אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הדרת נשים: משרד המשפטים יבדוק את רדיו 'קול ברמה'

בישיבה של הצוות הבין משרדי למניעת הדרת נשים, הוחלט כי תבדק פעילותה של תחנת הרדיו 'קול ברמה' שאינה מאפשרת לנשים לעלות לשידור. ראש הצוות, השרה לימור לבנת אמרה בדיון: "לא יאומן כי ישודר". ומעתה חברה קדישא לא תמנע מנשים להספיד ולוות את מיטת הנפטר.

הדרת נשים: משרד המשפטים יבדוק את רדיו 'קול ברמה'
  נשים לא צריכות לדבר ברדיו. (עיבוד תמונה צילום פלאש90)

פעולה ראשונה של הצוות הבין משרדי למניעת הדרת נשים.

בדיון שהתקיים הבוקר (ד') בכנסת בפורום רחב של גורמים מתוך משרדי הממשלה ומחוצה להם הוחלט על בדיקה משפטית של חוקיות ההסדר שעשתה הרשות השני עם תחנת הרדיו החרדית 'קול ברמה'.

בעקבות תלונה של ה'אגודה לזכות הציבור לדעת', על כך שהתחנה אינה מאפשרת לנשים לעלות לשידור, נעשה הסדר בין הרשות השנייה לתחנה לפיה נשים יוכלו לעלות לשידור למשך שעה בשבוע, כשהחל מהיום יעלה המינון לשעה ביום.

השרה לימור לבנת המשמשת כראש הצוות אמרה בדיון: "בהיבט החוקי משרד המשפטים ימסור את חוות דעתו. בהיבט הציבורי אני חושבת שזו שערורייה שתחנת רדיו שמשתמשת במשאב ציבורי, מחרימה נשים, כובלת אותם לרצועות שידור שבועיות או יומיות, ובפועל אינה מאפשרת להן להתבטא באופן חופשי".

"זהו דבר שאפשר לומר עליו לא יאומן כי ישודר", התפייטה לבנת.

במסגרת הבדיקה יחליט משרד המשפטים האם בסמכותה של הרשות השנייה להגיע להסדר מסוג זה, והיה וכן האם מדובר בהסדר חוקי לאור העובדה שמדובר בתחנת רדיו שמשתמשת במשאב ציבורי ומחרימה נשים בשידוריה.

מקול ברמה נמסר בתגובה, כי"בעקבות ההתראה הקצרה שקיבלנו על קיום הדיון נבצר מאיתנו לקחת בו חלק. נשמח להגיע לדיון נוסף בנושא במשרד התרבות בכל אימת שנידרש וניקרא ובלבד  שנקבל זמן  הערכות סביר ושווה לשאר המוזמנים".

"לצערנו הרב הוזמנו לדיון בהתראה של פחות מ – 24 שעות בלבד, בקשתנו לדחות את המועד על מנת שנוכל להיערך אליו מבעוד מועד נתקלה בסירוב.יש לציין כי הגופים האחרים שהוזמנו, השואפים לכפות על ציבור החרדי את הלכותיהם ומנהגיהם, קיבלו את הזמנתם להשתתף  ימים רבים לפני מועד הדיון. עובדה זו מחזקת את ההשערה כי הזמנתנו לדיון זה לא נועדה על מנת באמת להאזין כי אם לצרכי פרוטוקול בלבד."

"תחנת הרדיו קול ברמה מתנהלת מול הרשות השניה ועושה זאת באופן שוטף ועקבי. בחודש הקרוב צפוי להתקיים שימוע מול מועצת הרשות, במסגרתו התחנה תביע את עמדתה הרשמית המגובה בסקרים ונתונים אחרים."

נשים יכולות להספיד

בנוסף לדיון על רדיו 'קול ברמה' הציגה השרה לבנת בפני חברי הצוות את חוזר המנכ"ל החדש של המשרד לשירותי דת והצגת הרישיונות המתוקנים של חברות הקדישא, שנועדו למנוע הדרת נשים במהלך טקסי קבורה בבתי העלמין.

על פי התיקון של אחד הסעיפים ימנע מצב שבו פסיקה מחמירה של רב מקומי תמנע מנשים לקחת חלק שווה בטקס הקבורה עם בהספדים ואם בליווי הנפטר בדרכו האחרונה.

בעקבות כך יאפשרו בחברה קדישא לנשים להספיד את יקיריהן, ללכת אחר מיטת הנפטר והפרדה בלוויות תעשה רק לפי בקשת המשפחה, כשיותר למשפחות שרוצות בכך לעמוד במעורב.

בחוזר שיופץ לחברות הקדישה השונות יכתב כי "אין מקור ברור לאסור נשים בהספד, לא מכוח עיקר הדין וגם לא מכוח מנהג שרווח בכלל ישראל ומדין 'מנהג ישראל תורה'".

