צרכנות, שווה לדעת, תוכן שיווק

בימינו, האם בכלל חשוב לעשות ביטוח חיים?

האם חייבים לעשות ביטוח חיים גם כיום, ומהן האפשרויות החלופיות להבטיח סכומי כסף למשפחה לאחר מותו של אחד ההורים?

בימינו, האם בכלל חשוב לעשות ביטוח חיים?
  צילום: רשיון חופשי pixabay

עד לא מזמן היה ברור שאדם שבוחר לא לעשות ביטוח חיים, מזניח את משפחתו ומגלה כלפיה אי אכפתיות. הרי מהו ביטוח החיים? זהו ביטוח שמבטיח לאדם שגם אחרי מותו, המשפחה שלו תמשיך לתפקד באופן כלכלי מסודר עם סכומי כסף שאילולא הביטוח, היו נמנעים ממנה. אבל השאלה שנשאלת היא – האם חייבים לעשות ביטוח חיים גם כיום, ומהן האפשרויות החלופיות להבטיח סכומי כסף למשפחה לאחר מותו של אחד ההורים?

השקעה בנדל"ן זה כמעט תמיד אפיק משתלם

אין עוררין על כך שנדל"ן מהווה אופציה מצוינת להשקעה. מחירי הדירות רק הולכים ועולים, ואם רכשתם בשנה שעברה דירה במיליון וחצי, סביר להניח שתוכלו למכור אותה בשנה הבאה בשני מיליון שקלים. חצי מיליון שקל לשנה וחצי זהו רווח נאה ביותר, ולעיתים קרובות הוא גם גבוה יותר. איך אדם רגיל יכול להיכנס לשוק המאד יקר הזה, בלי להזדקק ליותר מדי הלוואת ומשכנתאות? כמעט בלתי אפשרי. בשביל לרכוש את הדירה הכי פשוטה וקטנה תצטרכו בערך מיליון שקלים. אם יש לכם אותם – מצוין. שיחקתם אותה. אם לא, תצטרכו לקחת משכנתא וגם להביא לפחות רבע מהסכום בעצמכם. לפעמים הריבית על המשכנתא גבוהה יותר מהסכום שתוכלו לגבות מההשכרה החודשית של הדירה, כך שהרבה רווח לא תראו, לפחות לא בשנים הראשונות. מצד שני, אחרי עשר, חמש עשרה או עשרים שנה כשהמשכנתא תסתיים, הדירה תהיה נטו שלכם, ותוכלו להשכיר אותה וליהנות מתשלום נאה בכל חודש. יש לכם גם תמיד את האופציה למכור את הדירה, וליהנות מרווח נאה, אופציה ששמורה לכם גם אם טרם סיימתם לשלם את כל המשכנתא. קחו בחשבון שכאשר משכירים דירה, ישנן גם לא מעט הוצאות של שימור הדירה, תיקונים, תשלומים לבניין ועוד. 

השקעה בתיק מניות

השקעות במניות בפרט ובבורסה בכלל מומלצת רק למי שיודע לעשות זאת היטב, וגם אז, מומלץ להצטייד בלב חזק והרבה סבלנות. נכון שהשקעה בתיק מניות סולידי לא יכולה לרושש אתכם, אבל מצד גם לא תביא לכם את הגאולה הכלכלית. לעיתים רחוקות קורים סיפורי אגדות מסוג גוגל, שאנשים שהחזיקו מניה אחת בלבד הפכו למיליונרים בן ליל. כדי להרוויח הרבה כסף בשוק הפיננסי צריך הרבה מאד ידע, הכוונה, מיומנות והבנה שיום אחד אתה למעלה, ויום אחר אתה למטה. וה"למטה" הזה יכול להיות מאד כואב. 

חסכונות  

האופציה היחידה שהיתה קיימת פעם, ועדיין משמשת כבסיס לחישובים רבים גם בקרנות פנסיוניות ופעולות בנקאיות להבטחת כסף עתידי. חיסכון הוא בהחלט חשוב – אך הריבית עליו נמוכה מכדי להרוויח ממנו משהו מעבר לכסף שאתם עצמכם שמתם. 

קרנות מיוחדות לילדים

פתיחת קרנות וחסכונות לילדים זהו צעד הכרחי בלי קשר לשאר החסכונות, ההשקעות וכו'. רוב הזוגות פותחים חשבונות חיסכון לילד שלהם ממש כמה ימים אחרי שהוא נולד (לרוב זה כתוצאה משיחות הטלמרקטינג שמבוצעות להורים הטריים והעייפים). בדרך כלל הסכומים שנאספים הם בין מאתיים לארבע מאות שקלים בחודש, כך שהילד, בהגיעו לגיל שמונה עשרה, יכול ליהנות מסכומים שמספיקים בהחלט לרכישה של אוטו חדש או מימון הלימודים, אבל לא הרבה מעבר לכך. אגב, גם ביטוח לאומי נכנס לתמונה והחל להפקיד סכום של חמישים שקלים בחשבון של הורה לילד שרק נולד עד הגיעו לגיל שמונה עשרה. זו תוספת נחמדה, אבל בטח לא משהו שאפשר להסתמך עליו.

ביטוח חיים גם למקרה של מחלה או נכות

למרות כל האופציות האחרות, ביטוח חיים היה ונותר האופציה הכי בטוחה להבטיח שלאחר מותו של אדם, משפחתו תפוצה בסכומי כסף שיאפשרו לה להמשיך ולהתקיים בכבוד. אין מניעה אגב שכל ההמלצות תתקיימנה במקביל. אפשר לעשות ביטוח חיים ובמקביל להשקיע בנדל"ן, בתיקי מניות ובקרנות עתידיים. גורם אחד לא מבטל את הגורם השני, ואם יש אפשרות כלכלית, מה טוב. היתרון הנוסף והגדול של ביטוח חיים על פני כל גורם אחר, זה שיש אופציות להכניס גם ביטוח למקרה של נכות, מחלה קשה ועוד. הסעיפים האלה מבטיחים פיצוי כספי למקרים בהם אחד מבני המשפחה לא יכול להמשיך ולפרנס, וזקוק לתרופות יקרות וטיפולים שלפעמים מתבצעים רק בחו"ל. אנו מכירים הרבה סיפורים על אנשים אמידים שאיבדו הכל בגלל מחלה – וביטוח חיים טוב מבטיח שזה לעולם לא יקרה למבוטח שלו.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע