אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שפירא:'הציונות הדתית עוברת תהליך של חילון'

כ-50 ממנהלי מחוז ירושלים בחמ"ד השתתפו ביום עיון שנערך על ידי עמותת "יסודות" בשם "מי נוהג בעגלה הריקה?". המשתתפים עסקו בנושא הזהות היהודית-תרבותית החילונית, וכן בעמדה של הציונות הדתית כלפיה

הרב שפירא:'הציונות הדתית עוברת תהליך של חילון'
  (צילום: דוד שטיין)

מה יכולה הציונות הדתית ללמוד מהיהדות החילונית? כ-50 ממנהלי מחוז ירושלים בחמ"ד התמודדו עם השאלה הזו, במסגרת 'מסע המנהלים' שמוביל המפקח קובי עמר במחוז ירושלים-חמ"ד, התקיים יום בהפקת עמותת "יסודות".

תחת הכותרת "מי נוהג בעגלה הריקה?" נפגשו אנשי ונשות החינוך עם הד"ר רות קלדרון לשיחה וללימוד משותף על דף גמרא, ופגשו לפאנל משותף את הרב יהושע שפירא ומוקי צור, שעסקו ביהדות החילונית החדשה ומשמעותה לחברה הישראלית ולחברה הדתית כיום.

קלדרון: "אני לא יכולה להיכנס לבתי הספר שלכם"

במהלך שיעורה אמרה קלדרון כי ליהדות התרבותית-חילונית זכות קיום בפני עצמה. "התורה היא גם שלי. אל תשימו לי תג מחיר על התורה, של 'אם את לומדת אז את צריכה להיות כמוני" אמרה. "בדרך כלל, גבר אורתודוקסי, ברוב המקרים אשכנזי, מחליט בשבילי על אופן לימוד התורה".

"הקמתי את בית המדרש 'אלול' לאחר שהבנתי שאני רוצה לקחת אחריות על התורה, ולהיות שותפה לגבי איך נראה הלימוד – מי מלמד, איך מלמד, מה התכנים שמלמדים" הוסיפה קלדרון. לגבי הפוליטיקה הישראלית הדגישה כי "הכנסת בנויה כמו בית מדרש גדול של כל הדעות, המחשבות והזרמים בעם ישראל. אם רק היו מתנהלות שם שיחות אמתיות בין האנשים, זה היה יכול לעבוד נהדר".

(צילום: יואב אליצור)

קלדרון אמרה למנהלי בתי הספר כי "אני, כחילונית, לא יכולה להיכנס ליישובים ולבתי הספר שלכם. הילדים שלי לא יכולים ללמוד עם הילדים שלכם. אני מרגישה לפעמים, שקולי לא יכול להישמע, לא באולפנות, לא בישיבות ולא בתיכונים. רוצים בכוונה שהילדים לא יכירו, לא אותי ולא את הילדים שלי. גם בקיבוצים לא רוצים להכיר אף אחד אחר, וגם עשירים בצפון תל אביב בונים בתי ספר אנתרופוסופיים שלא רוצים להכיל אף אחד אחר. זו נטייה אנושית, וצריך להתגבר עליה". עם זאת, קלדרון הוסיפה ואמרה בחיוך כי "הבנים שלנו לומדים במכינה ונחשפים, ומי יודע מה יהיה בדור הבא מבחינת מערכת היחסים בין שתי הקבוצות בעקבות עולם הלימוד.

הרב שפירא: "אני רוצה מדינה יהודית בלבד"

במהלך הפאנל, שהנחתה מנכ"לית יסודות שבמכללת הרצוג גברת רוחמה גבל-רדמן, נשאל ראש ישיבת רמת גן, הרב יהושע שפירא, האם הוא רוצה מדינה דמוקרטית. "התשובה היא לא. אני לא רוצה מדינה דמוקרטית, אלא מדינה יהודית בלבד" ענה הרב. "אלא, שאין דרך ניהול מדיניות יותר טובה מדמוקרטיה. ולכן אני מאוד רוצה שדרך הניהול של המדינה היהודית תהיה דמוקרטיה- אבל שהיא תשמש כדרך ניהול למדינה יהודית".

עוד הוסיף כי "הציונות הדתית עוברת תהליך של חילון. 50% מתלמידי הציונות הדתית הם בתנועה החוצה. לפי הלמ"ס, 39% מאלה שהעידו על עצמם כי בגיל 15 גדלו בבית דתי, מגדירים את עצמם כלא-דתיים בגילאי 20-30".

(צילום: יואב אליצור)

כנגדו טען מוקי צור, היסטוריון, סופר ומורה בתנועה הקיבוצית, כי "דמוקרטיה, בעיני, היא הענווה להקשיב למישהו אחר. יכולת ההקשבה. אני לא מאמין בגישה של אלו שמתיימרים- וגם בתנועה החלוצית היו כאלה- לומר שכולם צריכים להסתדר לפי השורות שלהם. הדבר הכי חשוב שהיה בתנועה החלוצית ושהיה בציונות הדתית זו הענווה להקשיב למישהו אחר. אנו צריכים לכונן פה דמוקרטיה יהודית לומדת".

