על בצלאל סמוטריץ' לחשב מסלול מחדש

בצלאל סמוטריץ' צריך לעצור ולחשב מחדש, לגבי איך הוא מתנהל והאם הוא רוצה להמשיך את דרכו לצמרת או להתרחק משולחן הממשלה ואולי גם מהכנסת. אם לא הוא עשוי לראות שמלמעלה עד למטה יש לפעמים את אותו המרחק

על בצלאל סמוטריץ' לחשב מסלול מחדש
  צילום: Hadas Parush/Flash90

בצלאל סמוטריץ' נבחר בשנת 2015 לכנסת העשרים, מהמקום השמיני בשולי רשימת הבית היהודי, ותוך זמן קצר הפך למטאור בשמי הפוליטיקה הישראלית.

בראש ובראשונה סמוטריץ' הוא פרלמנטר חרוץ ופורה שהיה מעורב בחיקוקים רבים. עיקר כוחו בכנסת ה-20 היה בקביעת סדר יום תקשורתי. העובדה שלא פחד להתעמת עם תקשורת עוינת ואפילו להתקוטט עם ראש הממשלה בכבודו ובעצמו – הוסיפו לו נקודות זכות.

לצד הצלחות אלו סחב סמוטריץ' על גבו התבטאויות ומעשים שנויים במחלוקת שהפכו אותו למוקצה מחמת מיאוס אצל קהלים רבים (העבר שלו בתור מארגן מצעד הבהמות, היחס שלו לקהילת הלהט"ב באופן כללי והאמירות שלו לגבי יולדות ערביות בבתי חולים בישראל).

כוחו הגדול של סמוטריץ' הוא בכך שהוא נתפס בזירה הציבורית כאחד שלא מהסס להציג בצורה ישרה את תפיסת עולמו, גם בבימת הכנסת וגם בתקשורת ובמדיה החברתית שבה עושה שימוש נרחב. זאת בצורה רהוטה מנומקת ומקורית כך שגם אם אתה חולק עליו ולא מסכים עם דעותיו אינך יכול להישאר אדיש כלפיו.

פרישת בנט ושקד להרפתקאות הימין החדש שכשלו בסופו של דבר, הותירה את הבית היהודי בוואקום מנהיגותי, המהלך הבא היה הדחת אורי אריאל מראשות האיחוד הלאומי והשתלטות על המפלגה. מהלך מבריק נוסף היה ההסכם לאיחוד עם מפלגת עצמה לישראל שציירה אותו כמתון יחסית לרשימה שבה מככבים בן גביר ומיכאל בן ארי.

תוצאות הבחירות הכתירו את סמוטריץ' כמנצח הגדול במיוחד לאור כישלון בנט ושקד שלא עברו את אחוז החסימה. היחס לסמוטריץ' לאחר הבחירות נע בין הערצה לפחד, בכל כלי התקשורת בישראל הוא קיבל כתבות שער גדולות שהכתירו אותו כאיש החזק של הפוליטיקה הישראלית.

רגע לפני שסמוטריץ' ריסק את תקרת הזכוכית ובגיל צעיר הפך לשר בכיר ולחבר בקבינט המדיני-בטחוני, נגדעו בבת אחת התקוות או לפחות נדחו לעת עתה, לליברמן היו תכניות אחרות.

אך נדמה שסמוטריץ' שלאחר ההחלטה על בחירות חדשות אינו אותו פוליטיקאי מתוחכם מתמול שלשום.

בראיונות שונים הוא השתלח בליברמן לאחר פיזור הכנסת – פתיחת חזית מול ליברמן לא הגיונית מבחינה פוליטית והיא בעיקר מסייעת לליברמן בבייס הפוליטי שלו. למחרת תקף סמוטריץ' בחריפות את בנט ושקד, מהלך בעייתי כשהרושם שהציבור הדתי שמלקק את פצעיו מחפש עכשיו איחודים וחיבורים ולא קרבות רחוב.

השבוע הוכיח שוב שאין שני לו בקביעת סדר יום כשהכריז שמערכת המשפט תחת כהונתו תחזור לימי דוד. אולם הפעם נראה כי ההתבטאות עלולה לגרום למחנה הלאומי רק נזק, ובעיקר עלולה להרחיק את בצלאל סמוטריץ' מחלומו: תיק המשפטים.

