אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הסטודנטים ארגנו הופעה בהפרדה; הרבנים פסקו: אסור

אגודת הסטודנטים של 'מכון לב' ו'מכון טל' ארגנה אירוע לפתיחת השנה בהפרדה. בהנהלת 'מכון לב' ברכו את האגודה על היוזמה, אך רבני 'מכון טל' אסרו את ההשתתפות בגלל הערוב בין המינים.

הסטודנטים ארגנו הופעה בהפרדה; הרבנים פסקו: אסור
  אסור ללכת. אהוד בנאי (פלאש90)

פרסום ראשון

אתמול (ד') התקיים אירוע פתיחת שנת הלימודים של המכללות הדתיות בירושלים.

את האירוע ארגן "פורום אגודות הסטודנטים הדתיים" המאגד את רוב המכללות הדתיות בירושלים,כשרוב הסטודנטים החברים בו הם תלמידי מכון לב ומכון טל, שני הקמפוסים של בית הספר הגבוה לטכנולוגיה (בג"ט) לבנים ולבנות (בהתאמה).

הערב נפתח בשיחה מפי הרב אריה שטרן, המועמד לרבנות הראשית בירושלים, והמשיך עם הופעה מלאה של אהוד בנאי, כשבין לבין יתקיים יריד דוכנים לטובת הסטודנטים.

על פי המארגנים, האירוע שיתקיים במלון רמאדה בירושלים, יהיה בהפרדה מלאה, כשבאזור מסוים יהיה מקומות ישיבה לזוגות נשואים.

למרות שיעור התורה ולמרות שאהוד בנאי הוא זמר המתקרב ליהדות, ואף חובש כיפה, מספר ימים לפני קיום ההופעה, נתלו מודעות בקמפוס 'מכון טל', החתומות על ידי רבני בית המדרש הרב ערן טמיר, הרב יעקב שמעון והרב חגי לונדין ובהן 'גילוי דעת תורה' האוסרות השתתפות בערב של אגודת הסטודנטים.

אין שום היתר

ב'גילוי הדעת' שהגיע לידי 'סרוגים' נכתב "לאור הפניות הרבות של תלמידות מכון טל בשאלה האם מותר להשתתף במסיבת פתיחת הלימודים במלון רמאדה כאשר האירוע משותף לבנים ובנות עם הפרדה.

ולאור העובדה שנאמר בשם הרב יעקב אראל שליט"א שכביכול הוא התיר את האירוע, פנינו לרב אריאל שליט"א והוא ביקש לפרסם שמה שהוא אמר לנציגת אג"ס הוא שאינו מתערב במדיניות המכון, ואינו מוכן לפסוק הלכה בנושא זה משום שהוא עניין פנימי."

בהמשך כותבים הרבנים כי הרב אריאל המליץ לרבני המכון לפרסם דעת הלכה בנידון, ולכן הם כותבים:

"מוסדנו הוא מוסד תורני שהוקם במטרה לאפשר לתלמידיו התאמה בין הלימודים לבין קיום מצוות התורה, לא רק בדיניה אלא ברוחה ומגמתה הכללית של התורה. מדיניות המכון מאז הקמתו היא לא לקיים פעילות משותפת בין בנים ובנות."

מגמת התורה מחייבת קיום לימודים קל וחומר מסיבות במקומות (קמפוסים) נפרדים כמו שנוהגים באולפנות, שירות לאומי, מדרשות ומכללות. כבר פסק בזמנו מרן הרב צבי יהודה קוק זצ"ל על איסור פעילות בין בנים ובנות וזה לשונו: "אין שום היתר ובוודאי יש למחות להתאמץ ולתקן".

את המכתב מסיימים הרבנים: "לכן באנו להבהיר את דעתה של תורה שאין להשתתף בפעילות מסוג זה."

גילוי הדעת של רבני 'מכון טל' (סריקה, סרוגים)

ההנהלה מגבה את הסטודנטים

לא רק רבני 'מכון טל' פסקו שלא ללכת לאירוע, גם בבית המדרש של 'מכון לב' הורו שלא להשתתף באירוע. מודעות על ההופעה שנתלו בבית המדרש הוסרו כמעט באופן מיידי.

קיום האירוע במלון רמאדה ולא בתוך אחד הקמפוסים, נובע מניסיון העבר, כשלפני שנתיים בוטל על ידי רבני בית המדרש, אירוע דומה של אגודת הסטודנטים שהיה אמור להתקיים בתוך קמפוס 'מכון לב' כיומיים לפני קיומו, בשל העירוב בין בנים ובנות.

