ה-1 באפריל: כשרצו לשנות את ההמנון ל-'הללויה'

למחרת הזכייה באירוויזיון לפני 40 שנה דיווח ברדיו קול ישראל כי הממשלה החליטה להחליף את ההמנון הלאומי "התקווה" בשיר הזוכה "הללויה". אחרי שעתיים של סערת ענק נאלצו להבהיר ברדיו שזו מתיחה בלבד

ה-1 באפריל: כשרצו לשנות את ההמנון ל-'הללויה'
  צילום מסך יוטיוב

יום הכזבים הבינלאומי – האחד באפריל – לא פסח על ההיסטוריה הישראלית, וגם המאזינים הרבים הופתעו לשמוע את ההצעה לשנות את ההמנון הלאומי לשיר שזכה באירוויזיון בדיוק לפני 40 שנה, ולמה נעמי שמר חטפה על זה עצבים?

ב-31 במרץ 1979 זכתה ישראל בהישג היסטורי כאשר השיר "הללויה" של גלי עטרי ולהקת "חלב ודבש" שייצג את ישראל זכה בתחרות והביא לישראל את הזכייה השנייה ברציפות (שנה קודם לכן זכה השיר אבניבי של יזהר כהן בתחרות שהתקיימה בפאריז).

ההתרגשות הייתה בשיאה, וברדיו הפופלארי "קול ישראל" החליטו לקחת את הזכייה צעד קדימה ולמחרת ב-7 בבוקר הודיעו כי עקב ההצלחה של השיר הוא כנראה יחליף אפילו את ההמנון הלאומי:

"ועתה סקופ בחצי היום: נראה שהחלטת מצרים לשנות את ההמנון הלאומי לאחר הסכם שלום עם ישראל, הניעה גם את הממשלה שלנו להמליץ על שינוי ההמנון ומה אם לא 'הללויה'?"

שמעון שיפר, הכתב המדיני של רדיו "קול ישראל", שיתף פעולה עם המתיחה ודיווח: "עתה נודע כי הממשלה דנה לפני הצהריים בהצעה שהעלו כמה שרים להסב את ההמנון הלאומי התקווה ובמקומו לבחור את השיר ההללויה שזכה הלילה באירווזיון. ועדת השרים שנתמנתה ע"י הממשלה תגבש הצעה שתבוא לאישור הכנסת. למשפחת אימבר בעלת הזכויות על ההמנון הלאומי, ינתן פיצוי נכבד. בכך הולכת ישראל בעקבות מצרים שהסבה את המנון הלאומי".

בהמשך הדיווחים נקטעו חלק משפטים משרי הממשלה שחוברו כביכול לתגובות על הסבת ההמנון, וכך לכאורה גם ראש הממשלה בעצמו גיבה את החלטה. שר האוצר, שמחה ארליך, אמר כי יש לערוך משאל עם לשינוי ההמנון, וגם שאם תעבור ההחלטה אזי 50% מההכנסות של השמעת ההמנון בחו"ל יופרשו למחברי השיר ומבצעיהם וגם לאחר מכן עדיין יוזרמו לקופת המדינה.

היחידי שהתנגד היה חבר הכנסת משה שמיר: "עוד פסטיבל והטעיה של הציבור".

לאחר שעתיים, בעקבות התהודה לידיעת החלפת ההמנון, נאלצו בקול ישראל להפיג את המתח ולהודות כי לא היה ולא נברא. מזכיר הממשלה דיווח כי לא הייתה כלל ישיבה בנושא בממשלה: "הידיעה חורגת מן הטעם הטוב של האחד באפריל".

בתכנית "שישי עם אילה חסון", התראיין בעבר מני פאר וסיפר שנעמי שמר שמעה את הדבר הזה "ועפה, פשוט היא חטפה עצבים". הסיבה? המשוררת קיבלה הבטחה מטדי קולק עוד משנת 67' שאם יום אחד יחליפו את ההמנון זה יהיה אך ורק לשיר "ירושלים של זהב".

וזו הזדמנות כבר לשמוע את השיר הנוסטלגי:

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו