אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנות הראשית: "לא נאפשר לרבניות להיבחן בהלכות נידה"

נשות הלכה דתיות פנו בימים האחרונים לרבנות הראשית לישראל בכדי להירשם לבחינה על הלכות 'נידה', אך הרשמתן לבחינה נפסלה ללא כל נימוק. הרבנות: "לא בוחנים ידיעות הלכתיות"

(צילום: רחלי אביישר)

שורה של נשות הלכה דתיות פנו בימים האחרונים לרבנות הראשית לישראל בכדי להרשם לבחינה של הרבנות על הלכות ’נידה‘, אך הרשמתן לבחינה במערכת הממוחשבת נפסלה ללא כל נימוק. בהקלטה משיחת טלפון שביצעה אחת הנרשמות מול הרבנות נשמעת נציגת הרבנות מסבירה כי לפי ״ההנחיות של הרבנות״, ״אין אופציה לנשים לעשות את הבחינה״. הנשים בתגובה: נאבק בהחלטה.

הבחינה אליה מעוניינות הנשים לגשת עתידה להתקיים ביום חמישי הקרוב, כח באדר, והיא מהווה חלק מבחינות חודש ניסן שמעבירה הרבנות. בעקבות הפסילה פנו שלשום (שני) המועמדות לבחינה, באמצעות ארגון ’עתים‘, למנהל מחלקת הבחינות ברבנות הראשית לישראל, הרב יהודה גליקמן.

במכתבן הן דורשות מגליקמן לנמק בדחיפות את ההחלטה לדחות את רישומן לבחינה. בארגון ’עתים‘ מציינים כי מדובר באפליה פסולה אשר עומדת בניגוד לחוק, בין היתר, מבחני הרבנות נחשבים למקבילה לתואר אקדמי ומקנים זכויות שונות במכרזים ציבוריים, כך שלא ייתכן שנשים לא יוכלו לקבל הכרה על לימודי הלכה במוסדות תורניים באופן דומה לגברים.

הנשים המבקשות להיבחן הינן בוגרות של שנים רבות של לימודי תורה והלכה ובעלות ידע הלכתי נרחב שנבחן גם בשורה של בחינות חיצוניות ומלמדות במוסדות תורניים ברחבי הארץ. ביניהן, הרבנית רחל קרן, ראשת בית המדרש במדרשת עין הנצי״ב; הרבנית אביטל אנגלברג, בוגרת המכון למנהיגות הלכתית במדרשת לינדנבאום, תכנית ההלכה של מדרשת 'עין הנצי"ב' וישיבת מהר"ת בניו-יורק; הרבנית שלומית פלינט, בוגרת תכנית המתמידות במדרשת לינדנבאום והמכון התלמודי במת"ן וכיום לומדת בכולל ההלכה לנשים של ישיבת מעלה גלבוע ומדרשת עין הנצי״ב; והרבנית שרה סגל-כץ, בוגרת תכנית ההלכה בית המדרש לנשים של בית מורשה והכולל ההלכתי לנשים של ישיבת מעלה גלבוע ומדרשת עין הנצי"ב וכן עמיתה בכולל ההלכה בבית מדרש הר-אל.

הרבנית שרה סגל-כץ מסבירה את ההחלטה שלה ושל חברותיה להירשם לבחינה. "אם נשים עמלו בתורה והשכר שלהן הוא לא רק בשמים אלא גם בארץ בכך שהן יכולות לשמש את הקהל, מדוע לא לתקף את הדבר הזה? המצב הזה הוא מצב אבסורדי ומייצר היררכיה פסולה, בראש ובראשונה מבחינה הלכתית, בין גברים ונשים".

תחום לימודי ההלכה והתורה לנשים חווה בשנים האחרונות התפתחות כאשר עוד ועוד מוסדות לימוד מוקמים ועשרות נשים דתיות מצטרפות לספסלי בית המדרש. בכלל זה, מדרשת עין הנציב שבראש בית המדרש שלה עומדת, רחל קרן; מדרשת לינדנבאום, שבראש בית המדרש שלה עומדת חנה גודינגר (דרייפוס); מדרשת נשמת בראשות הרבנית חנה הנקין; בית המדרש הראל בראשות הרב הרצל הפטר; תכנית 'הלכתא' של מתן בראשות רחלי פרנקל-שפרכר, ועוד. לצד זה החלו המוסדות השונים לאפשר לנשים לעבור בחינות מקבילות לאלה של הרבנות.