צור הוסיף כי "הגשר בין התנועה הציונית-דתית והזרם החילוני צריך להישמר. אין תינוקות שנשבו. כולם אזרחים בעם היהודי. מדינת ישראל צריכה להיות הגשר שבו דמוקרטיה לומדת יהדות, ויהדות לומדת דמוקרטיה. בעולם של ימינו, העם היהודי לא יכול לחיות בלי דמוקרטיה".

רוחמה גבל-רדמן, מנכ"לית עמותת "יסודות" שבמכללת הרצוג, סיכמה את הכנס בתום האירוע. "נחשפנו פה לאפשרות של ארון הספרים היהודי כמכונן זהות כלשהי משותפת. נחשפנו למונחים של 'כלל ישראליות' שחיה בתחושת 'שארית ישראל'. כל צד חש נרדף ומיעוט וחרד ובאותה נשימה מזלזל בחרדותיו של הצד האחר" אמרה. "יש למצוא את התשתית המשותפת, היהודית, לחיים יחד בין הקבוצות. זה יקרה רק עם אמון על עצם הרצון לחיות יחד מבלי לשנות זה את זה, ומאתגר מכך, תוך כבוד זה לחרדותיו של זה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
הגשר בין הציונות הדתית לחילונית הוא חד סטרי - החוצה בלבד. שום חילוני לא חוזר בגללם
יעקב | 29-04-2018 17:45
נכשלתם. ואפילו הרב שפירא שהוא אמיץ - לא אומר את משפט המפתח: טעינו! להינתק מהתרבות החילונית ולהציב חומות הפרדה כמו אצל החרדים כי יאכלו אותו...
שני דברים
לאורי | 30-04-2018 13:01
אם אתה חרדי אסור לך להיות כאן כי הגדוילים שלך אסרו. ואם אתה לא מציית לגדוילים אז מה אתה? דבר שני תסתובב קצת בבני ברק, ירושלים, בקניונים, באקדמיה, במדרחובים, וגם בפורומים והאתרים החרדים האינטרנט ותבין למה אני צודק. החברה החרדית קורסת ומבולבלת. חברת הלומדים נכשלה. החרדים מבינים שאי אפשר לחיות ככה והיציאה מהגטאות גובה מחיר. אתה באמת חושב שחסיד שחי חיים כפולים יודה בכך?
לשימי, אל תמציא דברים
אורי | 30-04-2018 10:51
מבקרים שבוצעו אחוז החזרה בשאלה אצל חרדים עומד על 2,3 אחוז בלבד. ורק אלוקים יודע מה קורה בבית, ודאי שלא אתה
כסיל
שימי | 30-04-2018 8:13
אצל החרדים זה הרבה יותר מ50 אחוז. על 40 אחוז אתה רואה את זה ועוד 30 אחוז נראים כלפי חוץ החרדים אבל במחשבות, בתפיסה ובתוך הבית הם כבר מזמן בחוץ. החברה החרדית בקריסה טוטאלית
2
פנו למכון ידעיה!
שלמה | 29-04-2018 18:40
(ראו בגוגל)
3
הציונות הדתית היא בבואה של החברה החילונית
שי | 29-04-2018 19:41
כשהחילונים היו לאומיים, גם הסרוגים שחיקו אותם, התהדרו בהקמת מאחזים והתגייסות ליחידות הלוחמות. במרוצת השנים החילונים התבוללו. ליתר דיוק, דור המייסדים שהכיר את הגלות והאנטישמיות, הלך לעולמו, ואת מקומו תפס דור שלא ידע את יוסף. לא פלא שהסרוגים המחקים באדיקות כל מגמה חילונית, החרה החזיקו אחריהם.
4
ברור שיש כאלה שאם דבריהם היו מוצלחם בצעירותם, וקולעים למציאות. ולפתע מגיע גיל מסוים, ששוב ושוב מעוררים שערוריות, ונראה יותר מפעם 1 או 2. משהו רציף, שהם לא קוראים נכונה את המציאות כפי שהיא בעת הרלוונטית. ויש להם יותר מדי אמירות שלא ממש מתחברות לבני הדור...ראוי שמישהו בסביבתם יסביר להם שכדאי שידברו פחות... ויעסקו בנסתר, ובתיקונים עליונים...כחי הדור לא כ"כ ראוי וכדומה...
מה לעשות ? | 29-04-2018 23:13
יש עיצה...
5
הרב שפירא, הציונות הדתית עוברת תהליך של רפורמה
יעל | 30-04-2018 10:49
המצב הרבה יותר גרוע
6
הרב,שפירא אשם הוא שדאג...
שרה דיין | 16-06-2020 18:02
הרב,שפירא אשם הוא שדאג שבנט ושקד ינהיגו את הציבור הדתי לאומי