אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סמוטריץ נגד המשנה ליועמ"ש: "מערער משילות"

במכתב חריף ששיגר שר התחבורה הוא תוקף את המשנה ליועמ"ש קמינץ שהורה למנכ"ל משרד רה"מ לאכוף את פינוי המאחזים: "החלטת המערכת המשפטית לאמץ עמדת שמאל משפטית קיצונית ביחס ליהודה ושומרון החלטה פוליטית"

סמוטריץ נגד המשנה ליועמ"ש: "מערער משילות"
  צילום: יונתן זינדל פלאש 90

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' שיגר היום מכתב חריף אל מנכ"ל משרד ראש הממשלה ובו הוא קורא לו ולרה"מ נתניהו להדוף בשתי ידיים את מה שהוא מכנה "ניסיונם של המשפטנים ליטול לעצמם סמכויות לא להם, בניגוד לחוק ולדמוקרטיה, ולסרב להתפרק מאחריותו ומסמכותו על הבניה ביהודה ושומרון"

הרקע לדברים הוא מכתב שכתב המשנה ליועמ"ש ארז קמיניץ ופורסם ב"גלובס", אותו העביר למנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ, ובו הוא מבקר קשות את פעולותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון.

במכתב כותב קמיניץ כי "לאחרונה אירעו מספר מקרים שבהם גורמים בדרג המדיני במשרד הביטחון פעלו באופן יזום להקפאת הליכי פיקוח ואכיפה שנועדו למנוע ביסוסה של בנייה בלתי חוקית".

קמינץ קובל במכתבו כי נתניהו והדרג המדיני תחתיו חרגו מסמכות בהתערבותם במדיניות האכיפה בכך שהעניקו ארכות לפינויי מאחזים ביהודה ושומרון, דבר "החותר תחת שלטון החוק" לדבריו. והוא הורה למנכ"ל משרד רה"מ להמשיך את הליכי האכיפה שסיכל הדרג המדיני באיו"ש.

פוקד עליך משל היית אחרון העובדים

"עוד בטרם אתייחס לתוכן המכתב אינני יכול שלא להביע את דעתי באשר לסגנונו", פתח סמוטריץ' במכתבו הנגדי. עו"ד קמיניץ פוקד עליך לפעול משל היית אחרון העובדים הכפופים לו ולא מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הפועל כאיש אמונו וכזרועו הארוכה של ראש הממשלה ושר הביטחון. סגנון זה מבטא בעיית משילות קשה ואבדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות שכזה".

לדברו של שר התחבורה "תוכנו של המכתב מופרך משפטית, נשען על תיאור מעוות של המציאות, ומערער אחר יסודות המשילות, הדמוקרטיה ושלטון החוק".

"כל מי שיד ורגל לו בנעשה ביהודה ושומרון יודע שכפיפותו זו של הדרג הצבאי לדרג המדיני ביהודה ושומרון אינה נעצרת בתחום הפעילות המבצעי-ביטחוני אלא שוזרת גם את פעילותו האזרחית של המפקד הצבאי לכל אורכה"

"ההתיישבות ביהודה ושומרון היא מדינית באופיה ורחוקה מלהתנהל בכלל היבטיה בצורה "מקצועית" רגילה כפי שמקובל בגבולות הקו הירוק. כלל הליכי התכנון והבניה מנוהלים ומפוקחים באופן הדוק על ידי הדרג המדיני ועל בסיס שיקולים מדיניים, והדרישה כי הליכי האכיפה כנגד ההתיישבות הישראלית לבדם יהיו נטולי זיקה מדינית תביא לתוצאה מפלה, לא הגיונית ולא הגונה."

סמוטריץ' אף מזכיר את ההימנעות מפינוי אל אחמר כדוגמה לשיקולי מדיניות שנכנסו לפן המקצועי ומוסיף, "אי אפשר גם להתעלם בהקשר זה מניסיונם של היועץ המשפטי ואנשיו לסכל החלטות של הממשלה והכנסת, שביקשו להסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון וחוקקו לשם כך בסמכות וברשות את חוק ההסדרה."

