אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ארז משה דורון ליובל דיין: מי ביקש ממך אמונה עיוורת?

יובל דיין שסיפור חזרתו בתשובה התפרסם בספרה של אשתו נועה ירון "מקימי", והפך לסמל, טלטל את הרשת בהודעתו כי חזר בשאלה. הרב ארז משה דורון: "אל תתחפש לקדוש מעונה שהתפכח"

ארז משה דורון ליובל דיין: מי ביקש ממך אמונה עיוורת?
  יובל דיין. צילום: Miriam Alster/FLASH90

תגובות רבות מאז הודעתו הדרמטית של יובל דיין אתמול (שלישי) כי החליט לחזור בשאלה ולהוריד מעצמו כל סממן חיצוני-דתי. הרב ארז משה דורון: "כאז כן עתה – אתה פוסל הכל, מקים כת חדשה שרק אתה הגורו הנבון שלה"

דיין כתב בפוסט: "לקח לי זמן להטיל ספק ולשאול איך זה, שכל מה שאלוהים רוצה ממני מתמצה בזה שאהפוך את עצמי לבעל אישיות גבולית עד מחוקה מרוב קדושות וטהרות ודקדוקים וביטול לעליון והשוואת צורה וזה. מה נשאר שם בסוף מתחת לכל השכבות והבגדים והכיסויים וההסתרות והשקרים על שקרים על שקרים שמתחזקים קהילות שלמות", כותב דיין על השנים האחרונות במגזר ברסלב.

"ש לי הרבה מה להגיד על המגזר שהחלטתי לעזוב ועל המוטציות האמוניות ההזויות שהוא מגדל, אבל אשאיר את הלשון שלי קשורה בליש ורק אומר שהבנתי באופן סופי שהם ואני לא מאמינים באותו אלוהים והייתי חייב לעשות מעשה ויפה שעה אחת קודם".

דיין, הודיע לפני חודשיים וחצי כי הוא בתהליכי גירושין מנועה ירון-דיין, אם שבעת ילדיו, שסיפור חזרתם בתשובה נשזר בספרה של נועה "מקימי".

בעוד מגיבים רבים תוקפים בחריפות את החלטתו, ישנם כאלו המזדהים עם דבריו, שכתבו על חוויות דומות ואף מחזקים את ידיו.

הרב ארז משה דורון: כאז כן עתה – אתה פוסל הכל, מקים כת חדשה שרק אתה הגורו הנבון שלה

בשם הרב ארז משה דורון נשלח מכתב ליובל דיין:

"זה קורה לכל אחד. סימני שאלה. בלבול. אכזבה. ושבר. זה קורה לכל אדם מאמין ולכל מי ששואל שאלות. יובל דיין יקירי וחבר נעורי, לא גילית את אמריקה כשגילית חסרונות ומומים בחברה החרדית. כל אדם מתבונן מבין ששום חברה איננה גן עדן מושלם".

"כמה קל, וכמה חסר אחריות וילדותי ומתלהם להעיף את כל האשמות בחברה החרדית או הברסלבית, לגנות אותה בכל גינוי אפשרי, אמיתי ומדומה, ולהרגיש קדוש מעונה, עלק מחפש אמת. בדיוק כמו שגילית את האמת של התורה ובזת לכל אדם וערך חילוני, הפכת את עורך ובחרת, כמו ילד קטן ומשתולל, לבוז לכל אדם וערך דתי. וגם את זה, במיטב הסלביות שלך, בחרת לצלם ולהשפריץ ברהיטות על עולם ומלואו שרק מצפה בהנאה לשמוע על אכזבות, על דם ותככים וכבוד וכסף. שאתה כמובן כרודף אמת מושבע, נקי מכל אלה. פשוט "התפכחת". גם אנחנו התפכחנו, התפכחנו מהציפייה למצוא גן עדן בחברה הדתית. גילינו בני אדם, כמו כולנו, בעלי מומים וחסרונות, בני אדם, כמו בכל חברה, גם בעלי מעלות רבות, רצונות טובים ומעשים טובים".

"אנשים מורכבים מטוב ורע, חברות מורכבות מצדיקים, בינוניים ורשעים. וכל אחד בעצמו מורכב מהכל. רק אתה "גילית" שהכל שקר, שכולם רק רדפו אותך, ניצלו אותך, שיקרו לך, עשו עליך קופה .מי לימד אותך להיות "נטול דעה עצמית"? זו לא התורה שאני למדתי. מי הטיף לך להיות "פלגמט" או "אכול שנאה עצמית"? ואיך אתה מעז להפיל את כל הבעיות הנפשיות הלגמרי פרטיות שלך, על הדת? כאז כן עתה – אתה פוסל הכל, מקים כת חדשה שרק אתה הגורו הנבון שלה. הנבון והרהוט והמצטלם כל כך טוב לתקשורת הרעבה.מי לימד אותך "לא לדווח לעצמך על עצמך" כשהעצה המרכזית של רבי נחמן שהיה פעם רבך, היא להתבונן, לחשוב, להתמודד, לתקשר קשיים ולברר אותם בכל הכנות?התורה לא מבקשת ממך להפוך לבעל אישיות גבולית. אם כך מצאת את עצמך, כך באת אל התורה מלכתחילה. ואם אתה מכוון אצבע מאשימה למומים חברתיים, היית אמור כרודף אמת למחות עליהם, לתקן אותם, לגדול ולצמוח למרותם. כמו שאהבת תמיד לטעון שאת האמונה צריך לברר ולא להיות דוגמטי."שקרים שמתחזקים קהילות שלמות". "אין שם כלום מלבד כסף, וכבוד וכסף וכבוד".

