אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נמצא בבידוד? אתה צריך להדליק נרות שבת

מה דין אדם הנמצא באותו בית עם בני משפחתו אך מאחר שהוא חייב בבידוד מפני המגיפה, הוא אינו אוכל איתם ואינו שוהה איתם? הרב שלמה הכט מזכיר שהוא צריך להדליק נרות שבת לעצמו

נמצא בבידוד? אתה צריך להדליק נרות שבת
  (צילום: פלאש90)

השוהה בבידוד ידליק נר שבת בברכה

"הדלקת נר בשבת חובה[1]". כך קבע רבא, וכך נפסק להלכה. והתוספות במקום[2] מפרש שההדלקה היא חובה – במקום הסעודה, שחובה היא שיסעוד במקום העונג (כלומר – במקום מואר היטב).

עוד באותו נושא

עלה ל- 705 נדבקי קורונה: מתוכם 10 במצב קשה

נהגו כל ישראל להדליק נרות לשבת קודש. במשך השנים התבררו ונדונו מקרים מיוחדים: אורחים הסועדים במקום אחד ולנים במקום אחר, בחורי ישיבה, אורחי מלון, משפחות השובתות ביחד ועוד.

מה דין אדם הנמצא באותו בית עם בני משפחתו אך מאחר שהוא חייב בבידוד מפני המגיפה, הוא אינו אוכל איתם ואינו שוהה איתם?

רוב פוסקי ההלכה לא מחמירים מאד בדין ברכות הנר, ומתירים, למשל, הדלקת נרות על ידי מספר נשים באותו בית, בברכה[3].

מצד שני כאשר אדם אוכל במקום שכבר הודלקו בו נרות, וגם יש מי שהדליק נרות בשמו בביתו – אינו חייב להדליק נר נוסף.

נראה פשוט שכאשר אדם שוהה בחדר שלא הודלקו בו נרות. בו הוא אוכל ובו הוא ישן הוא חייב לוודא שתהיה תאורה טובה בעת האוכל ותאורה מינימלית בעת ההתארגנות לשינה, ויברך על הדלקת נרות שבת.

ואם בחדרו לא רצוי להדליק נר ממשי ידליק לקראת שבת את אור החשמל שהוא משאיר לזמן הארוחה ויברך[4].

 

[1] שבת כה:

[2] ד"ה הדלקת

[3] שו"ע או"ח רס"ג סע' ח' וברמ"א

[4] שמירת שבת כהלכתה מ"ג ד'. ונראה שעדיף להדליק פנס עם בטריה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 1 דיונים מיין לפי
1
תגובה לכותב
הנביא ירחמיאל | 20-03-2020 14:30
אדון יקר בתורה לא כתוב להדליק נר של שבת .וגם לא נר של חנוכה .התורה קדושה .היהדות היא לא תורה.היא החלטה של בני אדם .שהיום מראה שהכל מתפורר .אסור פתאום לנשק מזוזה .התורה ציוותה לשים מזוזה בפתח הבית .לא לנשק .הגאונים כאילו ציוו לנשק . הם אומרים להתפלל התורה לא אומרת .היום החליטו לותר על התפילה .הם החליטו מקווה גם זה לא נאמר בתורה נאמר שאישה צריכה להיטהר .הם החליטו איפה .ורק שם התורה אומרת לאכול רק בדץ .קדחת משה אומר לאדום תמכור לי מזון ואני אשלם לך .(אוכל בכסף תשברני ואכלתי .)היהדות פשטה את הרגל מזמן . ועכשיו אלוהים עושה סדר קול באישה ערווה זה לא מהתורה .אי גיס תלמידי ישיבה זה לא תורה זה יהדות .והיהדות היא מלאה אינטרסים של כסף קל שררה וכבוד
היהדות היא לא רק מה שכתוב בתורה
אגב אורחא | 21-03-2020 20:55
אנחנו לא קראים. אתה רוצה ללכת רק לפי מה שכתוב בתורה? אין בעיה תסקול מחללי שבת נואים ונואפות, תקצוץ ידי אישה שבאה לעזור לבעלה ונתנה מכה באשכי התוקף, תשלח את בנך למוות אם הוא בן סורר ומורה שאני אמשיך? יש תורה שבעל פה ולא סתם יש. בנוסף יש הבדלים בין הלכות ובין תקנות וגדרים זה לא אותו דבר. ואגב, אין שום הלכה או דבר דומה לזה בנוגע לנישוק מזוזות - זה בסך הכל מנהג אתה רוצה? תנשק לא רוצה? לא קרה כלום. זה מנהג שיסודו בכבוד ובטיפוח המודעות למזוזה שעל הפתח (וכך גם עם ישוק הציציות)