אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נורמלי? למה הרבנים מפגינים רק נגד הלהט"ב

ישנה הטיה הקיימת בהלכה לטובת בעלי ההון ב"משטר התורה". אם אפשר לחיות יחד עם "מחללי שבת" ומלווה ברבית ולעלות לתורה, מה המניעה לחיות בשלום עם הומוסקסואל החי עם בן זוג ולהעלותו לתורה גם כן?! // טור דעה

נורמלי? למה הרבנים מפגינים רק נגד הלהט"ב
  (צילום מסך מתוך יוטיוב/ הקול היהודי)

חמש הערות על האומץ להיות נורמלי והשיח מסביב האחדות בימין

[1] על חופש הביטוי והרב רפי פרץ

חופש הביטוי עומד כמובן גם לצד מבקריו של הרב פרץ ודבריו בנושא להט"ב. זה מובן מאליו. אדרבא. הוא שר, ובעל שררה ואיש צבור העומד בחזית. אין הוא קורבן. ההתקפלות שלו היא אך ורק באחריותו.

אולם, חלק מהתגובות לדבריו כללו אלמנטים של סתימת פיות, היינו שלילת הלגיטימציה של השקפת עולמו על פיה נטייה מינית הנה בת טפול, שהיא מנוגדת ליהדות ואולי גם לטבע האדם.

בשל חלק מההתנפלות על שר החינוך, יש למחות על הפגיעה בחופש הביטוי –  בחופש הביטוי ולא פגיעה ברב פרץ. איש לא פגע בו (ככל שראיתי בתקשורת).

הרב פרץ לא השתלט על משרד החינוך, כי אם נבחר על ידי הציבור לכנסת ואז מונה לתפקידו על ידי ראש הממשלה, וכל מי שאינו מרוצה רשאי להסיק מסקנות בקלפי.

אולם, יש לשקול האם יש מקום למינוי של מתנגד חיסונים כשר הבריאות (גם אם אינו מתכוון לשנות את מדיניות החיסונים), או אדם המאמין כי הארץ שטוחה כשר המדע. (ומה לגבי הומואופט כשר הבריאות?!).

עד כמה אמורה קהילת אנשי המקצוע לקבל כל מינוי דמוקרטי.

[2] הרבנים המפגינים רק נגד להט"ב

התורה פוסקת עונש מוות לזכר השוכב עם זכר אחר "משכבי אשה". והיא גם פוסקת עונש מוות למחללי שבת ולשורה ארוכה של עבירות.

ההלכה גם אוסרת באיסור חמור מאד ריבית נשך. התלמוד מרחיב בנושא הנשך הרבה יותר מאשר בנוגע ל"משכב זכר". אני גם לא מכיר אף פוסק הקובע כי ריבית צרכנית (כאוברדרפאט) של משקי בית הנה דבר מותר על פי ההלכה.

"התר העסקה" הנוהג בעניין הלוואות ברבית הנו בעייתי מאד מבחינה הלכתית, והוא תקף אך ורק להשקעות עסקיות. אין כל התר להלוות ברבית (די גבוהה) למשפחה המתקשה לסגור את החודש.

אולם, למרות שרחובותינו מלאים וגדושים במודעות פרסומת להלוואות חוץ בנקאיות, לא זכינו לראות את הרבנים, כולל הרב טאו, יוצאים להפגין נגד הדבר הזה. רק נגד להט"ב.

זה מעיד על סולם הערכים של הרבנים הללו, לא בהכרח של ההלכה.

אדרבא – אני מאתגר את הרבנים לומר ברבים כי נטילת רבית של 10% לשנה ממשק בית (רבית של כרטיס אשראי צרכני) הינה דבר מותר על פי ההלכה, כי זו התנהלות "נורמלית" על פי היהדות, וכי אין היא מערערת את יסודות קיומנו כחברה.

זו דוגמא להטיה הקיימת בהלכה לטובת בעלי ההון ב"משטר התורה". אם אפשר לחיות יחד עם "מחללי שבת" ואם אפשר להיות מלווה ברבית ולעלות לתורה, מה המניעה לחיות בשלום עם הומוסקסואל החי עם בן זוג ולהעלותו לתורה גם כן?!

כשאני קורא בתנ"ך אני מוצא רבית נשך כאיום הגדול ביותר על התא המשפחתי. האיום הזה הביא גם לנס "תחית המתים" – הנס הקיצוני ביותר שניתן להעלות על הדעת.