עם זאת, בהנהלת 'מכון לב' דווקא מגבים את האגודה. בהודעה ששיגר מנכ"ל 'מכון לב', שי גלבוע, בעצמו בוגר בית המדרש של המכון, לעובדי המכון הוא משבח את אגודת הסטודנטים על קיום האירוע.

יוסף, בוגר 'מכון לב' אמר ל'סרוגים' כי העימות בין אגודת הסטודנטים לבית המדרש, הוא חלק ממאבק על צביונו של בג"ט. "יש כאן ניסיון של ההנהלה החדשה במכון לקבוע עובדות בשטח נגד בית המדרש, תוך שימוש באגודת הסטודנטים".

"מי שבא למכון לב יודע שהוא צריך להיות בהפרדה, אז למה שהמכון יתן לגיטמציה לארוע מעורב?" הוא שואל.

מכל מקום, באירוע שהיה אמור להתקיים הערב לכ1,200 סטודנטים, הגיעו כחמש מאות, כשאת הנזק הכספי של העדר הכנסות תישא אגודת הסטודנטים.

מאגודת הסטודנטים של בג"ט סרבו להתייחס לדברים וענו: "אין תגובה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
55 תגובות - 55 דיונים מיין לפי
1
מזעזע. קיצונים יותר מהחרדים.
מוטי | 07-11-2012 21:35
2
אשריכם רבנים שאסרתם
נורית | 07-11-2012 23:05
למגיב מספר 1,התורה חרדית אין מה לעשות.זה מתחיל בזה ומסתיים אחר-כך כמו שאני רואה כל ערב באולם הארועים שאני עובדת עם הציבור הזה פשוט מזעזע ,מסירים את המחיצה רואים ולא עושים דבר,ולא לדבר על איך שהחתן והכלה נכנסים איך הבחורות רוקדות בפני הגברים, ואף אחד מהם לא עושה דבר. בציבור החרדי לא תמצא בחיים דבר כזה.אשריכם רבנים שאסרתם זאת.
3
מסכימה!!
רבקה | 07-11-2012 23:37
אני לומדת במכון טל ועוקבת אחר המהלכים לאירוע מתחילתם. אני באמת מסכימה עם הרבנים שלנו שלמרות שמצד ההלכה זה מותר, כמו שציין הרב אריאל, זה מוביל להידרדרות כללית של המכון. מי שנרשם לבג"ט מכיר ומסכים עם ההשקפה שלהם.בנוסף יש הרבה דברים שלא מוזכרים בכתבה שחשובים לרקע...
4
כתבה מפוברקת ומלאה שקרים
עודד | 07-11-2012 23:46
בכותרת רשמו שמכון לב הסכימו עם זה, זה שקר, ושהשלט שנתלה 'מטעם הרבנים' הורד כמעט מיד זה גם שקר וכזב, אני תלמיד במכון לב ואני ראיתי את זה, תתביישו לכם שאתם מוציאים לעז על מכון לב או על אנשי תורתה! תבררו טוב לפני שאתם כותבים מכפישים אלו.
5
זכותם המלאה לאסור
תלמידה במכון טל | 08-11-2012 8:04
אני מכירה את הדברים מבפנים: התלמידות ואגודת הסטודנטיות עצמן החליטו לשאול את הרבנים האלה, שהם אגב הרבנים הכי פופלאריים כיום אצל הצעירים בציונות הדתית בכלל ובמכון טל בפרט, והם החליטו שיש פה חשש למדיניות שתתרחב הלאה בעתיד. מי שלא רוצה לשמוע שלא תשמע. זה שרוב הבנות שמעו להם רק מראה שהן מסכימות
6
נורית היקרה, את לא יודעת על מה את מדברת!! היה ארוע נפרד
שמלה | 08-11-2012 8:48
היה ארוע מצויין עם אולם מלא מקצה לקצה, הייתה מחיצה בין גברים לנשים, אף אחד גם לא העלה בדעתו לגעת בה! מקדימה היו זוגות שישבו בשקט. לכן כל דיבורים על צניעות - במקרה הזה זהו קשקוש עלוב! הסיבה למה רבנים מתנגדים - לדעתי כי רוצים להנגיש את המכללות לחרדים ועל כן צריך להיות יותר מחמיר ממה שכתוב במשנה ברורה ושו"ע - ויש בזה הגיון, אך לא צריך להיסחף אף אחד לא כופה ללכת לארועים לא סטנדרטיים לאוזן חרדית. וב"ה היו הרבה זוגות חרדים ודתיים בארוע. בכל מקרה הארוע היה של פורום חדש של איגוד מכללות דתיות ולא של אף מכללה באופן פרטי. הייתה שם גם מכללת אמונה ועוד כמה.
