אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הלכות יום העצמאות | הרב שמעון בן שעיה

וכי יש ספק כיום למי מאיתנו האם להודות על כך לרבש"ע? היתכן שיהא יהודי שלא יאמר ביום העצמאות הלל גמור בשמחה ובטוב לבב? הרב שמעון בן שעיה על הלכות יום העצמאות

הלכות יום העצמאות | הרב שמעון בן שעיה
  (צילום: גרשון אלינסון/ פלאש90)

בתוככי ימי מגפת הקורונה עוברים אנו דרך יום הזיכרון, בו אנו שואבים השראה ועוז ממסירות נפשם של גיבורי האומה שמסרו נפשם על תקומתה ולאחריו זוקפים את קומתנו ביום עצמאותנו – יום חגה של האומה ומרוממים את המבט לראות את התממשות חזון נביאינו הולך ורוקם עור וגידים, כנסת ישראל מתנערת מעפר של 2000 שנות גלות, השכינה מתחילה לחזור לציון ומכוננת את מלכות ישראל בראשיתה.

במזמור תהילים הנאמר בתפילות יום העצמאות דוד המלך מודה לקב"ה על חסדיו והולך ומונה את הנפלאות שעשה הבורא עימו ועם האומה לדורותיה ובסופו אומר "יראו ישרים וישמחו". וכי רק ישרים ישמחו ומה עם השאר שחסד ה' חופף עליהם וזכו לישועת ה מדוע לא ישמחו אף הם !?

בכל יום אנו מתפללים: 'ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים', וישנה גם תפילה בנוסח של: 'ועינינו תראינה מלכותך': פעמים שאנו מתפללים בלשון 'ראה' ופעמים בלשון 'חזה'.

הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל היה אומר שראיה זו ראייה מוחשית, מה שהעיניים הפיזיות רואות. כשישעיהו מתנבא על הגאולה הוא אומר: "אָז תפקחנה עיני עיוורים" וכוונתו לראיית העין הרוחנית. זהו השלב של תחיית הקודש. הרמב"ם ב'מורה נבוכים' מבאר שפקיחת עיניים היא לא כאשר אדם מתחיל לראות, אלא פקיחת עיניים זה כאשר אדם מבין מה הוא רואה. 'אז תיפקחנה עיני עיוורים' פירושו שכולנו (לעיתים) עיוורים… איננו מבינים את מה שאנו רואים. כך הוא תהליך הגאולה, בתחילה הגאולה היא בדרך הטבע, היא מתחילה בתחיית החול, ואז חסרה ההבנה, העיניים רואות אך אינן יודעות מה הן רואות. לפקוח עינים זה להבין מה הקב"ה מכוון בתהליך, מהי המשמעות של הדברים. 'ותחזינה' הוא מלשון 'חזה', כמו המילה 'חזון' המשמשת את הנביאים. 'חזון' פירושו ראייה רוחנית, פנימית. ועל זה אנחנו מבקשים בתפילה, ותחזינה עינינו בשובך לציון, שנבין את עומק התהליכים של המאורעות בדרכי הגאולה. (סדר תפילת יום העצמאות ויום ירושלים ע"פ שיעורי הרב צבי טאו).

אף לעת הזאת בחבלי גאולתנו רבש"ע מטלטל את עולמינו כפי שלא ראינו מעודנו, מי עיוור ולא יראה את החסד הגדול בתוככי הכאוס העולמי איך מדינת ישראל מהווה מבצר ומגן נדיר עבור עמנו. אך יותר מזה, רואים אנו איך מתפרצים גלי אחריות וסולידיות ציבוריים עבור כל יהודי באשר הוא, בארץ ובעולם, בכך רואים אנו איך הפרטיות נגאלת למבט ציבורי וכללי יותר ואהבת האומה ופרטיה משתכללת. שוו בדעתכם היכן היינו אילו לא היתה לנו מדינה משלנו כפי שהיא היום !? האם זה לא מפלאי אלוקי ישראל !?אשרינו שבדורנו אלוקי ההיסתוריה פוקד את עמו ונחלתו.

וכי יש ספק כיום למי מאיתנו האם להודות על כך לרבש"ע? היתכן שיהא יהודי שלא יאמר ביום העצמאות הלל גמור בשמחה ובטוב לבב !? לכן נשתדל להלך בדרכו של דוד מלכנו שכונן את מלכות ישראל הראשונה, להיות 'ישרי לב' לראות את מעשה ה' הגדול בדורנו ולהודות עליו ונזכה שיקויים בנו "אור זרוע לצדיק ולישרי לב שמחה", וכדברי המלבי"ם "שישמחו שמחה רוחנית ע"י האור האלוקי הזורח בנפשם", לכונן גם את קומת הקודש באומה במהרה.

