אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אליהו זייני: הציונות הדתית מציגה טיפשות וחוסר אחריות

ההכנות לבחירות הבאות מראות כבר סימני תיעוב ממש, ו'הציונות הדתית' בחוד החנית של תהליך מאוס זה. במקום להתאחד סביב כל היקר וכל המקודש המשותף, במה היא עוסקת? רק בהעמקת קרעים

הציונות הדתית מציגה טיפשות וחוסר אחריות
  (צילום: אריאל מינקוב)

הציונות הדתית מתגלה כאחד המרכזים הגדולים של חוסר אחריות

הבחירות במדינתנו – ויתכן בכל מקום בעולם – נהפכו בדור האחרון לביצה עכורה של הכפשות, גידופים, חירופים ושאר תחלואי אנוש בלתי נסבלים.

כל המועמדים השונים והמגוונים שכחו שהעמדת עצמם לתפקיד פוליטי של הנהגה דורשת מהם שאיפה לערכים טובים עבור עמם, לשאיפות של צדק ומישרים, של טובת העם והגשמת חלומותיו הטובים. וכשמחלות אלה מתפשטות בעמנו, העם שהועד להיות עם ה' וממלכת כהנים וגוי קדוש, ושליחי הצבור רובצים בתענוג בביצה הרקובה הזו, והאידיאלים הנשגבים של עמנו נעלמים כלא היו, לא הסרחון בלבד, אלא עוד יותר ממנו הכאב, נעשה עמוק וצורב יותר.

על אחת כמה וכמה כאשר כל הקבוצות הרואות את עצמן כחלק מ'הציונות הדתית', אותו חלק מעם ה' שהרב קוק זצ"ל אמר עליו שתפקידו הוא להיות בישראל מה שישראל חייב להיות בעמים, ונציגיו הפוליטיים וחלק מרבניו לא רק טובלים בביוב זה, אלא גם לא מסוגלים לתת את דעתם לנורא שבדיוטה התחתונה אליה ירדו, הכאב נהפך לאין סופי והזוי.

מתנפלים על תלמיד חכם יקר וזקן

הבחירות בחודש ניסן השנה היו כבר מחזה מביש שחשבנו שהגיע לשיאו, אך לא, ההכנות לבחירות הבאות מראות כבר סימני תיעוב ממש, ו'הציונות הדתית' בחוד החנית של תהליך מאוס זה. במקום להתאחד סביב כל היקר וכל המקודש המשותף, במה היא עוסקת? רק בהעמקת קרעים, בהחלטה ש'עוצמה יהודית' קיצונית מדי, בוויכוחים האם יש לאחד בין ה'בית היהודי' ל'איחוד הלאומי', כאילו יש בכלל מקום להתלבט בחובת איחוד כזה.

והיום הגענו לשיא: תלמיד חכם שזה עשרות בשנים עמד בפרץ, החזיק ותמך רוחנית בכל הנוער והצעירים הציונים הדתיים וגם בשכבות רחבות ביותר של אותה 'ציונות דתית' קובע עמדה מסוימת – עמדה שלא אכנס לדיון לגביה, כי אין לכך כל חשיבות עתה, כל אותם 'ציונים דתיים' מתנפלים עליו מעל כל אתרי הביוב האינטרנטי.

עיתונאי חצוף מכנה אותו בכינויי גנאי, פוליטיקאי שמודה שאינו מבין בתורה מעלה את עצמו למדרגת פוסק על 'חילול השם', ורב מוסיף 'שאין זה רלוונטי שאשה חילונית תעמוד בראש המפלגה הדתית' (אתם שומעים?! החילוניות אינה רלוונטית לדתיות! ולא נגד איילת שקד שאני מעריך אותה, אני יוצא, אלא נגד הנורא שבמשפט אבסורדי זה) אנו עומדים משתוממים מול האוויליות הזו, ויותר ממנה, אנו המומים מהפגיעה הקשה בתלמיד חכם יקר וזקן, פגיעה שכל איש אמונה יודע את חומרת העבירות הכרוכות בכך.

ציונות פרא-דתית

אין מנוס מלקבוע שלאור כל הנ"ל, מה שמכנים עתה 'ציונות דתית' מתגלה בצבור כמעוררת סלידה ממש ומה לעשות אולי אף גועל. לכן, לאור כל הנורא הזה, ודוקא כאיש המסווג כקיצוני, אם לא גרוע מכך, נשאר לי להפנות לכולם – פוליטיקאים כעיתונאים ורבנים חסרי אחריות – אחת משתי אופציות: או שתסירו כל סממן דתי מקבוצותיכם, וכנו את עצמכם 'ציונות פרא-דתית', או 'פרוטו-דתית' ,'ציונות חצי רפורמית' וכדו', כי מי שמבזה בפרהסיה ללא כל היסוס חכם זקן, אף אם דברי החכם תמוהים בעיניו, עונשו חמור וידוע, והוא עבריין במזיד על התורה.

האופציה השנייה – ואני מקווה שתעדיפו אותה – היא שתפסיקו מיד עם כל חגיגות השנאה, הביזיון, החירופים, ותשימו לנגד עניכם רק את הדאגות האמתיות החייבות למלא את לבנו בימים אלה מול האיומים הנוראים העלולים לעמוד בפתח, ביטחוניים, כלכליים וחברתיים, ותנו דעתכם רק על כל החשוב והיקר המשותף בין כל הקבוצות כולן, קרי: הדאגה לזהות היהודית ההולכת ונפגעת כל יום, על ארץ ישראל והסכנות האורבות לכל העם היושב בציון, על הצלת אחינו ההולכים ונטמעים בעמים עד כדי סכנת מחיקת חצי עמנו כיום, על הצדק ועל המוסר הפנימי, על מילוי דור צעירינו אידאלים נישאים שירוממו את כולנו, בקיצור על מילוי רצון ה' בעולם והגשמת יעודנו.

