אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צעירי הציונות הדתית בירושלים: בביקורת על הבית היהודי ומצביעים לברקוביץ

מועמד חילוני? כיפה אינה ערובה לצרכים דתיים | חסר ניסיון? היחיד שמאחד את כל המגזרים | הצעירים הסרוגים בירושלים תומכים בעופר ברקוביץ'. כינסנו ארבעה מהם לשיחה עם סרוגים

הסרוגים בביקורת על הבית היהודי ומצביעים לברקוביץ
  ברקוביץ' ונציג הציונות הדתית ברשימתו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

הבחירות בירושליםיומיים לסיבוב השני, ומסתמן כי הציונות הדתית מפולגת בבחירת המועמד שיוביל את בירת ישראל ב-5 השנים הקרובות. בעוד ראשי הבית היהודי בירושלים, החרדלי"ם, ובעיקר המבוגרים – נוטים לכיוון משה ליאון זאת בהמשך לתמיכה בו, הצעירים הדתיים עוברים למועמד החילוני עופר ברקוביץ'.

האם תמיכה במועמד חילוני לא סותרת את הערכים הדתיים? האם מועמד מבוגר יותר עם ניסיון לא עדיף על פני פעיל צעיר? ומדוע דווקא ליאון, חובש הכיפה הסרוגה, לא זוכה לתמיכתם? אבינועם, אלעד, טובי ונתנאל בשיח עם סרוגים על ירושלים, הבחירות, על ההיבדלות מהחרדים, ועל הקשר בין מפלגת הבית היהודי בירושלים לבין מפלגת-האם הארצית:

"כיפה אינה ערובה לשמירה על הצרכים הדתיים, גם יושרה זה עניין דתי"

אבינועם אברמוביץ', בן 26, ירושלמי מארמון הנציב והיום נשוי וגר בבקעה, הולך להצביע מחרתיים (שלישי) לעופר ברקוביץ' יחד עם אשתו.

למה עופר? לפי אברמוביץ', "יש סיבות חיוביות ויש שליליות", כשאלו בעיקר נגד ליאון, והוא מסביר, "מבין המתמודדים, יש מועמד אחד שמנסה לפלג, להסית ולשסות ציבורים אחד בשני – מועמד שנתמך על ידי כל מיני גורמים אינטרסנטים פוליטיים שלא לטובת התושב הירושלמי הממוצע. מהצד השני, יש מועמד שהוציאו עליו הכפשות, ולמרות שהוא בלי ניסיון, וצעיר חילוני, דווקא בגלל זה הוא 'לא התלכלכך פוליטית' ועם כוונות טובות".

את הסיבות החיוביות על ברקוביץ' הוא מפרט, "נחשפתי לפעילות של 'התעוררות' בחודשים האחרונים, וזו תנועה שמאחדת מגזרים. החברה בירושלים היא מאוד מורכבת וצריך לנהל אותה ברגישות. הרשימה של התעוררות היא לכל המגזרים ומגוונת: מזרחים, אשכנזים, דתיים, חילונים, עולים, צברים – אין נטייה לצד מסויים".

אבינועם אברמוביץ' (מימיון) ונתנאל אייזדורפר: "חגית משה תהיה אשמה בהתחרדות של העיר"

כבחור דתי, אתה לא מרגיש סתירה להצביע למועמד חילוני? לא תהיה התנגשות עם הצרכים הדתיים שלך? "גם אם למעומד יש כיפה, זו לא ערובה אפילו לדתיות. מאחורי ליאון יש 'סיפורים'. אני לא מאשים את ליאון, אני לא שופט, אבל יש הרבה סיפורים לא כשרים".

לטענתו, הכיפה לא משחקת. "זה שיש לו כיפה זו לא ערובה לצרכים דתיים, גם לשמור על יושרה זה עניין דתי. אני אוהב את החיים הדתיים הירושלמיים שלי, בשביל השלום בין כל המגזרים בעיר צריך לשמור על הסטטוס-קוו. תמיד היו עסקים שפתוחים בשבת, ועופר לא יפתח חדשים, אבל דווקא משה ליאון, הדתי, שמאחוריו עומדים החרדים וש"ס, דווקא הם לא דוגלים בשמירה על הסטטוס-קוו".

