אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עתירה לבג"צ: לפרק את 'הכותל הרפורמי' - נבנה באופן לא חוקי

עמותת 'בצדק' עתרה לבג"צ כדי שזה יורה למדינה לפרק את רחבת הכותל הרפורמי (עזרת ישראל), שנבנתה ללא היתרים ואישורים מאף גורם על אתר ארכיאולוגי פעיל

לפרק את 'הכותל הרפורמי'  - נבנה באופן לא חוקי
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הארכאולוגים נגד 'הכותל הרפורמי' – חלקו הדרומי של הכותל המערבי שניתן לזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים לקיים שם את תפילותיהם שלא במסגרת ההלכה, ומסתבר שהוא אינו חוקי.

לפני שנתיים פרסמנו בסרוגים על התנגדותם של גורמי רשות העתיקות ואחרים נגד בניית 'עזרת ישראל' מעל קשת וילסון – ללא היתרים ותוך סיכון של הממצאים שבמקום, וכעת מגיעה גם עתירה לבג"צ לפרק את הרחבה.

 

העתירה הוגשה מטעם עמותת "בצדק", המיוצגת על ידי עוה"ד אלדד רבינוביץ' . עמותת "בצדק" מתריעה בעתירה כי במת התפילה שהוקמה באתר הארכיאולוגי קשת רובינסון הצמוד לכותל המערבי, הוקמה ביודעין כמבנה בלתי חוקי ללא היתר ואף ללא בקשת היתר ובניגוד לתכנית החלה במקום. על כן דורשת העמותה, כי הבמה תבוטל מידית. העמותה מאשימה בעתירה את ממשלת ישראל באמצעות משרדיה השונים וחברות ממשלתיות בהקמה הבלתי חוקית.

ביום חמישי האחרון נערכה בעיריית ירושלים הצעת החלטה להפסקת עבודות השיפוץ לרחבה, אך היא הוסרה מסדר היום בהוראת ראש העיר ניר ברקת.

מתחם קשת רובינסון הוא גן ארכיאולוגי, המהווה אתר עתיקות מוכרז כדין, הנמצא למרגלות אחד משערי הכניסה החשובים להר הבית ונבנה בימי בית המקדש השני. הוא פרוס סביב יסודות המעלה לשער, חנויות הסוחרים שלצידם, והמקוואות של העולים לרגל מהמרשימים בעולם.

עמותת "בצדק" תוקפת בעתירה את גורמי הממשל וטוענת כי במת התפילה מהווה מפגע תכנוני ופוגעת אנושות בשלטון החוק ומהווה דוגמא שלילית לאזרחי המדינה.

"בית המשפט הנכבד הוא החסם האחרון בפני הנצחתה של עבירת בניה מובהקת בלבו של גן ארכאולוגי מפואר, ובפני השרירות וניצול השררה…. בית המשפט הנכבד מתבקש לשים קץ לפגיעה הקשה בשלטון החוק ובאמון הציבור הנגרמת בדיוק ממעשים כגון אלה שביסוד העתירה דנן".

הארכאולוגים נגד הכותל הרפורמי

כאמור לפני שנתיים נערך בכנסת דיון בעקבות פנייה של ד"ר אילת מזר ארכאולוגית מהמחלקה לארכאולוגיה באוניברסיטה העברית בדבר הפגיעה של 'עזרת ישראל' בארכיאולוגיה ובעתיקות בסמוך להר הבית.

בדיון שמעו חברי הכנסת כי הקטע הדרומי של הכותל המערבי, מתחת לקשת רובינסון, בו מוקמת כיום רחבת התפילה הזמנית – עזרת ישראל, נתגלו ממצאים ארכיאולוגיים ייחודיים שאין שני להם בעולם. לדברי ד"ר אילת מזר זהו המקום היחיד בו ניתן לראות את ההרס והחורבן של הבית השני. עוד עלה בדיון כי רחבת התפילה הזמנית שנבנתה לפני כחמש שנים, נבנתה ללא ההיתרים הנדרשים.

יש לציין כי מי שעמד מאחורי פתרון 'מתווה הכותל' שמתברר כעת כי הוא אינו חוקי, היה היועץ המשפטי לממשלה דהיום אביחי מנדלבליט שהיה אז מזכיר הממשלה.

רשות העתיקות הבהירה שתפקיד הרשות הוא למצוא את האיזון הנכון בין שמירה על העבר והערכים הארכיאולוגיים ובין מתן פתרון לצרכי הפיתוח של המדינה ולכן הסכימה לבניית הרחבה הזמנית. לדברי מנכ"ל רשות העתיקות ישראל חסון, "אין ולא תהיה פגיעה בממצאים הארכיאולוגיים".