"הייתי רוצה לראות אותך מסתכל בעיניים לאלו מתוך החברות האלה שכן האמינו בך וסייעו לך ואומר להם שאין שם כלום. כידוע לך, הם לא מעטים.הייתי רוצה לראות אותך מסתכל בעיניים לכל החברים הנאמנים שלך שנמנים על אותן חברות של שקר וכסף וכבוד, כמה הם הזהירו אותך שלא תיבלע אתה לסחרחרה של כסף וכבוד שריחפה סביבך וחיבקת אותה בשתי ידיים! מי ביקש ממך אמונה עיוורת? מי לימד אותך יהדות? בא לך לעשות מה שליבך חפץ? לך על זה, אבל כמו גבר. בלי לחפש אשמים ולהתמסכן, בלי להתחפש לקדוש מעונה שהתפכח".

הרב יהושע וידר: דיין בחר להשתלח בצורה גורפת ומכלילה בעולם התשובה ובקודש בכלל

"הפוסט שפירסם אתמול יובל דיין הפך לכדור-שלג שהחל להתגלגל במחוזותינו, וכדאי לקרוא את תוכנו בהילוך-איטי, כדי להינצל מסכנות השלג: לא להתקרר ובעיקר לא להחליק…כמי שמצוי למעלה מעשור שנים בקהילת התשובה, כמרצה במסגרת מרכז "ראש יהודי" בתל-אביב ובמדרשת "שושנת אביב" שעל ידו, מוכרות לי מאד תופעות השחיקה, המשברים, ולעיתים גם הקריסה הרוחנית. הרי בשום שלב אין לנו תעודת-ביטוח רוחנית המחסנת אותנו בפני נסיונות. פעמים רבות מעורבים בתהליך התשובה לא מעט סיגים של דמיונות, אגו, רגשות-אשם מופרזים, "אורות" מסנוורים של התחלה חדשה ועוד".

"המשברים נועדו לִבְרוֹר סיגים אלו כדי שנוכל להמשיך ולהתקדם ממקום מדוייק יותר וצנוע יותר. הבחירה של יובל דיין היתה הפוכה: במקום לבדוק איפה היו הסדקים בתהליך התשובה שלו, סדקים שהתבטאו בחוויות המעוותות שעברו עליו, ולגמרי מיוזמתו (הרי אף רב לא הדריך אותו "להכות את עצמו עד זוב דם בלילות" ולהיות "אכול שנאה עצמית ורגשי נחיתות", אלו המצאות שלו) – בחר דיין להשתלח בצורה גורפת ומכלילה בעולם התשובה ובקודש בכלל. ברור שיש הרבה מה לתקן בכל מגזר. בדיוק בגלל זה תשובה היא לא אקט חד-פעמי אלא תהליך-חיים שהירידות הינן חלק מובנה בו בדיוק כמו העליות, ודווקא הן יכולות לזכות אותנו בהתחדשות ובהיפתחותם של אופקים חדשים. לנצל את הבלבול והכאב כדי לתת לגיטימציה לעשות מה שבא לך – זה בדיוק ההיפך מחיפוש רוחני אמיתי".

"נכון שרדיפת כסף וכבוד המנצלת את שמו של הבורא ואת "עשיית הנפשות" דוחה אף יותר ממקבילתה החילונית, שאיננה נזקקת להתחזות של "לשם שמיים" כדי לממש את תאוותיה, אבל האמונה בבורא עולם ובתורת משה לא מתחילה ולא נגמרת ברמתם האישית והקהילתית של מאמינים מתת-מגזר כזה או אחר. מי שהפך את עצמו לגורו מטעם עצמו המנסה להתפרנס ממכירת תובנותיו הרוחניות הבוסריות והמבולבלות לקהל צעירים וצעירות המבולבלים אף יותר ממנו היה יובל דיין עצמו, וגם לזה אף רב לא כיוון אותו… מה שמתבקש ממי שטוען שלימד את לשונו לומר "איני יודע" הוא לא לעשות אידאליזציה של אי הידיעה ולהפוך את ההתנהלות המופקרת לאדמו"ר החדש שלו, אלא לגשת מחדש בענווה וביסודיות המתבקשים לארון הספרים היהודי לדורותיו, ולמצוא בו את המענה לכל תהיותיו, ולא לאור זרקורי הרשת והתקשורת. במי שבוחר שלא לעשות כך מותר לחשוד שהמניע לבחירתו לא להמשיך בחיפוש המקום ובית המדרש המתאימים לו בתוך עולם הקודש הוא לא חוסר-האמון ששם תימצא התשובה, אלא דווקא הידיעה הפנימית שהתשובה כן נמצאת שם. אבל היא מחייבת. יותר נח לברוח".