7
אי דיוקים בכתבה
איש יהודי | 08-11-2012 9:01
אגודת סטודנטים של מכון לב יזמה את האיגוד הסטודנטים המכללות הדתייות. שותפים כאן לא רק לב וטל אלא גם מכללת אמונה ועוד כמה מכללות. לכולם היית נציגות מרשימה למדיי בכנס. הארוע היה לא כמה עשרות אלא אולם מלא לגמריי מקצה לקצה עם מחיצה, והצניעות נשמרה לאורך כל הארוע. מקדימה ישבו זוגות בשקט. הארוע לא היה שייך למכון לב או כל מכללה אחרת - זהו ארוע של סטודנטים שאינו נושא שם של אף מכללה, לכן רבני בימ"ד של מ.לב שהתנגדו אף לכל כנס שבו השתתפו גם זוגות -ר-ק- ממכון לב כי זוגות נשואים זה לא צנוע הרי... לא אמורים להיעלב מזה. בכל אופן נראה לי באופן שזה נעשה (צנוע ובלי נשיאת שמות של מכללות) בסוף אף אחד לא נפגע... והארוע היה מרשים במיוחד!
8
ממש גדולי ישראל
| 08-11-2012 9:09
9
כל הכבוד לרבנים
נעה | 08-11-2012 9:24
ב"ה שיש רבנים כאלה שלא מיישרים קו עם התרבות החילונית ומנסים לקדם הלאה. אף אחד לא הכריח. מי שרוצה - שילך ומי שלא - שלא ילך. אני רק מציעה לכל הלייטים המתלהבים פה, לחשוב טוב, פה אתם לא יכולים להגיד שמדובר ברבנים מנותקים וכו'. מי שקצת מכיר את הריטינג שיש היום לרבנים כמו טמיר או לונדין, מבין שכנראה דוקא הרבנים הכי מבוקשים חושבים שיש מקום להעמיד סטנדרטים אחרים של צניעות
10
אין ספק הרבנים אלו שגו שגיאה חמורה! הרב שטרן עודד הארוע
סטודנט דתי | 08-11-2012 10:05
במקום להגדיר הגדרות ברורות שהארוע יהיה צנוע (שהיה אגב צנוע מאוד) - הם החליטו לדבוק במה שמקובע במכללה שלא עושים ארועים שיש קשר כל שהו בין בנים-בנות במכון לבטל זה מגיע עד כדי לא לעשות כנסים של זוגות נשואים(!). ישנה אגודת סטודנטים פעילה - שעושה מה שסטודנטים דתיים מעוניינים, בין עם לרצות את הנהלים שלהם אם ירשו אז ייתקיים בקמפוס ובין אם לאו - אז מחוצה לו או משהו כזה. ובע"ה כך יהיה. במקום להוסיף אור ולקבוע גדרי צניעות הם מעדיפים לעשות לעצמם עבודה קלה ולאסור את המותר. בכך הם מאבדים את המנדט שלהם, הסטודנטים שומעים לרבנים שונים, ולא בהכרח לאלה שממלאים תקן כל שהו במוסד. אז מה שיקרה זה שיהיו ארועים ללא פיקוח שלהם כלל - כי הם לא רלוונטיים יחסית לסטודנטים, וחבל.
11
דיי לקיצוניות הדתית
שי | 08-11-2012 10:19
12
אין על ראש האגודה שלנו! אלקנה אורבך חזק ואמץ!!!
תלמיד במכון לב | 08-11-2012 10:37
הצלחת להפיק ארוע נפלא, שגם עמד בכל גדרי הצניעות וההלכה!
13
אלקנה אורבך! איפה הכסף?
תלמיד שנה ב' | 08-11-2012 11:24
כל מכון לב יודע שהשקיעו יותר ממאה אלף שקל - בשביל כמה עשרות סטודנטים. על חשבון מי הכסף? רציתי לבטל חבות באגודה -- לא חזרו לבקשה שלי. בושה וחרפה. איפה הכסף???
14
בושה וחרפה , מישהו חייב לתת את הדין
הייתי באירוע | 08-11-2012 11:33
על בזבוז של עשרות אלפי שקלים , מכספי ציבור שהוצאו על בודדים שהגיעו לאירוע, לא יודע אם זאת אשמת הרבנים %
15
אלקנה אורבך חייב להתפטר, לא יתכן שביזבזו מהכיס שלנו
