אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מנהל תיכון צייטלין לשעבר תובע 1.1 מיליון שקל מעיריית תל אביב

שמעון אש, מי שהיה מנהל בי"ס "צייטלין" בת"א ופוטר לאחר הסערה סביב מסלול 'צופיה' בבית הספר תובע את עיריית תל אביב על סך של 1.1 מיליון שקלים בגין פיטורים שלא כדין

מנהל תיכון צייטלין תובע 1.1 מיליון ש"ח מעיריית ת"א
  תיכון צייטלין בתל אביב (צילום: דוד שי,ויקימדיה)

שמעון אש, מי שהיה מנהל בי"ס "צייטלין" בת"א תובע את עיריית תל אביב על סך של 1.1 מיליון שקלים בגין פיטוריו מבית הספר שעוררו סערה.

את אש מייצג עו"ד מתן פריידין שהגיש כתב תביעה ארוך ובו הוא מתאר באריכות את הסיבות הלא ענייניות לטענתו לפיטוריו, כשכותרת התביעה היא פיטורים שלא כדין, הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, הפרת חוזה.

עוד באותו נושא

סערה בחינוך הדתי בתל אביב: "חיסול חשבונות"


12

אש שימש כמנהל התיכון הדתי הותיק במשך 4 שנים, ופוטר בסיום שנת הלימודים תשע"ח. בכתב התביעה נגד עיריית תל אביב שהגיע לידי סרוגים, הוא טוען כי פיטורי נעשו בגלל התנגדותו ליזמת העירייה לקדם את מסלול 'צופיה' ליברלי בבית הספר, שנעשה בניגוד לדעתו כשהוא טוען כי קידומה של מנהלת המסלול חנה פרידמן נעשה שלא משיקול מקצועי וגרר התנגדות ועדי ההורים, התלמידים והגורמים המקצועיים בבית הספר.

התנגדות ל'צופיה' הובילה לפיטוריו

בכתב התביעה טוען אש כי "בסופו של יום, החליטה הנתבעת (עיריית תל אביב) להתנכל ולהתעמר בתובע עד כדי פיטוריו שלא כדין, על רקע פוליטי-אידיאולוגי בשל התנגדותו לכפיית תפיסה הלכתית שונה ובלתי מקובלת על המיינסטרים הציוני-דתי, וסגרגציה של תלמידים מרקע סוציו-אקונומי נמוך שהנהיגה הגב' פרידמן במסלול "צופיה" וכן לעצם מינויה של הנ"ל למנהלת של כלל תלמידי צייטלין."

במשך עמודים שלמים בכתב התביעה של אש נגד עיריית תל אביב הוא מתאר את הכשלים והפערים בין אופיו של בית הספר לבין מה שניסתה מרכזת התכנית לקדם. בין השאר מאשים אש כי התוכן הכיל ערכים פמיניסטיים רדיקליים, קונסרבטיביים ושמאל קיצוני. כשהוא טוען כי מדובר במסלול אלטיסטי שאינו מתאים לרוח בית הספר:

"הפתיחות והליברליזם של מסלול זה נעצרים הן בתחום הגיאוגרפי (למסלול זה לא התקבלו בנות מאזור דרום ת"א), הן בתחום הכלכלי (שכר הלימוד אינו מתאים לבנות שהוריהן אינם נמנים עם העשירון העליון), והן בתחום העדתי (כאמור, בנות ממוצא אתיופי אינן רצויות במסלול זה)."

יש לציין כי בסוף שנת הלימודים הקודמת, בה פוטר אש, גם מסלול צופיה נסגר, ונפתח כבית ספר נפרד 'פלך' לא רחוק מבית ספר צייטלין. חנה פרידמן עברה גם היא לבית הספר החדש.

שימוע למראית עין

אש עבר שימוע במהלך שנת הלימודים תשע"ח, אז נמסר לו כי החליטו על פיטוריו. ההודעה עוררה סערה בבית הספר והגיעה עד כדי השבתת הלימודים, בעקבות כך, חזרה בה העירייה מהכוונה לפטרו, אך כעבור זמן קצר קיבל הודעה נוספת על הפסקת עבודתו.

בכתב התביעה טוען אש כיצד טענו נגדו כי נעדר יותר מדי מבית הספר, וזאת בשל שירותו כקצין ביחידת מילואים, כיצד תפס מורה שמילאה דו"ח הערכה כוזבת עבור מורה אחרת שביקשה לקבל קביעות, כשהיא משתמשת שלא כדין ב'סיסמת מנהל'. "מנהלת אגף המשמעת במשרד החינוך הגדירה מעשה זה כ"פלילי" והורתה לתובע להגיש תלונה במשטרה, לנתבעת נודע אודות דיווחו של התובע בגין מעשי המרמה שביצעה הגב' … וזו, בחרה לפטרו."