חנוך דאום שמוציא סדרה יחד עם דיין, שיתף את הפוסט וכתב: "הסטטוס הזה של יובל מאוד מעניין ובכלל החיים שלו ושל נעה דיין ומה שנהיה מהחיים האלה".

הצלם קובי קלמנוביץ' שתמונתו עיטרה את הפוסט של דיין, דרש ממנו להסיר את התמונה שלו: "התבאסתי מהפוסט שלך מהפייס. בנוסף, התבאסתי מזה שבאחלה חוצפה וחוסר רגישות החלטת להשתמש בצילום שלי בפוסט האומלל שלך. קלוט מצב אחי – אני לא מזוהה עם המהלך שלך ולא מעוניין ששמי יהיה כרוך בפוסט הזה – לא בפייסבוק ולא בשום מדיה אינטרנטית או מודפסת. אז במחילה אבל בשיא התקיפות, אני דורש ממך להסיר את הצילום שלי".

 

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
56 תגובות - 30 דיונים מיין לפי
1
הרבנים תאבי השליטה בהיסטריה
הרבנים תאבי השליטה | 26-06-2019 17:38
כל המטיפים נגד חופש האדם אינם יודעים מי זה אלהים
קהילות הרבנים נחרבו בשואה. כל הרפורמים ניצלו
ימות המשיח/ה | 02-07-2019 18:13
והרבנים ניצלו.
אני רק אשים פה את תגובתו המדוייקת של עדי רן
מבט אמיתי | 27-06-2019 19:40
שמכיר את יובל היטב ... כל מילה בסלע : ''אמר רב יהודה אמר רב יודעין היו ישראל בעבודת כוכבים שאין בה ממש ולא עבדו עבודת כוכבים אלא להתיר להם עריות בפרהסיא '' במילים אחרות נאמר זאת כך.כל ההתרחקויות מהקדושה ,חזרה בשאלה מה שקוראים תנועות כמו ''ההשכלה'' של חלק מהעם לאורך כל ההסטוריה וכו' בפרטי ובכללי סיבתם האמיתית רק אחת היא. לשחרר את הזין מכבליו. לגאול את השמוק מיסורי המצפון הרובצים עליו. בשביל זה מורידים את הבגדים המשונים גוזזים תפאות ותזקן(זאת גם הסיבה שמגדלים ולובשים את זה מהצד השני) לפעמים מפסיקים לשמור שבת כשמתקשים לשאת את הדיסונאנס. בקיצור אל תכתבו לי פה כל מיני שטויות.זאת המציאות. עכשיו מה עושים עם זה? לשנות את התורה אי אפשר.וגם מאד לא רצוי. להתמסר לייצר זה מהלך קשה ואתה יודע שזה שקר ושבתכל'ס אם לא היו יהודים בעולם שומרי תורה ומצוות חרדים מאד בני אדם היו כבר מזמן שועטים לגורלם של בני המבול כי מחריבים כמותם את כל הסכרים ומבטלים את כל ההבדלות . בני האדם היו משתחררים לגמרי מכל חוק אלוקי ונוהגים רק ברמה מסוימת של ציות על פי החוק המדיני. אותו חוק שמחוקק על ידי בני האדם לפי פחות או יותר אחיזתם בתאוות שלהם. או של מיעוט שלט בהם.כמו הפרלמנט של סדום ובתי הדין שלהם. בקיצור מה עושים? בלי מוטיבציה להיות קדוש זה לא יילך.צריך מוטיבציה להיות קדוש.צריך לאהוב את האמת יותר מהכל. להכיר ולייקר אותה גם שאתה בעצמך רגל פה רגל שם.בכל יום אתה בסכנה להסחף אל מי העונג האובדניים. מה יעשה אדם כשרב החברה שסביבו וגם חוקי המדינה והמדיה והתקשורת במהותן משווקים לאדם את השקר ומזינים את הייצר .גם מה שנראה מוסרי משם זה אך ורק כסות דקה או ניסיון להסדיר איך שהוא התנהלות סבירה במעורת רשעים. כמו לשכב עם הבת שלך זה אסור אבל עם אשת איש או בן מנך זה מותר וכו' וכו'.ומה שהיה מקודם אסור יכול להשתנות ברגע שיש קמפיין טוב ומתוקצב הייטב של בעלי עניין. אז תכף תגידו לי שרק רבינו ספריו ודעתו יכולים להוציא אותך מהמטריקס הזה.אתם צודקים .אבל גם את זה קשה לקיים וללמוד וכו' וכו'. אני רק משתף אתכם במחשבות שלי.לא רוצה להיות מטיף. אבל אני רוצה לשתף אתכם גם בהחלטות שלי.