אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המגזר המחוזר: המרדף אחרי הקול הדתי

כל העיניים מופנות אל הציונות הדתית, שם יש מאגר מנדטים שיכול להכריע את הבחירות. אם פעם רק נתניהו היה נותן עינו בדתיים, היום כולם קופצים על העגלה עם קשית בכיס

המגזר המחוזר: המרדף אחרי הקול הדתי
  צילום: דוד כהן/ פלאש 90

כולם רודפים אחרי קולות הציונות הדתית. כפי שפרסמנו אצלנו בסרוגים, כחול לבן שילשה את התקציב שהיא מתכוונת להשקיע בקמפיין במגזר הדתי לאומי, ליברמן נפגש עם עיתונאים מהמגזר וכמובן הליכוד וימינה רוצים אצלם את הכיפות.

לצופה מהצד נראה כי מי שמחוזר כל כך הרבה הוא בר מזל ובר כוח, אך דווקא זו נקודת התורפה והחולשה של הציונות הדתית. הציבור שגדל וחלוק בנושאים רבים כבר בקושי יכול לשבת במפלגה אחת. ראינו את זה במאורעות השבוע שעבר, איך נדחקו בנט וסמוטריץ' והרב רפי לאותה מפלגה והשאר עטים על העודפים.

עוד באותו נושא

ריבונות או חסינות? והמשימה של ימינה | סיכום פוליטי


9

כי ברור לכולם שבנט קיפל את המיזם לפרוץ לחיבור עם חילונים והרכיב שוב את הבית היהודי בצורה משונה יחד. המיזם הראשוני של בנט הוא לא חיבור טכני, או מתכון לקצירת מנדטים- אלא רבים בציונות הדתית מרגישים שותפות גורל עם חילונים בסוגיות רבות. אלו אנשים שהזהות היהודית שלהם, הקשורה אל המקורות, חזקה מאוד- וזו לא זהות ההלכתית. בשני צדי המתרס יש אנשים עם כיפה ובלי כיפה ששואבים השראה וזהות מהיהדות הלא הלכתית, זו שמחוברת אל הטקסטים, הטקסים והמקורות. אבל המיזם הזה- כל עוד נתניהו בשטח לפחות, כשל. בנט לא אזר אומץ לצאת להרפתקה שוב. גם נתניהו לא נתן לו ברירה.

בנט נאבק להשיב הביתה את אותם אנשים שפרשו איתו, אך כבר יהיה להם קשה לשוב וללכת יד ביד עם סמוטריץ' והרב רפי פרץ (שלו לומר שרבים מן העבר השני זועמים על הדרך והפקרת בן גביר).

כל אלו שוחים במרחב עליו יש מאבק קשה. לרבים מהם הזהות הימנית- ניצית חזקה יותר מהזהות היהודית-דתית. לכן יש כאן שתי נקודות משחק, האחת סוגיית הדת והמדינה- שם יטו לפשרות ולאלטרנטיבות שמציגים כחול לבן ואפילו ישראל ביתנו (מבחינת התוכן, לא ההתלהמות המשסה), אבל הצד השני זה "החיים עצמם"- כפי שהגדיר זאת פעם נתניהו. הביטחון והנחישות במאבק הקיומי על הארץ לא תם ולא חלף, ושם לרובם יש עמדות ימניות.

לכן בנט ינסה להזכיר שליברמן שווה "אי חיסול הניה", ליברמן יגיד שנתניהו מנע זאת ממנו בקבינט ויזכיר את ההסדרה עם עזה בה אשמים הצמד בנט ונתניהו, נתניהו כמו נתניהו תכף מחיל ריבונות על עבר הירדן המזרחי אם צריך, וגנץ רץ לספח את הבקעה.

עכשיו כשתכנית טראמפ על השולחן כחול לבן במבוכה כי כל עוד השיח הוא ביטחוני- ימני היתרון לנתניהו- ובנט, דיבורים על דת ומדינה וחסינות היתרון לכחול לבן.

הציונות הדתית מוצאת שחלק לא מבוטל ממנה יכול לשמש כנשק שובר שוויון בין הגושים- שם יש סטגנציה.

 

פורסם לראשונה בעיתון 'יום ליום'

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
לא למפלגת הנוכלים
אוריאל לוי | 24-01-2020 13:10
ימינה בגדו בחרדים והלכו עם לפיד. בגדו בבית היהודי וזרקו את מוטי יוגב ודהאן. בגדו בדתיים וובנט ושקד תמכו בלהטבים ובכותל ובגיור רפורמי. בגדו בעצמה יהודית והפרו הסכם חתום ברגע האחרון. סחטו מנתניהו שר ביטחון באיום שיבגדו בבלוק ויילכו עם גנץ. וגם קיבלו היתר מהרבנים שלהם להפר הסכם חתום, לשקר ולגנוב למען ארץ ישראל. אחרי כל זהרוצים שנאמין למי שמותר לו לשקר ולהפר ברית.
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 24-01-2020 15:06
מטמאים מטמאים ומשחיתים את עם הקודש בשפלות בטומאה ובסחי של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים.
2
הציונות הדתית צריכה להצביע לעוצמה.
נעמי | 24-01-2020 16:11
אברהם רוזנברג ישר כוח. תמשיך לטפטף ובעה עוצמה תעבור.
3
איך בדיוק המיגזר יכול להכריע ???
שטויות | 25-01-2020 13:09
המיגזר ממילא מצביע למפלגות שבגוש החסינות. מה שיכול להכריע זה רק מעבר של קולות חילוניים מהשמאל לימין או להפך. המגזר מזמן הוא סרח עודף של הליכוד.
כשחלק מהמגזר יחזרו בתשובה מהשחיתות של שוחד
אני | 25-01-2020 19:43
כשחלק מהמגזר יחזרו בתשובה מהשחיתות של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים. אז אכן יהיה הכרעה. ועם ישראל יוכל להתקדם לתוכנית האלוקית של אומה שתפקידה להיות אור לגויים אכן תהיה כזאת. כה פשוט.
4
עזבו שטויות
מרכז | 26-01-2020 12:14
המפלגה שתייצג את הציונות הדתית באמת, בלי אבל, בלי חבל, ככוח משמעותי בכנסת ובממשלה, ימינה. כל השאר, ספין אחד גדול