עיריית תל אביב: הליך הפיטורים היה סדור וממושך

כאמור בסך הכל תובע אש מעיריית תל אביב סכום של 1.1 מיליון שקל, הכוללים את משכורתו, דמי פיצויים עבור פיטורים שלא כדין, ופיצוי בגין לשון הרע ואפלייה על רקע מקצועי שנגרמה בשל הליך פיטוריו.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "כתב התביעה טרם התקבל בעירייה. כאשר יתקבל, העירייה תגיב כמובן בבית הדין. מר שמעון אש פוטר מעבודתו כמנהל בית הספר צייטלין, לאחר שנים ספורות בהן שימש בתפקיד, בתום הליך סדור וממושך. מועד סיום העבודה אף נדחה לפי בקשתו ובהסכמתו. מטעמי צנעת הפרט לא נפרט את השיקולים שבעטיים פוטר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
שמעון המפוטר הסדרתי
אריאל | 22-08-2019 11:00
בכתבה כזו מן הראוי לציין את שרשרת הפיטורים שעבר שמעון אש בכל השנים האחרונות, כדי לתת קצת פרופורציות לתביעה. למשל סילוקו ממקום העבודה האחרון שלו, אחרי צייטלין, כעבור כשנה בלבד... נראה שהאיש מפוטר סדרתי, וצייטלין היה רק עוד אחד לאוסף מכובד בהיסטוריה שלו
שאלה לאריאל, ויוכבד מוזמנת גם
נחמה | 22-08-2019 15:01
בוער לכם לציין סדרתי ושרשרת פיטורים. למה? מה כואב לכם? תגידו - מה אתם מרווחים מזה?? זה יותר מעניין לדעת... חוץ מזה - שני פיטורים זה סדרתי? (אני בספק אם אתה צודק בעובדה לגבי השנה האחרונה, אריאל ). כשקוראים את התגובות החיוביות, אז ועכשיו, מיד רואים שהם שוות עשרות מונים ושהאמת בהן יותר גדולה מהתגובות שלכם.
מפוטר סדרתי
יוכבד | 22-08-2019 11:55
גם ממקום עבודה במנהל החינוך של המועצה המקומית אפרת הוא פוטר באמצע השנה.
חמור קופץ בראש
אנונימי | 22-08-2019 11:50
אין לך מושג כמה הוא נתן מעצמו והשקיע בבית הספר, בתור תלמיד שם אני הערצתי ואהבתי אותו ואת העבודה שלו, את זה שהוא נלחם על שנקבל חינוך ערכי ונכון וזה אפילו גרם לו לפיטורים ממקום עבודה שהיה חשוב לו מכל. פעם באה תסתום את הפה לפני שאת/ה מעיר בלי ידע או הבנה בנושא. דביל
2
מנהל מעולה!!!
יעל | 22-08-2019 12:24
סירב להתיישר והתנגד לקו של מנהל החינוך תא וראש החמד ליפשיץ. שמר על עקרונותיו ודאג לצביון ביהס כציוני דתי, יהדות אורתודוקסית. כל ההורים והתלמידים עמדו לצידו וזה מעיד כאלפי עדים להצלחתו.
3
הרפורמים יותר גרועים מערבים תומכים בהם
יוסי | 22-08-2019 12:56
להירגע
תלמידה מצופיה | 22-08-2019 20:55
זה שאתה לא מסכים איתם ובצדק לא אומר שאתה צריך להוציא להם שם רע... מישהו כאן צריך לקרוא את פסקיו של ה״חפץ חיים״ שוב
4
קולך רפורמים.תורה ועבודה אלו כפייה חילונית להצביע
יוסי | 22-08-2019 12:57
על יום כיפור שמעת?
אתה לא פוחד? | 22-08-2019 15:54
מי אתה שעל כל מי שחושב קצת אחרת אז אתה כבר כותב רפורמי ושאר מחמאות? אולי תלמד קצת הלכות לשון הרע?
5
מגיע פיצוי בשווי נמוך מאד
שלמה | 22-08-2019 13:27
