
יהודה | 12-05-2020 13:18
כמו שכבר כתבתי לא פעם הכל מושחת
לא הכל מושחת, בית-המשפט הוא מושחת
יורם א. | 13-05-2020 0:05
נ
2
הזויים
פנחס | 12-05-2020 13:25
גם אם השופט יגיד עכשיו שהוא מסכים, זה יהיה מעכשיו. לכן השופטים האלה שאמונים כביכול על הצדק הזויים בלשון המעטה
3
בושה
אדם | 12-05-2020 13:30
של שופטים לא יודעים מה הם עושים
4
אידלשטיין
שמעון | 12-05-2020 13:35
תמיד בליכוד יש בעייה בהבנת הנקרא של פסקי דין מה לעשות . השופט נתן הסכמתו בעל פה כי הוא מיהר הבייתה לאכול את הארוחה החמה שלו ולא המתין לפסק לחתימה אבל נתן הסכמתו . מה עושים בממשלה שיש החלטה טלפונית יכול לבוא שר ולהגיד לא הסכמתי . אז אנא ממך אידלשטיין תתנצל בפני בית המשפט הוא לציון גואל .
5
בגצ כבר מבוזה, לא היה ביזוי
רוני | 12-05-2020 13:55
אף אחד במדינה לא מאמין שבגצ שופט אמת. אפילו שמאלנים יודעים זאת. בושה וחרפה.
6
מתעסקים בשטויות
רציני | 12-05-2020 14:05
הפסיקו עם השטויות אלה. הוא נתן הסכמה בעל פה זה כמו בכתב. חוץ מזה הוא אחד מחמישה שופטים ,כך שיש רוב לפסק הדין .בעברית זה נקרא דקדוקי עניות.
חתימה חסרה או מיותרת
אילנית | 14-05-2020 14:48
נראה מה יקרה אם תהיה חסרה לך חתימה אחת כשתרצה לקחת משכנתא. כמה יטרטרו אותך . מה זה דיקדוקי עניות ??? יש חוק ויש צדק,והוא תקף לכולם לא רק לימין.גם לשופטי השמאל ,,,,,,,
7
זוטי זוטות. ענין טכני
חשיפה מדהימה | 12-05-2020 14:17
פרס פוליצר
8
מה חשוב?
יופי | 12-05-2020 14:23
מה שהם אומרים חשוב וחוקי. מה שהחוק אומר לא שווה את הנייר שעליו הודפס.
9
גם כך לא היה בזיון בית משפט
יוסי | 12-05-2020 14:27
הנשיאה חיות בעצמה אמרה שמכיוון שהוא התפטר אין יותר מצב של בזיון בית משפט מכיוון שאדלשטיין קבל את פסק הדין כיור הכנסת ואם הוא התפטר מרגע זה הוא לא מבזה את בית המשט זה שאצה להם הדרך ולא יכלו לחכות עד כניסת ההתפטרות לתוקף זה בעיה של בית המשפט שהמציא רעיון חדש (שלא מקובל באף מקום) ואבל איידלשטיין בתכלית לא קיבל שום נזיפה או החלטה לביזיון .... אחרת גם היה חוטף איזה קנס או משהו כזה...... היה נקי ונשאר נקי....
10
בית המשפט והשופטים שמאלנים קיצוניים
ירון שאול | 12-05-2020 14:54
רוב השופטים בבתי המשפט הם שמאלנים קיצוניים שתומכים במחבלים ונתמכים על ידי הקרן להשמדת ישראל וקרן וקסנר ויש כבר עשרות הוכחות מוצקות לכך שאין אפשרות לערער עליהן או להתווכח איתם.השופטים הללו הם הערב רב שיצא עם עם ישראל ממצרים אלו הם צאצאי הערב רב.השם ישמור ויציל ויעזור לנו מהשופטים הללו.
11
אין צדק!!!!
ירון שאול | 12-05-2020 14:56
במדינת ישראל לא היה צדק,לא יהיה צדק,ואין צדק.השופטים הם אג'נדה שמאלנית קיצונית בפני עצמה שמשרתת אך ורק את האינטרסים האישיים שלהם.אין לי אפילו חצי אחוז אמון במערכת המשפט והשופטים בארץ.רובם הגדול מושחתים גדולים
12
המבקר אנגלמן חושב שיעזור לו חנפנות לחונטה
שלמה | 12-05-2020 16:26
זה אלף ואחד דברים שקורים שם והמבקר חושב שאם לא יפתח בבדיקה נגד מנדלבליט יחפו עליו במיוחד אחרי הדו''ח ה''מלטף'' שכתב כהגדרתם עם התקשורת ומערכת המשפט צריך יד קשה
13
ממילא הם קובעים מה החוק
משה | 14-05-2020 15:29
גם אם החוק יקבע חד משמעית שפסק דין שאינו נושא חתימה של שופט אינו תקף הם יחליטו שהוא כן. זה ממש לתת לחתול לשמור על הצדק.
14
שיק או הסכם שחתום בעל פה גם תקף?
ישראל | 14-05-2020 15:38
יאללה שימו צו איסור פרסום על פסק הדין שלא נראה שהוא לא חתום.