שנה ב | 08-11-2012 11:41
כל כך הרבה כסף על אירוע קטן כזה שהבנתי היו בו בודדים מהמכון. פשוט בזבוז הכספים שלנו על אירוע שהופק בצורה גרועה
16
איפה הכסף אתם שואלים??תשאלו את הרבנים!
ש | 08-11-2012 11:45
17
הבהרת הדברים.
איתיה | 08-11-2012 11:50
ישנה הלכה וישנה רוח ההלכה. זה לא עניין של חרדים או דתיים לאומיים-הקו הכללי של המוסדות הללו, שבהם משקיעים עשרות אלפי כספים ומשאבים כדי שהלימוד (!!!) יהיה נפרד בקמפוסים נפרדים, יעשו אחר כך אירוע-מסיבה מעורב? איפה ההיגיון? אנשים שמגיעים ללמוד במכונים האלה רואים כערך את ההפרדה, אחרת יכלו ללכת ללמוד בכל מכללה אחרת. הבנות ניגשו בעצמן לרבנים שהן בחרו בעצמן (!!) ושאלו לדעתם מתוך הסכמה עם הקו ההלכתי-אמוני של הרב. גם אם האירוע עמד בכל גדרי הצניעות-מדובר כאן במגמה כללית של המכונים המשתתפים. כמו שלא יאשרו לימוד מעורב, על אחת כמה וכמה לא יאשרו מסיבה מעורבת. גם אם יש בה מחיצה. למי שכתב שזה עבודה קלה לאסור-לא יודע עלמה הוא מדבר. הרבה יותר קל להתיר ולהגיד לכולם לכו מאשר להתחיל להיכנס ללאסור את האירוע. הם עמדו על כבודה של התורה וההלכה בכך שאסרו וממש לא עשו לעצמם חיים קלים. ומי שכתב ש"הרבנים לא רלוונטיים בכלל לסטודנטים שלהם" מדבר מבורות ומחוסר הכרת המציאות, כי הבנות עצמן פנו לרבנים הללו, שכמובן שהם "רלוונטיים לסטודנטים שלהם".
18
חתכו את האולם כדי שייראה מפוצץ. עצוב...
פדיחה של אירוע | 08-11-2012 11:55
באתי עם אשתי ואני רואה מולי אולם קטן, היינו בשוק טוטלי כי דיברו על ערב חד פעמי. אח"כ עלה רב אחד שדיבר במשך שעה וממש היה פדיחה של ארגון בקטע הזה. מזל שאהוד ניסה להציל את העניינים שם.. אני המום שהבנות כאן נהנו מהפדיחה הזו
19
לא הבנתי איך מכינים כבר את האירוע ורק אחר כך מעדכנים
אדיסו | 08-11-2012 12:09
את הרבנים?? במיוחד אחרי ששנה שעברה זה גם קרה
20
היו כמה מאות משתתפיום ומשתתפות, הרבה ממכון טל, ואמונה
יוסי | 08-11-2012 12:23
היו יותר בנות מבנים, עם נוכחות ערה של מכון טל. עצוב שרבנים מסויימים החרימו את הארוע - לפי הכירות הטובה שלי עם שטח במכון לב - לרוב הסטודנטים זה לא הזיז כי הוא זה. במיוחד כאשר הרב אריה שטרן שליט"א תמך במהלך! מה שלא הביא הרבה סטודנטים מלב - שאגב היו גם המון - זה פשוט שבנאי פחות דיבר אליהם, ולא בגלל שמישהו התנגד. (לרוב). ישר כוח לאלקנה אורבך על היוזמה! הארוע היה מהנה מאוד, שומר על גבולות הצניעות, ותוך מתן כבוד לתורה (הרב שטרן)! ללא ספק יכלו להגיע יותר אילולי אותם רבנים שניסו להתערב עם הצלחה חלקית. אין ספק שפורום כזה בעתיד ייתן יותר שיניים לסטודנטים דתיים מול המוסדות הן הדתיים והן החילוניים שהם לומדים בהם. חזק ואמץ!!!
21
למגיב 10 - אתה ממש לא בעניינים
יוכי | 08-11-2012 12:30
להגיד על רבנים כמו הרב יעקב שמעון, הרב לונדין והרב טמיר שהם חרדים ולא רלוונטיים לסטודנטים רק מראה שאתה כנראה לא חי בתוך הצעירים הדתיים הלאומיים. אין כיום רבנים יותר מחוברים ופופלאריים מהם. השיעורם שלהם מפוצצים ולא רק במכון טל. וגם במקרה פה - הסטונדטיות פנו אליהם שיגלו את דעתם