חגית משה בגדה במצביעים שלה ותואשם בהתחרדות של העיר

אברמוביץ' תמך בעופר גם בסיבוב הראשון, והוא גם לא מתחשב בספינים נגד ברקוביץ' לגבי העמדות הפוליטיות שלו, ומסתכל על המועמד עצמו: "עופר היה קצין בצה"ל וזה אומר עליו הרבה". אבל הוא מגנה את הצעדים של הבית היהודי בראשות חגית משה שחתמו עם ליאון "ודאגו להוציא את עופר כמה שיותר רע", לדבריו הבית היהודי בירושלים חטא לציבור שמייצג אותו: "אנחנו רואים כי החברה הדתית הלאומית בירושלים ורוב הדתיים הלאומיים מוטים לכיוון עופר. הצעד שעשתה חגית משה הוא ציני והיא איבדה את המנדט לציבור שלה, היא מכרה את העיר לעסקנים שלא אכפת להם מהציבור הדתי".

כשנטען כי הבית היהודי בירושלים מייצג את הציונות הדתית, השיב אברמוביץ': "חגית משה לא מייצגת את הבית היהודי בארצי. בנט ושקד שמרו על שתיקה בכוונה כי הם יודעים מה טוב לירושלים, וזה לא ליאון. אני לא שמח שהם לא תומכים בעופר שהוא המועמד הטוב לירושלים, אבל אני מבין את השתיקה שלהם כי הם פוליטיקאים. הצעד של חגית משה לא מייצג את הציבור הדתי לאומי ולא את הבית היהודי, ממש לא מייצג".

גם נתנאל אייזדורפר מקטמון יוצא בחריפות נגד הדיל של חגית משה עם ליאון: "חגית משה בגדה בבוחרים שלה. הדיון בין מועמד חילוני לדתי זה לא רק שבת ומצעד הגאווה, זה גם הקצאות לבתי כנסת לציונות הדתית וחינוך. אם בגלל הצעד שלה יעברו חלק מהמצביעים לליאון היא תהיה אשמה בהתחרדות בעיר ופגיעה בציבור הדתי-לאומי בעיר".

אז למה לדעתך חגית משה הודיעה על תמיכה בליאון? "היא יודעת שברקוביץ' בכל מקרה צריך אותה, אז היא ביטחה את עצמה".

אייזדורפר, בן 30, במקור מפתח תקווה וכבר 5 שנים בירושלים לא רואה סתירה בין מועמד חילוני לצרכים הדתיים בירושלים: "לגבי מקומות שפתוחים בשבת, יש מקומות שהם פתוחים אבל יש הרבה שסגורים, ודתיים לא מדירים את רגליהם מהמקומות האלה. לאף אחד אין אשלייה שירושלים תהיה תל אביב".

לפי הניתוח שמביא אייזדרופר, "בירושלים הסיפור הוא לא דתיים מול חילונים, אלא בין אוכלוסייה ציונית שמכבדת את החיים הדתיים, לבין אוכלוסייה שמנסה לכפות את אורח החיים שלה על אחרים". כשלהבנתו, "החרדים שתומכים בליאון, דגל וש"ס, רוצים גם לסגור מקומות כשרים שפתוחים באמצע השבוע כמו מחנה יהודה".

אלעד מלכא, מס' 3 בהתעוררות בראיון לסרוגים על  המצביעים בציונות הדתית וברקוביץ'

הקול השפוי בירושלים

אלעד ב. מקטמון תמך דווקא בדייטש בסיבוב הקודם: "חשבתי שהוא יוכל לנהל את העיר בצורה יותר טובה". אלעד מאוכזב שלא היה מועמד מובהק מבין ארבעת המועמדים בעיר הבירה, והבחירה בעופר מגיעה "כרע במיעוטו". לדעתו דייטש היה יכול לנהל את העיר טוב כי הוא לא סקטוריאלי ולא היה מחוייב לאף אחד "אבל ליאון הוא לא כזה. רואים ויודעים שיש לו פטרונים: אריה דרעי והחרדים".

ובכל זאת בחירה בעופר לא גורמת להתנגשות עם הערכים הדתיים? "אין התנגשות כי בירושלים יש סטטוס-קוו ולא יהיה אפשר לעשות בו שינויים. מה עוד שיש 17 מנדטים במועצה לחרדים, אז עופר יהיה דיי כבול ברוב המהלכים אז לא תהיה פה מהפיכה חילונית זה בטוח".

אלעד, דתי-ליברל, מגדיר את עצמו כמי שלא מחוייב לבית היהודי או להחלטות שלהם: "הם יכולים להגיד מה שהם רוצים ואני אצביע למי שאני רוצה ואני חושב שאני מייצג דעה של הרבה מאוד אנשים".