וההחלטה שלי היא להתחזק באמונה ולחתור להעפיל אל ההר. אני מאמין בתורה ובמצוות ובצדיקים.אני מאמין ברבינו נחמן ובנ נח.ואני חושב שהיהדות זה הסטארטאפ המוצלח ביותר שהיה מעולם. אני מאמין בהשם יתברך שאף על פי שהוא אוהב את כולם יש לו מתנות גנוזות למבקשים אותו .השבת המצוות ומדרגות התודעה האין סופיות שמוצפנות בהן. אני ב''ה אלך בדרך גם אם אוותר יחידי בעולם. יכולים להפיל אותי במעשים אבל לא בתודעה ובהבנת האמת הבהירה והזכה.התובנה השכלית שלי כה איתנה שאפילו אני לא יכול לקלקל אותה לעצמי. ויש מכם שיבינו למה אני מפרסם דווקא עתה את הדיבורים האלה אבל גם בלי זה הם נצרכים ממילא.
אני עורך מחקר על יובל בהריחי כי אינו מזרע כשר
עידו 2 | 26-06-2019 22:52
בזוהר הקדוש מובא. כי כל מי שאינו מזרע כשר. העם היהודי פולט אותו החוצה.
2
כולכם טועים
אני | 26-06-2019 18:15
זו לא 'בחירה' או 'השתלחות' מחושבת. מקריאת הפוסט נראה שהבן אדם פשוט שבור נפשית, מטורלל לחלוטין. עצוב שזה קרה לו, אבל בואו אל תנפחו את הדברים המביכים גם ככה, ואל תענו לו ותעשו מזה משהו שבאמת ראוי לתגובה שכלית. את הפוסט כתב אדם עם הפרעה קשה, תרחמו וזהו.
שום משבר.הבחור התפקח.החזיר לעצמו את השכל
ימות המשיח/ה | 02-07-2019 18:16
הבחור חוגג. מספיק עם עבודת אלילות. אנחנו ראבק במאה ה-21.
מעטפת של מסכנות זה לא תירוץ
יוסף | 26-06-2019 20:23
כן אבל אי אפשר ללטף את אחיך כשהוא מכניס ידיים לאש, צריך גם גבול כדי להתקיים
האם החברה הדתית תומכת במי שעובר משבר???
מקום למחשבה | 26-06-2019 19:15
האם החברה הדתית מכילה חומלת מלווה ועוזרת במצבי משבר על גווניהם השונים?
3
מה הקשר לחברה הדתית
נתנאל | 26-06-2019 19:38
משה אמת ותורתו אמת גם אם מישהו חטא ,ציבור מבולבל וכדומה עדיין התורה אמת. מסכן יובל שחוזר לחיים מלאי ריקנות .מחזק את רעיתו והילדים שנשארים בעולמה של תורה וחיים חיי משמעות.
4
הוא מסכן לא רשע
דביר | 26-06-2019 19:46
הדבר צרח מכל מילה שלו, מה אתם יורדים עליו?
לגמרי מעורר רחמיםם
חרדית דוסית | 28-06-2019 1:49
כפסיכולוגית אני שומעת כאבבב ומצוקה אמיתית של תהייה על הזהות שלו. כחרדית יכולה להבין את הכאב הזה והמצוקה, דתיים וחרדים תפקחו את העיניים ותשמעו את הביקורת הנוקבת!!! תלמדו לקבל ולכבד בעלי תשובה!!!!
יובל דיין
ג | 28-06-2019 0:19
מתיימר לדבר בשם השגותיו ביהדות מוכרחים להגיב שתמימים לא יפלו בפח שלו הוא בחר מה שבחר אבל לא יכול לבוא בשם התורה ולהוציא לעז על ציבור שלם ככה לזרוק עצם לשונאי ישראל ולהפוך את חבריו עד לא מזמן למשיסה כשלא רוצים להתמודד קוראים לזה חולי??סופו מעיד על תחילתו גם אחררבו של רבי מאיר בעל הנס נפל ממרום קומתו היו בהסטוריה התורנית כאלה שנפלו לכן חזל מזהירים על תאמין בעצמך עד יום מותך..היצר אורב לכולם
נכון שכואב זה לא סותר
יהודה | 26-06-2019 20:21
בסדר כואב, אבל גם צריך לעשות סדר בדברים הוא משקר בשם האמת ומחלל שם שמיים ומדבר לשון הרע כל מגזר שלם...
5
תעיתי כשה אובד
עידו | 26-06-2019 19:47
הבחורציק מבולבל, והבעיה היא שהוא ושכמותו במקום להכיר בזה שהם מבולבלים הם הופכים את זה לדרך. ועיין ערך חנוך דאום.
6
מושפע מחנוך דאום
אוי ל .. ואוי לשכנו | 26-06-2019 20:20
לא נמצא בחברה טובה ככה לפרק בית ? זה אדם אומלל מסכן הוא מסכנה רעייתו מסכנים משפחתו