לצד כל השאיפות הנעלות האלה יתגלעו מחלוקות בעתיד? לא נורא, הן תישארנה בינינו, נדע להכריע בהן, וגם נדע לא לתת להן להרוס את העיקר ואת הטוב. כי אם ח"ו תיבחר הנהגה מדינית הרחוקה מכל האידיאלים האלה, וסכנה כזו אורבת לנו מאד, דור, אם לא יותר, עלולים לבכות על תוצאותיה, ולא תוכלו לומר ידינו לא היו במעל הזה. למען ה', נא הפסיקו את התיעוב, כבדו רבנים גדולים ששימשו גדולי עולם, ולכו בדרך המלך כי רק כך תבוא ברכה לכולנו בע"ה.

==

הרב ד"ר אליהו זייני הוא ראש ישיבת ההסדר 'אור וישועה' בחיפה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
51 תגובות - 30 דיונים מיין לפי
1
מה חדש?
זייני | 05-07-2019 11:35
ע
דברים הוצאו מהקשרם.שקד ראוייה,לא1 בת' דתית
סרוג60שנים. | 05-07-2019 14:56
שקד ראוייה מאד. ואף יש הערכה כלפיה. יכולה להוביל תנועה כללית כראשונה , להשתלב בתנועה דתית/סרוגים ( כך היה 2 קדנציות ) אך לא כראשונה1מובילה בתנועה דתית יחודית. כי עדיין הסרוגים חייבים לשמור על יחודם. יחודם: שומרי מצוות ומשתלבים בכל תחומי החיים . צבא וכל כוחות הבטחון. אקדמיה. תעשייה וכיוב. אין הצדקה להתנפלות על הרב אבינר. מציע כך ; הרב רפי פרץ 1ראשון. שקד.בצלאל. יחד/הרב מזוז. מרזל/רב-עוצמה. יוגב. סופר. בן דהן. יחד. עוצמה. סיטרוק. דוידי. אין צורך בשיריון אישה , שלא ניבחרה עי הציבור. כי כבר יש 2. רשימה כזו תביא דו-סיפרתי. לא לחזור על טעות 20+21/2/2019 . ממני סרוג 60 שנים. לשעבר מצעירי המפדל. שבת שלום.
חדש בהחלט שכיפה סרוגה מטמאים את עם הקודש
כן חדש. | 05-07-2019 13:00
פעם כיפה סרוגה לא היו ידועים כמטמאים את עם הקודש בשחיתות ושפלות של שוחד מרמה והפרת אמונים..
2
כבודו של הציבור
אפללו מאור | 05-07-2019 11:42
הרב אליהו זייני אני באמת מכבד אותך כבודו צריך לדעת שהתקופה שלנו דומה מאוד לתקופת בית שני ונאמר בירושלמי שהיו חכמים בתורה יהיו זהירים בצוות וכל וסת טובה הייתה בהם.אם רב ככל שיהיה ההתנהגות שלו גורמת נזק לציבור בכל שהוא אז טובת הציבור וכבודו עולה על הכבוד הפרטי של אותו הרב. הדור הוא דור דעה הוא רוצה לראות יושר ופקחון ופתיחות ללא פחד רבנים הרבה פעמים רוצים לתת מוסר כמו לפני 200 שנה רק שזה לא עובד. אולי זה עובד בתוך גיטו ומקום סגור. אז אני רוצה להגיד לכבודו שלא כבוד התורה חשוב במקרה הזה אלא כבוד הציבור שהוא כבוד ה'. אני בן 58 בוגר ישיבת מרכז הרב.
אני לא מבין...
תוהה | 05-07-2019 13:04
למה כבוד הרב במאמר מתייחס ל- א' ואתה עונה על ב'. האם הרב טען שחייבים להסכים עם התלמיד חכם המדובר? הנושא היה ביזוי תח. למה מבחינתך מגיב יקר, בוגר מרכז הרב, חייב להיות או ביזוי תח או ביזוי ציבור? למה אי אפשר שיח בגבולות הגזרה המתאימים?
3
צודק
מאיר | 05-07-2019 11:42
הרב צודק. הציונות הדתית רבים כל הזמן לא סגורים על עצמם. וזה בדיוק מה שעלול להפיל אותם.. אולי הם צריכים לחטוף בומבה בכדי שיתעוררו.. נקווה שיתעוררו.
הם קיבלו בומבא
עמי | 07-07-2019 21:14
ולא התעוררו... חשבו שזה במבא
גבעת שמואל
עודד | 05-07-2019 15:48
הוא רוצה איחוד שתנאי שכולם יתיישרו אליו, רב לא משהו
4
מה אתה נדחף? אתה חרדי ולא ציוני דתי
הבייתה | 05-07-2019 11:45
כך את אבינר ולכו ליהדות התורה, שם מקומכם.
אתה מסכן
יהודי | 05-07-2019 18:32
וצריך רחמי שמים מרובים...
תגובה
עונה | 05-07-2019 12:24
*הרב אבינר. ותיקון נוסף, הרב זייני אינו רב חרדי אלא דתי-ציוני אם תרצה. ובין אם מקובלת עליך דעתך ובין אם לא, אין זה אומר שהינך רשאי לדבר כאוות נפשך או לשייך את כבוד הרבנים למקום שיהיה לך נוח איתו
5
חזק וברוך כבוד הרב
קיבוצניק לשעבר | 05-07-2019 11:50