חברה קדישה שלא תציית להוראות החדשות בענייני קבורה תובא בחשבון בחידוש רישיון הקבורה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
בולשביזם במיטבו
מאזין נסער | 01-02-2012 23:45
במקום לקרוא לשימוע את קול ברמה אולי נקרא לגל"צ רשת ב' ושאר תומכי הרש"פ וחמאס לשימוע מדוע לא מאפשרים לקולות דתיים להתבטא בערוצים שלהם, הממומנים על ידנו וגם על יד משלם המיסים האמרקאי, אולי גם יאפשרו לקולות מן הימין להתבטא שם. טוב אני יודע שהדרת דתיים ושאר אנשים שפוים לא דנים במדינתו הבולשביקית. מחר יקראו לשימוע את גבאי בתי הכנסיות מדוע מדירים נשים לעזרת נשים לא רחוק היום שגם מצות לא יתנו לנו לאפות, כפי שהתבטא כבר החזון איש בפליאה כאשר ראה אדם שאפה מצות. לקרוא לשימוע את קול ברמה הוא בבחינת גזל כבשת הרש, מידי זאבי התקשורת הפרו ערבים והאנטי דתיים
2
ל-1: דמגוגיה במיטבה
שי | 02-02-2012 11:25
בערוצי התקשורת החילוניים מעלים לשידור את כוווולם, כולל נשים, דתיים, ערבים, אתיופים, רוסים וצ'רקסים. אתה רשאי לבקש נוכחות מאוזנת יותר (אכן כן, מרבית המאריינים והמרואיינים הם אנשי שמאל אשכנזים), אבל מכאן ועד להשוות בין גל"צ לתחנה שמיישמת חומרות מטופשות הדרך ארוכה למדיי. ותסכים איתי שלא להעלות אישה לשדיור זאת חומרה מטופשת לא פחות מהפרדת מדרכות או לבישת "שאלים". אין שום פוסק שאוסר להקשיב לאישה שמדברת, בייחוד כשלא רואים אותה. ואם יש פוסק סהרורי שכזה, כדאי שיילך לפסיכיאטר ויבקש כדורים לדיכוי היצר המיני שלו. לו הייתי שר התקשורת, הייתי שולל מ"קול ברמה" את הרישיון.
3
לתגובה מס' 2
אביתר | 03-02-2012 2:24
בערוצי התקשורת החילונים מעלים לשידור את כוווולם- אולי באוגנדה אולי בקפריסין, עושה רושם שלא שמעת חדשות בערוצים הממלכתיים בארץ ישראל, האם נתנו שם להסביר פעם א' את נושא גיוס בני ישיבות יותר מחצי דקה, אם תמצא הקלטה של הסברה כזאת, על קדושת שבת ההלכה היהודית, וכל דבר שבקדושה בלי הפרעות ושאלות מתריסות העבר אלי. לענין חומרות מטופשות לא נאסר אמנם לשמוע קול אשה כל עוד איננה שרה אמת. אולם לא מדובר כאן על איסור בדווקא, הגיע הזמן שתפנים שישנם עיניני צניעות שלא תמיד גובלים באיסורים, אלא אינם ראוים לא משום זלזול בכבודה של האשה, דבר שההלכה היהודית אוסרת בכל תוקף וקיים רק אצל אחינו התועים, אשר שם האשה הופרכת לאוביקט בכל תחנת אוטובוס ולוח מודעות, (שהם ידברי אח"כ על הדרת נשים...). לא כל מה שאסור הופך לראוי. לדוגמא לשמוע הרצאת נשים אינה אסורה מעיקר הדין האם יעלה על הדעת להכניסם לישיבות הסדר לדרוש ברבים לפני תלמידים המקשיבים לקולם? וכן על זה הדרך. עיניני צניעות הינם הנהגות ולא רק מה שמותר ואסור, והנני רואה צורך להעתיק את דברי החנוך במצוה קפח "אבל אנחנו עכשיו אין לנו לפרוץ אפילו גדר קטן בענינים אלו כלל, אלא לשמור כל ההרחקים שהודיעונו זכרונם לברכה בפרט, ובמה שלא הזכירו הם יש על כל אחד ואחד לעשות כפי מה שימצא את גופו מוכן כמו שאמרנו, שאם הוא מוצא עצמו שצריך גדר אף על המותר יגדור עצמו, כמו שמצינו אחד מן החכמים שאמר הזהרו בי מפני בתי, ואע"פ שמותר לאדם להתייחד עם בתו כמו שנכתוב בעזרת השם, לפי שענין זה קשה מאד ויצר הרע חזק בו, על כן צריך כל אדם להרבות בשמירה" אני יודע כי בקרב הציבור הפשרני דבריו נשמעים כמו ריבוי שאלים וערוץ חרדי, אולם הגיע הזמן שנפנים שלהיות יהודי זה דבר שונה מכל מה שאנו שומעים במידה החילונית. הן עם קדוש אנו ולכן לא נזלזל באחרים הקרואים לקדושה ומתכוונים לשם שמים להרבות בשמירה כדברי החינוך.
4
אפשר להציע עזרה? שי
אביתר | 03-02-2012 2:34
בערוצי התקשורת החילונים מעלים את כולם.... אולי טעיתה בסקלה, אפשר להציע עזרה היכן רשת ב' גל"צ ושאר קולות פלסטין. אם הייתי שר תקשורת לא היתה נותן לך לשמוע רדיו....
5
לאביתר: התוכל לנסח תגובות מבלי להתלהם ולחזור על עצמך?
שי | 05-02-2012 11:21
את בליל הקלישאות פרי עטך כבר קראתי באשכולות אחרים: כן, אנחנו עם קדוש, הסביבה היא פרוצה, לכן יש להעלים, להסתיר, להחמיר, לצנזר, לטשטש ולהאמין שכל הפעולות הללו התקבלו במעמד הר סיני. אביתר, אתה בטוח שאתה יהודי ולא צפון-קוריאני?