גם טובי כהן מציגה את עצמה כדתיה ליברלית "עם ראש פתוח", בת 26, שוכרת היום בתל אביב עקב עבודתה אבל מקום המגורים שלה בירושלים והיא עדיין מחוברת לעיר. אז היא גרה בבקעה, וירושלים ועתידה חשובים לה: "אני חושבת שיש מגוון רחב של אנשים בירושלים, וצריך לתת לכולם מקום ולא 'לדרוס' מגזר על פני אחר. המפלגה היחידה שנותנת מענה לכך היא 'התעוררות': היא מגוונת, שפויה ויכולה להכיל את כל המרחב והמגוון בירושלים. אז נכון, אי אפשר לרצות את כולם, אבל לעופר ולהתעוררות יש היכרות עמוקה עם ירושלים, ועופר עצמו מכיר מקרוב את הצעירים והמבוגרים כאחד, ויש לו עמדה מאוד מכילה והוא בעצם הקול השפוי של ירושלים. קול שפוי שרוצה לחיות בשלום ולא כל היום להילחם ולריב".

טובי כהן: "עופר הוא הקול השפוי בירושלים"

על מועמד חילוני היא סומכת. "ישמור על הדת בירושלים וישקול את מגוון הקולות בכובד ראש. ירושלים היא לא רק לדתיים, וכל מקרה צריך להיבחן לגופו ויש לנהל זאת ברגישות מאוד גבוהה. גם כלפי החרדים, ויש להתחשב גם בצרכים שלהם. אני סומכת על עופר והתעוררות שיש להם ראש על הכתפיים וראייה מאוד עמוקה איך ירושלים צריכה להתנהג".

כהן, שותפה לעשייה הציבורית של הצעירים בירושלים והפוליטיקה חשובה לה: "הצעירים יקבעו את עתיד ירושלים. אני לא רצתי למפלגה ולא הייתי חלק בבחירות ואני תומכת באלו שיציגו כמה שפחות סכסוכים והתפלגויות. בתנועה הדתית יש מספיק מחלוקות וצריך להיות מאוחדים".

 

