אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אנחנו חייבים להבין את הפחד של החילונים

למרות שהם מגזימים עם קמפיין ההדתה, ולמרות שהחברה הישראלית רחוקה מהמקום שהם חושבים שהיא נמצאת בו, חייבים להבין ולהכיר בפחד ובחשש שלהם. חלקם נמצא ממש בהיסטריה. במצב כל כך עדין ונפיץ, מנהיגינו הפוליטיים חייבים להיות רגישים וזהירים מאוד בהתבטאויות שלהם

אנחנו חייבים להבין את הפחד של החילונים
  להבין את הפחד של החילונים. הרב גורדין (צילום: ללא קרדיט)

51 אמנים ישראלים התכנסו בשנת 1985 והקליטו שיר משותף למען ילדים פגועים; 'עם אחד, שיר אחד'. כמעט כל השמות הגדולים של עולם המוזיקה השתתפו בפרוייקט, מיטב אמני הרוק, הפופ, מוזיקת הנשמה, והמוזיקה המזרחית. למרות הגיוון הרב, בתחום אחד הייתה אחידות. כולם היו חילונים.

עשר שנים מאוחר יותר, בשנת 1995, הוקלט שוב שיר משותף של אמני ישראל; 'כתונת פסים'. ושוב כונסו זמרים מובילים מכל הגוונים, ושוב כולם (למעט כותב השיר, מאיר אריאל, שמאוחר יותר התברר שהיה אז דתי בסתר) היו חילונים. לא הייתה זאת הדרה מכוונת, באותה תקופה לא ניתן היה למצוא במיינסטרים התרבותי אמנים שומרי תורה ומצוות.

חצי יובל חלף והקערה התהפכה. בתוך עשרים וחמש שנים השתנה לבלי היכר אופי התרבות הישראלית. השינוי התרבותי בא לידי ביטוי גם בכמות עצומה של זמרים שומרי תורה ומצוות (רשימה חלקית – אהוד ואביתר בנאי, אריאל זילבר, ישי ריבו, חנן בן ארי, אתי אנקרי, שולי רנד, עמיר בניון ועוד ועוד) וגם בנוכחות משמעותית של הקב"ה והיהדות בשירים מובילים (השיר שנבחר על ידי רשת ג' לשיר העשור האחרון – היה 'מי שמאמין לא מפחד', בתוך החמישיה המובילה היו עוד שני שירי אמונה).

השינוי התרבותי המהיר והחד הזה מאיר באור אחר את פסטיבל 'ההדתה' ההזוי שאנו נמצאים בעיצומו. רבים מאחינו החילונים מרגישים שגונבים להם את המדינה. חבר חילוני אמר לי לאחרונה שהוא מרגיש גלגל חמישי בתוך החברה הישראלית. 'היום לאדם שאינו מאמין בא-לוהים אין סיכוי להיות שר', טען באזניי.

