מי שרוצה לקצור הצלחה חייב לדעת איך להשקיע

 לא פעם נתקלים בעלי עסקים בהתלבטות במה עלי להשקיע. הסיטואציה הזו לרוב פוגשת אותנו כאשר הגענו לנקודה בה טוב לנו עם הקיים אבל ברצוננו לפרוץ קדימה ולצאת מהמגבלות שמעקבות את הפריחה העסקית

מי שרוצה לקצור הצלחה חייב לדעת איך להשקיע
  (צילום: שאטרסטוק)

לא פעם נתקלים בעלי עסקים בהתלבטות במה עלי להשקיע. הסיטואציה הזו לרוב פוגשת אותנו כאשר הגענו לנקודה בה טוב לנו עם הקיים אבל ברצוננו לפרוץ קדימה ולצאת מהמגבלות שמעקבות את הפריחה העסקית.

כאשר אנו דנים בנושא ההשקעה צריך להבין שהשקעה יכולה להיות שיפור טכנולוגי במפעל, הגדלה של מספר העובדים במחלקה או לחילופין השקעה באפיקים פיננסים מניבים. מה שמאגד את כל הדוגמאות היא העובדה שברצוננו להיות בנקודה גבוה יותר מהיכן שאנו נמצאים בו היום. לפני שננתח את הנושא, נסביר שכאשר אנו מדברים על "השקעה" אנו בעצם אומרים שאנחנו מוכנים לוותר על משאבים בהווה (כסף, תשומות של עובדים וכד') על מנת לקבל תמורה עתידית שגדולה מקרן ההשקעה.

איך יודעים אם ההשקעה טובה?

נבין זאת ע"י דוגמה פשוטה: כאשר אדם קונה מכונה חדשה או תוכנה חדשנית שאמורה לצמצם זמני המתנה, בשני המקרים נצפה שבבוא הזמן ההשקעה לא רק שתחזיר את עצמה אלא תניב למשקיע רווחים נוספים. זה יכול לבוא לידי ביטוי בכך שנמקסם את חומרי הגלם או שנצליח להוציא את המקסימום מההון האנושי בחברה. השאלה המתבקשת היא כיצד באמת נדע שההשקעה הספציפית הזו היא אכן טובה לנו ולא אלטרנטיבה אחרת.

מי שחושב שלנהל עסק והיכולת לקבל החלטות קריטיות זה שילוב של תחושת בטן וקמיע של חמסה בכיס טועה ובגדול. צריך לדעת שניהול עסק זאת תורה שלימה ואת היכולת לזהות השקעה נבונה נלמד כעת.

ניהול עסק זו תורה שלימה

ישנם שלושה אלמנטים יסודיים שעלינו להכיר כדי שנדע לקבל את ההחלטה הנכונה.

1. רווח בזמן הנוכחי (NPV) – כאשר המנהל הפיננסי של עסק מקבל לידיו 2 תכניות השקעה, באחת הוא רואה שהרווח (הנקי) הצפוי עתיד להיות 100 אלף שקלים וכנ"ל בהשקעה השנייה. כל בעל עסק מתחיל היה מיד קופץ ואומר שהוא אדיש בין שני האופציות היות והסכומים שווים. אבל לשימחתו של בעל העסק יש לו מנהל פיננסי שחושב לא רק על הרווח אלא גם על האלמנט השני.

2. זמן – נכון שהסכום זהה בשני האופציות אך בפרוייקט הראשון התקבולים יגיעו רק אחרי שנתיים לעומת הפרוייקט הראשון בו הכסף יגיע בסוף אותה שנה. נבין שהעסקה שעלינו לבחור רחוקה שנות אור מהתפיסה שבעל העסק אוחז בה. אפשר לומר שע"פ מימד הזמן תקום ותיפול תכנית השקעה והמשמעויות הן עצומות. לכל עסק יש אויר לנשימה וזה תזרים המזומנים והאשראי שברשותו. יכול מאוד להיות שמבחינה הרווח שטמון בעסקה – זאת עסקת חלומות, אך התקופה בה יחכה לתקבולים תקשה על הניהול השוטף היות וההוצאות גדלו משמעותית אך תקבולים טרם הגיעו. בסיטואציה כזו ישנו סיכוי גדול שמעסקה חלומית נבוא לפשיטת רגל.

לרוב למנהל הפיננסי ולבעל העסק אין שפה משותפת ולכן כאשר מנהל הפיננסי רוצה לדבר בשפה של הבוס שלו הוא משתמש באלמנט השלישי.

3. תשואה (IRR) – משמעות המונח היא אחוז הריבית השנתית הממוצעת המתקבלת במידה ונחליט לבצע את הפרויקט, כלומר הריבית בפועל המתקבלת מהפרויקט. לכן כאשר ירצה מנהל הפיננסים להציג את אפיקי ההשקעה הוא יאמר זאת באחוזים, היות ולרוב זאת השפה בה גם מנהל העסק מבין.

בסופו של תהליך יחליט בעל העסק האם כדאי לו לקחת את הסיכון בעבור אותה השקעה או שיוותר היות ואין הצדקה חד משמעית לכך.

להשקיע בנדל"ן או בבורסה?

צריך להבין שהיסודות האלו לא משמשים רק את בעלי עסקים קיימים, אלא גם חברות סטארט-אפ שמחפשות קרן הון סיכון שתבוא ותשקיעה בהן. אותן קרנות צריכות לראות שההשקעה בסטארט-אפ תניב להם רווחים נאים בגין הסיכון הרב שהן לוקחות על עצמם. ישנה חשיבות עצומה לסכום הכסף הנדרש, לזמן החזר ההשקעה וכמובן לתשואה העתידית למשקיעים כאשר האקזיט המיוחל יגיע.

אם נעזוב לרגע את החברות ונעבור לאדם הפרטי שברשותו סכום להשקעה, לרוב הוא יבחון אופציה של השקעה בנדל"ן לעומת השקעה בתיק ני"ע. בשני האופציות יש אופי השקעה שנע בין אופציה בעלת סיכון גבוה לבין האופציה הסולידית, וע"כ לא יעלה על הדעת שהשיקול יהיה איכות העניבה והמשרד היוקרתי בו יושב סוכן הנדל"ן או יועץ ההשקעות. השיקול חייב להיות קר, ומובנה ע"פ קריטריונים אמפיריים גרידא כמו שהסברנו.

לא פעם אנחנו שומעים על חברות מצליחות שלפתע לא הצליחו לעמוד בהתחייבויות שלהם ופשטו רגל. זה קורה לעסקים קטנים וזה קורה בחברות ענק והשאלה הגדולה היא האם יכולנו למנוע זאת עוד קודם לכן. חלק מהמקרים באמת שאין באפשרותינו למנוע היות ונעשו טעויות שאי אפשר לתקן, אך אם נדע לבחון את התכנית העסקית של ההשקעה באופן מדויק עוד בשלב השירטוטים ונוכל לפסול או לאשר את התכנית בעוד מועד ובכך כמעט להבטיח לחלוטין את הפירות שיבואו בגין אותה השקעה.

לסיכום נאמר שהשקעה שייכת לכולם, גם לסקטור העסקי וגם לסקטור הפרטי, היא יכולה להיות בתצורה של מכונה גדולה או תוכנה קטנה וחכמה, אך מעל לכל יש לדעת שישנם כלים בסיסים בהם ניתן להשתמש ע"מ לפזר את הערפל סביב איכות ההשקעה והסיכוי להצליח בה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
השקעה
יאיר בר. דוד | 27-05-2018 19:27
רמת סיכון