מסכים עם כל מילה, והייתי מוסיף שעל כל אחד מאיתנו מוטלת החובה למצוא את האחדות עם אחינו השונים והמגוונים. זא שהאחריות היא לא רק על המנהיגים, אלא על כל אחד ואחד מאיתנו. אחדות ושלום הן צו השעה בכל חלקי העם (בבתינו ועם שכנינו, בבית הכנסת דרך בתי הספר והגנים ועד לרחוב ממש וגם במרחב האינטרנטי החולה והמחליא את כולנו) כבוד הרב, אינני תלמידך, אך חיזקתני עד מאוד. אשרייך. שבת שלום ושנזכה לאהוב איש את רעהו גם אם חולקים עליו, ולכבד ולא לפגוע חס ושלום בתלמידי חכמים.
6
אדם מדהים ואדיר
יוני | 05-07-2019 12:18
מדהים לראות איך גם כאשר ניתנת הדרך לתקן עדיין אנשים בוחרים לשנוא ולהכפיש עוד רב.
7
מדינת הלכה עכשיו !
ייאי | 05-07-2019 12:21
החזון הוא להקים מדינת-הלכה. איך משיגים זאת? על ידי מהפכה נוסח איראן - אך אין להם עדיין די תמיכה לכך. ניתן על ידי שלבים - לזה יש להם את היכולת. איך? מאמצים פוליטקאי נרקסיסט כביבימלך,שכסאולוגיה היא אצלו האידיאולוגיה,הופכים לממליכי ביבימלך. ; ואחר כך: סוגרים בשבתות ובמועדים שכונות וערים בפני כלי רכב. סוגרים תחבורה ציבורית בשבתות ובמועדים. סוגרים בשבתות ובמועדים בשכונות וערים עסקים. סוגרים את תחזקת הרכבת בשבתות ובמועדים. סוגרים פעול מפעלים חמים בשבתות ובמועדים ואפילו במחיר קריסתם (פניציה הוא רק דוגמא מני רבות) . דורשים לבוש צנוע במרחב הציבורי שגם מחוץ לשכונות וערים חרדיות/חרדליות . מדירים נשים מהמרחב הציבורי. מחרימים שירת נשים ועצם נוכחותן. עוסקים בהדתה ברחובות,בקניונים,במתקנים ציבוריים. דורשים ומקבלים פטורים מהחובות למדינה. דורשים ומקבלים קצבאות ענק אישיות ולמוסדותיהם המיתרות את הצורך לצאת לעבוד. במקביל מעלים את כמות הלידות ומאיצים את המהפכה הדמוגראפית. מכתיבים את תכני הלימוד בכל מערכת החינוך. שואלים אותי אנשים: מהיכן הכח העצום שרכשו הרבנים בחברה היהודית? התשובה היא בהסטוריה. ראשית עם ישראל באמונתו היתה במעמד ההר ובמתנה שהוא קיבל:לוחות-אבן-ברית. לעומת מקדשי פאר שהיו אז ויש גם היום הרי חומרית זו היתה מתנה צנועה ביותר, אך ערכית? מחירה לא היה יסולא בכל פז ועם העברים/ישראל תלה בהם יהבו וחייו . לכן השינוי החל אחרי חורבן הבית ה ר א ש ו ן. עם חורבנו נעלמו גם מהאזכורים כלי הקודש אשר לשכינה - ובמיוחד ארון הברית שבו המקודשים לוחות-אבן-הברית. גם בניית בית שני לא היה בו למלא החסך העצום בפצע שנפער בלב האומה העברית. לזה נוספו עוד גורמים: כלל העם המשיך להיות דבק בתורת משה. מנגד ראה העם כבר מהמאה השלישית לפני הספירה שפשטה השחיתות בין הכוהנים ובתוך זה גם ההתיונות. זה גם הביא למרד החשמונאי שהיו כוהנים אם כי זוטרים. בהמשך אנו רואים שהיתה מחאה על שהשליטים מבית חשמונאי שהיו גם כוהנים התעקשו לאחוז בשני הכתרים:מלכות וכהונה. זה גם שגרם לערבוב וביטול רשויות וחיבור רע בין הדת למדינה. כך שנוצרו מחנות עיקריים:הכוהנים (צדוקים) מול ההדיוטות המוני העם (פרושים,איסיים וכתות אחרות). שורש הרע נבע מכך שמלכתחילה הכהונה הגדולה היתה על פי הורשה ולא על פי כישורים: בנו הבכור של הכהן הגדול היה יורשו עם מותו. היה צורך לרבנים לבדל עצמם מהכוהנים לא רק מעמדית אלא גם מהותית והפריד בין התורה הצדוקית שהיא התנך כלשונו לבין הפרושים/החכמים/הרבנים ותורתם שהיא רב שכבתית ומכילה את התנך ובנוסף אליו פרשנותם (מסורת אבות,תורה שבעפ,הלכה). השחתת המידות של הכוהנים המשיכה גם בימי ואסאל רומי הורדוס וגם אחריו ועד החורבן. סיפור ישוע (ישו) הוא רק אחד מכתות/ארועי/גלי המחאה נגד שחיתות הכוהנים שרדו בעם בחסות רומי. העדויות לשחיתות מופיעות בכתבי יוסף בן מתתיהו ובמשניות שונות. אז איך התגלגלנו עד הלום:משילטון כוהנים מושחתים ועד שילטון רבנים שרלטאנים? זהו תהליך ארוך כפי שכבר העליתי לעיל והוא התחזק בגולה, הנה: לכל אלה הטוענים שכל דבריו של רבו זה מן תורה - צר לי לאכזבכם:שגם לשיטתם זה אינו מופיע בתורה.