7
את מי בדיוק הוא מעניין
אלכס | 26-06-2019 20:21
סוחף אבודים
אהרון | 26-06-2019 20:56
יובל דיין מעניין הרבה צעירים מבולבלים שמחפשים ריגושים
8
נקודה למחשבה
חיליק | 26-06-2019 21:00
הגדולה היא לקרב גדולים ולא חלשים. ובלי פרסום, לקרב את הבית שלך והשכנים שלך לפני שאתה רץ לכל עם ישראל. אם היית רוצה להתקדם בקדושה היית מקרב את עצמך ואת הציבור השומרים תורה ומצוות, עניי עירך קודמים. לקרב את הקרובים זה מדייק כבר מעצמו את הרחוקים
9
וידעת
נתן | 26-06-2019 22:42
וידעת היום והשבות אל לבבך איך יובל הגיע לאמונה עיוורת ? כי לא עבר בשום שלב את הבירור השכלי,היינו החיפוש של האמת הפשוט והיסודי אלא ישר קפץ אל החסידות....התוצאה לפנינו,שברגע הנסיון הלבב התהפך...ולא היה עוגן,יהי רצון שיהיה לו האומץ להתחיל מחדש
10
בתור מיש שחיה בבית תורני חנוק
רומי | 26-06-2019 23:49
פשוט הבנתי שזה עושה לי דיכאון. הסגירות הזו הובילה אותי לראות את החיים ככ מוזר במקום להיות צנוע אתה מחפש פרצה ואז שואף את זהבמקו ם לא טוב. בגלל שכול דבר הופכים לקיצוני חנוק,מאיים אתה מגלה את העולם בדרך הכי גרועה. צריך איזון גבולות בחיים אבל הדת כפי שרבים חיים רותה פשוט לא מתאימה לכולם. אותי אישית היא מפחידה.
אז הבעיה בבית. לא בדת.
אושר | 27-06-2019 20:04
גם אם הבית היה חילוני הוא היה חנוק. הדת היא רק התירוץ. חפשי אישיות תורנית שמחה שתראה לך את הדרך לעבוד את ה גם ביראה אבל בעיקר בשמחה. ככה זה אצלי בבית, זה אפשרי וזה אושר גדול
תשובה
יוסף | 27-06-2019 7:32
פשוט לא לקחת אותה נכון. היא מתוקה ולא מפחידה. בבית שלכם העבירו אותה חנוקה למרבה הצער. אבל היא משחררת ומאווררת כששמחים בה בקצב ובגבולות הלא מחמירים לפי המדרגה של כל נפש
אז אל תהיי חנוקה. מה הבעיה
יניב | 27-06-2019 4:50
.
11
מלא מכנים את עצמם ברסלב. ועושים עוול לאמיתי
יוני | 27-06-2019 5:25
הברסלב האמיתי הוא לא פאות וזקן.. הברסלב האמיתי מבוסס על אמונה וערכים לא הרבה רבני ברסלב הם באמת שם.. למה כל מזוהה עם שנטי המזרח מכנה עצמו ברסלב כשעושה תשובה?! אין לי מושג... חזרה בתשובה ללא רב מנחה, איננה חזרה והיא רק נזק לחוזר ולסביבתו.... ולך יובל בריאות ונחת לא מקנא בתחושותיך... אבל עדיין עשה לך רב במובן של להבין מה קרה... תשחרר תהיה פחות שופט ותשמע משהו שאינו ברסלב... בטוחני כי תראה דברים אחרת
12
שווה לדעת תקראו במיוחד למי שנבהל
חבר | 27-06-2019 7:31
במשך תקופה ארוכה לא נסחפתי בהתלהבות מקימי. ואז שמעתי מספר שיעורים של יובל נהניתי נורא . ישבתי איתו באומן כמה שעות ומאס המלצתי לחברים להתרחק. מה גרם לשינוי ? נורא פשוט... אם ההשגות הרוחניות והאופן מיינד שלך מגיע רק כשאתה תחת השפעת חומרים משני תודעה. אבל בהתמודדות הקטנה מול הילדים והאישה אין אלוהים . אז משהו בך לא מכוון אבל מאוד.... אל תאשים אפילו לא את החברה החרדית גם אני לא הייתי רוצה שילדיי ילמדו עם מי ששיעוריו מעלים עשן כלשהוא ברבים. ובדיבוריו מחוץ לשיעור הוא מלא געגוע לעולם החילוני ממנו הוא בא. אז הנה השלמת עם עצמך . חזרת למקום ממנו התגעגעת. ברור לי שכעת חייך אינם חיים . אך כמובן שחייבים לחייך ולהמשיך לצייר דעתת מושלמת של ידיעה מתוך החוסר ... אני רק מקווה שתצליח יקירי להתפכח מהצורך לברוח מעצמך באמצעות חומרים ותרשה לעצמך פשוט לבכות שקשה... אוהב אותך עדיין... אבל אל תשליך את הבוץ שלך על אחרים ... מחכה לך כאן... יציב
