אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הציונות הדתית: משבר בהנהגה וישיבה על הגדר

משבר מנהיגות עמוק, פיצול ופירוד ואי וודאות להמשך פוקדים את הנהגת הציונות הדתית, האירועים הפוליטיים והחברתיים האחרונים השאירה את המגזר כצופה מהצד, האם זו תקופת דגירה?

אז למה באמת הציונות הדתית יושבת על הגדר?
  הרב יגאל לוינשטיין בהפגנ במוצ"ש בפ"ת (צילום: פלאש 90)

בכל האירועים האחרונים שפקדו את מדינת ישראל הציונות הדתית נותרה מאחור. הרכבת הממשלה היא משחק פוליטי בין הגושים, שם סוגיית חקירות נתניהו, רוטציה וממשלה ליברלית נידונים.

מפלגת הבית של הציונות הדתית כבולה בתוך הגוש, והיא מפוצלת ומפורדת ללא הנהגה דומיננטית.

אפילו הסוגיות המשפטיות אותם הובילו הדתיים בגאון מול בית המשפט העליון, הפכו משחק השזורים בו נימי זכויות אזרח, שיטות חקירה ומעצר. העניין המרכזי של מעמד בית המשפט נשאב כולו לסוגיית נתניהו כן או לא, כשלרוב הציבור ולציונות הדתית  בכללה, אין ידע וראש לעקוב בעניין על כל פלאפון שהוחרם לצוותו של ראש הממשלה.

עוד באותו נושא

גדי טאוב: "שפנים, איפה אתם? עורפים את הימין"


26

הציבור שהוביל את העניין הזה ונבלם בכל עת בידי נתניהו, מסתכל ברובו מהצד. כך גם ההפגנות בכיכר גורן, שעל אף הגעתם של רבני עלי, הם לא נחלת הכלל. מאז העקירה מגוש קטיף הכתומים כבר לא מאמינים בהפגנות. ספק אם יש דגל אחד שמכנס את כולם מלבד ארץ ישראל (את רובם הגדול לפחות). ושם, נכון לעכשיו, הגיליוטינה לא על הצוואר.

הדבר מתבטא באובדן ההנהגה שאנו חווים, שלא לומר ריק, וואקום מנהיגותי. הוא החל במפץ הפוליטי ששלף את האגפים הליברליים יותר מהבית היהודי, שהרגישו שחרד"לים מנהלים להם את המפלגה, וכך גם החשש מפני נתניהו שקיפל בכל עת את בנט דרך רבנים. מאז נראה היה שהצדדים הבינו שאין להם אלא אחד את השני, אך הסתבר שחוץ מהשני יש גם את השלישי והרביעי ואין מה שיאחוז את הציבור יחדיו.

הציונות הדתית גדלה, התעצמה, ונפרדה לקבוצות שונות. קבוצות שכרגע מחנה סוציולוגי אחד מכנס את כולם תחת אותה מטרייה, אך גם שונות מאוד גדולה בין הקבוצות גדולה והולכת. מבחוץ עדיין מצפים לה ומעניקים לה משמעות גדולה. ליכודניקים מאוכזבים שהיא לא מתייצבת לצד נתניהו, שמאלנים מיחסים לכל אמירה של רב, שספק אם עדיין משפיע בכהוא זה על הציבור- סגולות רבות יותר– ומנהלים מלחמת חרמה באפיקים מאפיקים שונים.

המקף המחבר בין הציונות והמודרניות ללאומיות והמסורת- עסוק בוויכוחי פנים ודיונים אינסופיים. בסוגיית הדרת הנשים, בסוגיית נתניהו ובנושאים שונים הוא מפוצל ומפורד. יתכן שזהו זמן דגירה לפני בקיעת משהו חדש, יתכן וזה לקראת פירוד סופי בין הצדדים, או אולי התפוצצות של חלקם לפחות, במרחב הישראלי, כי את התפקיד כקבוצה נבדלת הם סיימו.

גם העובדה שכבר לא עוסקים בסוגיות אידאולוגיות גדולות, אלא נשאבנו לחיי היומיום, ועברנו משברים נוסח פרשת הרב אלון, פיצול ביחס ללהט"ב, צמיחת הפמניזם הדתי ועוד, נותנים עכשיו את פירותיהם.

החינוך המגזרי על אף החלוקה שהייתה תמיד בין חרד"לים ליברלים יותר, נשאר יחסית תחת אותם הדגלים, מסדות החינוך, תנועות הנוער והמוסדות העל יסודיים. הריק הזה נובע ומתקשר לאובדן המנהיגות הכללית שאנו חווים, שעידן פוסט נתניהו מעורר אפילו בהלה אצל אחדים בציבור ממה יהיה.