בשנות התשעים פעלו בזירה הפוליטית בהצלחה רבה שני ילדי פלא; אריה דרעי וחיים רמון. אז היו השניים בתחילת שנות השלושים לחייהם, והיו ביחד ולבד ממלכי המלכים של הפוליטיקה.

סדרה שלמה של מהלכים מבריקים כגון השתלטות היסטורית על ההסתדרות, הקמת ממשלת רבין, חוק בריאות ממלכתית, המפץ הגדול ועוד רבים.

כל אחד בסופו של דבר נפל והסתבך בנסיבות שונות. נראה שמעבר להסתמכות הפלילית הם גם סבלו מהיבריס, 'חטא הגאווה'.

נדמה לי שגם אצל סמוטריץ' נראים סימנים ראשונים לתסמונת, זה אינו חטא גאווה רגיל, לסמוטריץ' יש פער בין היכולות הפוליטיות המבריקות לבשלות הרגשית שלו. נראה שמדי פעם הוא פועל מהבטן ולא מהראש כך שבמו ידיו הוא למעשה מכשיל את עצמו.

נראה שבצלאל סמוטריץ' צריך לעצור ולחשב מחדש איך הוא מתנהל האם הוא רוצה להמשיך את דרכו לצמרת או להתרחק משולחן הממשלה ואולי גם מהכנסת אם לא הוא עשוי לראות שמלמעלה עד למטה יש לפעמים את אותו המרחק.