אז התירוץ שלהם הוא כזה:זו התורה שבעפ שניתנה גם היא למשה בסיני כי כתוב ו ..התורת (ויקרא כו מו),שזה בלשון רבים כי זה כולל את התורה שבכתב ואת התורה שבעפ.אז זהו שלא. כי כתוב ו..התורת והאמור מתייחס בצמידות למה שכתוב לפני כן ואחרי כן לתורת השמיטה,לתורת היובל,לתורת העבד,לתורת הנדרים,לתורת הקורבנות,לתורת ההקדשים,לתורת היובל,תורת המעשר,לתורת היולדת,לתורת הזב,לתורת החרם ועוד - לכן זה נאמר בלשון רבים.לא מוזכרת בכל אלה תורה שבעפ או הלכה.למעשה אין כל אזכור לאלה בכל התנך.זאת ועוד:בתנך עצמו אלוהים מורה ושב ומורה לקיים את כל ה כ ת ו ב,לא בעפ ולא מסיפורים ואגדות - רק הכתוב:כז וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-מֹשֶׁה, כְּתָב-לְךָ אֶת-הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה: כִּי עַל-פִּי הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, כָּרַתִּי אִתְּךָ בְּרִית--וְאֶת-יִשְׂרָאֵל..(שמות לד.כז) וגם:לד וְאַחֲרֵי-כֵן, קָרָא אֶת-כָּל-דִּבְרֵי הַתּוֹרָה, הַבְּרָכָה, וְהַקְּלָלָה--כְּכָל-הַכָּתוּב, בְּסֵפֶר הַתּוֹרָה. לה לֹא-הָיָה דָבָר, מִכֹּל אֲשֶׁר-צִוָּה מֹשֶׁה--אֲשֶׁר לֹא-קָרָא יְהוֹשֻׁעַ, נֶגֶד כָּל-קְהַל יִשְׂרָאֵל וְהַנָּשִׁים וְהַטַּף, וְהַגֵּר, הַהֹלֵךְ בְּקִרְבָּם.(שמות לד.כז) וגם:ג וְשָׁמַרְתָּ אֶת-מִשְׁמֶרֶת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, לָלֶכֶת בִּדְרָכָיו לִשְׁמֹר חֻקֹּתָיו מִצְוֺתָיו וּמִשְׁפָּטָיו וְעֵדְוֺתָיו, כַּכָּתוּב, בְּתוֹרַת מֹשֶׁה(מלכים א ב,ג).אלוהים כבר אז חשד ביצר האדם שיהיו כאלה שינסו לנכס לעצמם את אלוהים ולהיות מונופול על דתו.כך ימנפו זאת לכח ולשליטה ולרווח.לכן ובו בעת אין צורך במתווכים בין האדם לבין בוראו.הנה: יא כִּי הַמִּצְוָה הַזֹּאת אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם לֹא נִפְלֵאת הִוא מִמְּךָ וְלֹא רְחֹקָה הִוא. יב לֹא בַשָּׁמַיִם הִוא לֵאמֹר מִי יַעֲלֶה לָּנוּ הַשָּׁמַיְמָה וְיִקָּחֶהָ לָּנוּ וְיַשְׁמִעֵנוּ אֹתָהּ וְנַעֲשֶׂנָּה. יג וְלֹא מֵעֵבֶר לַיָּם הִוא לֵאמֹר מִי יַעֲבָר לָנוּ אֶל עֵבֶר הַיָּם וְיִקָּחֶהָ לָּנוּ וְיַשְׁמִעֵנוּ אֹתָהּ וְנַעֲשֶׂנָּה. יד כִּי קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ לַעֲשֹׂתוֹ. (דברים ל יא).רק כ 1500 שנה לאחר מעמד ההר אנו מיודעים למושגים אלה.מי מיידע אותנו? כן,רבנים.אז מהיכן באה התפיסה שניתנה תורה שבעפ בהר? כי זה היה חלק מהמאבק בבית שני בין הצדוקים (כוהנים בעיקר) מול הפרושים (החכמים) על הכח והשררה בעם.הצדוקים פעלו על פי דברים כלשונם שבמקרא וזה היה ברור ונהיר לכל (דומה למה שאצל הקראים).לכן המציאו הפרושים הלכות שונות ומשונות ומחמירות שאינן במקרא,בבחינת:גדר המגדרת גדר כדי שלא יהיה ספק שיכשל בם.הפחידו את העם שזו גם תורה שניתנה למשה בהר ושאם לא ינהג על פי דרכם וחומרותיהם ומורכבויותיהם הרי הם בחזקת חוטאים.