למרות שהם מגזימים, ולמרות שהחברה הישראלית רחוקה מהמקום שהם חושבים שהיא נמצאת בו, חייבים להבין ולהכיר בפחד ובחשש שלהם. חלקם נמצא ממש בהיסטריה. במצב כל כך עדין ונפיץ, מנהיגינו הפוליטיים חייבים להיות רגישים וזהירים מאוד בהתבטאויות שלהם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
24 תגובות - 18 דיונים מיין לפי
1
פעמיים כי טוב
אני | 22-10-2019 18:11
בתור משיכה לאומנות אמונה צריכה להתאים עצמה בגבורה להוויה של המאה 21. הבנתי שכן אמונה היא רלוונטית ועוד איך . האפשר. כן בהחלט. אמונת הנבואה. לא להרתע לפחד כי כולנו עם אחד וכבר לא בגלות. התנך קובע שהאמונה חייבת להישתלב בהוויה להשפיע .מיגדר הגטו זה לגלות לא לפה. אמונת הנבואה כזו. מיכל טוב ושופעת ויצירתית. אמונת הנבואה באומנות התפילה השירית. הנה אני משלבת. אוהבת עד מאוד את רוק חגורת התנך הנוצרי עיברי ונוסעת בשירה מיסטית בין חלקי הכוונות. לנרד סקינרד להקת רוק מישם יחד עם פרנקי זאפתטה הצרפתי המעופף המדהים כל כך. עיבריות רבותי עיבריות תנכית נבואית. בבקשה הנה נבואה. סינכרוניזציה שילובית שממש ממחישה לי בשניהם את אליהו הנביא את דבורה הנביאה המעופפת העוקצנית הלוחמת וחיילת ושופטת ברוח הנבואה. זו החוכמה. הנגישו אמונה להמון ובעיקר לאכות שבעולם ההשכלה הצעירונים. זוהי אמונת המאה 21 משווה ויכולה. כמה עצום ורב כח עולם האומנות ותרבות. יש להקים לתחייה את התנך מאספקלריית הנבואה וליישם בכל תחומי החיים. אמונת הנבואה היא אמונת המאה שלנו במיוחד היום. מושכת אטראקטיבית השראתית ותואמת כי היא פנטסטית כמו המאה שלנו וגם מתאימה לכולם. נשים גברים ילדים גויים .
חילוני שמאלני חצי יהודי.
עידו 2 | 23-10-2019 0:37
חילוני רגיל, אם ימשיך להתחלן. אין מה לעשות אתו
2
כל היום: "אנחנו צריכים להבין את החילונים"...
מרא דאתרא | 22-10-2019 18:33
כב' הרב המדינה הזו גם שלנו - אנחנו לא חייבים להשביע את רצונו של הפריץ החילוני ולכשכש בזנבותינו. אנחנו כאן - נקודה. וגם הם צריכים להבין את זה.
3
עד כאן שיטת הגוש
יעקב | 22-10-2019 18:57
עושים שימוש לחילונים
4
אין פחד אלא שנאה של שמאלנים
יוסף, ירושלים | 22-10-2019 19:00
אין כאן שום פחד של חילונים. יש כאן שנאה תהומית של 10 אנשים שמאלנים קיצונים בעיתון הארץ נגד עם ישראל, נגד צהל, וגם נגד הציונים הדתיים. את החרדים הם אוהבים כי אינם משרתים בצבא. הגיע הזמן שנבין עם מי יש לנו עסק, ואין צורך להתחנף להם.
5
צ
יהודי | 22-10-2019 19:03
ד' יעזור לך
6
אולי
עא | 22-10-2019 19:21
אנחנו צריכים פחות לחשוב איך מסתכלים עלינו ולחיות את החיים שלנו על פי השקפתנו מבלי שנסתכל על איך מסתכלים עלינו אפשר לראות את זה בצורה הכי ברורה אצל החרדים שחיים לפי אמונתם ללא פחד והם יותר מצליחים לסחוף אליהם אנשים מאשר אנחנו שמזגזגים לציבור החילוני
7
אולי תנסה קצת פחות " להבין" את שונאי התורה
ישראבלוף | 22-10-2019 19:26
וקצת יותר להבין את התורה עצמה
8
זה לא מצדיק הסתה והשמצות מצד החילונים
ציוני דתי | 22-10-2019 20:31
אם כל הכבוד, זה לא מצדיק הסתה כלפינו... אם בסופו של דבר ירימו יד על דתיים, וישרפו בתי כנסת. לפיד וליברמן יהיו אחראים. והגנרלים ששותקים: בוגי, גבי, וגנץ, ברביבאי ושטרן. יצרכו לתת הסברים. לא מבין איך אלעזר שטרן וחילי טרופר תומכים בהסתה כלפי האחים והאחיות שלהם. בעיני חילי טרופר לא איש חינוך. הפרצוף האמיתי מתגלה עכשיו- בשנאה כלפי הדתיים כחול לבן וליברמן לא ינצחו
9
אנטי דתי =אנטי יהודי
נחמה | 22-10-2019 21:34
הרוב החילוני לא מסוגל לקבל את יהדותו.הוא גם לא מסוגל לכבד את היהודי שומר המצוות.האשה החילונית שגם שמאלנית תשמח להסתובב בשכונה חרדית בלבוש חשוף ומתגרה .לעומת זאת בסביבה מוסלמית היא תתלבש בצניעות ואפילו תכסה את שער ראשה.בקצור אנטישמית.עוד לא נגענו בתורה.מי שלא מכיר בחשיבות מקום התורה בחייו של העם היהודי ,אינו יכול להשתייך לארץ ישראל.התורה היא הקושן שלנו,בלעדיה אין לנו שום זכות על ארץ ישראל.החילוני האנטי דתי צבוע ובורח מיהדותו.
10
נכון מאוד
גוליבר | 22-10-2019 22:13
נכון שהרבה מההתלהמות לא נובעת משנאה אלא מפחד. אז צריך לקיים הלוך להרגיעו ישראל לשני הכיוונים - שהדתיים לא יפחדו מכפיה חילונית (עע דינה זילבר) והחילונים לא יפחדו מהדתה