13
קשה שמישהו עם השם שלך מצליח יותר
הרב או הזמרת | 27-06-2019 7:35
פעם היית לוחץ בגוגל יובל דיין והיתה עולה תמונת הגורו .. הרב... איש העולם... בשנים האחרונות עולה תמונה של צעירה עדינה חייכנית ... מה לעשות מישהו תפס לו את מרכז הבמה ועכשיו קשה להתמודד... בהצלחה חומד
ליובל
משה | 27-06-2019 8:45
יובל למרות שאתה טועה יש לך נשמה טהורה. תאמין בה' ובתורתו בטוב שבחיים וביוםי ואל תתאבד חלילה
14
משבר אמצע החיים פלוס ליבידו, זה כל הסיפור
שי | 27-06-2019 9:39
אלא שלא נעים לומר: נמאס לי לטפל בשבעת ילדיי ולחיות לצד אישה שהגיל לא עושה איתה חסד.
15
חברה הנקודה היא לא דיין בעצמו הנקודה היא מה ש
אלי | 27-06-2019 10:03
הבעיה היא לא עם דיין עצמו ולא צריך כל כך להתרגש מכל אחד שחוזר בשאלה כי בסוף זה עניין שלו עם עצמו ומה זה עניין לנו אם הוא צודק או לא, אבל וזה האבל הגדול הוא שהבעיה היא עם מה שהוא כתב וזה מי שמך להכפיש ציבור כך כך גדול בגלל שזה לא מתאים לך יותר??? והמכתב של הרב ארז ממש מילים כדורבנות!!!!
16
הרבנים בהיסטריה שלא יתחיל גל
שאפו על האומץ יובל | 27-06-2019 10:28
של אנשים שמורידים מסכות. כי העולם הדתי כמו העולם החילוני. מלא שקרים ומשחקי כבוד. הכל אותו דבר. האמת היחידה היא פנימה. בנפש האדם. תתחברו לעצמיכם .לרצונות. לרגשות. לאמת.
הוא לא נגד הדת או אלוקים
למיטב הבנתי | 27-06-2019 11:47
הוא בעד חיבור לפנימיות שלו. אתם מקיימים את כל המצוות?? מה שהוא עזב זה את הפוזה של החכם שיודע מה טוב ומה נכון בשביל כולם . ויותר מכולם. עזב את ההגדרה. זה הכל. לא את אלוקים.
לכותב או לכותבת היקרה
תגובה | 27-06-2019 10:52
אין בעיה שיתחבר לנפש שלו אבל המסקנות שלו שגויות. הוא הוריד מסכה ונשאר עם מסכה אחרת. גם בעולם הדתי לצערנו יש שקרים אבל לא נכון שכל התורה והתשובה והאנשים שעושים תהליכים הם שקר כמו שהוא אומר
הצגות של יענו חסידות לא משחקת לענין דתי
אריק | 27-06-2019 10:32
דתי אמיתי שומר תריג מצוות ולא ממציא חומרות יתרות בשביל שהוא ומשפחתו ישתגעו . מי שקיצוני בסוף יזרוק הכל לזבל וחבל
17
במקום להיות דרמה קווין תהיה גבר !
אריאל | 27-06-2019 10:41
תתמודד! תהיה גבר! מהות האישה לקבל ומהות הגבר לתת. ואתה כמו רוב הדור, בפרט העולם החילוני, חלית במחלת חילופי תפקידים ונהיית אישה. רוצה צומי, כבוד, כסף, תכשיטים, בעיקר לקבל ולא לתת. לבל נשכח את המחלה העיקרית - תאוות ניאוף. ישר רמת לבחורה הראשונה שמוכנה לפתוח את רגליה. אופס, זרועותיה.
18
ארז
ספי | 27-06-2019 13:18
יותר נכון הרב ארז. תואר שלקחת לעצמך? מי אתה שתדון אדם בצערו על רגשותיו והבנותיו. התוקפנות שלך כלפי יובל דיין מאין היא באה? שמא אתה חרד שהוא ימשוך אחריו תועים אחרים שמרבים מהם אתה בעצמך מתפרנס בכבוד. או שהיא באה מאמונתך שיש אמת אחת ויש להוקיע כל מי שחושב או חש אחרת.בכך אתה אך מחזק את תחושותיו של יובל. יובל זקוק כרגע רק לחמלה על תהפוכות חייו והשבר במשפחתו ובנפשו.
בושה שבן אדם כזה קרא לעצמו "חסיד ברסלב"
סתם מישו | 28-06-2019 13:37