את הדרישה לאפשר לנשים להיבחן מלווים עוה"ד אלעד קפלן ושרה וינברג מארגון 'עתים', בשיתוף עם מרכז רקמן באוניברסיטת בר-אילן ותנועת 'קולך'. לדברי עו"ד קפלן: "הרבנות אחראית על עריכת בחינות הלכה מטעמה של מדינת ישראל. לא ייתכן כי האפשרות לגשת למבחנים אלו תהיה חסומה בפני נשים. הנשים המבקשות לגשת לבחינה הינן תלמידות חכמים המהוות כתובת לאלפי נשים בנושאים הלכתיים. דחיית בקשתן היא פגיעה בעולם התורה, במוסדות התורניים בהן למדו ובציבור הרחב שרואה בהן כתובת תורנית".

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון ’עתים‘, מציין כי "כשרבי אלעזר בן עזריה עלה לנשיאות, סלקו את שומר הפתח של בית המדרש ונתנו לכל התלמידים להיכנס. רוח זו צריכה להנחות אותנו גם בדורנו, עם הבשורה הגדולה של נשים שבוחרות להתקדם בתוך עולם התורה וההלכה, בתמיכתם והנחייתם של גדולי הרבנים והפוסקים בדורנו. עמדתה של מדינת ישראל והרבנות צריכה להיות קידום לימוד התורה ומתן אפשרות לכל אישה לגשת למבחני ההלכה ולקבל אישור רשמי על לימודיה".

הרבנות: "לא בוחנים ידיעות הלכתיות"

מהרבנות הראשית נמסר לסרוגים: "הרבנות הראשית היא גוף המסמיך נבחנים לכהונת רבנים או דיינים בפועל ואין מטרתה לבחון ידיעות הלכתיות של כל דורש מאחר ונשים לא נבחרות לרבניות בפועל".