"החלטת המערכת המשפטית לאמץ עמדת שמאל משפטית קיצונית ביחס ליהודה ושומרון", מוסיף סמוטריץ ואומר, "בה בעת שישנן עמדות משפטיות אחרות חזקות, מבוססות ומאוזנות בהרבה, היא החלטה פוליטית שגוזרת את היחס של המערכת הזו להתיישבות כולה כבר שנים רבות ומביאה להצרת צעדיה בכל דרך. לא ניתן לקבל את הניסיון של עו"ד קמיניץ לשוות להחלטות הדרג המדיני הנוגעות להתיישבות ביהודה ושומרון ניחוח פוליטי ואילו להחלטותיו בעניין ארשת משפטית "מקצועית ואובייקטיבית".

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
מכתבו של סמוטריץ
יהודה | 16-10-2019 18:02
ישר כח.
2
המשנה ליועץ
פנחס | 16-10-2019 18:24
למה לא נזעק השמאלן, כשראש הממשלה מעכב את פינויאום אל חיראן? שם מותר? או בגלל שהם ערבים.
3
לפטר את קמיניץ ויפה שעה אחת קודם .
משה | 16-10-2019 18:34
4
אבל סיפרו לנו ששקד עשתה מהפכה?
Ready or Not | 16-10-2019 18:47
אז סיפרו...
5
כל הכבוד סמוטריץ
יוסי | 16-10-2019 18:48
אוהב את התגובה החריפה שלך. יישר כוח
לא אחיתופל
המיואש | 22-10-2019 19:13
לא בגלל שבתקשורת אמרו לא חוקי אז זה לא חוקי אין לך ולשאר חבריך ה00מולנים אף מושג על הדין ביהודה ושומרון ובעצם אין דין כזה לכן זה שתחזור על זה שלא חוקי זה לא יהפוך ללא חוקי ככל שנקדם למדינת ליבך את הריבונות על ישובי יוש כך החוקיות של כל היישובים תסתדר מייד
למיואש
התמים | 17-10-2019 6:52
הבתים שמבקשים להרוס נבנו ללא שום אישור רשמי ופעמים רבות ללא רכישת הקרקע. אל תיטעה ואל תטעה.
אחיתופל להזכירך ביהודה ושומרון
המיואש | 17-10-2019 4:51
אין חוקי תכנון ובניה ברורים תמיד איזה פקידון שדון יכול להחליט בהחלטה שרירותית להרוס למישהו את הבית גם אחרי 'כל האישורים' ביום שיטיסו את המנהל האזרחי מיישובי יו'ש יהיה על מה לדבר כן חוקי או לא חוקי
נכון
התמים | 16-10-2019 19:35
כל הכבוד למי שמגבה הפרות חוק. הרי מדובר בבנייה ללא אישור, במקרים רבים ללא רכישת הקרקע, ומתוך נסיון לכפות על המדינה מהלכים שלא היא יזמה ושהיא לא חפצה בהם. אם מדובר על ראייה מדינית - על המדינה להחליט היכן לאפשר בנייה והיכן לא, ולא כל ארחי פרחי יחליט על דעת עצמו. אם מדובר על ראייה משפטית - ברור שמדובר בבנייה ללא כל היתר. אז מי שמערער את המשילות זה מי שרוצה משילות כביכול, המנוגדת לחוק ולא מי שרוצה לאכוף את החוק גם באיוש. עדיף לומר בפה מלא : אנחנו רוצים לבנות בכל מקום שמתחשק לנו ולעזאזל עם רצון המדינה וציוויי החוק. אל תתיפייפו ותדברו על משילות. דברו על עבריינות פשוטה וברורה.
6
יוצאים נגד משפטן שקורא לשמור את החוק!
שי | 16-10-2019 19:21
הגענו נמוך מאוד.... גם לראש הממשלה אסור לעבור על החוק, למרות שכנראה נתניהו כבר הצליח לאלף את תומכיו, והם מוכנים להתעלם מעבירותיו. בושה לציונות הדתית המוסרית שכבר מכרה את נשמתה לאיש המאוד לא מוסרי נתניהו תמורת כמה הישגים פוליטיים.