11
עם ישראל חוזר ליהדותו!
יהודי | 22-10-2019 23:05
מקום המדינה - ועוד לפני - הדירו שומרי תורה,ורצו אי ללא תורה! כעת- חוזר עי למקורו, בה, אז מה הפחד?!!!!!
12
מי באמת הגנב ומי צריך לפחד
צחי | 22-10-2019 23:11
החילונים גנבו את ארץ ישאטל מיהודים שומרי תורה ומצוות שהיו אן הרכה לפניהם מכיוון שבןגוריון ידע את האמת שהוא וחבריו הם הגנבים הוא הסכים לסטאטןס קוו, ועכשיו בא דור אשר לא יודע כלום בהסטוריה של עם ישראל, וצועק הדתה וכדומה, אך האמת שיהודים שומרי מצוות הם הנרדפים.
13
תקוות חנף תאבד
אלי | 23-10-2019 6:53
אסור לפרגן לחילונים = שמאלנים = רשעים עפ היהדות. השמאל הנבער נחשף במערומיו במערומיו. וזה ממש ככה. לשמאל אין מה להציע לעם ישראל. כולם בוגדים רשעים ואנטי יהודים... להערכתי אפילו אנטישמים. תיפח רוחם ונשמתם תישרף חייתם. יעלו בתוהו ויאבדו כל אויבי השם
14
כבוד הרב גורדין אולי תלמד משהו
המיואש | 23-10-2019 9:16
מישיבת מרכז הרב? מתי לאחרונה שמעת שם מישהו שמתבטא על משהו אקטואלי? אני לא בא לסתום לך את הפה אבל הבעיה שכל דבר שאתה והרב בזק מפרסמים גורר כעס ועצבים אנחנו היינו כמעט 60 שנה הסחבות שלהם וזהו ונגמר, הזמרים שנהייו טאלאנטים זכו לכך בזכות ולא בשום חסד למעט סיעתא דשמיא לכן אולי קצת יותר שקט בגזרת גוש עציון יועיל מאוד
15
אכזבה מהתגובות
יעקב | 23-10-2019 10:03
ברור שאיננו מתנצלים על דרכנו,אך אם ישנה תחושה קשה במגזר החילוני עלינו,מחובתנו לעשות חשבון נפש.לטעמי, אנו צריכים לגלות הרבה ענווה בהליכותנו ולראות את הטוב והחיובי גם אצל מי שרחוק מאיתנו. רק כך נוכל להיות גם משפיעים ולהחדיר יותר ויותר מערכנו היהודיים.
המפלגה הגדולה רוצה ברובה דבר אחד
המיואש | 24-10-2019 19:53
להעיף את ביבי זה מה שהכי דחוף למנדטים של כחול לבן יותר מכל ביטוי דתי שהוא אם תחלק אותם לפי דתופוביה כבר היא לא תהיה המפלגה הגדולה ביותר
חשבון נפש לאומי
יעקב | 23-10-2019 20:55
בואו נפסיק עם הדמגוגיה. עובדה היא שהמפלגה הגדולה היום היא כחול לבן שקוראת תגר על אופיה היהודית של מדינתנו. אל תתייחסו למפלגות השמאל הקיצוניות - שם זה חולני פתלוגי, אבל כשציבור כה גדול דוחף לשינוי אופיה היהודי של מדינתנו, זה מחייב אותנו לבחינה עצמית לא להשקפותנו אלא לדרכי הביטוי והיחס כלפי צבור הממלכתי.
לפי שיטתך, אם הגויים סבורים שאנחנו אופים מצות
שי | 23-10-2019 12:37
עם דם של תינוקות נוצריים, עלינו לעשות חשבון נפש? להבדיל, לחילונים שהתרחקו מיהדותם לגמרי, יש פרונויות ותסביכים שלא קשורים לציבור הדתי כהוא זה. פעם הם שנאו את החרדים, היום גם חלק מהציבור הסרוג מחוץ לקונצנזוס, ומחר החילוני המצוי יבקש לאסור שימוש בסידורי תפילה בגלל היעדר הפלורליזם בברכות השחר.
תלמד תמיד יהיו כאלה שיחששו
המיואש | 23-10-2019 11:31
בחלק ה00מולני של החילונים תמיד תהיה תחושה קשה כשאנחנו מצליחים כי המגמה שלהם היא יותר חילון וכמה שפחות זהות יהודית למדינה וסממנים יהודיים למדינה היהודית לכן תרגיע אתה ושאר הציונות הדתית כמו הרב גורדין שנלחצים מכל עיקום אף 00מולני
16
אנטישמיות
נועם | 23-10-2019 10:58
יש לזה שם,אנטישמיות בתוך המדינה היהודית יהודים מול יהודים.זה לא אנטישמיות בגולה הגויים מול היהודים.לכן זה מזעזע והדעת לא יכולה לסבול זאת.היות והרוב במדינת ישראל הוא חרדי,דתי ומסורתי,צריך להוקיע ולהקיא מקרבנו את המיעוט,המחליא את המדינה.
תגובה
לאון | 23-10-2019 18:03
ביום שתוקיע את השאר, ישראל תחדל מלהתקיים .
17
החילונים שכחו מה זה להיות יהודים, זה הכול
שי | 23-10-2019 12:31
קחו את ספרי הלימוד של מערכת החינוך הכללית שיצאו בשנות ה-60: תראו ציטוטים מהתנך, שירים על בית המקדש וכיוצא באלה. בארץ התקיים פסטיבל הזמר החסידי, שמלחיניו, זמריו ומשתתפיו היו חילונים. להתחתן? רק ברבנות, אף אחד לא חשב על אופציה אחרת. אלא מה, הבנים של חילונים בעלי זיקה למסורת כבר היו חילונים נטולי אותה זיקה. ואילו הילדים שלהם הפכו לאוטו-אנטישמים שנלחמים בהדתה המומצאת.
18
כמו שהפחד מהאסלם אינו היסטריה כך הפחד שלנו
אשרי הירא מפניכם | 23-10-2019 14:00
מהמיליטנטיות החרדלית-חרדית המייצגת עולם הסותר את מיטב ערכינו