ריבוי ההלכות וסבכיהן ופלפוליהן נבעו מדעות שונות שאצל הרבנים ובדורות שונים. עד שבא בעל השולחן ערוך ועשה איזשהו סדר - ושוב קבע שזאת ההלכה מן ההר. כל האמור לעיל גרם לתלותיות בחכמים ומפרשים ופוסקים שהפכו את תורתם לאומנותם. הם הפכו לרשות המשפיעה על כל תחומי החיים.. נשכח כליל הכלל המעשי שיש להיות מעשיים ופרודוקטיביים שנובע מהוחי בהם והוא אהוב את המלאכה ושנא את הרבנות ואל תתוודע לרשות. בקיצור:יצרו הרבנים מונופול על הדת שרוחיו בצידו. כך גם נוהגים הכמרים והקאדים. יוסף בן מתתיהו: כת הצדוקים, האומרת שיש לחשוב לחוקים רק את הכתובים, ואילו אלה שממסורת אבות אין חובה לשמור. לעיון נוסף מתוך המקורות לערך בויקיפדיה לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה] איל רגב, הצדוקים והלכתם, על דת וחברה בימי בית שני, הוצאת יד בן צבי רחל אליאור, ספרות ההיכלות ומסורת המרכבה - תורת הסוד הקדומה ומקורותיה, תל אביב, משכל, 2004. רחל אליאור, מקדש ומרכבה, כהנים ומלאכים, היכל והיכלות במיסטיקה היהודית הקדומה, ירושלים: הוצאת מאגנס תשסג רחל אליאור, זיכרון ונשייה: סודן של מגילות מדבר יהודה, ירושלים: מכון ון ליר תשסט קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה] על הכתות בתקופת בית שני - מאת פרופ' דוד פלוסר יאיר שלג, החור השחור של ההיסטוריה היהודית, באתר הארץ, 20 באפריל 2006 הכרך הדן בצדוקים ובבייתוסים מסדרת הספרים דורות הראשונים מי דחק את מגילות מדבר יהודה אל תהום הנשייה הרצאתה של רחל אליאור בימי עיון מדוע של האוניברסיטה העברית ובו היא קובעת שמגילות קומראן הן עדות למלחמתם של הצדוקים בחשמונאים. (אתריוטיוב)
אין לך חיים
יוסי | 07-07-2019 7:04
לך לאברבאנל ימצאו לך שם מה לעשות
הרב
דן | 05-07-2019 16:43
מה זה הדוקטורת הזה?
8
זה התופעות לוואי משריון של סמוטריץ רודף הכבוד
שיטת זלמן | 05-07-2019 13:04
זה המחיר שמכניסים למקום ריאלי נציג של החרדלים המתנשאים ללא שום סיבה וכך הציבור מוצא את עצמו במערכה של פלגנות סכסוכים חתרנות ושינאה בתוך המחנה כמסורת רבת השנים של החרדלים ורבניהם תבוא לבית אל ב תראה איך זה עובד שם המציאו את השיטה הזאת והכל כמובן בחסות דתית הלכתית מבית מדרשו של אבי אבות השיטה שתמציתה היא אנחנו הכי טובים הכי נעלים הכי מבינים הכי נחמדים הכי חכמים ועל השאר בדרגה פחותה בהרבה מאיתנו
9
הרב את ריבנו
זר | 05-07-2019 13:07
המלה רב יש לה שני פירושים. האחד גדול, השני מתקוטט. רב שבוחר להיות גדול, מן הדין לתת לו גדולה, ולכבד אותו. רב שבוחר להיות מתקוטט, מתקוטטים עימו חזרה. אדם שמתנדב לבזות ולהשפיל אחרים (או אחרות), מה ילין אם משפילים ומבזים אותו חזרה? כשיגיע כבוד הרב אבינר לדרגתה של דבורה הנביאה, אולי אז נרצה לשמוע את דעתו על מקומן של נשים בהנהגה. עד אז, יואיל בטובו להפסיק להעליב מחצית מהאוכלוסיה.
שמי
זר | 05-07-2019 14:05
קראתי לעצמי זר, כדי שתתייחס לדברי, ולא למי שאני. מה, אילו קראתי לעצמי הכהן הגדול או הרב הראשי, היה לדבריי יותר תוקף?
שמך נאה לך
יהודי | 05-07-2019 13:57
לא מפתיע שקראת לעצמך זר
10
בבחירות הקרובות
ידידיה | 05-07-2019 13:33
רק עוצמה יהודית! בנט = סמוטריץ = ימין חלש שיכנע לנתניהו
11
איחוד ? בין המשתמט,האידיוט,השחצן והביריון ?
ענבי הגפן בענבי הגפן | 05-07-2019 13:41
לא,תודה.
12
מחאה על כבוד תורה
יוסף | 05-07-2019 14:51
יישר כח גדול למו"ר הרב אליהו רחמים זייני שליט"א, שגם הוא כמו מו"ר הרב שלמה אבינר שליט"א אינו מחפש למצוא חן, אלא ללמד את עם ישראל את תורת ה' ללא מורא. איני מקנה באותם רשעים שהעזו לפתוח את פיהם נגד גדול ישראל שהינו בבת עינו של הקב"ה בדורנו על אשר העיז ללמד את עם ישראל את תורת ה'. הם לא למדו לקח מפרשת השבוע של שבוע שעבר, בה קורח ועדתו ירדו חיים שאולה.....
13
עכשיו אתם מבינים על מי נתניהו בונה את עצמו??
ששש | 05-07-2019 15:02
רק על חרדים ולא על חילונים שפויים, בגלל זה המדינה הופכת לאירן שבה החרדים כובשים כל חלקה טובה בניצוחו של ביבי , אז תמשיכו לבכות ולהצביע לו.
14
למתקראים ציונים עלאק דתיים
לפיד | 05-07-2019 15:14
מעניין רק את המדינה החילונית ארץ ישראל לא מעניין אותם רק המדינה . מתחנפים לחילונים רוצים להידמות להם וחלילה לא לשמוע בקול רבנים בושה וחרפה