הכותב: שלומי גולדברג, מחנך בתיכון הימלפרב בירושלים ופובליציסט

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
49 תגובות - 29 דיונים מיין לפי
1
יפהה
רמי | 05-06-2019 14:44
היטבת לכתוב אך לא בטוח שסמוטריץ יקבל את הערותיך. הפוליטיקה מלמדת אותנו שיש לה פנים רבות. אין רק אמת אחת..
תמיכת הציונות הדתית בשחיתות. מעיד על שפל מוסר
מדד | 05-06-2019 16:39
מעיד על שפל מוסרי..
אין אמון בממשלת שוחד מרמה והפרת אמונים
מתנחל אבל ישר. | 05-06-2019 16:09
וחרפה שכיפה סרוגה ממליכים שחיתות על בני ישראל.
2
בצלאל סמוטריץ
א.י.א | 05-06-2019 14:46
האמת צריכה להישמע זה מה שצריך להיות. זה שהציונות הדתית עד היום לא אמרה אמירה חדה וברורה זה בעיה! עכשיו מתקנים את הקילקול! אל יבוש מפני המלעיגים עליו הבעיה שלנו היא שאנחנו רוצים למצוא חן בעני החילונים ולא לעשות מה שצריך...
בצלאל מכוון חכם, עמוק ורחוק..ממש לא מהבטן
ידידיה | 06-06-2019 10:31
לעד, בניגוד למה שמייחסים לחהכ בצאלאל סמוטריץ' היו, הוא אינו מדבר מהבטן, אלא מכוון חכם ומדוייק למציאות הישראלית, וכל זה מיראת ה' ואהבת העם והארץ. בצאלאל חש (ובצדק), שהבשילה השעה לדיון עומק על חזון המדינה היהודית. מתחוללת מלחמת תרבות אדירה כבר בתוך החברה שמשמעותה היא אחת: האם נהיה ככל הגויים (מדינת כל אזרחיה וקהילותיה), או מדינת לאום יהודית! מהו לאום יהודי, שיטת מלחמת המאסף וגישת הסטאטוס קוו של החרדים והלייטים והמסורתיים נוחלת מפלות כואבות בהנהגת הליכוד. שיח הלהטבים, השירות המשותף וכויב באלה הפכו בפועל להיות נורמה מוסרית. זה מתקון להרס מובטח של החברה לא רק בישראל בכל מקום שיש עדיין לאומיות בריאה, ומוסד הנישואין הוא אחד מהערכים הגבוהים בו. העברת חוק הלאום ותגובת הציבור אליו, סימנו את הבשלות לדיון העמוק שפתח חהכ בצלאל סמוטריץ'. מדיניות הסטאטוס קוו של החרדים, הלייטים, והמסורתיים בהנהגת הליכוד, נוחלים שוב ושוב מפלות כואבות ומסוכנות בגיבוי גופים חוץ פרלמנטריים, בגצ והתקשורת המרכזית בשיח ההכלה הנבוב מחזון אמת ועובדות המציאות בשטח. בחסותו, בצהל החליטו על שירות משותף, על רחבה ריפורמית בכותל, על שינוי טפסים ברישום הורים בצהל, על הקפאת בניה עמוקה בירושלים, על מכרזים שווים לבניה בין יהודים ללא יהודים (ערבים), ועל שר משפטים שהוא להטב מוצהר. להערכתי בצאלאל בניגוד למשמיצים, יהיה מוכן לוותר על מיקומו השני (על הראש כבר הוכיח וויתור, לרב רפי), בעבור איחוד כוחות אמיתי של הימין הלאומי האמיתי שחרד לדמותה הרוחנית של מדינת ישראל, ובלבד שיהיה בתפקיד משפיע על שלושת עמודי הויכוח הציבורי: משפט, חינוך, בנייה בכל רחבי הארץ לרבות הגליל והנגב. משם הוא ימשיך לעורר את הויכוח הנוקב כי הוא מחוייב להצלת מדינת ישראל מדיניות הסטאטוס קוו, שמשרתת את השמאל, הימין הליברלי שאיננו ימין אמיתי, ואת חזון מדינת כל אזרחיה בפועל. צפו וראו בעליית מנהיג אמיתי בעולם הדתי לאומי ציוני.
כשם שמצווה לומר את הנשמע, מצווה שלא...
גבי | 05-06-2019 15:25
אסור לשקר, אך לא תמיד צריך לומר את האמת. ולעיתים מותר לשנות מפני דרכי שלום.
3
האמת תנצח?
רחלי | 05-06-2019 14:55
אולי עושה נכון כשאומר כל האמת ובפנים לעם נמאס מפוליטקלי קורקט צריך לחשב מסלול אבל לא מחדש הוא בכיוון הנכון , ימינה ושוב ימינה. מה אתה רוצה שמאלה?
4
בולט על רקע שיממון וחידלון
ימין ושמאל רק חול וח | 05-06-2019 15:02