אתה לא מתבייש? יובל יכול להגיד מה שהוא רוצה לעצמו, ועל כך אין טעם לומר לו כלום אבל הוא לא עשה כך, הוא יצא בעצבים ושלח אצבע מאשימה על כל מי שנראה לו ייצוג של מה שהיה חלק ממנו, בושה שבן אדם כזה קרא לעצמו חסיד ברסלב בן אדם שעשה כסף מלהחזיר אנשים בתשובה (דבר מפוקפק בפני עצמו) מאשים את הדת שכל מה שיש שם זה רק כבוד וכסף?!?! תחייה חיים של בן אדם! איזה מן דבר זה להאשים במה שעשית אנשים אחרים!!! הרב ארז לא תקף את יובל על ההחלטה שלו הוא תקף אותו על הדרך ועל הפירסום והעצבים בהם הוא עשה את זה, נראה לך הגיוני שבן אדם שעשה החלטה של סיבוב 180 מעלות בחיים שלו, כל המדינה תדע על זה? הבן אדם הזה חיי על צומי, אם היה בן אדם נורמלי, לא היה כותב פוסט על ההחלטה שלו, היה שותק, אם היה בן אדם נורמלי היה יוצא נגד מה שנראה לו לא נכון בדת ולא מוציא על כל הדת לעז למרות שהיה חלק מהרע שבדת! בן אדם נורמלי היה בודק לעומק את כל סוגי עבודת ה' לפני שבורח ממנה בגלל מגזר אחד! אבל הוא לא. בן אדם נורמלי אי אפשר לקרוא לו בושה פשוט בושה...
לא הכיוון
משה | 27-06-2019 18:53
שטויות. ארז לא מחפש פרנסה ולא יורד עליו. קול אמת בריא שנשמע בחסדי שמיים.
למי
סי | 27-06-2019 15:22
אתה בעצמך. הכול עובר עליך ונא נא נא נא נא!!
חולרה קטן
מי | 27-06-2019 14:52
וקנאי.זה מה שאתה. שרץ משובש כמו יובל דיין הרב שלך
19
סתם דביל.מילא הייתם מביאים איזה פרופסור
.... | 27-06-2019 16:13
נרקומן ..שיילך לטפל בעצמו
20
ברסלב היא שם של מחלה היא אינה יהדות
הפסכיאטר המחוזי | 27-06-2019 16:33
לכן יובל המבולבל מעולם לא חזר בתשובה ומעלם לא חזר בשאלה
פשוט תסתום!
סתם מישו | 28-06-2019 14:00
סליחה? מי אתה שתדבר ככה על ברסלב?!?! אתה בכלל יודע מושג מינימלי על ברסלב?!?! תתבייש לך!!! אנשים כמוך הם מחלה!!! אנשים שחושבים שהם יודעים הכל! אתה כלום! אם אי פעם הייתה לך השגה אפילו הכי מינימלית אבל אמיתית לא היית אומר את זה, אבל בשביל לומר את זה אתה צריך להיות מומחה גדול! מה שאתה לא, גם אם למדת את כל הספרים וכו (מה שאני בטוח שאתה לא) אתה לא הבנת אלה רק את הפשט וגם זה רוב הסיכויים שלא הבנת כלום כי אתה כלום! פשוט תסתום!
יובל אף פעם לא היה ברסלב
ניסה | 27-06-2019 21:06
זה ברסלב שהוא המציא לא ברסלב פנימי ומכוון. הוא ממש לא מייצג. זה רק מי שמסתכל מבחוץ מתבלבל
21
למה לא לקרוא לילד בשמו?
עוד אחד | 27-06-2019 19:40
גראס ועוד גראס ועוד...
ועוד אחד יותר מידי..
ורד | 27-06-2019 20:02
..
22
אישה צעירה יותר עדיף לו
עצוב | 27-06-2019 19:51
הצחקתם אותי. רצה צעירה, חדשה, פרשית ומסתתר מאחורי חירטוטי מוח.
23
בקיצור ולעניין
חיים מיכאלי | 27-06-2019 22:42
לא עבדו ישראל עבודה זרה אלא בכדי להתיר להם את העריות יובל דיין נתן בתחילה שעורים לקהל מעורב בבית כנסת הגדול בתל אביב והמשיך שם לאחר זמן בריקודים מעורבים בכיסוי של קירב רחוקים הכיר שם אחת שצעירה ממנו בכמה עשורים כמובן מים גנובים ימתקו כמה זמן ניתן להסתיר מאישתו ואז התחיל תהליך הגירושים ועזיבת הדת מי שהחזיקה אותו בדת זו אישתו הצדקת נועה ירון רק כואב על אישתו והילדים
24
כנסו ותחכימו
עידן | 27-06-2019 23:37