22
19, האגודה זה גוף עמותה עצמאי שלא חייב למוסד שלו
אריה | 08-11-2012 12:38
דבר מלבד דאגה לסטודנטים. ישנם רבנים שונים. היו רבנים שהיו נגד. האגודה לא פעלה נגד ההלכה. גם שנה שעברה כך היא פעלה, אלא ששנה שעברה זה היה בתוככי הקמפוס. השנה זהו יותר ארוע מכוננן להתחלה של איחוד אגודות סטודנטים דתיים שונות מאשר ארוע של מכון לב. לא תמיד כל סטודנט מרגיש קשר עם רבנים של כל מוסד. בכ"א יש צורך ייצוג של אינטרסים של סטודנטים הללו מול המוסדות- מכאן ההתאחדות. ורבני המוסדות יכולים להסכים או שלא - דברם היא המלצה ותו לא. הם לא רבנים של הסטודנטים! בייחוד כאשר זה לא מתבצע במוסד שלהם וכל שכן כשהוא על טהרת ההלכה!
23
הרב אריה שטרן ת"ח עצום!
אריה | 08-11-2012 12:44
היה ר"מ במרכז הרב במשך שנים, ראש מכון הלכה ברורה, ומועמד להיות רב ראשי של ירושלים. ןהוא זה שפתח את הארוע. וד"ל
24
כל הכבוד לאגודות הסטודנטים!
בייניש | 08-11-2012 12:55
הייתי באירוע, האולם היה מלא אנשים וההפרדה נשמרה עד הסוף! כל הכבוד למארגנים! לכל מי שמתמרמר פה - רק להזכיר לכם שאנחנו סטודנטים! את כל הסברות האלו על "רוח המוסד" סיימנו יחד עם הישיבה התיכונית מזמן. אז לכל ה"תיכוניסטים" הנחרדים מהאפשרות שיישבו באולם עם מחיצה בינם לבנות - שלא יבואו - עדיף! (מסופקני האם הם גם לא הולכים לחתונות מאותה סיבה). כואב הלב לראות לאיפה הגיעה הציונות הדתית... פולמוסים על אירוע בהפרדה?! לאיפה נעלם ההגיון הבריא והשכל הישר - ועוד כשהוא מגובה בדמות כמו הרב שטרן?! הרב אריה שטרן מבחינתי הוא דמות מספיק ראויה לסמוך עליה בנושא זה.
25
תפסיקו לבלבל במוח
דוד | 08-11-2012 13:01
כנסו לפייסבוק של אגודת מכון לב הארוע היה גדול, עם הרבה ח'ברה, ומעט מאוד מקומות פנויים.
26
למגיבה 17 (איתיה)
אורית - מכון טל | 08-11-2012 13:20
יש לי תחושה שאני יודעת מי את. אבל זה בסדר גמור ומובן. המלצה שלי, אל תיכנסי למקומות שאין לך עניין מושג בהם. אתייחס לאמירה שלך ש"הבנות ניגשו בעצמן לרבנים שהן בחרו בעצמן (!!) ושאלו לדעתם מתוך הסכמה עם הקו ההלכתי-אמוני של הרב" --> הרבנים איתן "התייעצו" (כהגדרתך) הבנות הם רבנים המלמדים במכון. וכמה מפתיע שהם גם אלו החתומים כביכול על גילוי הדעת. ברור לך ולי שעמד אדם אחר מאחורי גילוי הדעת הזה, ושם את שמם של הרבנים הנ"ל כתומכים בדעתו. עובדה היא שלא מצורפות החתימות שלהם.
27
הקצנה דתית במכון לב
מכון לב | 08-11-2012 13:54
בזמן האחרון ישנה מגמה של הקצנה דתית מסוכנת במכון לב, יושבים בבית המדרש כמה רבנים חרדים שמנסים להחיל את השקפותיהם החרדיות על כלל הסטודנטים, בניגוד לאווירה השוררת במכון של אהבת חינם ושל קבלת האחר ללא כפיית רצונותיך עליו. האגודה עשתה ללא ספק מעשה אמיץ שעלה לה בדמים תרתי משמע, אולם לפעמים מחויב המציאות שיקום אדם או במקרה שלנו אגודה ויגיד "הגיעו מים עד נפש", זה לא מה שחונכנו, זה לא מה שאנו הסטודנטים רוצים, הגיע הזמן לעשות את הדבר הנכון למען הסטודנטים. ומכאן אני רוצה לשלוח את ברכתי לאגודה ולעומד בראשה אלקנה אורבך על המעשה האמיץ ללא ספק, עלו והצליחו!!!