7
יש לבעוט בפרצופו המתריס של הפקיד המשפטי העלוב
פעל יפה הסמוטריץ | 16-10-2019 19:29
המלחמה בפקידים השמאלנים הקטנים והבזויים של המערכת המשפטית שמנסים בכח לעצב ולהנדס אותנו, היא החשובה בדורנו, יותר חשובה מהמלחמה באויבנו.
הנה זה שחושב שאנחנו בארהב
המיואש | 17-10-2019 4:55
שברור לו שהממשל והפקידים רוצים את טובת המדינה, אבל מה לעשות שאוכפי החוק בעיקר אוכפים לפי האינטרס הפוליטי שלהם, ושלך כמו שמשרד החוץ תומך בתומכת bds אחינועם ניני לא נולדנו אתמול אחיתופל
לא מבין
התמים | 16-10-2019 20:37
מי שרוצה לאכוף את החוק - ראוי לבעיטה בפרצוף ? מדובר באכיפת חוק כנגד עבריינים : אנשים שבנו ללא היתר, פעמים רבות מבלי לטרוח לקנות את הקרקע, בניגוד למדיניות הממשלה ובנסיון לכפות על המדינה את דעתם . לא צריך לפעול נגדם ? מדוע צריך לבעוט במי שרוצה לאכוף את החוק ? מתי התהפכו היוצרות ועבריינים נהפכו לראש בעוד שומרי החוק נדחקו לשוליים ? אם המדינה הייתה רוצה לבנות במקום פלוני - היא הייתה בונה. אם המדינה החליטה לא לבנות - מדוע היא צריכה להיכנע למי שעל דעת עצמו וללא היתר בנה שם ? עמישראל איבד את הצפון, את הפוקוס ואת המצפן המוסרי שלו. סיגלנו לעצמנו חשיבה של מאפיונרים ולא של אזרחים שומרי חוק.
8
סמוטריץ ותומכיו הם אסון טבע ובושה למדינה
חי | 16-10-2019 19:46
פישר קטן עושה מעצמו אלוהים, המושל במדינה דמוקרטית הוא לא מעל החוק אלא אם כן הוא פושע או נוכל.
9
אבל סיפרו שאם סמוטריץ יהיה בממשלה הכל יסתדר
שריקי | 16-10-2019 19:53
אז מה ? סמוטריץ שוב מתגלה כאחד שרק לדבר הוא יודע?
הספינים של סמרטוטי,לא עובדים.
סמרטוטי והספינים | 16-10-2019 22:15
סמורטוטי חולה כבוד,יושב בממשלה ששר המשפטים הומו,וכל הסיפורי פוגי על המהפכה ששקד עשתה במשפטים,מתפוצצת לנו בפנים,פעם אחר פעם,המהפכה היחידה ששקד עשתה ,היא הקשרים המפוקפקים עם אפי נוה ,שכולם מחכים להדלפה,לקרוא מה כתבו אחד לשניה,בושה וחרפה,להעיף את סמרטוטי .
10
סמוטריץ הפיל את הימין,השתין מהמקפצה
סמוטריץ נרקומן כבוד | 16-10-2019 22:11
עם הגאוה והטימטום שלו,הפיל את ביבי,הפיל את הימין,לחץ להכניס את בנט ושקד למרות שידע שהם יברחו עם המנדטים והתקציבים, מי שהשתמט מצהל עם קומבינות והלך ללמוד משפטים במקום להיות בכולל,צריך להדיח את סמוטריץ ,למרות שהוא קונה תמיכת רבנים בתקציבים,עע הרבנים דרוקמן ופנדל,שעושים כל מה שסמוטריץ מצוה עליהם.
11
כל הכבוד ליועץ המשפטי שעומד על קיום החוק.
צפוני | 17-10-2019 7:23
חבל שיש שרים קיצוניים שמטיפים להפרת החוק.
12
הפקידונים
ניסים | 17-10-2019 7:57
על אזה חוק הם מגינים על חוקי סדום ועמורה