בנט, שקד, פייגלין – הם תומכים בקול רם באינטרסים של בעלי ההון. והם גם ביחסים סימביוטיים מורכבים עם הרבנים השמרנים העוסקים בחלוקה בין גברים לנשים, יהודים וגויים וכו'. זו המשך הברית הרעיונית שהחזיקה את משטר הקהילות היהודי, שהיה מעין פלוטוקרטיה המצויה ביחסים של אוהב-שונא עם תיאוקרטיה.

[3] מבנה המשפחה "הנורמלי"

נעיין ברשימה הבאה:פולגמיה, נישואי שידוך, נישואי קטינות, ייבום, פילגשות, גירושין לרצון הגבר בלבד, עבדות, אדון המשיא את עבדיו ושפחותיו על פי שיקול דעתו.

בתנ"ך ובתלמוד אנו מוצאים את כל הפרקטיקות הללו כחלק "נורמלי" של החיים. זהו מבנה המשפחה ה"נורמלי", כולל של אבות האומה. "האומץ להיות נורמלי" הוא כנראה החזון של פולגמיה וכו' וכו'.

כל הפרקטיקות הללו נעלמו מן העולם. הנצרות העלימה אותם. ורק לאחר מכן הם הוצאו מן ההלכה בדרכים שונות. המודל של "אבא אמא וילדים" כ"משפחה נורמלית" הוא חוב שהאנושות, וההלכה עצמה חייבים לאתיקה והתאולוגיה הנוצרים. חלק מהשינויים היו מידיים, כאיסור על רבוי נשים, חלקם התגבשו באיטיות רבה, כפסיקה שעבדות הינה בלתי מוסרית.

הנצרות (בהשפעת הסטואה) קבעה גם כי יחסים חד מיניים הינם "בניגוד לטבע". הרעיון הזה חלחל לספרות הרבנית מאוחר מאד. כשהנצרות מדבר על חטא "נגד הטבע" כוונתה לומר היא שמדובר במעשה המנוגד לשכל האנושי הטבעי (מה שנקרא: מצווה שכלית), וכלל אין היא מדברת על ה"טבע" במובן של מה בעלי החיים עושים או מה שבטים פרימיטיביים (לכאורה) עושים.

[4] הצידוק לנישואים – פריה ורבייה או זוגיות

כל עוד המניע או הצידוק המרכזי לנישואין הוא פריה ורבייה, באמת קשה להבין את הזוגיות ההומוסקסואלית.

באה הנצרות וחידשה לעולם המונותאיסטי שלא כל אחד צריך להתחתן או לקיים יחסי מין. אחר כך (הרבה אחר כך, אבל אני מקצר) נקבע כי המטרה הראשונה של הנישואין הינה companionship, יחסי רעות קרובים. במקום השני והשלישי ניתן למצוא "יישוב הייצר" ופו"ר.

גם את המסרים הללו הפנימה ההלכה ואורח החיים היהודי. התלמוד אסר לשאת אשה "טרם שיראנה". רבנים החלו יותר ויותר להסתייג מגירושין לאחר עשר שנים של עקרות ועוד דוגמאות רבות הממחישות כיצד גם בחברה היהודית המסורתית, הערך החשוב ביותר של הזוגיות הינו רעות.

אכן, ר' עקיבא (כלומר הספור התלמודי עליו ועל אשתו) מבטא את האידאל של נישואין רומנטיים בהם שני בני הזוג בוחרים זה בזה בשל מעלותיהם, ומתוך צפיה שמסגרת הנישואין תביא כל אחד לשכלול סגולותיו כבן אדם.

בחזון שכזה, למין ולפו"ר תפקיד שולי למדי. באמת, ר' עקיבא התרחק מאשתו 24 שנה על מנת ללמוד תורה. זו לא הייתה הקרבה של יחסים אינטימיים לטובת מטרה נעלה, אלא הגשמה של מטרה נעלה באמצעות הבסיס האיתן של יחסים אינטימיים.

אכן, בני זוג שומרי הלכה חיים יחד באינטימיות רבה (אך ללא מגע אירוטי) במשך מחצית הזמן (בערך). השיח הניו-אייג'י מציג את ההלכה כערובה למין טוב, ולריבוי ילדים ולזוגיות מוצלחת. אבל בשום מקום בהלכה אין הבטחות כאלה. אדרבא, אם כבר, ההלכה צימצמה בכל מיני דרכים את הסיכויים לפרות ולרבות.

