מבחני ההסמכה לרבנות: הנבחנים הגיעו במדים מהחזית - סרוגים

מבחני ההסמכה לרבנות: הנבחנים הגיעו במדים מהחזית

מבין אלפי הנבחנים במבחני ההסמכה לרבנות, בלטו מספר אברכים שהגיעו במדים אחרי שגויסו ללחימה בעזה בסוף השבוע האחרון. לאחר התערבות של ראש ישיבת שעלבים, הרב יחזקאל יעקבסון, תקיים מחלקת הבחינות של הרבנות מועד ב למי שלא יכול היה להגיע לבחינה.

author-image
מבחני ההסמכה לרבנות: הנבחנים הגיעו במדים מהחזית
  חיילים במבחני הרבנות (סרוגים)

מהחזית היישר למבחני הרבנות.

אתמול (א') התקיימו בבנייני האומה מבחני ההסכמה לרבנות של הרבנות הראשית לישראל.

המבחנים להסמכה לרבנות נערכים שלוש פעמים בשנה, בסוף זמן חורף (ניסן), בסוף זמן קיץ (אב) ואחרי סוכות, בבנייני האומה בירושלים. הבחינה שנערכה אתמול היא דחייה של המבחן שהיה אמור להתקיים בחשוון.

בין שלושת אלפי הנבחנים שגדשו את אולמות הכנסים וחדרי האירועים, שם התקיימו הבחינות, ניתן היה להבחין במספרם הבולט של החיילים במדים, שהגיעו עם הנשק לאחר שגויסו בצו 8 בסוף השבוע האחרון.

עבור אותם האברכים, שהגיעו היישר מנקודות הכינוס בדרום למבחן בירושלים, לאחר יומיים של העדר שינה וחוסר לימוד ראוי, הייתה הבחינה בתנאים לא אופטימליים בלשון המעטה.

ל'סרוגים' נודע כי חלק מהאברכים שלמדו למבחנים השונים וגויסו לטובת מבצע 'עמוד ענן' לא הצליחו להשתחרר ולהגיע למבחן. לפי שעה, במחלקת הבחינות של הרבנות הראשית לא מתכוונים לקיים מועד ב' לאותם מגייסים שייאלצו להמתין למועד המבחן הבא בחודש ניסן.

יש לציין כי גם בתקופת מלחמת לבנון השנייה, התקיימו הבחינות של חודש אב, בתוך ימי הלחימה, וגם אז לא ניתן מועד נוסף לאותם אברכים שגויסו למלחמה שנבחנו חודשיים לאחר מכן במועד חשון.

עדכון:

בעדכון שהתקבל מישיבת ההסדר בשעלבים, עולה כי בעקבות פנייתו של ראש הישיבה, הרב יחזקאל יעקבסון, לרבנים הראשיים לישראל סוכם שיתקיים מועד ב עבור החיילים שגוייסו בצו 8 לאחר שיביא אישור על שירות המילואים עם שחרורו.

הרב יחזקאל יעקבסון הסביר את עמדתו שלא יכול להיות שדווקא אלו המתגייסים בעת הזו למען המדינה יקופחו ויפסידו את מועד הבחינה.

טרם התקבל אישור לכך ממחלקת הבחינות של הרבנות הראשית לישראל.

על מנת לקבל "כושר" (הסמכה) לשמש כרב שכונה נדרש המועמד לעבור בחינות ב-6 נושאים מ'שולחן ערוך' חלק 'אורח חיים' וחלק 'יורה דעה', הכוללים הלכות שבת, איסור והיתר, נידה, אבלות וחופה וקידושין. עבור כושר לרב עיר יש ללמוד בנוסף הלכות תפילה, ברכות, סת"ם, שחיטה וטריפות, עירובין, מצוות התלויות בארץ, והלכות יו"ט.

מבחני הדיינות כוללים את רוב חלקי 'שולחן ערוך' חושן משפט ואבן העזר. במבחן נדרשים הנבחנים לענות על שאלות תוך הבאת מקורות מן הגמרא דרך פרושי ופסיקת 'הראשונים' עד ל'טור' ול'בית יוסף' עם הכרעות ה'אחרונים' ונושאי הכלים על ה'שולחן ערוך'.

את תגובת מחלקת הבחינות של הרבנות לא הצלחנו להשיג עד לשעה זו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
למען הדיוק - אחרי מלחמת לבנון השניה מועד המבחן נדחה
מרדכי | 19-11-2012 11:19
מר"ח חשוון לר"ח כסלו - בגלל הכמות הגדולה של מגוייסים.
2
אתם לא מעודכנים...
ישיבת ההסדר שעלבים | 19-11-2012 11:28
ראש ישיבת ההסדר שעלבים, הרב יחזקאל יעקבסון פנה בנושא לרבנות הראשית בעקבות גיוסם של אברכי הישיבה לחזית הדרום. הרבנות התחייבה בפניו כי יתקיים מועד ב' לכל מי שהיה במילואים בצו 8.
3
החייל שמצולם כנבחן לרבנות חבוש כיפת קליפה הלזה יקרה רב?
ישורון | 19-11-2012 13:50