התורה שלנו אמורה להוות אור ואם אי אפשר להגיד היום ואני קובע שאי אפשר להגיד היום שדתי טוב מחילוני זה עצוב. ולמה זה עצוב כי כל מטרתה של התורה להביא את האדם לשלמות ואם זה לא קורה אז זה אומר שהדרך הזו היא לא כוונת התורה. וברור שהיא לא תורה ומספיקה עובדה אחת והיא שהגזענות והאפליה אצל הדתיים נמצאת לצערנו כמעט יותר מאצל החילונים. אם חוזר בתשובה לא מתקבל בזרועות פתוחות בציבור החרדי זה נותן ציון נכשל לדרך הזאת. ולמה אני נוגע בנקודה הזאת כי זאת הנקודה הכי מהותית. כי בעומקה היא אומרת שהדתיים לא מחפשים תורה אלה מחפשים ליצור תורה חדשה שלהם שהם בעלי הבית שלה שהם הקובעים מי יכנס ומי יצא מי למוות ומי לחיים מי יותר ומי פחות. זה לא תורה מצטער ואם יש את זה בכמות לא סבירה אז כל הדרך מההתחלה היא מעוותת ואם לא שמתם לב דיברתי על חוזרים בתשובה שלא מתקבלים ולא על חילונים. דרך שקובעת מי סגן של אלוקים מי קרוב ומי רחוק לא מקיימת תורה או שיותר נכון כן מקיימת תורה אבל תורת הגזע ולא תורת ישראל.
ליוסף היקר
עידן | 28-06-2019 10:23
אתה צודק מאה אחוז
כנס
יוסף | 28-06-2019 9:03
מי שמחפש להשתייך לחרדים או לחברה דתית אחרת הוא לא חוזר בתשובה מלכתחילה. הוא מחפש עדיין אישור מבני אדם בדיוק כמו החילוניים. אני שואף כמו אברהם אבינו לתת חשבון רק ל ה' גם אם לא יהיו לי חברים בכלל.
25
אוראל
נועם | 29-06-2019 16:25
אוראל כהן זדה = נועם שמואלי צליל = נועם שמואלי
26
ראפ
נועם | 29-06-2019 16:25
אבל הראפ של יזהר אשדות הוא לא לילדים
27
מה אתם מתפלאים?
מאיר | 30-06-2019 20:08
תהיו מרוקאי תמים שמאמין בפשטות באל תאמין בעצמך עד יום מותך.. וכי בחינם התורה מספרת על צדיקים שהתחילו טוב ונפלו? אדהר, נח, שלמה, המרגלים, קרח, דואג האדומי, אחיתופל, ירבעם בן נבט, אלישע בן אבויה, ועוד. אז אחד שמגיע כבר לביהח הגדול הזה שנקרא ברסלב שיש בו את כל העצות וההתחזקויות, והתרופות הכי טובות ונופל אחרי ככ הרבה שנים, אז כנראה שמשהו היה סדוק מלכתחילה ולא נסתם.. ואפילו אם נדון לכף זכות ונאמר שאולי עם הגיל שאז מתחילה להופיע החולשה ואתה החלודה שמשפיעה קצת גם על הנפש כדברי הבעשט, וזה גרם לו כבר לקצת קוצר רוח בעבודת ה' ושחיקה, ממ, לא היה צריך לפרסם ברבים ולהטיל רפש ובוץ, בפרט בדור חלוש זה. ואם נדון לכף סחוג.. נאמר לו, כל הפוסל, במומו פוסל.. ואם כבר, הנה הגמרא בתענית אומרת שכל מי שרוצה לעשות כל מה שלבו חפץ, ילבש שחורים ויתעטף בשחורים וילך למקום שאין הבריות מכירות אותו, (שהרי כבר גילח את עצמו מסממני הקטורת) ויעשה כל מה שלבו חפץ. פלישתים עליך, שמשון?
28
היידה גאולה
השם יתברך מתוק | 01-07-2019 9:17
הרב זמיר כהן ניסח את זה בצורה הכי יפה... לא התירו לעצמם ישראל לעבוד עבודה זרה אלא בשביל עריות.......... יצאת מסכן וקטן... בא לך לפרוק עול, לך על זה כמו גבר למה להאשים את כל העולם. נועה ירון דיין השם יתברך ישלח לך כח! וגבר ראוי שראוי לך!!!
29
מסכימה עם כל מילה של הרב ארז דורון והרב יהושע
גל | 01-07-2019 16:29
דברי חכמים ואמיתיים! אני מזועזעת מהדרך בה יובל חזר בתשובה שהכה עצמו עד זוב דם... הזוי לגמרי והפוך מהיהדות! לא פלא שחזר בתשובה, איזה בן אדם ירצה להוריד לעצמו דם ולשנוא את עצמו? זה הכי לא התורה, הכי ההיפך של הקדושה האמיתית ודרך האמת.
30
הרב ארז, אני מעריך אותך ואת הרב יהושע מאוד
ערן | 01-07-2019 16:38
דברי אלוקים חיים.