15
במחילה, מי זה האיש הזה?
שאלה | 05-07-2019 16:14
הוא רב? פולטיקאי? הוא משס? מי זה ? הוא לבוש כמו חרדי בפולין. מה לו ולציונות?
ממתי בגדים קובעים השקפה?
אלכס | 05-07-2019 18:38
מי שחושב כך חסר לו דעת ותבונה. לכו ללמוד מי האיש ומה פעלו ומה עשה בחייו וכיצד נלחם נגד הפוגעים בארץ ישראל
16
הציונות הדתית תהיה המרוויחה העיקרית אם תהיה
בבר | 05-07-2019 16:15
ממשלה חילונית. הציונות הדתית נכשלה כישלון חרוץ במבחן הזרזיר והעורב לא מובן בכלל מה יש משותף לחובשי כיפה ולציונים חילונים שלא מסתירים שהם רוצים לעקור את הדת. מי שיש לו עיניים בראש מבחין שהציונות הדתית לא מחבבת פרעאנקים (תשאלו את אלו אוחנה) ולא מחבבת דתיים. פרעאנקים הם לא אוהבים בגלל שהם הציונים הדתים כמו האשכנזים החילונים לא אוהבים פרעאנקים בלשון המעטה, את החרדים הם לא אוהבים בגלל שהם הסמכות התורנית וזה המטרה של הציונות הדתית לכבוש בסערה את הואקום שיוותר אם לא יהיו חרדים בממשלה חילונית,זה למה הם בונים מערכים של השגחת כשרות גיור ונישואים. הפלג הרפורמי בציונות הדתית הרעיל את כל העץ.
יש לך בעיה קשה בהבנת הציונות הדתית וגם שנאה
ל- בבר | 06-07-2019 23:06
רבה לדתיים. בטוח שאתה סובל מרגשי נחיתות בגלל שאתה פרענק - זו בעייתך, תנסה להתגבר עליה.
17
הציניות
חי | 05-07-2019 17:12
כבוד הרב זיני צודק לחלוטין..הרדיפה אחר הכיאולוגיה יותר חשובה מאיחוד כל המפלגות שנוטות לדרכי השם ולאחדות עם ..ללא כל גזע. מין. זכר /נקבה.קיצוני לדבריהם של הציניות.כולם יהודים אמיתים שוחרי התורה ואהבת עם ישראל..אנא התעשתו וצאו לדרך של אהבת הזולת..ולכל אשר יורוך מוריך
למיואש
התמים | 07-07-2019 20:39
אני מתחיל להתייאש....כאיש מקצוע , לעניין מאגרי המידע אומר בצורה הברורה ביותר : למרים נאור או לכל שופט אחר אין שום מאגר מידע על אזרחי המדינה. זה קשקוש מקושקש. גם למני יצחקי אין מאגר כזה. יש למודיעין של משטרת ישראל מאגר מידע אליו מתנקז כחוק כל מידע רלבנטי. זה תפקידו של אגף המודיעין. פעם עומד בראשו קצין זה ופעם קצין אחר. במידע זה נעשה שימוש בהתאם לצרכים מקצועיים. המשטרה והפרקליטות לא משתמשות במידע על פי מפתח מפלגתי. יש במשטרה ובפרקליטות אנשים הנימנים על כל הזרמים והדיעות. בגופים כל כך גדולים לא אדם אחד חוקר או מגיש כתב אישום, בוודאי כאשר מדובר במקרים עם השלכות פוליטיות או השלכות רוחב. זאת ועוד, בשנים האחרונות בראש גופים אלה עמדו אנשי ימין מובהקים שבוודאי לא קשרו קשר לפגוע בימין. הזוי לחשוב שישבו במרתף כלשהו היועץ מנדלבליט, המפכל אלשיך והשרה שקד והחליטו על חקירות ואישומים נגד הימין. אבל, כאמור, אני מניח שלא אשכנע אותך....זכותך להאמין בכל אגנדה.
קודם אתה תגיב לעניין בלי דמגוגיה
המיואש | 07-07-2019 19:00
ובלי צביעות ואני יגיב בהתאם וכן היה למרים נאור מאגר מידע על אנשים כמו למני יצחקי אני לא מתכוון לשכנע אותך ולא אף 00מולני מה שאני כן מתכוון זה להראות את הצביעות שמרוחה עליכם מכף רגל ועד ראש
למיואש
התמים | 07-07-2019 16:24
יקירי, סוף סוף הצלחתי להוציא ממך תגובה עניינית ללא קללות של ממש. עתה, משראיתי את נקודות השקפתך ואת העיוותים שבהן - הרמתי ידיים. אתה משוכנע בעובדות שאתה נוקב ובפרשנותך להן - גם כאשר העובדות כלל לא קיימות ( למשל : מאגר מידע למרים נאור ???? ) וגם כאשר הפרשנות מוטה ומטעית לחלוטין. נראה שלא אתה תשכנע אותי ולא אני אשכנע אותך. אקווה רק שכל ויכוח עתידי, גם עם מי שאינך מסכים לדעתו, יתנהל מתוך דרך ארץ וכבוד הדדי. כדי להביע עמדה אין צורך בקללות, בהדבקת תגיות ובהשמצות.
לאחיתופל
המיואש | 06-07-2019 22:26