הלכות יום העצמאות

– יום העצמאות – ראוי לעשותו יום שמחה מערב עד ערב, מנהג נאה להפסיק המלאכה לפני שקיעת החמה, לנעול את בתי העסק להתכונן לחג.

– ראוי ללבוש בגדי שבת ויום טוב לכבודו של היום.

– מצווה להתגלח לכבוד יום העצמאות, נכון לעשות זאת לפנות ערב כהכנה לקראת החג ולא לפני, בנוגע לתספורת, נראה שרק מי ששערו מגודל ואינו נאה לכבודו של יום, יכול להסתפר.

– לעולם לא יעשה אדם שום מלאכה שיש בה מאמץ או טרחה ביום העצמאות אלא אם כן זהו צורך היום עצמו או מלאכת דבר האבד (מלאכה שאם לא נעשה אותה כעת יגרם הפסד גדול). ויכוון את כל מחשבתו ביום זה להודות ולהלל לה' על נפלאותיו ולשמוח בישועתו.

– מניפים את דגל המדינה בערב יום העצמאות לפני שקיעת החמה ונהגו להשאיר אותו עד לאחר יום שחרור ירושלים.

– ככלל, ראוי ללכת ביום זה ארבע אמות חדשות בארץ ישראל, להכיר מקומות יישוב חדשים לקיים מה שנאמר: "סובו ציון והקיפוה" – השנה נבצר מאיתנו לנהוג כך ועל כן נקדיש זמן להתבונן בערכה וקדושתה של ארץ ישראל – ארץ אשר עיני ה' אלוקיך בה.

– נוסח תפילת יום העצמאות מצוי בחלק מהסידורים וכן בסידורים המיוחדים ליום זה. בליל יום העצמאות מוסיפים פרקי תהילים להודיה לה' וכן שרים חלקים מתוך הפיוט "לכה דודי". בסיום התפילה אומרים פסוקי קבלת עול מלכות שמים ותוקעים בשופר.

– לפי פסיקת הרב שלמה גורן זצ״ל מברכים ברכת שהחיינו בליל יום העצמאות בבית הכנסת, וכן נוהגים בחלק מן הקהילות. מכיוון שיש מחלוקת בהלכה זו, נהגו ששליח הציבור או הרב לובש בגד חדש ומתכוון בברכתו להודות גם ובעיקר על נס עצמאותנו.

– לפי הוראת הרבנות הראשית לישראל יש לומר בתפילת יום העצמאות בבוקר הלל שלם בברכה, הלכה זאת נפסקה לכל עדות ישראל.