28
הציבור הדתי מתדרדר
שמואל | 08-11-2012 13:56
ואחר כך יעשו כנסים על התופעה המדאיגה של רווקות מאוחרת... תמשיכו להתנהג באופן קיצוני ולא טבעי. להפריד לחלוטין נשים וגברים מבוגרים בגיל נישואין, באירוע נקי וכשר, ואחר כך תתלוננו על המצב
29
האולם היה מפוצץ? רק בתמונות...
תגובות מטעם! | 08-11-2012 14:01
בפעם הבאה שיציבו 50 כיסאות, ואז בכלל יראה כאילו לא היה מקום לשבת... כל התגובות כאן יוצאות מבנאדם אחד או שניים- פשוט מגעיל... מאמן שהאמת תצא לאור בקרוב.
30
למגיב החכמולוג בשם "תגובות מטעם"
מכון לב | 08-11-2012 14:25
א. וודאי שהיה פוטנציאל גדול יותר שבוזבז בגלל התנגדות הרבנים, וזה בדיוק מהות הכתבה גאון. ב. בתור אחד שנוכח שם האולם אכן היה מפוצץ, נכון שהיו צריכים לחצות אותו ל-2 והיה מקום רק לכ-700 איש באולם החדש, אבל ללא ספק האולם היה מלא
31
דתיים? לכו להפגין על בעיות בשטחים! אתם ובעיות חברתיות?
סטודנט | 08-11-2012 14:35
דווח שבארוע דיברו על מעורבות חברתית? ממתי הדתיים יודעים להאבק על ענין זה? הרי אתם בהמוניכם הולכים לכל מהומה בשכם, וחברון שם רואים את הדתיים נאבקים. בבקשה ממכם אל תעשו צחוק כאילו הסטודנטים הדתיים ,יעשו מאבק על עליית מחירי הלחם או בעיותיה של סטודנטית דתית באוני' תל אביב...
32
ל29, היית בכלל באירוע?! היה אולם מלא!
מטעם מי? | 08-11-2012 14:38
אם אתה לא יודע עדיף לא לדבר... תעדכן אותי כשהאמת תצא לאור אני במתח...
33
אלקנה אורבך???
אביחי | 08-11-2012 14:40
מה הקשר לאיש הזה ולארגון? הבנאדם בזבז כספים רבים על חשבון פעילויות ושדרוג הקפיטריות בגלל כניעה ללחצים וחוסר נסיון.. הרבנים אשמים בבלאגן, אבל לא היו שם יותר מ 300 איש בלחץ לחץ לחץ... איפה רואים 700 איש???? בדיחה..
34
באתר כיפה כתוב שאתם תאבקו למען סטודנטים דתיים
סטודנט | 08-11-2012 15:12
הצחקתם אותי כי אתם ממש לא מודעים לכח שיש לאוניברסיטאות ורק תהיו לבדיחה אם תנסו ללחוץ באוני' תל אביב למען איזה דוסית אחת שבאה עם התינוק שלה, אני מציע שתרדו מהר מן העץ, לכו לחברים שלכם ביצהר וקרית ארבע ותעזבו אותנו בשקטטטטטטטטט
35
אביחי, תוכל לפרט יותר?
אלקנה .א. | 08-11-2012 15:15
לא הגבתי לאף פוסט כאן בינתיים, אבל על הוצאת שם רע אני לא מוכן לשתוק. בא ותפרט איזה כספים בדיוק בזבזתי? ממתי הייתי מעורב בשדרוג הקפטריות? איזה כניעה ללחצים?
36
אמונת חכמים !!!
הודיה | 08-11-2012 15:40
לאן הגענו !!!! תלמידי חכמים כמו הרב אריאל הרב ליאור ראש בית המדרש וכל רבני מכון לב ראש המדרשה וכל רבני מכון טל וכל רבני מכללת אמונה (שאגב תלמידות אמונה בטלו את השתתפותם ) פסקו דבר כ"כ הגיוני שאם מאמינים בלימודים בקמפוסים נפרדים אז גם המסיבות יהיו נפרדות , אז מה יש להוסיף ??? אי אפשר לשקר לעצמנו !!! מי הם כל כותבי הטוקבקים שחושבים את עצמם בדרגה של רבנים כדי לחלוק עליהם !!!! בושה !! אותן אגודות אינן מייצגות אלא את עצמם בלבד עובדה רק קומץ קטן של תלמידים הגיעו לא נדבר על בזבוז כספי ציבור 120000 שח נשפכו בשעתיים !! צניעות זה לא רק מחיצה !!!!
37
הודיה, הארוע היה פרד! הרב שטרן רב גדול מאוד!