בולט סמוטריץ על רקע שיממון וחידלון ופוליטיקה רדודה ושפופה...אף פוליטיקאי לא נבנה לאורך זמן על שנאה לאחר ...חבל שסמוטריץ ניזון משנאת גרים והומואים אולי זה מה שהוא מצליח לראות מפאת גובהו...מטר וסיגריה..הציצית שלו בחוץ היא חילול השם כי הוא לא מפיץ אהבה טהארה אלא שנאה וחשכה
זה מה שאתה חושב
המיואש | 05-06-2019 15:58
בגלל שאתה צורך תקשורת שמאלנית פנאטית באינפוזיה, אם תעשה גוגל על האמירות של סמוטריץ' הם לא מדגדגות בחריפות שלהם את קצה הציפורן של זה שוחרת השלום
5
הוא אדם קיצוני ולא חכם.
מתנחל | 05-06-2019 15:11
יהיר, וחצוף הקטנצ'יק הזה
אתה פשוט מקנא. חבל. קנאה מזיקה לבריאות.
סתם אחד | 05-06-2019 17:58
.
הקנאה מדברת מתוך גרונך
א אידישע קאפ | 05-06-2019 17:37
שומעים את זה
ואתה מטומטם
המיואש | 05-06-2019 16:02
גדולצ'יק
6
ממה נבהלת?
גילי | 05-06-2019 15:14
סוף סוף נציג הצבור הדתי-לאומי אומר בכל רם מה הם היעדים שלנו וכיצד לדעתינו מדינת ישראל צריכה להראות ולהתנהל. תתפלא, אך חלקנו ממש מאמינים בדברים שאנו מתפללים עליהם יום יום ואנו שואפים גבוה- להקים כאן מדינה מתוקנת. מעניין, שבמחנה השמאל, לא תשמע לעולם בקורת על השמעת דיעות, חריגות ככל שיהיו. רק הגמדים במחננו, מתכווצים מפחד ומבושה, ממהרים להשתיק אמירות ערכיות, שמא יחשוב עליהם מאן דהו שאינם נאורים.
7
למי נמסרה הנבואה שלומי?
מפדלניק | 05-06-2019 15:23
כאדם דתי אתה יודע את התשובה. וגם - איכשהו אתה תמיד מטיף לאחרים להיות פחות ממה שהם. כמחנך - כדאי להזכיר לך שככה גם לא בונים חינוך.
8
ראשית-להתנצל על שלמד משפטים בהיותו בישיבה
ולהשלים שירות חובה | 05-06-2019 15:25
אחר כך נדבר.
אותה תגובה קבועה של בוט אוטומטי שנכתבת
פלוני | 05-06-2019 20:46
בכל איזכור של השם סמוטריץ'
9
בצלאל סמוטריץ יהיר ובעל גאווה מילדותו
ישלצניק | 05-06-2019 15:26
זהוי תכונת ההיכר שלו מאז ומתמיד זה לא משהו שנהיה לו כפוליטיקאי גם כתלמיד בתיכון הוא התבלט מאד בשחצנות והגאווה שתמיד תמיד אפיינה כל צעד בחייו הבושה הגדולה היא של הציבור הכל כך איכותי וכל כך מכובד שהוא מתיימר לייצג בצלאל מעולם לא הוכיח את עצמו לא באזרחות ולא בצבא וכל המומחיות שלו היא להשתחל לפוליטיקה בלי שום קורות חיים הציבור הוא זה שמתבזה מנכחותו בכנסת
בנתיים אפשר רק להתגאות בו
המיואש | 05-06-2019 17:22
ואתה מזרוחניק קנאי וקטן לך תתחנף לשמאלנים
ואתה תתנצל על כל פעם
המיואש | 05-06-2019 17:21
שנסעת מעל המהירות המותרת
10
הכותב הוא ניאו-רפורמי , מתיוון !!!!
בוגר הימלפרב | 05-06-2019 15:29
לך תרקוד מה יפית בפני פריצי ה0מול. אני לא מצפה שאתה תבין מה זה יהודי זקוף קומה, שאומר תורת אמת בלי לגמגם, גם את זה לא נשמע טוב לחילונים, או למתיוונים כמוך!!!
אתה בבעיה קשה. אין דבר כזה תורת אמת
חוח | 06-06-2019 21:05
יש רק אמת אחת ה' אלוקינו אמת ואתה לא יודע מי זה ומה זה.
תשובה למיואש
התמים | 05-06-2019 20:06
חוץ מהציבור שהצביע לחרדים ולחרדלים - כל השאר ממש, אבל ממש, לא רוצים בהחלת הדין היהודי עליהם. גם בין אלה שהצביעו לסיעות הדתיות למיניהן - רבים לא מעוניינים בהחלת הדין היהודי על כל אזרחי המדינה. ככל שהתפלגות הכנסת מייצגת את הציבור - יותר מ 80% מכלל אזרחי המדינה מתנגדים לדברי סמוטריץ ודומיו. לא פלא שגם ביבי וגם גפני אמרו : לא תהיה מדינת הלכה.
תשובה ל"הכי קל..."
המיואש | 05-06-2019 17:42