עוד נסמר כי "הרבנות לא יכולה להיעתר לבקשתן להיבחן בנושאים הללו. בבחינה הקרובה תתקיים בחינות להכשרת נשים למשגיחות כשרות על ידי הרבנות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
נו מה יהיה?? הנשים האלה ממאיסות את כל
יהודי שפוי | 14-03-2018 11:57
שאר ציבור הנשים הנורמלי. צאו לנו מהוריד!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2
רפורמיות מסריחות
אורי | 14-03-2018 12:41
שיפסיקו לכפות על האורתודוכסים את דעתם המשובשת
3
הפמיניזם הורס את מעמד האשה
י | 14-03-2018 12:45
נשים הן חכמות וחזקות אבל לא מאושרות כשהן מקבלות את התחרות של הגברים כמוטו של החיים.
4
במקום לעודד לימוד תורה- ממעטים
דורון | 14-03-2018 13:10
למה שלא יבחנו את כל מי שמבקש. אולי מחר יגידו שמי שלמד במוסד שלא מקובל על הרבנים הראשיים (נניח ישיבות השילוב למינהם) לא יוכל להיבחן? מה הבעיות לבחון אותם? בכל מקרה אין חשיבות תעודה.
הרבנות אינה מקום שעושה מבחנים אלא מכשיר רבנים
אודי | 14-03-2018 14:35
ואשה איננה יכולה להיות רב
5
הן בכוח רוצות להיות רפורמיות
נועה | 14-03-2018 14:33
שילכו לרפורמים. שם יקבלו אותן. גם יקלו עליהן את הבחינות כי על כל שאלה התשובה היא מותר…
6
מאיפה ההמצאה הזאת "נשות הלכה"?
אתי | 14-03-2018 15:48
עוד משהו רפורמי?
7
לפי כיסויי הראש שלהן אני מסופקת עד כמה הן דתיות בכלל
מיכל | 14-03-2018 15:49
הן לא ראו בהלכה שאסור ללכת כך?
8
קצת מצחיק שסביר להניח שרוב המגיבים יודעים פחות תורה מאותם נשים אבל הם הרפורמיות
דורון | 14-03-2018 23:58
ואני מניח שגם המידות שלהם ויראת השמים שלהם כנראה יותר גבוהה מאותם פרחחים שמגיבים נגדם ומבזים אותם ברבים ומוציאים שם רע ולעז עליהם. לא נורא, זה להט נעורים של ילדים. יגדלו ויבינו לכבד דעות גם אם לא מסכימים להם. (אני בטוח שרוב הרבנים לא יסכימו לתגובות פה. בטח שלא לסגנון, וכן אני מכיר את המושג ריתחא דאורייתא. רק כדאי שיהיה לך קצת דאורייתא לפני שיש לך ריתחא)
ישראל, זה היה נאום ממש מרשים. רק חבל שאתה מגלה בורות מזעזעת...
מישהו | 19-03-2018 12:27
תכיר אותן ואת המדרשות בהן למדו קצת יותר ברצינות בבקשה...
תגובה טיפוסית של שחצן
ישראל | 16-03-2018 3:33
דורון, מניין לך השחץ? קבעת! שהרפורמיות יודעות יותר תורה כלשונך. המגיבים לא יודעים כך הן יראות שמיים יותר ועל בסיס הנחות מדומיינות, קבעת עובדות, לעגת לאחרים. דורון, הן יודעות תורה - הגדרה שמלמדת על המהות. לימוד התורה אינה לימוד ראיית חשבון. להיות דיין ומורה הוראה איננו עניין לימודי גרידא, הוא תחילת הדבר, ולימוד שאינו מביא לידי מעשה הוא חסרון, אך הלימוד המעשי הוא בעיקר בשינוי הנפשי שהלימוד מחולל בנפש הלומד. לכן טרימולוגית, תלמיד חכם נקרא לומד תורה. לא יודע תורה. לימוד קנטרני כמו הרפורמיות הללו, הוא חרב הפיפיות שלמדנו שהתורה היא או סם החיים או סם המוות. נשות הרפורמה הפרוצות במראה אינן יראות שמיים בהגדרה. אין להם עניין בחובת הלבבות, וודאי לא במסילת ישרים ושערי תשובה, אין להם קשר לעבודת המידות ללימוד המוסר לסילוק עקמימות הלב, לתפילה בטהרה וצניעות קדושה ויראת חטא. יש להן עניין במלחמה מגדרית, יש להן עניין בלהוכיח שוויון ויתרון על גבר, להראות שהן השגיות ויכולות להתמודד מנטלית עם חומר לימודי, לא עם הערכים. יש חוג לתלמוד באוניברסיטה של גויים, האם הלומד בו ייהפך לתלמיד חכם? לצערינו בדור מיעוט הדעת הישרה, בילבול הדעה, וריבוי עקמימות הלב, אנו עדים לחזון עצוב של נשים משכילות שלקחו את היכולות לכיוונים שליליים מנוגדים בתכלית למטרה ולתכלית של לימוד התורה בעם ישראל מתוך עקמימות מחשבה ועיוות דעת שבהכרח יוביל להוקעתן מהמסגרת הדתית ואובדן לחילוניות וחיי הפקר
9
עיתים ממומנת ע"י הקרן החדשה
להשמדת עם ישראל | 15-03-2018 10:21
עכשו הכל מובן, שיש כסף טמא קשה להישאר עם מניעים טהורים..
10
חחחח דורון אתה בור ועם הארץ
אורי | 16-03-2018 10:30
חובה לתקוף את כל התופעות ההזויות האלה... ידע בתורה אולי יש להן אבל ממש לא יראת שמיים. וכנראה שג
אין להן גם ידע, עברתי על המאמרים שלהן
אורי | 18-03-2018 14:52
יש להן רק חוצפה לומר שהן למדו. אין לי ספק לפי המאמרים שלהן שהן לא יודעות להכין דף גמרא אלא רק לצטט משוטנשטיין
11
מי נתן להן הסמכה לרבנות? בדיחה...אפילו הלכה פשוטה של כיסוי ראש
1234 | 18-03-2018 14:46
הן אינן יודעות..
12
מישהו ראה את ה"פסקים" שלהן
נועם | 18-03-2018 14:48
הבורות והתעוזה לפסוק, זה לא ייאמן. רב רועד מפחד כשהוא בא לפסוק והן יורות בלי חשבון (ובלי ידע…)
13
להיות רב זה לא רק פונקציה של ידע
קובי | 18-03-2018 14:50
אלא בעיקר יראת שמים, והליצניות האלה…
14
דברי הבל ורעות רוח
נתנאל | 18-03-2018 17:30
מצער להיווכח פעם אחר פעם כיצד אנשים ובמיוחד חלק מהנשים נגררות אחר הרוצים לפגוע בתורת ישראל. הם מגייסים כל דבר שישרת את מטרתם! כולל נשים דתיות או חצי דתיות-יקרות שנגררות למעגל זה. הנשים מקומן יקר ומוערך במגוון עצום של עשיה יהודית מבורכת ואין על כך חולק. לא מדובר בשובניזים כלל וכלל לא השפעות מהנצרות. נהפוך הוא אותה קבוצה רדיקלית הנלחמת בכל מכל כל היא היא זו שנתונה להשפעות נוצריות מן העבר ובמיוחד מהעידן המודרני העכשווי. אם באתן לנגח ולהפיץ ארס ושינאה- אתן בדרך הנכונה. אם אתן באמת- כן ב א מ ת יראות שמים הסתכלו ימינה ושמאלה ותראנה איך הפכתן ככלי שרת , בניגוד לרצונכן, בידי גורמים עויינים ושונאי יהדות. איש בתפקידו המיוחד שנתן לנו הבורא. כולנו יכולים לעשות הכל, אבל אני רוצה לעשות את היעוד שלי ואני שמח בו בדיוק כפי שאתן שמחות בייעוד שלכן והלוואי ונצליח כולנו לעמוד בכך. תתעורננה נשים מוסטות ויקרות לפני שכבר יהיה מאוחר מידי.