במה אתם דומים לרוסיה הסובייטית? יש שיכולים להביע את דעתם הפוליטית (סופרים משוררים, אמנים, מרצים 00מולנים קיצוניים ביותר, משום מה כל אלה לא הופכים לעסקנים פוליטיים רק רבנים) ויש כאלה שאסור להם, יש מנהיגים שומרי סף ויש פוליטיקאים יש אכיפה בררנית נגד אנשי ימין, יש מאגר מידע על אזרחים של מרים נאור ויש את המאגר של מני יצחקי, שמי שהמערכת לא רוצה ביקרה, היא דואגת לסכל אותו מקסימום ייסגר התיק העיקר לסכל מינוי, השמפניות של שרה מוציאות אתכם מדעתכם, והמיליונים של קרן וכסלר לאהוד ברק לא מעניינת, עדיין אין תקשורת במדינה הרעה הזו יש ערוצי ועיתוני תעמולה פוליטית כמו בפרבדה, ראינו רק לאחרונה את המופע המביש של דב גילהר ומוטי גילת..... לא חסר אחיתופל הדבר היחיד שאתה לא הוא שאתה לא תמים, 00מולני ותמים לא יכול לבוא ביחד אולי 00מולני וטיפש שכל היום הראש שלו נמצא בין ידיעות אחרונות, לבין כאן 11 לבין 12 13 והוא לא מסוגל להציץ מחוץ לשידורי התעמולה ה00מולנית
שלום למגיב המיואש
התמים | 05-07-2019 19:27
התגעגעתי.... ואם תגיד שאני רשע - בזה נסתתמו טענותי ? רב שיוצא בהכרזות מן הסוג המדובר הופך את עצמו לעסקן פוליטי. ממש לא בריא - גם לרבנות וגם לפוליטיקה. ואשמח אם תאיר את עיני ( הרשעיות והסומות ) במה דומה ישראל לרוסיה הסובייטית והבולשביקית ( חוץ מהערצת ההמונים למנהיג העליון ביבי ). שבת שלום לך , אוהב ישראל .
שוב אחיתופל כהרגלו בדמגוגיה מגזים
המיואש | 05-07-2019 18:55
כדי לפמפם את ההסתה ה00מולנית שלו רב כמו כל מנהיג ציבור זכותו להביע את דעתו הפוליטית, עם 00מולנים רשעים כמוך אנחנו יותר קרובים לרוסיה הסובייטית מאשר לאירן
למה
התמים | 05-07-2019 17:21
רבנים מתעסקים בפוליטיקה ??? האם נהיה כמו איראן הנשלטת על ידע איאתולות ? די, שבו בבתי המדרש ואל תתערבו בחיים הפוליטיים. ברגע שרבנים מתחילים לעסוק בפוליטיקה הם הופכים לפוליטיקאים : תחמנים, אינטרסנטים, לא הוגנים ולא הגונים. פוליטיקה ודת לא צריכות להיות מעורבות זו בזו.
18
זיני שליטא. כועס
נעים בן עטר | 05-07-2019 17:20
כבוד הרב זיני הגדרה של זקן מהי -גיל זה מקובל הגדרה של חכם מהי ? הזקן. הכובע או פסיקות שברובם מצאנו שהם נוגדות את רוח התורה אם לכבודו יש אומץ תפרסם טלפון ידני שלך ואז באמת יש סכוי שתחכים .
19
צ ד י ק
מירב יוסף | 05-07-2019 17:30
בה רק אנשים גדולים כמו הרב זיניי יודעים לדייק ככה את החשוב מול התפל.הלואי ורבים ילכו לאורו
20
חייבים היתחדשות
אני שבת שלום | 05-07-2019 17:49
אני מקווה שהגמרא תלך הבייתה היא כל כך מקוממת. ביחד יד ביד עם דרכו של אהרון ברק. השמאל חכם נורא. איי שם מבין שאהרון ברק סיים את דרכו. הם בשמאל נורא ציניים ואפילו מרושעים מרירים מיתחת לשטח היכריחו אותם לבצע תפקיד בכפייה בכל חור . ומי שאשם זו הגמרא שממאנת לשנות קידומת לנבואה ולהחליף אותם. שבת שלום
21
לא, הקו
אופניק | 05-07-2019 18:13
אתם מאופסים.. חודשיים אחד מהחבר'ה שלכם שורד אחרי שהרב סדן הצליח אותו להנהגת המפז''ל אחרי הפוטש שעשה נגד בנט, וכבר אתם מלכלכים תחת כל עץ רענן את הציבור כולו. יש לומר את האמת, מול 'תקומה' היו כיפופי ידיים, אבל אנשי הקו הם היחידים שבטוחים שאלוהים בכיס שלהם ולכן כולם צריכים ללכת לאורם המסנוור. אחרי שהפסדתם מול בנט בפריימריז שוב ושוב הלכתם על פוטש, חלאס להאשים אותנו לפחות
22
הוא מתכויין ללייטים שיצאו כנגד הגר"ש אבינר
כ | 05-07-2019 18:36
הוא לא מתכווין לדתיים הלאומיים (התורניים) כי אם לצונים דתיים (הלייטים) . וזה ברור.
23
להחרים את הבחירות
אליהו | 06-07-2019 22:10