המקום חייב להישאר פתוח

ד"ר מזר טענה מנגד כי "מדובר באזור היחיד ממנו אנחנו יכולים לראות את הכותל במלוא הדרו ואת החורבן שהתרחש בימי בית שני. האתר בעל חשיבות עליונה ועלינו לתת לו את הכבוד הראוי לו ולא להסתירו באמצעות במה המיועדת לאירועים חברתיים".

לדבריה הצטרפו גם הארכיאולוג מאיר בן דור שאמר כי "המקום הזה חייב להישאר פתוח בלי שום בינוי מעליו, משום היותו חשוב ביותר", ופרופ' עמוס קלונר, מהמועצה לארכיאולוגיה שלדבריו "החשיבות של האתר היא בגדר סופרלטיב שאין כדוגמתו בירושלים ובארץ ישראל כולה".

איילת מזר בצאתה מועדת החינוך של הכנסת

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
לפרק את המוסד
בני | 29-04-2018 12:59
לפרק את מוסד הרבנות הראשית אין לה היתר ליצג את מרבית העם היהודי ואין לה בעלות עליו.
ברור. מוסד שהוקם למען עם ישראל, ובשנים האחרונות הפך למוסד חרדי שמזיק לכלל ישראל. אם זה המצב, ראוי לפרקו. ואם החרדים חשקה נפשם שיממנו אותו מכיסם.
טוב להודות. | 29-04-2018 13:46
נ
2
ולכתל החרדי. יש אישורים ???
אני שאלה. | 29-04-2018 13:21
?
הכתל שייך לכלל ישראל. למה נותנים להופכו לשטיבל חרדי פרטי ?
נובל צבי תפארתו | 29-04-2018 13:59
ה
3
ממתי נהיינו כאלה איכסי'ם . לגזול גם את כבשת הרש ?
יהדות, לא דע"ש | 29-04-2018 13:24
5
האמת. שראוי לחלק את הכתל המערבי מחדש. חלק לחרדיות כלומר הפרדה בין זכרים לנקבות בין ספרדים לליטאים בין חיילים ר"ל לכאלה שבעיקר נוטלים מעם ישראל. בין אוכלי בד"ץ כזה למצביעי מפלגת רב אחר. וכתל אחר ששייך לכלל ישראל, עם אהבת ישראל בלי כ"כ הרבה שינאת חינם. אני מחכה לעלות להתפלל בכתל עם אנושיות.
חרדי. אבל ישר דרך. | 29-04-2018 13:55
האמת יקרה מכל.
4
קראות חרדיות רפורמה. וכווולם בכלל תינוקות שנשבו, ועל כלל ישראל מוטל לקרבם בעבותות אהבה. וישובו לדת האמת.
אי"ש קרליץ. קיידן-ב"ב, מושבה חדשה בארץ הקדש. | 29-04-2018 13:29
נו
אז מה עכשיו יש לאתר סרוגים וקהילותיו "מצווה" חדשה ? לרדוף את אחינו ואחיותינו שהולכים לפי הרפורמה ??? מה נגמרו הערכים החיוביים בשקית ? זה יש ללמוד מהחרדיות הקיצונית ?
לסדום היינו ? לחרדיות דמינו ? | 29-04-2018 15:26
מה ?
5
יש יצר הרע גדול של שנאת שבטים אחרים בעם ישראל. וחבל שהכתל כעת זה המקום לדחוק שבטים שלמים וחשובים מעם ישראל, שמורכב מ 12 שבטים. לא רק מחרדיות קיצונית.
קרית ספרי. | 29-04-2018 13:34
כ
6
היצר הרע שש ושמח, שמצליח להסית חלק מעם ישראל, כנגד חלק מעם ישראל, וחבל ששוב באותו מקום חוזרים על שנאת חינם רק בפער של 2000 שנה.
יפתרו כל השאלות | 29-04-2018 13:37
ה
7
לפרק את הרפורמים, ממילא לא יהיה צריך לפרק את הכותל הקדוש. הרומאים כבר פירקו אותו
עמוס | 29-04-2018 13:42
הרפורמים לעם שראל כעמלק הלוחם בבורא יתברך, לכן אין שמו עדיין שלם ואין כסאו שלם.
הרפורמה עוד שבט טועה בעם ישראל. כחרדיות.
חד גדיא | 29-04-2018 13:46
0
8
זה יחזק את הרפורמים
בן זכאי | 29-04-2018 15:13
עכשיו, הממשלה תהיה חייבת לסדר להם עזרה חדשה, יותר מסודרת ויותר מרכזית.
9
כיצד הצביעו חברי מועצת העיר על ההצעה לסדר?
מיקי | 30-04-2018 5:21
מעניין כיצד הצביעה חגית משה? נציגת הבית היהודי?