מרוב שאתם הרבה יותר גדולים מהציבור החרדי והחרדלי (בכלל אתה הוזה אם אתה חושב שאתם גדולים משני הציבורים האלה ביחד), בקושי יש לכם נציגה אחת בכנסת מה גדול בכם, הדבר היחיד הגדול בכם זה ההטפות החלולות והבלתי נגמרות שלכם, תמשיכו להטיף ללמפה, סמוטריץ' עלה והצלח ושים קצוץ על כל המזרוחניקים הסמרטוטים
הכי
התמים | 05-06-2019 16:12
קל להדביק תוויות של ניאו ריפורמי ומתיוון. אבל, יש בארץ ציבור גדול - הרבה הרבה יותר גדול מהציבור החרדי והחרדלי - שסולד מאמירות של החלת המשפט היהודי של לפני 2000 שנה, על מדינת ישראל. מנהיגי הציבורים הדתיים אמורים לשבת בממשלת ישראל ולשרת את מדינת ישראל כולה, כולל מי שלא הצביע עבורם. הכפפת מדינת ישראל לדין היהודי העתיק משמעותה כפייה דתית קשה על מרבית התושבים. כזאת לא ייעשה. דברי הרהב של סמוטריץ מרחיקים את הציבור הרחב מהציבור הדתי ואינם מקרבים. אישיותו היהירה של סמוטריץ גורמת לסלידה. הרעיון הוא לא לתקוע אצבע בעינו של הציבור הרחב אלא לקרבו בדרכי נועם ובדרכי שלום. גאוותנותו של סמוטריץ פועלת הפוך. זאת ועוד, כפייה דתית מביאה תמיד לפיגור תרבותי, מדעי וכלכלי. ראה את מדינות האיסלאם שלא השכילו להפריד דת ממדינה - והן מפגרות עידן ועידנים אחרי מדינות המערב.
עזוב עוד מזרוחניק מטיף בשער
המיואש | 05-06-2019 16:05
זו גרסה אחרת של הנטורי קרתא אלה לגוים ואלה לשמאלנים
11
שים את שקד בראש הבית היהודי, והכול יסתדר
ששי | 05-06-2019 15:30
גם סמוטריץ' יתפוס מקום טוב בצמרת וגם הבית ניצל, כי אם לא אולי לא יעברו את אחוז החסימה
12
את סמוטריץ עוד בלעתי, אבל סמוטריץ עם בנט ושקד
ר | 05-06-2019 15:34
זה כבר יותר מדי בשבילי
זה לא מספיק לך
המיואש | 05-06-2019 16:04
מגיע לך את סמוטריץ' בנט ושקד ובן גביר וברוך מרזל ויאיר נתניהו ועוד 10 כאלה שיבריחו אותך מכאן
13
הנזק של סמוטריץ הולך להיות קולוסלי
אני | 05-06-2019 15:50
אין לי שום בעיה עם הדעות שלו והלוואי שיצליח אבל הטיפשות שלו לפלוט כל דבר מהפה + היוהרה שלו תעורר עליו את כל העולם ותשפוך נפט על מדורת השנאה של ליברמן לפיד ושות'. הוא כבר שרף במו פיו את בדל הסיכוי שיהיה שר משפטים והביא לכך שהסדר יום הפוליטי לבחירות הבאות הוא אנטי דתי שעוד עלול לסחוף אחריו את הימין הרך והמסורתי לכוון ליברמן ולפיד.
לא שרף שום דבר
המיואש | 05-06-2019 17:24
אם לא ישאירו לביבי ברירה הוא יהיה שר משפטים כמו שדרעי המורשע היה שר פנים
14
עלה לו השתן לכיפה
אילנה | 05-06-2019 16:33
.
והמוח שלך ירד לקיבה
המיואש | 05-06-2019 17:24
והוא ממשיך לרדת
15
אם לסמוטריץ אכפת המחנה הלאומי שיפתטר מיד מהכנ
שלום | 05-06-2019 16:44
הנזר שגרם סמוטריץ לא ישוער עם אמירתו על מדינת הלכה. עליו להתפטר מיידית בכדי שלא להכתים את המחנה הלאומי ולהעברת קולות מהליכוד לגנץ
רק הקול שלך
המיואש | 05-06-2019 17:25
יעבור לגנץ
16
אם סמוטריץ היה מקשיב לך, הוא היה היום מורה בה
ס | 05-06-2019 17:05
אם סמוטריץ היה מקשיב לך, הוא היה היום מורה בהימלפרב
17
גולדברג לא הבנת את חכ סמוטריץ עד הסוף
אלי | 05-06-2019 17:33
לגולדברג שלום. אני בטוח שאם לא היה הנאום של בצלאל השהוע במרכז ,אתה לא היתה כותב כך .וההפך הוא הנכון ,אמר דברים כהויתם דכל יהודי וביפרט דתי צריך להאמין בהם.יום אחרי התקפות השמאול נימסרו הסברים על ידו ועי נוספים,אז מה לא להגיד דברי אמת פשט שבפשט שבתפילה שאנו מתפללים 3 פעמים ביום ורחוקים חלקם בכלל לא יודעים שקימם? לא צריך להרתע מכל אמירה של השמאולנים ,להמשיך לקוות ,להתפלל,לחנך ולהתחנך על גאולת ישראל !
18
כלל ברזל
חיפאי | 05-06-2019 17:42
