אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פמל"שיות חלק ב': דברים שצריך להגיד לדור הצעיר

אני מבינה בשנים האחרונות שאני רוצה מציאות דתית תואמת עולם נשי. לא רוצה לעלות לתורה, לא רוצה להיות חזנית. טוב לי עם הסידור ועם הלב שנפתח בזמן התפילה מאחורי הוילון. ורד אביעד פמיניסטית לשעבר פונה לדור הצעיר של הבנות

פמל"שיות חלק ב': דברים שצריך להגיד לדור הצעיר

פמל"שיות חלק ב – חזרה למסורות נשיות

יש היום דיבור כזה על חדש. שהתחיל לפני כמה שנים עם 'אופק חדש' לאחרונה שמענו על 'הימין החדש'. לפני יומיים על ה'ליכודניקים החדשים'. ואני רוצה לשאול מי אמר שחדש זה בהכרח הטוב. מה רע בישן?

במאמר זה ברצוני לדבר על הישן. על מסורות נשיות של מנהגים ואורח חיים דתי שעבר אלינו דרך האימהות מדור לדור. ואולי כדאי להניח רגע בצד את חיפוש הדרך החדשה והאורח חיים החדש שאנו מחפשות לעצמנו לטובת אימוץ המסורות הישנות והטובות של אימותינו.

לא רוצה להיות מה שהגברים

עשרים שנה רדפתי אחרי ספר התורה. והצלחתי להניח עליו יד ולהחזיק אותו ולא לא נפתחו לי השמים. היום כשאני מתבוננת בתמונה שלי אוחזת בספר התורה בחיוך רחב. תמונה מלפני כמה שנים רגע לאחר שבני הצעיר עשה מחטף והעביר לי למעגל הנשים את ספר התורה. אני אומרת זה נחמד וכן יש ברק בעיניים לאישה בתמונה. אבל זה לא הדבר עצמו.

אני מבינה בשנים האחרונות שאני רוצה מציאות דתית תואמת עולם נשי. לא רוצה לעלות לתורה, לא רוצה להיות חזנית. טוב לי עם הסידור ועם הלב שנפתח בזמן התפילה מאחורי הוילון. כשהייתי צעירה הסתכלתי על נשים קוראות-התהילים באיזה תחושת ניכור. והיום אני מבינה שלהיות תיילים-זאגר זה דבר. שזה להגיע למקום. זה להיות בעמידה מול ה'. לא רוצה להסתכל לתוך עזרת הגברים לבדוק מה יש להם שם ולרצות אותו גם לעצמי. רוצה ליהנות ממה שיש ולשמוח בו.

ללכת לבית הכנסת בנחת

אני חושבת שעשרים השנה האלו שרצתי עם ילדיי בימות הגשם והקור לצד שבתות נעימות היו קצת מיותרות. חשבתי שלהגיע לבית הכנסת מוקדם כמה שיותר בלי לשתות קפה זה הדבר. זו המדרגה. ואני לאחרונה חושבת שזו טעות. שבת צריכה להיות בנחת. שבת של מנוחה כל המרדף זה לבית הכנסת. כ"כ מיותר. יכלתי להתפלל בנחת בבית. יכלתי לצאת לגינה בלי האש קודש הזו. מותר לשבת לדבר על ספסל. מותר.

אני זוכרת שכשהגעתי לבית חמי וחמותי. היא הייתה נערכת לבית הכנסת בנחת. עורכת שולחן חותכת סלט או שניים. מפדרת את אפה מורחת שפתון ויוצאת לתפילה וקריאת התורה. שבת אחרי שבת בקביעות אבל בנחת. אני זוכרת שאבא שלי היה אומר לי, חכי אל תבואי עכשיו זה מוקדם מדיי. מה מוקדם מדיי היתי שואלת עכשיו מתחילה התפילה. כן אבל הנשים מגיעות אחרי.

השנה בשבתות הגשומות. התפללתי בבית לא מצד עצלנות או ויתור. כבחירה. בחירה שלי להיות בבית. ליד הנרות. מתפללת את קבלת שבת. כמציאות של לכתחילה ולא בדיעבד. בבקרים אני מגיעה לשמוע את קריאת התורה ולתפילת מוסף. אחרי כוס קפה וקריאה מהנה בספר טוב.