לא צריך להיות מומחה לפיזיולוגיה ולסטטיסטיקה על מנת להבין שהתוספת של "שבעה נקיים", מפחיתה את הסיכויים להרות. וזו רק דוגמא.

מכאן אנו מגיעים לתובנה הבאה – משצמצמה הנצרות (וההלכה בעקבותיה) את המרכזיות של פריה ורביה בזוגיות המשפחתית, ומשהואדר האידאל הרומנטי של זוגיות שהיא חברות אינטימית, אזי הכשירו הדתות הללו את המסקנה כי זוגיות חד מינית הינה אפשרית, ואין היא כלל "מנוגדת לטבע", כי אם אחת הדרכים בהם שני בני אדם יכולים למנף את הזוגיות לטובת הגשמה אישית מוסרית ורוחנית. אם הם מקיימים בכלל יחסי מין, איך הם עושים זאת, ומה יוצא מזה הופכות להיות שאלות שוליות. (וממילא גם גיל הנישואין, ומספר הילדים, ותכיפות הופעתם)

[5] האומץ לאמת מסקנות ערכיות נכונות

אם אנו רוצים לעסוק בשיח מתלהם של "מי אשם" ומי היה "יותר דכאני" כלפי קבוצות מיעוט אלה ואחרות, אזי ניתן להעביר ביקורת רבה על הדתות והשקפות העולם השונות.

אם רוצים אנו לענות על השאלה "מי תרם יותר למוסר האנושי", נוכל כיהודים להתמוגג מעצמנו בלי די. דברי כאן באו להאיר את צדדי ההמשכיות שבין התפתחות הערכים. ההתפתחות הזו הביאה ל"הצהרת זכויות האדם" ואמנות זכויות האדם, להן התחייבו כמעט כל אומות העולם, כולל מדינת ישראל. מאז ברית נח, לא היה בתולדות האנושות אירוע נרחב כזה של "קיימו וקבלו עליהם ועל זרעם". (האם לומדים את הצהרת זכויות האדם במוסדות חמ"ד, נע"ם וכד'?).

האם זה "נורמלי" להניף דגל כנגד עקרונות יסוד של חזון מוסרי זה? מי מאתנו לא מוקיר את הערכים של "חופש המצפון" ו"חופש הביטוי"? הלוא הם נולדו באירופה הנוצרית כתגובה למלחמות הדת העקובות מדם של המאות שש עשרה ושבע עשרה.

אפילו המושג "ערכי משפחה" נולד אז, בהסכמי ווסטפליה, בכך שהעניקו – לראשונה בהיסטוריה האנושית – מעמד מיוחד לאבי המשפחה (ולא האם, כמובן) לקבוע את אורח החיים הדתי בתוך הבית מבלי שהמדינה זכאית להתערב.

האם האומץ להיות נורמלי הוא האומץ לאמץ מסקנות ערכיות נכונות, גם אם הן מנוגדות למסורת מבית אבא וגם אם מקורן הוא "זר"?

==

הכותב: פרופ' יחיאל מיכל בר אילן, רופא ופרופ' לאתיקה רפואית בבי"ס לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, מחבר הספר "אתיקה רפואית ביהדות" (מגנס תשע"ט)