שימלה | 08-11-2012 15:50
וכן, היו לא מעט תלמידות ממכללת אמונה. כל אדם הולך לפי רבותיו,לא בהכרח לפי ת"ח של המכללות. הארוע בסוף היה מפורום נפרד ממכללות, לכן אינו מייצג אלא את הסטודנטיםיות, וכל מי שרצה בא מי שלא לא בא. ושוב, הרב אריה שטרן ת"ח עצום, לא היה מגיע לארוע שמטרתו לנגח רבנים. הוא בא כי הארוע היה נפרד ולא מייצג אף מכללה. ככה לענ"ד נראים הדברים.
38
בדיחה
מכון לב | 08-11-2012 15:58
דווח שבארוע דיברו על מעורבות חברתית? מאות תלמידים מתקשים לממן את לימודיהם והאגודות הסטודנטים לוקחים את כספם וכדי לעזור להם ממנים אירוע בס"כ 120000 שח !! תתפטרו !
39
יש פה חבר'ה שחיים בסרט...
רונית | 08-11-2012 17:35
לא יודעת מי זה יוסף הבוגר הזה אבל לו ולכל החושבים כמותו- מדיניות בגט אינה הפרדה גם בערבי תרבות!! זה לא שחרוט על דגלנו... דגל בגט למי שלא בעניינים הוא תורה ומדע!! האירוע התנהל עפ"י גדרי התורה וההלכה ומי שמחמיר בעניין אף אחד לא הכריח אותו להגיע לאירוע שהיה גדול יפה ומהנה!! הוא יכל להמשיך לשבת עם הגמרא בבית... וכל הכבוד למארגנים שישבו ימים ולילות כדי שהערב יהיה מוצלח כפי שהיה!!
40
יש פה תגובות חרדיות ומוקצנות. חרדים-בגט אינו מקומכם!!
טלי | 08-11-2012 17:42
41
לגב' הודיה
| 08-11-2012 17:50
בנות מאמונה היו ונהנו!!! היה אירוע מרשים ויפה הרבנים יכולים לחשוב מה שבא להם אך אינם מייצגים את כל המגזר וכל אחד ינהג כפי רבו הוא. בנוסף בגילוי בדעת שפורסם במכון טל היה כתוב שזו אינה מדיניות המכון ולא שזו דעת ההלכה. ולהפתעתך הנהלת בגט תמכה. תפסיקו להיום ילדים קטנים מדובר בחבר'ה בגילאי ה 20 לחייהם ולא תיכוניסטים!! מה כבר יכול לצאת מחבורת דוסים מעורבת?? חתונה??? ב"ה למה לא?!! אני בעד.. ומי שמעדיף להמשיך ולהסתגר מוזמן אך לא בבית ספרנו! כל טוב
42
איראן זה כאן
נעמה | 08-11-2012 22:51
43
יפה מאוד
שירה | 09-11-2012 8:56
לא ידעתי שהרב חיים לויק יודע לכתוב טוקבקים
44
אי אפשר לטעון שהארוע נגד את רוח ההלכה! גם זה ביזוי ת"ח!
של | 10-11-2012 22:51
ניתן בהחלט לטעון שהוא לא הלם את דעתם של מספר רבנים, חשובים ככל שיהיו, שדאגו למוסדות שלהם, ואולי אף להלכה. הארוע היה נפרד, ומבחינה הלכתית קיבל בהתחלה ברכה מרב אריאל שלבסוף לא רצה להציג דעה שאינה תואמת את רוח רבני מוסד - כך שהם יחליטו... אולם הרב אריה שטרן שהוא ת"ח בשיעור קומה ללא עוררין בהחלט היה בעד הארוע בודאות וכן רואה חשיבות רבה מאוד להקמת הגוף החדש שיוכל בתקווה בעתיד להוות גורם עם שיניים לדרוש דרישות של סטודנטים דתיים מכלל מוסדות שהם. והוא תמך בכל זה ואיך שזה נעשה! בסופו של דבר מכללות זה לא ישיבות או מדרשות, כאן לרוב האנשים יש כבר רב, הם אחרי ישיבת או שהם כלל לא רואים עצמם קשורים להחלטות רבנים (לצערינו) - לכן כל אחד ינהג לפי רבותיו ומצפונו - יש רבנים שהיו נגד ויש בעד, אין ספק שפורום חשוב וכדאי לסטודנטים. מה שבטוח זה שלהגיד שללכת לשם זה חוסר כבוד לתורה - זה עצמו חוסר כבוד לתורה וביזוי ת"ח גדול מאוד!!!
45
ישר כוח גדול לצוריאל שרון להודיה מזוז ולאלקנה אורבך!!!!