רוב התביעה קשקושי קשקושים פוליטיים. אם בכלל מגיע משהו זה כמה עשרות אלפים ולא יקבל יותר. לעצם הענין, איפה הוא ואיפה פרידמן. שילך ללמד את נערי השומרון המסכנים שהוריהם דופקים אותם בחינוך מטורלל . בסופו שליום התובע אינו ראוי להיות מנהל בצייטלין אלא אולי בישיבות הקו המטורלל
מנהל החסד עליון
מירי | 22-08-2019 17:02
פרידמן ניהלה מסלול יחודי (סטייל רפורמי) עם 60 בנות, רצתה לנהל את כל חטיבת הבנות 400 תלמידות, עם קשרים שלה ושל בעלה הצליחה לקבל עמדת ניהול. ההורים התנגדו, פתחו בשביתה ומי שנענש, על ההדלפת כוונת העיריה להורים, היה שמעון. בנט החבר תמך, ליפשיץ שמור לי ואשמור לך. עיריית תא חפצה ביקרה ולכן פתחו לה ביס, כאשר הרוב המכריע של התלמידות הן תושבות חוץ. והכל על חשבון משלם המיסים התל אביבי.
6
הכי גרועים הם הצבועים
רפורמי | 22-08-2019 17:11
הדתיים לאומיים ששמים בראשם אישה רפורמית מחללת שבת בפרהסיה על מנת להבטיח את המשך התשלומים מהמדינה הציונית הרשעה. הם הבעיה.
7
בכיין
יצחק | 22-08-2019 17:43
שמעון הבכיין. לא היית מוצלח והלכת הביתה. קורה. חנה פרידמן תמשיך לחנך את החפצות ביראת שמים אמיתית
שמעון, מוצלח ביותר!
יוסי | 22-08-2019 18:23
העובדה שההורים, התלמידים והמורים עמדו לצידו. חנה תמשיך לחנך בדרכה הליברלית, אך לא בבית ספרנו! אם יהיה צורך, רק יגיד ואנחנו ההורים נתייצב להעיד לטובתו במשפט.
8
מנהל אהוב
בוגרת - עמית. א | 22-08-2019 17:45
עשו לו ולנו עוול. מנהל ערכי, מחנך מהשורה הראשונה. עיריית תא מקדמת החלנה וכפתה עלינו מנהלת חטיבה מהזרם הליברלי (פרידמן), בנות עולות לתורה עם טלית וכו.. ההורים, התלמידים וגם המורים התנגדו וכן עיריית תא פיטרה אותו, כי לא שיתף פעולה. ההורים שכרו עורך דין נגד העירייה והגיעו להסכמה שיסיים איתנו את שנת הלימודים. ביס צייטלין הפסיד מנהל מדהים ואחרים זכו בו.
9
ברצינות
תלמידה מצופיה | 22-08-2019 20:45
אני אולי חדשה אבל אם אתה טוען שפגעו בך אז למה שמתה שלטים על הדלת של חדרה של חנה פרידמן ״ לא רוצים רפורמים״? רוצה שיתייחסו אליך בכבוד לפיטורים שלך? התייחס גם אלינו בכבוד ותכבד אותנו ואת מנהלתנו חנה פרידמן ואת אורח חיינו, ולא , אני לא דורשת ממך להסכים עם דרכנו או לא להתנגד לה אלא רק קצת כבוד ! אל זה נאמר מה שאמרו החכמים לשמעון בן עוזאי:״ נאה דורש נאה מקיים״!
10
מה הבעיה שיש קונסרבטיבים
תלמידה מצופיה | 22-08-2019 20:52
ומה הבעייה בקונברסרבטיבים ? אגלה לך סוד : גם אתה לא נוהג בדרך של ״ חדש אסור מן התורה״ : אנשים שחוגגים את לג בעומר שוכחים שהחת״ם סופר אסר לחגוג חג זה מפני חשש ל״חדש אסור מן התורה״ אין צורך להסכים איתם ואפשר להעביר עליהם ביקורת אבל כל מי שאומר שהקונסרבטיבים כופרים ומשתמש בהם כשק איגרוף שוכח שגם אחלה של מאה שערים יאמרו בדיוק את אותו דבר עליו!
11
מנהל מעולה
בוגר בית הספר | 26-08-2019 8:59
עשה את עבודתו נאמנה. התנגד להחדרת ערכים שלא מאפיינים את תלמידי בית הספר שרובם ככולם מגיעים מן ״השכבות החלשות״ - מלח הארץ. לענ״ד אם גברת פרידמן הייתה מתמנה למנהלת בית הספר, בית הספר היה נסגר/משנה את שמו. בהצלחה בתביעה