כאשר דתיי מחמד שמאלנים תוקפים אותך רתה בדרך הנכונה. הגיע הזמן אחרי 70 שנה שהמפדל יגיד את דבר השם הפשוט. אם הוא היה עושה כך כל מצביעי שס היו מצביעים לו והמפלגה היתה מגיעה ל20 מנדטים. אבל זה לא מעניין את הכותב שמנסה ללחוץ כדי שסמוטריץ יעזוב ושוב ינהלו את הציונות הדתית ויכניסו את כל המוזקיות למלפגה
19
סמוטריץ חכם פוליטיקאי והעיקר שבא מן בית המדרש
מן ההר | 05-06-2019 18:15
יש לו חזון יהודי עם יכולות פוליטיות. הוא תותח ובו אבחר. אם יש הפגנה של גאים וגאות יהודי יכול לומר את חזונו היהודי - מה אתם מפחדים מעצמכם!!!
20
סמוטריץ מעקר את הציונות הדתית מדרכה
תומר | 05-06-2019 18:41
זה הפרצוף של הציונות הדתית החרדית.
21
במקומך הייתי מחכה קצת עם הבעת דעה.
ברוך שוורץ | 05-06-2019 19:07
סמוטריץ' עוד לא אמר את המילה האחרונה ומוקדם לקבוע אם הוא התקרב או התרחק ממשהו דעוד לא בא לעולם. בוא נשמע אותך בעוד כמה חודשים.
22
צודק - בצלאל מבייש את הציונות הדתית
יוסף | 05-06-2019 19:47
23
אז מי כן יוביל ?
ברוך פרסקי | 05-06-2019 22:59
ההתבטאויות האחרונות של חהכ סמוטריץ' אודות החזרה לימי משפט דוד ושלמה היו בבחינת יצא המרצע מן השק. סוג של זחיחות הדעת עם קורטוב של התנשאות של מי שכביכול הוביל לניצחון מוחץ של 15 מנדטים. לאותה הקטגוריה ניתן לטעמי להכניס גם את הרצון להוריד על הברכיים את נתניהו ולאונסו למסור את תיק המשפטים כשהמועמד מטעמו הינו טוב באותה המידה לעם ישראל. על חהכ סמוטריץ' לרדת לקרקע וכמו שאומרים קצת צניעות לא תזיק. איחוד הימין אומנם הגיע להישג יפה לאחר המשבר בו היה נתון עם נטישת בנט ושקד אבל עדיין איחוד הימין לא היה רחוק מאחוז החסימה !!! ואם נסתכל על חצי הכוס המלאה אז לפחות על עצמי אני יכול להעיד שהצבעתי לאיחוד הימין הרבה בזכות הרב רפי פרץ, טייס עם נסיון חיים, קור רוח וממלכתיות, אשר ימשיך להטיס אותנו קדימה
24
מי ששמע את סמוטריץ יודע את האמת ...
אריאל בן דוד | 06-06-2019 1:11
סמוטריץ דיבר על חזון שבו המדינה תאמץ את משפט התורה. הוא אמר במפורש שזה יקח עוד הרבה זמן וזה יקרה כאשר העם ירצה בזה . אבל הכותב , כמו כוזבים רבים אחרים, שמנסים לעשות סיבוב על גבו של סמוטריץ ולהוציא דברים מהקשרם, כותב כאילו שהוא מבקש להפוך למדינת הלכה בבחירות הקרובות... זהו סילוף גס של דבריו באופן לא הגון!
25
סמוטריץ איש חזון, חרוץ, מוכשר, וישר דרך!
אריאל בן דוד | 06-06-2019 1:14
אשרינו, שזכינו למנהיג כזה!
26
סמוטריץ פחות פוליטיקאי אבל ערכי מאוד
דוד | 06-06-2019 7:27
ברור שהמדינה שהשלטון בארץ ישראל צריך לשאוף למדינת הלכה . ואם לא נצליח בשיטה של בחירות דמוקרטיות. מצידי אפשר לתפוס את השלטון בדרך אחרת והמבין יבין כי זה רע הכרחי. אנחנו הציבור הדתי חרדלי לא רב עם אף אחד. מי שלא מתאים לו,שיעזוב ארבע כנפות תבל פתוחות לפניו. מי שרוצה להישאר כאן. כיהודי עליו לקבל את חוקי התורה ומי שיחתור תחת זה יענש
27
בצלאל החניוק
צ | 06-06-2019 21:18
אדם דוחה
28
חלומו של דרדק תלמיד״חדר"
מתניה טיקטינסקי | 08-06-2019 14:08
אני מתפלא שהרבנים הנבונים שהיו נוכחים בעת דרשתו של סמורטניץ על דיני התורה לא קם והפסיקו במסר ברור שהוא אפילו לא קצה זנבו של חמורו של משיח.
29
תומכים רק בבצלאל. כנסו
מאמר בזוי | 13-06-2019 19:21
זה הזמן לחזק את בצלאל במכתבי תמיכה והערכה שלכם אל מול התוקפים והמתלהמים. שלחו לנו מייל forbezalel@gmail.com ונדאג לחזק אותו בדברים שלכם.