זו תקופה מאתגרת, לציבור שמייצר טרנספורמציה בין היהדות ארוכת השנים לחיים המדיניים המודרניים. תקופה בה הרשתות החברתיות שולטות בכיפה, ועובדות וחצאי עובדות מוטחות מכל צד בפוזיציה. ולמסתכל מהצד נראה שמתחוללת פה מלחמת כל בכל. תקופה בה ראשית צמיחת גאולתנו והבה נפיץ את האור הגדול, כבר לא מספיקות.

זהו זמן של העמקת בארות כיצחק ולא חפירתם כאברהם ושם קצת יותר קשה ופחות מלהיב. ואולי זה הזמן ליחידים ולא לקבוצה. אולי אנחנו מגזר גדול יותר, שיכול לפנות לכל מיני כיוונים ולא ללכת כמקשה אחת ודברים אחדים.

 

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
מה הקשר בין הציונות הדתית לבצלאל סמוטריץ?
משה יעקבוביץ | 31-10-2019 15:44
רימה את הצבא ניצל את הדחיה לבני הישיבות כדי לדחות גיוס וללכת ללמוד לתואר ראשון במשפטים היה רשום בישיבה והצהיר שתורתו אומנותו כדי לדחותת גיוס וללמוד משפטים ורק לאחר שסיים את התואר התגייס בגיל מאוחר לשרות מקוצר. זה הציונות הדתית? זה הדוגמא לנוער? הרי על העובדה הזו הוא מעולם התנגד עם כל הפה הגדול שלו אז זה הנציג של הציונות הדתית ביום שסמוטריץ חדר לתוך הבית היהודי היה ברור שתם עידן הציונות הדתית האהובה והמוערכת והחל שלב הציונות הדתית המאוסה הדחויה המונהגת על ידי סמוטריץ וחבורת שבע
סמוטריץ נרקומן כבוד
צדק! | 31-10-2019 17:52
קונה תמיכת רבנים בתמיכה כספית לישיבות.
עוד פעם קטנוני ממורמר
צא מהקטנות | 31-10-2019 15:56
אתה מסוגל לראות תמונה רחבה יותר? (זה לפחות מה שכותב המאמר מנסה לעשות) סמוטריץ מייצג ציבור מסוים (כנראה לא אותך) ואותך מייצגים אחרים וכל אחד חושב שהוא הוא הציונות הדתית ואין בלתו. ומנקודה זו תמשיך לקרוא את המאמר... אולי תצליח לצאת מהקיבעון המחשבתי.
2
ציונות דתית
ס.תחמס | 31-10-2019 15:58
ניתוח נכון ומסקנה מוטעית. אתם מותג ואתם נכס אידאולוגי שממש לא סיים את תפקידו צריך להמשיך את ההתיישבות לאורך וגם לרוחב כפי שעושה ולרשטיין. צריך לחנך ציבור שטיסה לברלין בשקל ותשעים אינה באה במקום הרב קוק והרב ברלין וגם החבר סדן ממכינת עלי. צריך להשביח את השיח הציבורי. מדינת ישראל אינה אלונקה על הכתפיים. ישראל היא יצירת מופת. כרגע בתקופה של בימים ההם אין מלך בישראל וכו. וזה הזמן למחשבת עומק .לצניעות. ושותפות
אנכרוניזם , תתקדם !
יהושע | 31-10-2019 20:28
.
3
הכתב החליט שזהו עידן פוסט נתניהו, על סמך מה?
עוד מחלוקת... | 31-10-2019 16:37
הכתב החליט שזהו עידן פוסט נתניהו, על סמך מה?
4
הציונות הדתית סיימה את דרכה
מאוחר מידי | 31-10-2019 16:59
יש חרדים, יש ליכוד, יש שמאל. אין מקום באמצע לרסיסי מפלגות שאין להם שום דבר יחודי.
5
לא על הגדר, בכיס של ביבי.
סרוג | 31-10-2019 17:40
אנחנו מחויבים למושחת מבלפור.
6
האם מותר להיות בכינוס של גברים ונשים?
שאלה לרב יגאל | 31-10-2019 17:51
האם זה לא מושב ליצים,לא צנוע. על זה אמר החכם מכל אדם,דיבורים לחוד ומעשים לחוד
7
מה הקשר בין ציונות לדת???
תעמולה | 01-11-2019 9:47
את הציונות יסדו חילונים גמורים. הרעיון הציוני הוא חילוני. ציונות דתית זה כמו חזיר כשר.