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
32 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
בחירות ירושלים
רון | 11-11-2018 20:57
דתי מצביא לדתי!!!יא בוגדים בערכים ובכל הקדוש והיקר לנו מי שמצביא עופר הוא לא דתי...
המקובלים: הבוחר בברקוביץ, כמעמיד צלם בהיכל ה'
עמוס | 13-11-2018 14:38
פחד לעבור על דברי המקובלים
אנשים שוחכים
אבי | 11-11-2018 22:41
שראש עיר יכול להתנהל גם בלי קואליציה בניגוד לראש ממשלה, אז בעצם מי שכפוף פפה זה הקואליציה לראש העיר
נכון. כמו שחילונים לא מצביעים לבית היהודי
צודק | 11-11-2018 21:31
ולא יצביעו לעולם למפלגה דתית.
להיות דתי זו זכות לא חובה
נעים | 11-11-2018 21:09
מה שאתה דורש הוא כפיה. מה שאני מחפש הוא ניהול נכון צודק והגון. אין לזה קשר לדת, מין או מוצא עדתי.
2
ליאון ראש העיר הבא
כמה לייטים.. | 11-11-2018 21:14
כרגיל, מיחצנים כמה לייטים וחושבים שהציבור כולו מטומטם. אני לא אתפלא אם זה ממומן. ריח של הקרן. ליאון ראש העיר הבא
מוחך נימוך כפירה פג תוקף
דתי עם מוח | 12-11-2018 16:04
תגובתך מעידה עליך כי אתה אדם ששכל יודע הם דברים שזרים לו מאוד. אנא ממך, תשאיר לנו, האנשים בעלי השכל, משני המחנות, לדבר עם הציבור ולשכנעו. הכללה דוחה ואווילית שכזו לא רק שאינה תורמת לציבור שלנו, אלא אף מרחיקה ובמעשיך אתה דוחק חלק אדיר בציבור הדתי לזרועותיו של ברקוביץ'. וכן, אני תומך בליאון.
3
פרסומת לברקוביץ
מיכה בלוך | 11-11-2018 21:21
מפליא שסרוגים מביא קומץ דתיים שלא איכפת להם המרחב הצבורי בשבת.ברקוביץ הגיש לבית המשפט שיפתחו את הסינמה סיטי בשבת.הסרוגים האמיתייםאיכפת להם מהשבת הצבורית חנויות ומסעדות גם היא לא ליד הבית. חבל שנותנים במה לנוער שוליים.
4
תראו לי רב רציני שתומך בברקוביץ
שי | 11-11-2018 21:34
וגם תראו לי תומך ברקוביץ ששומע בקול הרבנים, פחחח.
שרב יתעסק בכשרות ולא בפוליטיקה
הגיע הזמן | 12-11-2018 12:29
ציבור הסרוגים הוא לא החרדים שיש להם מועצת שמחליטה מי משלם יותר. והמבין יבין
5
לא אצביע לדרעי שיצא מהכלא ועכשיו בחקירות
חיים | 11-11-2018 22:17
די לשחיתות
ל5
אבי | 12-11-2018 0:11
אתה לא מצביע לדרעי אתה מצביע לליאון, גם אתה לא מצביע לראשות הממשלה אלא ןראשות העיר
6
הבעיה של עופר . הוא מחובר לרפורמים
אלכס | 11-11-2018 22:30
מי שמצביע עופר תומר בכופרים הרפורמים הם אנטי יהדות
זה שקר ואני אומר את זה מידיעה
עמיחי | 12-11-2018 15:59
זה שקר שתומכים לאון מפיצים כדי להסית נגד ברקוביץ'.
7
בחדשות הופרכו השמועות אודות ברקובי'ץ
תושבת ירושלים | 11-11-2018 22:32
חמור לזרוק מילים..שמאלני.הקרן החדשה.. פשוט לשון הרע.בחדשות הוכיחו שכביכול צילמו את עופר ב. בהפגנת שמאל בעוד זו היתה הפגנה בעד דיור וזכויות לכל בהפגנת המליון ב2011.במקום לסקור עשיה מתמדת , שירות משמעותי בצבא ונקיון כפיים ללא עוררין מצוטטות השמצות חסרות בסיס
אתה מאמין לתקשורת השמאלנית?
תקשורת? | 12-11-2018 8:37
ברור שיראו שהוא לא שמאלני כדי שכולם יצביעו לו.. מביא ראיות מהתקשורת..
8
אין חדש. הלייטים תמיד יעדיפו חילונים
שפוי | 11-11-2018 22:33
על פני חרדים. רק אל תתבכיינו כשמצעד הזוועה ימשיך להתלך לו בעיר הקודש או עוד חנויות ייפתחו בשבת. אה, רגע, בעצם ללייטים בכלל לא אכפת...
אפילו לופליאנסקי לא יכל למנע מצעד גאווה
יש בג"ץ | 12-11-2018 12:28
מצחיק אותי שרבנים אומרים להצביע למי שימנע את מצעד הגאווה. זה לא בסמכות ראש עיר למנע מצעד !!! תפסיקו להטעות
9
לא יאומן כמה האתר הזה הוא 'במה להשכרה'.
רוני | 12-11-2018 1:43
שקוף לגמרי שעכשיו ברקו משלם במזומנים, אז פתאום האתר מוצף בכתבות אוהדות עליו. נמאס כבר מזה. אין כאן אינצ' אחד נייטרלי. הכל מכור.
10
הציבור הדתי לאומי בפשיטת רגל טוטאלית
המום כל פעם מחדש | 12-11-2018 2:54
לא יאמן לאן יהודי מדרדר כאשר אין יראת שמים ,אין דעת תורה איזה שפל אפשר להגיע כואב לי הלב על יהודים שפנימיות ובערכים שלהם יכלו להיות בראש גדולי ישראל ובראש מקדשי שמים וזה מה שקרה להם ...
11
לייטים יותר גרועים מרפורמים
