אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אם אתה יכול, קיים את מצוות הצבא למהדרין

כון שיש בעיות בצבא, בעיות של צניעות, אך אין זה פוטר מן המצווה. אלא יש ללכת לצבא ולהתגבר על היצר הרע. יש לדרוש בכל תוקף לא ללכת ליחידה מעורבת ולא לשרת עם בת, - כמו שיש לסרב לעשות כל עבירה אחרת

אם אתה יכול, קיים את מצוות הצבא למהדרין
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

לאור הבעיות שנתגלו בזמן האחרון בצבא, ירדה לי המוטיבציה. מה עושים?

אתה לא הולך לצבא בשביל מוטיבציה, אלא בשביל ריבונו של עולם ובשביל עם ישראל, כלומר זו מצווה. יתר על כן, הסביר רבנו הרב צבי יהודה במאמרו "למצות הארץ" ,שנכתב בפרוץ מלחמת השחרור, שזו מצוה משולשת (לנתיבות ישראל א קיח) א. הצלת עם ישראל. לא תעמוד על דם רעך. ב. הצלת ארץ ישראל. מצות כיבוש הארץ. ג. קידוש השם. ונקדשתי בתוך בני ישראל.

שמא תאמר: אלו אמיתיים ונכונים הם, אבל למה לא כתוב בפירוש: והיה כל איש ישראל מבן עשרים שנה ומעלה, ילך לצבא ישראל?

התשובה פשוטה: התורה לא ניתנה לטיפשים או למושחתים, אלא לחכמים צדיקים, וחכם צדיק מבין מעצמו שיש מצוה של צבא. לומר לו, זה עלבון לשכל ולמידות הטובות. דרך ארץ קדמה לתורה, כלומר בינה טבעית ומוסר טבעי

למה לי קרא? סברא היא! אלא אדם שלא הולך לצבא, "לא סופרים אותו", לכן מפקד בני ישראל בהתחלת ספר במדבר הוא "כל יוצא צבא בישראל".

נכון שיש בעיות בצבא, בעיות של צניעות, אך אין זה פוטר מן המצווה. אלא יש ללכת לצבא ולהתגבר על היצר הרע. יש לדרוש בכל תוקף לא ללכת ליחידה מעורבת ולא לשרת עם בת, – כמו שיש לסרב לעשות כל עבירה אחרת. גם בצה"ל יש להיזהר מעבירות, ועוד יותר מבכל מקום ,שנאמר: והיה מחניך קדוש. נכון שבשנים האחרונות, המצב מאוד הסתבך, אבל ב"ה דווקא בזמן האחרון, עקב שרבנים רבים עוררו והרעישו, המצב השתפר, גם ברמה העקרונית וגם ברמה המעשית.

א. ברמה העקרונית. ריכוך הסגנון בתוכנית השירות המשותף שאין אידיאל שדווקא הכל יהיה מעורב, אלא שיש לכבד אמונתו של כל חייל.

ב. ברמה המעשית. שאי אפשר לכפות קצין לשרת ביחידה מעורבת. גם בבה"ד אחד יש יותר צניעות. כמובן אין זה מבטל את האסון הנורא שיש גדודים מעורבים. ובוודאי, יש עוד הרבה עבודה כדי לטהר את צבאנו. אך בינתיים אין זה פוטר אותנו ממצווה גדולה זו.

גם בתחומים אחרים יש שיפור בצבאנו בזמן האחרון: יותר צבאיות, יותר אומץ, יותר אימונים רציניים כולל למילואים. גם סילקו מכונים שנתנו הרצאות בצה"ל בנושאים בהם אין הסכמה באומה וכן בנושאים שמחלישים את צה"ל. גם חוקרות שהתבררו שהיו קוראות לסרבנות, סולקו.

ב"ה לאיטו צה"ל ילך וייטהר. וכן מתרבים קצינים גבוהים שיש להם יחס חיובי מאוד לצבאיות ולתורה. לכן, לך לצבא בלב שלם ועשה שם מלאכתך נאמנה בעד עמנו וארצנו ואלוהינו, ושמור את ההלכה מכל משמר, בעד עמנו וארצנו ואלוהינו, וגם בעד צבאנו.

אם אתה יכול, עשה מצווה זו של צבא למהדרין, וחתום קבע לעוד שנים בתור קצין או בתפקיד אחר. כמובן, אם חשקה נפשך ללמוד תורה, עדיף להיות קצין בתורה. אך, אם לא, מה טוב ומה נעים להיות קצין בצבא. חזק ואמץ.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
נכון.מי שלא מתגייס לצבא לא סופרים אותו.
יפה יוסף | 11-06-2018 12:18
האדם מיסודו שקרן לכן לא להתפלא שהרבנים החרדים משקרים. אבל למי משקרים? לעצמם בלבד כי יש אלוהים בשמיים שהם לא יודעים אותו.זה שהם שמים שטריימל על הראש זה בדיוק כמו שהערבים שמים כפיה על הראש.
שירות צבאי מעל התורה
בר בי רב | 11-06-2018 14:27
מבחינתך ומבחינת חלק גדול בציבור הדתי עדיף חילוני כופר בה' מחלל שבת בועל נידות ואוכל חזיר ביום כיפור העיקר ששירת בצבא בתור טבח או אפסנאי איפה שהוא, מאשר חרדי ששומר תריג מצוות ולומד תורה כמה שעות ביום. הפכתם את הצבא לדת. הוויכוח בין החרדים לדתיים לגבי שירות בצבא הוא לגיטימי וגם אם אינכם מסכימים עם אי שירותם, צריך לזכור שאדם לא נמדד רק לפי השירות הצבאי שלו ושיש סולם עדיפויות ברור כשהתורה מעל הכל
2
אז למה כתוב בתורה שאסור לרצוח??
רמת הטיעון מביכה | 11-06-2018 15:17
שהרי התורה לא ניתנה לטיפשים או למושחתים, אלא לחכמים צדיקים, וחכם צדיק מבין מעצמו שיש מצוה של איסור רציחה. כמו כן, האיסור לגנוב, לאנוס, וכן על זו הדרך. אלא שזו רמת הביסוס ההלכתי בדורנו. ממש ראשית צמיחת גאולתנו.
הלוחם מציל, לא רוצח
דוד | 13-06-2018 8:14
כך עשה משה רבנו כשראה בסבלותם. זו הגדרת מעשהו: תוצאה של ראייה בסבל.
3
מתרבים קצינים גבוהים שיש להם יחס חיובי לתורה
האמנם? | 11-06-2018 15:24
שמישהו ילך לספר לרב שאם כבר משתחל קצין עם יחס חיובי לתורה ימנעו את קידומו בכל מחיר עע עופר וינטר(וגם בזמנו היה עם יעקב עמידרור). קצין דתי שרוצה להתקדם בצבא צריך להפגין נאמנות לשמאל ולחילוניות ויותר טוב שיתחלן בעצמו כפי שקרה ל-80% מבני הציונות הדתית שהגיעו לקצונה. התוכנית לכבוש את הצבא מלמטה רק תביא עוד ועוד בשר תותחים לחילוניות וירידה מהדת.