– ראוי לקיים סעודה חגיגית לכבודו של היום. ויש שהוסיפו נוהג יפה לקשט את השולחן בצבעי כחול לבן ובדגלי ישראל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
אין שכל אין דאגות
חזקי | 29-04-2020 12:48
תגידו זה אמיתי? אפילו בשביעי ש פסח לא אומרים ההל שלם ואתם כמה רבני מחמד מחליטים באיזה שהוא יום בתוך ימי הספירה לומר? ו׳מצווה להתגלח׳ וואוי אין לי מילים
2
היום יום "אבל לאומי" בארץ
אבל גדול בארץ | 29-04-2020 15:46
נקודה למחשבה: לצערינו היום יום אבל לאומי בארץ ישראל!!!!! בגלל זה כל החנויות סגורות. לדוגמה על האבל, מסופר על הכופר המפורסם הרצל ימח שמו וזכרו שהיה מחלל שבת ואוכל נבלות וטריפות ביום הכיפורים, ורצה להקים מדינה חילונית לחלוטין, מדינה נגד הדעת, מדינה ללא כל סממנים יהודיים. הוא רצה לעלות יהודים ארצה על מנת ליישב את הארץ היהודית, ומה עשה? את העולים המזרחיים שהיו שומרי מצוות כמו התימנים והמרוקאים וכו' הרצל שרי הושיבם באוהלים במקומות נידחים יחד עם ראשי הציונות שעשו להם זאת, וקיפחו אותם. הם התייחסו אליהם בזלזול והעבירו אותם על דתם. הציונים חטפו ילדים דתיים מביתם במיוחד תימנים, גזזו להם פאות והעבירו אותם על דתם לגמרי. והעבירו אותם על דתם לגמרי. והעבירו אותם על דתם לגמרי. בנו של הרצל (שהתנצר ביארצייט של אביו!!) מספר: גם כשנעשה אבי מנהיגו של העם היהודי סירב בעצת מקורביו להביא אותי בברית האמונה ולמול אותי. [זה מומר להכעיס - שומו שמים] הלא נעלם מכם שאבי הדליק בכל שנה ושנה את אילן המולד הנוצרי ולא חדל מזה אף בשנתו האחרונה. אבי ציוה על המחנכות שלנו, שיתפללו עמנו בוקר וערב את התפילות הנוצריות. (נגוהות מן העבר,י.נדבה, תא, תשכא, עמ' 69). האם זה לא מספיק? יש גם את דוד בן גוריון ימח שמו וזכרו שאמר דברים אנטישמיים לחלוטין, וכן אוסישקין, וכן חיים וייצמן, וכן כל מנהיגי הציונות שרי. חשבתם פעם מדוע כאשר התרחשה השואה, למה לא פעלו הציונים בארץ בשביל להציל היהודים בשואה בגרמניה? בשנת 1943 כשהיהודים גוועו ברעב בגטאות אירופה, כשאלפים מהם נשלחו בכל יום לתאי הגזים, הכריז הרשע ואיש רע, יצחק גרינבוים 1879 – 1970, מדינאי ופובליציסט מראשי התנועה הציונית בפולין, המנהיג הציוני האחראי על פעולות ההצלה ושר הפנים בממשלת בן גוריון: כששאלו אותי, הלא תוכלו לתת מכספי קרן היסוד להצלת היהודים בארצות הגולה אמרתי - לא!! ואני אומר עוד פעם לא!! לא!! לא!! לא!! צריך לעמוד בפני גל זה, הדוחה את הפעולות הציוניות לשורה השנייה. כשבאים להציע 2 הצעות, הצלת המוני היהודים באירופה או הגאולה בארץ, [הגאולה היינו השואה בארץ] אני בוחר בלי רגע של היסוס את הגאולה-שואה בארץ. ריבוי הדברים על הטבח גורם להפחתת התאמצותנו להגדיל את הכוח העברי בארץ (מתוך בימי שואה וחורבן). גרינבוים היה יכול לתת כספים כדי להציל יהודים מגרמניה, מהשואה ומהגולה, אך לא רצה זאת מכיוון שזה דוחה את הפעולות הציוניות לשורה השנייה, וכמו שאמר: הגאולה בארץ, דהיינו השמד והשואה רוחנית בארץ, היא יותר חשובה מהצלת המוני יהודים מהגולה שהועמדו למוות! כולנו יודעים שראשי הציונות החילונית מהכת המטנופות היו אנשים שרצו להתבולל ושנאו את הדת היהודית ואת הדתיים, כולם היו משומדים בלי שום זיק של יראת שמים, ונגד התורה ונגד אלוקים, ועתידים לתן את הדין בקרוב. על כן אין להם זכות דיבור בכל מה שנוגע ליהדות. נקודה למחשבה: היום זמן חשבון הנפש, והדרך הציונית הוכיחה את עצמה מזמן כטועה ומטעה, לכן רבותי הקוראים, צר לי מאוד, אבל היום זה יום אבל לאומי בארץ ישראל!!!!...... ..... .... .... .. . . . .. .
עין רעה
אתה שפוי? | 29-04-2020 16:15
כל כך הרבה טוב יש במדינת ישראל ואתה יורק עליה. תגיד לי גם על אמא שלך אתה כך יורק. גם על אבא שלך אתה מלכלך. בוודאי אתה גלגול של האנשים שדברו נגד משה רבנו. שבכו על יציאת מצרים. אתה בוודאי מדלג על מודים בכל תפילת יח. אבל אנחנו אומרים מודים. ורוקדים לו ושרים לו. על כל הניסים שהוא עושה איתנו בכל יום. אנחנו הולכים בדרכו של רבי עקיבא ולא מלכלכים על עם ישראל. לא מדברים לשון הרע על אלה שהצילו את עם ישראל
3
אחד במאי בפתח ועדין אין הלכות
ניסים | 29-04-2020 17:22
הרב שמעון .נודה לך אם תפרסם הילכות אחד במאי .
4
לא רב ולא בטיח אין לו תלמיד אחד
בטיח | 30-04-2020 21:16
חי בסרט שהוא רב חוץ מעצמו אף אחד שפוי לא מחזיק ממנו
5
רוב המגיבים פה נשמעים חרדים
נקודה למחשבה | 30-04-2020 22:02
הדיעות של המגיבים פה מצביעים על היותם חרדים. מסקנה: רק חרדים נכנסים לכתבה ששמה מכיל את המילה הלכות