אור גרמן | 12-11-2018 3:33
12
עדיף פודל של דרעי מפודל של הקרן החדשה
משה וחצי | 12-11-2018 7:28
אתם נאיבים?
13
מה איכפת מהסטטוס קאו?????
יעקב | 12-11-2018 9:28
אתם לא מבינים שסטטוס קאו זה בסהכ חוקים שאפשר להשתמש בהם איך שרוצים??!!! השאלה העיקרית היא מה הכוון! אדם שלחם על מנת לפתוח את הסינמה סיטי בשבת, ועוד מקומות בילוי במרכז העיר בשבת - הכל לפי הגדרת הסטטוס קאו!!!- כנראה שהוא לא יעצור בזה. אולי גם שאטלים במקום אוטובוסים בשם הסטטוס קאו... אני מפחד לדמיין מה עוד
14
רק לא ברקוביץ
שי | 12-11-2018 9:57
כאדם דתי אני לא יצביע בחיים לברקוביץ. מחר ב-9 בערב אני יחליט אם להצביע לליאון או ללכת לשחק כדורסל
15
ליאון הוא מהציונות הדתית ויש לבחור בו
ה | 12-11-2018 11:26
זה מוזר שלא תומכים באחד שהוא חלק מהציונות הדתית, זה כנראה ענין גזעני, לא רוצים ספרדי
16
מי מממן את ברקוביץ'?
יוסי | 12-11-2018 11:36
בבחירות איננו בוחרים את האיש המושלם. איננו לוקחים חתן לבת או כלה לבן. ששם צריך בחירה טובה. בבחירות משתדלים לבחור מי שיהיה קרוב יותר לאמת. חשבתם למה יוסי דגן תומך בליאון? הקרן החדשה לישראל היא מממנת את ברקוביץ' ומריצה אותו. כולנו יודעים שהם רוצים להחריב כל עניין של הימין בארץ. אני בוחר הפוך מהקרן לישראל חדשה
17
מצביעים דתי ציוני מצביעים ליאון!!!!!
ארי | 12-11-2018 13:58
רק ליאון ישמור על ערכי הדת והציונות
18
רק ליאון! צריך להבריח את החילונים מהעיר!
ליאון | 12-11-2018 20:07
ירושלים עיר הקודש, לא מקום לחילונים!
19
מצביעה ללאון
טליה | 12-11-2018 20:09
מצעירי הציבור הדתי לאומי ומצביע לליאון. ברקוביץ ירצה לעשות כל מיני רפורמות בעיר ויגרום להתנגשויות בין דתיים לחיחונים. ממש לא מה שאנחנו רוצים בעיר שלנו. הרבה מהתקציב שהעיר קיבלה לקידום פרוייקטים בעיר היה בזכות ליאון. וחוץ מזה שאנשים שעבדו עם שתיהם תומכים בליאון.
20
כמה ציטוטים מהעיתונות
זהירות! | 13-11-2018 4:37
ברקוביץ: אני לא מתכחש לכך שצריך עדיין להשתפר, שתהיה עיר פתוחה וסובלנית לכולם. אבל תבדוק כמה גדלה בשנים האחרונות כמות המקומות והמתחמים הפתוחים בשבת... תנועת התעוררות עתרה לבגצ לפתוח את המתחם (סינמה סיטי) בשבתות ובחגים. סגן ראש העיריה ויור התעוררות עופר ברקוביץ' השתתף בהפגנה והגיב אנחנו שמחים על פתיחת הסינמה סיטי. נמשיך את המאבק הבלתי מתפשר לפתוח אותו גם בשבת. מי שרוצה להבטיח את העתיד הציוני, הסובלני והיצרני של ירושלים, צריך לאפשר גם תרבות בשבת. ברקוביץ לפני הבחירות האחרונות: רפורמי, ערבי, יהודי או להטב - כולם צריכים לקבל מענה בירושלים אמר המועמד לראשות העיר בפאנל בחירות בקהילה רפורמית. שלט של התעוררות: עזרו לנו במאבק לפתיחת הסינמה סיטי בשבת ושמירה על צביונה הפלורליסטי של ירושלים. ירושלים פתוחה לכולם. גם בשבת. ברקת על ברקוביץ: הוא בלוף גדול. היה יחצן ונשאר יחצן. הוא לא מבין מאקרו. אי אפשר להוביל את ירושלים בלי ראיית מאקרו. ברקת על ברקוביץ: הוא הצליח להסתכסך עם כלל הגורמים המקצועיים בעירייה שקשורים לתיקים שלו, מספר ראש העיר ברקת לכל העיר, הוא ניתק קשר עם חברת אריאל, נדחק החוצה מהרשות לפיתוח ירושלים, וגם בחברת עדן לא הסתדרו איתו. ברקת על ברקוביץ: אני גם לא רואה איך הוא יכול להשתלט על מנגנון של 10,000 עובדים ותקציב של 9 מיליארד שקלים. הוא לא ניהל כלום בחיים שלו, איך הוא יידע להתמודד עם מספרים כאלה ועם האתגרים של העיר?. חגית משה על ברקוביץ: הנושאים שעליהם פוצץ המומ היו עקרוניים בלבד: 1) הברית של עופר עם השמאל הקיצוני והבטחת סגנות לחביליו, מי שביום הזיכרון לחיילי צהל מתייחד עם זכרם של המחבלים. 2) הבניה במזרח ירושלים ושכונות התפר (פסגת זאב, נווה יעקב, וכו') 3) הכרה ברפורמים.
21
כתבה לא רצינית
שי | 13-11-2018 10:16
רוב מוחץ של המגזר כולל הצעירים מצביעים לליאון. לברקוביץ יש תמיכה של אחוזים בודדים. אני כמובן לא מדבר על הדתיים לייט לייט
22
רק משה לאון לראשות העיר
איציק | 13-11-2018 11:47
עופר ברקוביץ חלק מתומכיו זה שמאל קיצוני וזה מסביר טוב מאוד למה לא לבחור בו