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
39 תגובות - 32 דיונים מיין לפי
1
הומוסקסואליות נאסרה גם על בני נח,
קיץ | 23-07-2019 14:35
משאכ חילול שבת וריבית, זהו חטא המנוגד למוסר המחייב את כלל האנושות. מי שלא השחית את אנושיותו על ידי כל מיני תיאוריות אקדמאיות מנותקות, מבחין בהבדל.
במה עוסקים ''גדולי העם''. פוייה איכסה גועל
עידו 2 | 24-07-2019 9:49
כל הבר אילן הזה מבצר אפיקורסי
זה בגלל ריבוי הסוטים בישיבות
בסיסי | 23-07-2019 18:30
כללי הצניעות, איסור אוננות, ואיסור קשר עם המין השני מביאים לריבוי של מעשי סדום בישיבות. אחוז סוטי מין בקרב הרבנים גדול מאשר בכל מגזר אחר באוכלוסייה.
משכב זכר זה ביהרג ועל יעבור
א | 23-07-2019 18:20
התורה אומרת שעדיף למות מאשר לעשות משכב זכר. על ריבית ושבת עוברים אם זה על חשבון חיי אדם. מביך שהפרופ' הזה לא יודע דברים פשוטים כאלו.
אמת
בצלאל | 23-07-2019 15:25
אבל מי שרוצה פורקן מכל מוסר אין להשמיע לו דברי טעם לריק, כי לא ישמע
2
רפורמי באתר סרוגים !!!!!!!!!!
חרדל | 23-07-2019 14:42
האתר מתדרדר מיום ליום.
3
ה' ישמור! נורא ואיום!
שלמה | 23-07-2019 14:53
מאמר שכל כולו כפירה, ביזיון התורה וחכמי ישראל. קרוב יותר לנצרות, ובמקרה הטוב יותר לרפורמים. איך נותנים במה רחבה כזו לאדם שמבטא כפירה במתק שפתיים והיזקיו קשים ביותר ללא מבחינים בין טוב לרשעות.
4
הוכחות מהנצרות
אבי | 23-07-2019 14:54
אדם שמבסס את משנתו על הנצרות....נו באמת
5
הרב ברלד ומנהלת ביה״ס לבנות מלכה לאופר ועוד..
נאוה | 23-07-2019 15:05
לא זוכים לשום התייחסות אין אף ביקורת ההיפך מזה, הממסד הרבני מגן על הזנאים והאנסים הללו... סגן שר הבריאות חסיד גור, מגן עליהם בגופו. מבחיל. החסידות הקיצונית ביותר לא מזדעקת משום מעשה נבלה שהציבור החרדי מעולל, ההיפך הם אוהבים את ההסתרה ואת המחשכים, בכך נותנים לכל החלאות מהאם המרעיבה, את אנסי הילדים הכי שפלים, הפדופילים המעוותים שחיים בניהם הגנה מלאה ומקום מסתור. בפועל הם מעודדים את הציבור שלהם לפעול מתחת לראדר ולהמשיך לפשוע ובכל הזמן הזה רק דבר אחד מחריד אותם וזו קהילת הלהט״ב! אם זאת יהדות, אז אבוי לנו. זאת כת חשוכה ומעוותת שאין קשר בינה לבין היהדות!!!
6
הם רוצים להביא לעולם ילדים יתומים מאב או מאם
ירושלים | 23-07-2019 15:09
זה נראה לך מוסרי ונורמאלי? איזה איש הזוי. מעניין כמה הוא שילם לקבל פרופסורה.
7
מדהים כמה החרד"לים והנוצרים דומים
קובי | 23-07-2019 15:11
מהיום אימרו- משפחה זה אבא ואמא כי להיות נוצרי זה נורמאלי
טיפש אתה
בצלאל | 23-07-2019 15:29
מה הטענה שלך, שכל דבר בנוצרים זה רע? אפילו כמה דברים שהם למדו מאיתנו? או שתעמיק במה שאתה אומר...
8
מאמר מביך. בור ועם הארץ
אורי שוחט | 23-07-2019 15:15
הוא באמת לא שמע על המושג "ייהרג ובל יעבור" ועל היררכיה של מיתות בית דין?!
9
צ
יהודי | 23-07-2019 15:17
קשקשן... מה יש להבין אתה לא מבין שבין גבר וגבר אישה ואישה זה לא יכול להתחבר.... זה לא קשר שיכוללהוליד חיים.... אגב, התורה אסרה גם קורבה כלומר אב וביתו וכו אדם ובהמה יהודי וגויה... המקרים שאתה הבאת הם בין יהודי ויהודיה... יבום איזה דבר נפלא... אדם לא אגואיסט בוחר להמשיך את חיי אחיו ואינו מוחה את שמו אצילי כל כך לעומת הבהמיות המוצאת............