לכבוד הרב שלמה אבינר שלום רב , הנני קורא להחרמת הבחירות.בכך הנני מייעץ לאנשים לא לפעול לפי הנחיית הרב , כי הרב החסיר עניין הסיוע הצבאי למדינות רצחניות בשבע הנקודות של הרב.( התפרסם באתר סרוגים ) הרב , תלמיד חכם והנני מודה שאני עם הארץ.ולמרות זאת , הנני קורא - לא להקשיב לכל הרבנים שמייעצים לנו איך להצביע במערכת הבחירות שכל המפלגות מוכנים בחפץ לב להשתתף בממשלה שממשיך לחמש ולאמן כוחות רצחניים. צר לי מאוד על הויכוח ביננו , מצד אחד , הרב היה הרב הראשון לקרוא להפסיק עם הסיוע הצבאי למדינות רצחניות. מצד שני, הרב מתיר לנו להצביע בבחירות שאין למי להצביע , ושהקול שלנו יתן כח למי שמזלזל בקדושת החיים ובציווי - לא תרצח . ( לא כתוב - אל תרצח , כי אם - לא תרצח , מכאן על החברה ליצור תנאים המקשים על רצח ולא תנאים המקלים על רצח המוני ) וכנסת ישראל מפרים שלושת הלאווים. 1. עבודה זרה - קבלת כספים מרבי מרצחים ואלה כספים שאסורים בהנאה. 2.גילוי עריות - אונס המוני של נשים וילדים בכפרים.(חלק מנגנון לחיילים הרצחניים - מותר להם לאנוס ואחר כך לרצוח ) 3. שפיכות דמים - רצח אלפים עשרות אלפים ומאות אלפים של נשים ילדים תינוקות וגברים חפים מפשע בדם קר עם נשק שלנו. 4. ושנאת חינם - תמיכה צבאית ופוליטית במנהיגים שהם רבי מרצחים ופושעי מלחמה המגביר שנאת חינם בעולם. והרב יכול לטעון - כן אבל אנחנו לא לוחצים על ההדק. אבל , אנחנו מסייעים ליצור תנאים אופטימליים לרצח עם ופשעים נגד האנושות . 382,000 נשים גברים ילדים ותינוקות נרצחו בדם קר גם עם נשק שלנו בדרום סודן. ואין חשבון נפש , ואין חרטה , ואין בושה. הכל מותר בשביל כספים טמאים , כספים של דמים. וזה אפילו לא נושא במערכת הבחירות. לכן הנני קורא להחרמת הבחירות - ולא להקשיב לרבנים המייעצים למי להצביע. כי יש כאן חילול ה' רבתי וזרעים של חרבן. בברכה אליהו יוסף נ.נ. נקח הלואה ונקים מפלגה אך מכיוון שאין 90 יום לא יתנו לנו להתמודד הפעם.
למגיב 33, צודק לגמרי, אבל-מה עם מפלגת זהות??
מצדרביעי | 06-07-2019 22:23
האם אתה יודע שהיא כמוך גם כן מתנגדת? אולי במקום לכתוב טוקבקים כאלו מייאשים, תדגיש שיש מפלגה שהצהירה שתתנגד למחדל??
24
די עם המגזר לבטל את המגזר
אבי | 06-07-2019 22:54
זה שורש כל הצרות למה אני צריך להיות מגזר. יש לי במשפחה מהכל קחו ממני את המגזר זה מביא עלי רק גזרות.
25
אתה חי בארצנו? איך אינך יודע מי הרב זייני
ל- שאלה | 06-07-2019 23:08
היה הרב של הטכניון בחיפה כ-20 שנה. ואם לא שמעת את שמעו, כנראה אינך שייך למגזר הדתי .
26
ישר כח
אני ורוכב על חמור | 07-07-2019 7:03
כל מילה בסלע. אני חבדניק הצבעתי לסמוטריץ' בסיבוב האחרון ואני פשוט מזועזע מהימין הדתי. מביך ועלוב.
27
סוף סוף
אליהו | 07-07-2019 8:51
הולך אחריך, רב יקר ששםנאצ האמת על השולחן. הנקודה שצריכה לנהל את הפוליטקאים הערכיים היא: מה נכון וטוב למדינת ישראל, למדינת היהודים.
28
ציונות ויהדות זה מזרח ומערב.לא יודעים הסטוריה
אלון | 08-07-2019 23:25
פשעי הציונות בשואה... הרצל... מישהו בכלל יודע מהי ציונות? להיות ציוני משמע ללכת נגד תורת ישראל. מסתירים מכם את כל האמת ולכן אתם חובטים וחבוטים. תראו מה עשיתם במו ידכם לילדכם!! כואב הלב
29
יישר כח
אלמוגית רובין | 20-07-2019 22:09
סוף סוף אדם מדבר כמו שצריך .יישר כח דברים שנכנסים אל הלב ....דרך תורה אמיתית
30
הכתב המת
אברהם מאיר זייטון | 21-07-2019 3:18
אחי אם קראת אותיות וצירופי מילים באשר אין לדבר הכללי שאליו הכתב דיבר... מאחורי כל כתב- יש כותב למחשבות הכתב- יש כותב למהות הכתב - יש כותב לחיות הכתב לך אל הכותב. כי אם לא הלכת אז לא הכרת את חיות הכתב! ואם אין לך חיות לכתב- הכתב מות ונותר לך לשחק בו כרצונך.... אך החיים ומחייה החיים ישחק בך כרצונך (שהשעה שוחקת להם).