של | 10-11-2012 22:56
הרמתם ארוע מצויין לפי כל גדרי ההלכה והקמתם פורום חשוב ביותר לקידום אינטרסים של סטודנטים דתיים! זהו קידוש ה' עצום
46
תקדים יפה, גם שידוכים יש לקיים בהפרדה מלאה
ברוך | 11-11-2012 8:51
איך זה שבחור ובחורה נפגשים בבית קפה או בלובי של בית מלון? זה לא צנוע! צריך לבנות קיר מזכוכית, כמו בכלא "רימון" ולהושיב רב מכל צד כדי שיפקח. בזמנו אמרו שרבנים צריכים לדעת את החלק החמישי של ה"שולחן ערוך"...
47
אחדות !
לב | 11-11-2012 12:16
באמת היה ארוע מצויין וכל הכבוד לאלקנה אך לפעם הבא צריך לדאוג שרוב התלמידים יזדהו איתו (ולא רק 5 אחוז !) ובמקום לחפש רב חיצוני שלא קשור צריך לעבוד בשיתוף פעולה עם רבני המכון והמכללות . אין ספק שאם היו עושים 2 מסיבות נפרדות פי 10 יותר תלמידים היו מגיעים והיו מונעים ויכוחים מיותרים. במכון לב יש להייטים, דוסים ,חרידים, מסורתים ,חרדלים,עולים ... מטרת האגודה היא לשבור את הראש איך לאחד את כולם ולא לשרת קבוצה אחת בלבד
48
מסכימה עם "לב"
חן | 11-11-2012 15:10
49
גם אני מסכים !
ציקו | 11-11-2012 18:01
חייבים לאחד מחדש את כווווווווווולם !
50
מסכימה
| 11-11-2012 20:53
אני מסכימה עם הקטע של שיתוף פעולה עם רבני המכון.
51
לא חדש
אייל | 14-11-2012 15:56
מזה שנים יש מתח בין בית המדרש להנהלה. ומזה שנים אופי המוסד הוא יותר בכוון של הרבנים, והם בהחלט יודעים מה הם עושים. כשהוקם מכון טל ההנהלה דאז רצתה למקם אותו בקמפוס של הבנים... רק בשעות לימוד נפרדות. מי שרוצה בר אילן או לנדר - בכבוד. תשאירו את המכון כמוסד תורני ולא רק דתי. לגבי הופעות לצערנו כמעט כל ההופעות של מוזיקה יהודית וחסידית הן בישיבה מעורבת, והאולמות מלאים. גם בחרדים. ולכן אם התאחדות הסטודנטים הארצית היתה עושה מופע בי-ם מותאם לדתיים - כולם היו נהנים והרבנים לא היו אומרים כלום.
52
דעת הרבנים מעל הכל !
יעל | 17-11-2012 21:19
אני מסכימה עם אייל , מוסד תורני שאינו מכבד דעת הרבנים אינו כבר תורני אני שמחה לשמוע שרק קומץ קטן השתתף מבג"ט יש תקווה !!
53
זוהי דוגמה מצויינת
| 19-11-2012 21:12
לפסיקה שלא ההלכה היבשה עומדת מאחוריה (שהרי ברור שאין כל מניעה הלכתית לקיים את האירוע בתנאים המצוינים בכתבה), אלא הרצון לשמור על מדיניות שמרנית של מוסד מסוים, ועל חשש מהמדרון החלקלק. אפשר בהחלט להתווכח עם זה, אך הרציונל מובן. אגב, הרב פרופ' נריה גוטל עמד בעבר בפני דילמות כאלה.
54
הטעות של אג"ס
דודי | 20-11-2012 22:13
הטעות של אג"ס הייתה שלא ידעו לעשות הבחנה בין הלכה היבשה שממנה יש מקום להתיר אירוע עם הפרדה, לבין מדיניות ורוח ההלכה המיוצגת על ידי רבני המכון והמכללות הממונים על כך.
55
שחיטות!!
| 01-12-2012 19:05
עדיין לא ראיתי תשובה לשאלה מאיפה למועצות תלמידים יש כל כך הרבה כסף ? אני לא מבין מה החכמה להגדיר "אירוע מוצלח" אם רק 300 סטודנטים הגיעו ונשפכו עבורם 120000 שח!!! אנחנו הורים כשפנינו למכללה כדי לקבל הנחה בשכר לימוד ענו לנו בשלילה אמרו לנו שיש קיצוצים ... כרגע מובן לאן הולך הכסף!!! כל הכבוד לרבנים שפעלו נגד האירוע !