אפשר
אריה | 24-07-2019 15:41
אם אישה ואישה או גבר וגבר רוצים ילדים הם ימצאו את הדרך, ישנן דרכים מפשוטות ועד יותר מורכבות שבהן הן יכולים לעשות כך, אז למה להתנגד לזה. וחוץ מזה יש המון זוגות שמתחתנים או לא מתחתנים ושלא רוצים ילדים בכלל, וגם זה מכובד ומותר לגמרי.
10
פייק פרופ'
בצלאל | 23-07-2019 15:23
בשונה משבת וריבית שזה לגמרי טבעי ורק עם ישראל מגודר בהם למעלתו, משכב זכור זה מתחת לנורמה מינימלית לא רק באומות, אלא גם בחיות!
11
האתר הזה לא שונה מאתר חילוני
בצלאל | 23-07-2019 15:26
כשאני רוצה לשמוע מה החילונים מודיעים אבל לא רוצה להיחשף לאיזו פמלה אנדרסון אני סורק את אתר סרוגים.
12
נ
יהודי | 23-07-2019 15:31
קשקשן...... משכב זכור חייב מיתה נקרא תועבה אסור אפילו על בני נח... קשור לדרך ארץ ברמה הבסיסית ביותר.......... קצת בגרות נפשית שיכלית רוחנית... רפורמיות מעולם לא הביאה ברכה.....
13
מאמר על רמה וכלו טעות
סטודנט | 23-07-2019 15:48
מצד אחד באמת יש פה טיעונים מה שמרענן כשרואים את השיח בימים אלו. מצד שני פשוט מוטעה. ערך הרעות בנישואין קדם ביהדות הרבה מעבר לנצרות. הדבר מוכח כשרואים את סיפור בריאת האשה בספר בראשית. אומנם יש בסיפור הבריאה ביום השישי רואים את ערך הרביה אבל אי אפשר לחתוך את סיפור בריאת האשה. הדברים מפורטים בהגותו של הרב סולוביציק והדברים מוכחים לכל מי שמעיין ביחסים בין האבות לאמהות. גם הטענה שתפיסת הנישואין כיחסי ריעות מכשירה את ההומוסקסואליות היא מוטעית. אפשרי יחסי ריעות ללא יחסי אישות. מנגד הבלבול בין אהבה ליחסי מין, בנוסף לתפיסה שמילוי הרצון הוא עיקר החיים זה הגורם לתופעה זו. ועוד טעות זה ששמירת נידה מצמצם ילודה, זה לא נכון אומנם אין עקרות הלכתית אבל מנגד יורד האפשרות של מניעה בשיטת הימים הבטוחים ואכמ''ל ויש עוד הרבה ויתכן שבהזדמנות אחרת
14
הפרו' המכובד מבלבל במוח
משה | 23-07-2019 15:51
15
מחלל שבת ומלווה בריבית הם אחרי הכל פרודוקטיביים, הם מייצרים משהו, אמנם תוך עשיית עבירה, אך הם עושים עבירה לתיאבון... הגייס לעומת זאת הם לא יצרניים, הגישה שלהם חסרת תוחלת, והיא ׳להכעיס׳, מחפשים להכריח את הציבור לראות אותם, הם תת רמה של אנשים, שמחפשים צומי בכל מחיר, גם תוך חשיפה שלילית, הם לא אנשים שמועילים לקהילה הכללית, מה שמענין אותם זה רק הת#ת של עצמם (תרתי משמע).
בן נתן | 23-07-2019 15:55
הם חיים בקונספציה, הקהילה לא רוצה להתייחס אליהם בכלל, ובטח לא לתת להם לגיטימיות, והם ממשיכים לנסות להכריח את הקהילה להסתכל לכיוון שלהם... מלווי בריבית ושאר עוברי עבירה לא מכריחים אף אחד להתעסק איתם, אז יום יבוא שהם אולי יחזרו בתשובה.., לעומתם אנשי הח#א (תרתי משמע) חיים בטעות, וכל עוד שהם מחזיקים בטעות שלהם הם לא יחזרו בתשובה, והם מחזיקים בה די חזק!!!
16
נו , עוד רפורמי שרוצה לחנך את הרבנים
ג'קי | 23-07-2019 16:01
עפרא לפומך
17
מלווה בריבית כשמשכב זכר?
שפוי | 23-07-2019 16:36
מה ההשוואה ההזויה בין מלווה בריבית למשכב זכר? משכב זכר זה בסקילה ומלווה בריבית מקסימום פסול לעדות
18
הם לא מפגינים ולא רק נגד להטביזם. שמאלן קשקשן
אחד | 23-07-2019 16:53