אם את לא יודעת איך לנהוג תשאלי את אמך

אני חושבת שיש לדבר הזה צד נוסף והוא העניין ההלכתי. אנחנו דור כזה של קצת מישמש. עם ישראל חזר לארצו. יש מציאות חדשה אבל לצד ההתחדשות הזו. יש משהו שקצת אבד. בדור שקודם לנו נשים ידעו יותר מה עליהן לעשות כי לא כל דבר היה שאלה חדשה מה את צריכה לעשות מה שאמא שלך עשתה בדומה לאיך שהסבתא שלך נהגה. יש רצף יש מסורת יש הרבה פחות שאלות הרבה פחות משברי זהות וחיפוש דרך. אם את לא יודעת איך לנהוג תשאלי את אמך או סבתך כיצד הן נהגו. מנהג אמותינו בידינו.

היום ממרחק של עשרים שנה מאז שסיימתי את שנת המדרשה אני חושבת שחבל שלא אמרו לי את הדברים האלו קודם. אני רצתי ממסגרת למסגרת ואף אחת לא אמרה לי רגע, בנחת. רגע זה לא שלך אל תקחי על עצמך חובות דתיות שאת לא חייבת בהן. אני שמחה על המדרשה שנטעה בי להט דתי בלתי מוסבר ובלתי ניתן לערעור. וחיבור קיומי לתורה אבל אולי כדאי שמישהו יגיד את הדברים לדור הצעיר. ואולי המישהי הזו היום היא אני.

==

ורד אביעד היא מייסדת בית מדרש מערבא בפדואל וביקיר

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
צודקת ! אבל כדאי לעבור מהתאוריה למעשה
ברוך | 27-01-2019 14:00
אמותנו הקדושות לא כתבתו מאמרים ולא התפלספו. בטח שהם לא יצטלמו עם כיסויי ראש חלקיים. כדאי לפעול בהתאם.
רדוד
עדי | 05-02-2019 4:22
רדוד
2
אם כך כך טוב לך, תחזרי למטבח ולסירים
בהצלחה | 27-01-2019 15:13
אין לך מה לחפש בכתיבת מאמרי דעה באינטרנט..
איזה תגובה רדודה. אגב להיות במטבח זה מדהים
ל2 | 29-01-2019 18:17
אבל צורת הכתיבה שלך מזלזלת לכי להניח תפילין מותק.
3
נכון מאוד.צריך לעשות מצוות בנחת ולא לקחת על עצמנו מצוות הגברים
יפה יוסף | 27-01-2019 15:30
לנו הנשים יש די והותר מצוות.בית וילדים.גם אני לא ידעתי את הסוד הזה אלא רק היום.טוב מאוחר אשר בכלל אבל הדור החדש ידע את כבר מראש בעזרת הד'. רק פחות דיבורים בשבת זה טוב מאוד.הרבה ישועות נובעות משבת כהלכתה.
4
תמשיכי. את כותבת יפה וכנה.
יפה!!! | 27-01-2019 22:12
ורד. תמשיכי לכתוב עוד מאמרים יפים וכנים. ממש מרגישים שהלופ חזרה לטבע הישר והבריא מתחיל לתפוס תאוצה.
5
כנות
שי סימינובסקי | 27-01-2019 22:55
מעריך את הכנות. מזדהה עם קו החשיבה. ואולי זה הפמיניזם האמיתי -הנחת,הטבעיות,המסורת, הייחודיות
6
צודקת, הבעיה עם הפמיניזם שהכניס דת חדשה
יעל | 28-01-2019 8:55
והנשים נהו אחרי זה למרות שזה נגד את ההלכה
7
מאמר אמיץ וכנה. להתחבר לטבע שלנו מתוך בחירה
יעל | 28-01-2019 10:40
.
8
הבלבול גדול...צריך לחזור לתורה שיש לה בית אב.
ירושלים | 28-01-2019 16:45
ולא שליפות...
9
הדור החדש
פנינה | 28-01-2019 20:16
מה רע בלבשל ליקרים לך(לחזור לסירים) וכן רוצים להיות כמו הדור הקודם עם הרבה אהבה אמיתית ונחת ולא בתחרות בנינו לבן עצמנו
10
אשריך שגדלת בסביבה כל כך פלורליסטית ופתוחה
אני | 31-01-2019 8:42
מדהים שהצלחת לפעול כפי שאת מתארת ואף אחד לא אמר לך שזה לא מתאים לנשים אנחנו בנות גילך שהתחנכנו באותם איזורים כמוך לא הפסקנו לשמוע זאת.