תשמור את שטיפת המוח שלך להארץ. באמת לא מעניין אף אחד מה הסוטים עושים בבית, למרות האיסור החמור. השערוריה כאן היא התעמולה לציבור הרחב, והטרור שקומץ הלהטבים שמונה 2% כולו בסהכ, עושה לכל מי שמעז לפתוח את הפה מול השלטת הדת הלהטבית (כמו למשל מה שמחבר הכתבה עסוק בו). ולא ניתן לכם להפוך את החברה על פיה, לרוקן את מוסד הנישואין מתוכן, ולהשתלט על מוחם וחייהם של ילדים.
19
מה הליצן השמאלני החילוני הזה רוצה מאיתנו?
[ | 23-07-2019 16:55
פרסם את הבליך ואת הפרופוגנדה ההומוסקסואלית באל ג'זירה, הנח לנו.
20
אין אומץ בלהיות נורמלי, תודה על המאמר!
מחכים | 23-07-2019 16:56
הרבה חומר צודק למחשבה. חרדים לא מדברים כל היום על נושא הלהטב ואנחנו לא צריכים לעשות זאת
היום צריך הרבה אומץ להיות נורמלי. לכו לחרדים
איתמר | 23-07-2019 17:31
לכו לחרדים אז! אתם יודעים שהדתיים הלאומיים נקודה חלשה, החרדים יזרקו אתכם מכל המדרגות. ואגב , אצל החרדים מדברים עליכם הרבה יותר גרוע מאצלינו. אנחנו רק רוצים שתצאו לנו מהחיים, מעבר לזה לא מעניין אותנו מה אתם עושים!
21
אתר רפורמי מביש שמביא את הליצן הזה שוב ושוב
נמאסתם!! | 23-07-2019 17:29
בשביל מה צריך את סרוגים?? נלך כבר לקרוא את שטיפות המוח הרפורמיות בווינט!!!
22
הרב טאו אוהב אהבה גדולה ורמה וניצחית את עם יש
ליאת פרידמן | 23-07-2019 18:05
הרב טאו אוהב אהבה גדולה ורמה וניצחית את עם ישראל, אבל צורר ושונא דעות שהן ריקבון, וגם זה רק מאהבת ישראל. אני תומכת בו.
23
כמה דמגוגיה הפרופסור יכול להביא..
יהודה | 23-07-2019 18:41
ריבית.. קודם כל יש אכן היתר עסקא. אולי לא לכתחילה אך הוא קיים. דבר שני - האם אדם שיש לו אוברדרפט מתהדר בכך? עושה מצעדים ומתגאה בכך. לעניין פריה ורביה, מספיק לעיין בטור לראות מדוע יש לישא אישה כאשר המטרה היא לפרות ולרבות. ובכלל,שכל ישר! אין קיום לעולם כאשר בני זוג מאותו מין חיים יחד. זה הבן שלי אמר לי (בן 9).
24
" שר ובעל שררה" - איזה חידוד
אוראור | 23-07-2019 19:42
לשון צולע זה - בחיי!
25
מאמר מלא בכפירה בתושבע"פ
יהודי | 23-07-2019 22:38
סרוגים מה נסגר אתכם?
26
חזק וברוך
גרשון | 24-07-2019 15:38
דברי טעם ובינה.
27
פרופ
לירון | 24-07-2019 22:33
כדאי שישב כמה שנים בישיבה לפני שיפתח את פי האתון תחתית המדרגה
28
מאמר מזעזע!
יהודי נורמלי | 24-07-2019 22:36
השקפת עולם ככ מעוותת וטענות שמביעות חוסר הבנה בסיסי. בושה שאלה הפרופסורים שלנו, ומסכן הרב בר אילן זצל שהאוניברסיטה הלזו קרויה על שמו...
29
מתפללת שה יעניש אותך על העזות לזלזל ברבנים
אני | 29-07-2019 3:03
א
30
חסר ידע מדבר על גדולי עולם בתורה פששש פויסק
ש | 04-08-2019 20:50
למנ לא מי הוא בכלל מה זה השיקולים האלה בכלל הוא לא משוה נכון הוא פשוט גאוותן רפורמי שרוצה טובת עצמו על חשבון אלוקים והתורה תעזבו אותנו תהיו חילונים ותעשו מה שבא לכם
31
הרבנים מוחים על עבירה שנקראת "תועבה"
חרדי לא חרדלי | 14-08-2019 16:24
הרבנים מוחים על עבירה שנקראת תועבה --עבירה שהקבה שונא יותר משאר ציווים ומצות לא תעשה. פרופ' יהודי עם ידע ככ דל ביהדות שמתבלבל בינה בין הנצרות...
32
אם הייתי יודע שכל
יקיר | 11-09-2019 8:12
ברברן שכל, יכול להיות אקדמאי, אולי לא הייתי צריך לוותר מראש. או ששמה הופכים אותך לבור ועם הארץ?שאלה שאלה